16 triků, jak vybrat vysavač

Vysavač je nedílnou součástí úklidové výbavy každé domácnosti. Vysaje tvrdé podlahy i koberce, dá se využít pro pohotovostní úklid v případě, že se nám něco vysype, dají se s ním čistit sedací soupravy, vysávat pavučiny a může také přispívat k pročištění vzduchu. Úklid domácnosti se bez vysavače zkrátka neobejde. Jaký typ vysavače si ale vybrat a na jaké parametry se u něj zaměřit?

Vysavač koberců

1) Účinnost sání nezávisí jen na výkonu vysavače

Je důležité si uvědomit, že vysoký výkon vysavače nemusí nutně znamenat vysokou účinnost vysávání. Ta se totiž odvíjí i od jiných parametrů, jakými jsou např. konstrukce těla nebo hubice vysavače. Výkon sání je totiž jiný na hadici a na jejím spoji s vysavačem. Mnozí výrobci však neudávají, v jakém místě byl výkon měřen, případně se jedná o výkon motoru a tato hodnota je proto často nejednoznačná. Uvádí se ale, že sací výkon odpovídá přibližně 20-30 % příkonu. Sací výkon je také snižován ucpanými sacími otvory nebo zanesenými filtry. Většina vysavačů je vybavena regulátorem, pomocí kterého lze výkon elektronicky nebo manuálně nastavovat.

2) 4 základní účinnosti vysavače

Na energetickém štítku se u každého vysavače udávají 4 typy účinností. Prvním z nich je energetická účinnost, tedy poměr spotřeby vysavače a jeho účinnosti sání. Další je účinnost filtrace, tedy množství prachu vyfukovaného zpět do vzduchu, a účinnost sání koberců a účinnost sání tvrdých podlah (měřené při pěti tazích vysavačem tam a zpátky). Všechny tyto účinnosti se označují písmeny od A po G, přičemž A je nejvyšší účinnost. Ty nejlepší vysavače se mohou pyšnit účinností 4A.

3) Všímejte si také spotřeby energie a hlučnosti

Tyto údaje naleznete na energetickém štítku vysavače. Spotřeba se udává v kilowatthodinách (kWh) a za rok. Roční spotřeba energie u vysavačů je definována pro 50 vysátí plochy, která má rozlohu 87 m². Hlučnost vysavačů se udává v decibelech (dB) a pohybuje se mezi 60 až 85. Mezi nejtišší vysavače patří tyčové, k těm hlučnějším by se daly zařadit vodní vysavače. Některé vysavače disponují funkcí SoftStart, kdy se vysavač rozjíždí pozvolna a postupně se také zvyšuje jeho hlučnost.

Bezsáčkový vysavač

4) Na nečistoty raději sáček, nebo nádobu?

Jedním ze základních rozdělení vysavačů je na sáčkové a bezsáčkové. Sáčkové vysavače shromažďují vysáté nečistoty do sáčků, které mohou být na jedno i více použití. Vždy pořizujte sáčky určené pro daný vysavač. U bezsáčkových vysavačů tuto funkci zastávají nádoby, které se jednou za čas vyprazdňují. Je dobré, pokud si můžete vyzkoušet, jak dobře se vám nádoba na nečistoty z vysavače vyndává. Speciálním typem vysavače je vodní vysavač, který je vybaven nádrží s vodou, přes kterou jsou nečistoty proháněny. Tyto vysavače vrací nejméně prachových částic do vzduchu, mají ale poměrně nižší výkon, aby nevzniklo riziko proniknutí vody k motoru.

5) Objem nádoby na nečistoty

To, jak velkou nádobu nebo sáček budete potřebovat, záleží na prostoru, který vysáváte, na četnosti vysávání a také na tom, jak často se vám bude chtít nádoby vyprazdňovat a sáčky vyměňovat. Objem se pohybuje od 2 až po desítky litrů. Na plochu o rozměru 50 m² vám bohatě vystačí ty do 2,5 l, do 150 m² si vystačíte se 4 litry. V současné době je mnoho vysavačů vybaveno indikátorem plnosti sáčku či nádoby, který vás včas informuje, že je třeba nádobu vysypat či vyměnit sáček. Pokud vlastníte vysavač bez indikátoru, je vhodné obsah průběžně kontrolovat a vysypávat či měnit už při naplnění zhruba do ¾. Jinak dochází k omezení sacího výkonu vysavače a riskujete vážnější zanesení filtrů.

6) Filtry – papírové, EPA, HEPA

Jako první filtr bývá ve vysavači papírový, který má za úkol zadržet hrubé nečistoty a jemnější prachové částice. Tyto filtry mají několik vrstev a každá vrstva je pak v parametrech vysavače často označována jako jeden filtr. To znamená, že v případě 3vrstvého filtru bude u počtu filtrů uvedeno minimálně číslo 3. Dále jsou filtry ve vysavači usazeny před a/nebo za motorem, díky nim se nedostávají nečistoty zpět do místnosti. Aby byly filtry opravdu účinné, musí dokonale těsnit. U filtrů se můžete setkat s označením EPA nebo HEPA a číselným údajem. Jedná se o filtry s vysokou mírou filtrace, která se pohybuje od 10 do 17. Do hodnoty 13 se filtry označují jako EPA, filtry s vyšší filtrací se označují jako HEPA. Filtry mohou být také omyvatelné a udává se, že je dobré filtry jednou za rok vyměnit (u bezsáčkových vysavačů dokonce jednou za půl roku).

Vysavač na mokré vysávání

7) S kabelem, nebo bez?

Vysavače se liší také způsobem napájení. Nejčastěji se setkáte s vysavačem, který je napájen ze zásuvky pomocí kabelu. U něj je dobré pohlídat si délku přívodního kabelu. Můžete se také setkat s údajem o akčním rádiu, který souvisí s dosahem vysavače. Ten se neodvíjí pouze od délky kabelu, ale započítává se do něj i délka trubice či samotného vysavače. Akumulátorové typy vysavačů jsou vybaveny baterií, kterou je nutné jednou za čas nabít. Pohotovostní doba vysavače se liší a stejně tak doba za jakou je vysavač nabitý a je dobré se na tyto parametry zaměřit. Akumulátorové vysavače také obvykle mívají menší výkon než ty napájené ze sítě.

8) Nezbytné součásti vysavače

Jednou ze základních částí je trubice vysavače, která bývá kovová, z nerezu a nebo plastu. Ideální jsou teleskopické, tedy výsuvné trubice, jejichž délku si můžete nastavit podle potřeby. V takovém případě je však důležité, aby měla trubice aretace, pomocí kterých ji v dané poloze „zamknete“. Klasické i jiné vysavače bývají běžně vybavené madlem, které usnadňuje jejich přenášení. Umístění a způsob ohýbání madla ovlivňuje to, v jaké poloze lze s vysavačem manipulovat. A nesmíme zapomínat také na kolečka. Ta je vhodná kupovat pogumovaná nebo aspoň měkčená, abyste ochránili podlahy před poškozením způsobeným popojížděním vysavače.

TIP: Podívejte se na těchto 5 klasických vysavačů a zjistěte, jestli se mezi nimi nenachází ten ideální právě pro vás!

9) Bohaté příslušenství pro ještě snadnější vysávání

Mnoho vysavačů je dodáváno spolu s bohatou výbavou. Najdete v ní hubice a nástavce určené na různé typy podlah – univerzální, parketové či rotační určené na koberce. Pokud máte doma chlupaté mazlíčky, oceníte turbokartáče, které si hravě poradí se zvířecími chlupy. Užitečné jsou také úzké hubice pro obtížněji dostupná místa. Dalším příslušenstvím k vysavačům jsou náhradní filtry či sáčky. Nezapomeňte si ale vždy pohlídat, že kupujete výrobky stejné značky a ideálně speciálně určené pro váš konkrétní vysavač. V současnosti můžete narazit také na vůně do vysavače.

10) Typ sání – suché a mokré

Běžnějším typem je suché sání, tedy vysání drobných nečistot a prachu. Mokré sání umožňuje čištění textilií pomocí vody a čisticího přípravku a je možné pomocí něj zvládnout také vysát rozlitou tekutinu. Můžete je tak využít nejen při vysávání, ale i při vytírání. Vysavače jen pro mokré sání jsou méně běžné, spíše se setkáte s multifunkčními vysavači, které umožňují oba typy sání. Ty jsou ale většinou určené pro průmyslové sání, takže jsou opravdu objemné a těžké – a samozřejmě také dražší.

Robotický vysavač

11) Klasický vysavač je stále nejoblíbenější

Klasický vysavač je prostě klasika. Je vhodný jak na tvrdé podlahy, tak na koberce, je výkonný a dá se pořídit i za velmi příznivou cenu. Výkon klasického vysavače je možné regulovat, ať už elektronicky nebo pomocí posuvníku na rukojeti hadice. Regulací výkonu si můžete usnadnit vysávání v případě, že se vám vysavač „přicucnul“ ke koberci a nemůžete s ním hnout. Snížený výkon sání navíc neznamená, že vysavač saje výrazně nekvalitněji. Klasické vysavače bývají vybaveny různými typy násad a kartáčů, které mohou sloužit pro vysání hůře dostupných míst, nebo pro lepší vysání zvířecích chlupů a jiných nečistot.

12) Tyčové vysavače pro snadnější přenášení

Vysavače tyčové bývají lehčí a skladnější než ty klasické. Manipulace s nimi je tak jednodušší, snáze vysavač přenesete z jedné místnosti do druhé. Tyčový vysavač se také skvěle hodí pro vysávání např. schodů. Zatímco klasický vysavač má ale tělo položené na zemi, u tyčového vysavače jej nosíte vy, takže je důležité se u něj zaměřit na jeho hmotnost. Můžete si vybrat mezi tyčovým vysavačem napájeným ze sítě pomocí kabelu nebo si pořídit akumulátorový. Ten stačí nabít a v pohybu s vysavačem nejste nijak omezeni.

13) Okamžitá pomoc v podobě ručního vysavače

Malý a velmi lehký typ vysavače je ruční vysavač. Hodí se na úklid pavučin z rohů u stropu či na vysávání vysoko položených ploch. Jelikož je malý, nezabere příliš prostoru a můžete jej tak mít po ruce např. v kuchyni, kde jej skvěle využijete v případě, že se něco vysype. Pro vysátí větších ploch už je ale jeho výkon nedostačující, a tak by se měl pořizovat pouze jako doplněk k jinému typu vysavači, nikoliv jako jeho náhrada. Existují tyčové vysavače 2v1, kdy jednoduše z velkého tyčového vysavače oddělíte menší ruční.

Vysavač na tvrdé podlahy

14) Robotický vysavač – malý, ale šikovný pomocník

Tyto miniaturní vysavače bývají nejčastěji kulaté, můžeme se ale setkat i s půlměsícovými typy, které se lépe dostanou i do koutů místností. Robotické vysavače jsou u dna opatřeny rotačními kartáči, které zametají nečistoty směrem k sacímu otvoru umístěnému rovněž na spodní straně. Jsou vhodné pouze pro čištění tvrdých podlah, s koberci s vysokým chlupem si jen stěží poradí. Některé mají navíc problém s jakoukoliv překážkou, dražší typy jsou schopné se jí vyhnout. Robotické vysavače mohou být uzpůsobeny nejen pro suché, ale i pro mokré vysávání, a některé zvládnou dokonce i odstraňování mastných fleků z podlah.

15) Moderní a praktické řešení – centrální vysavač

Tento typ vysavače je určený několikapatrovým budovám a své využití najde i v menších rodinných domech. Vysavač je umístěn v technické místnosti nebo třeba garáži a do místností je připojen pomocí potrubí. Ve stěnách jsou umístěny speciální otvory, ke kterým jen připojíte hadici a můžete vysávat. Existuje jich mnoho typů a mezi jejich největší výhody patří absence rozvířeného prachu a téměř nulový hluk. Vysavač máte navíc vždy po ruce a při vysávání nosíte pouze hadici.

16) Speciální vysavače

Existuje několik typů vysavače, které vám pomohou s konkrétními domácími pracemi. Můžete si pořídit vysavač na mytí oken, který je schopen odsávat vodu a nezanechává na skle skvrny. Ke stejnému účelu může posloužit také parní vysavač, ten navíc využijete i k čištění koberců, čalounění nebo matrací. Vysavače popela slouží k vysátí popela z krbu a může jít buď o speciální nádobu, která se přidělá ke klasickému vysavači, nebo o samostatný vysavač. Se spadaným listím vám pomohou vysavače na listí, ty lze také využít na odklizení sněhu či úklid venkovních prostor. Bazénové vysavače jsou téměř nezbytností každého majitele bazénu a existují v menší ruční i větší klasické podobě.

(0 hlasů)

Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.