Úsporná domácnost

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Úspora energie – jak na ni?

Bez elektrické energie si svůj život asi umí představit málokdo. V běžné domácnosti se spotřebovává v každé místnosti a právě za její spotřebu platíme nejvíce. Úspora energie ale naštěstí není nijak složitá věda. Existuje mnoho způsobů, jak na elektřině ušetřit. Kvůli některým je nutné vzdát se určitého pohodlí, u většiny ale stačí pouze vědět, kudy vám elektrická energie zbytečně uniká.

Jak spolu souvisí úspora energie a energetické třídy?

Energetická třída nám říká, jak velká úspora energie se pojí s daným spotřebičem. Těchto tříd je několik a označují se písmeny A až G, od nejvíce úsporného až po nejméně úsporný. Protože se ale technologie rychle vyvíjí a úspora energie je důležitá, začaly se od jisté doby používat také třídy A+, A++ a A+++. To do rozlišování vneslo trochu zmatku, protože u některých spotřebičů není možné narazit na energetické třídy A a nižší. A+ je tedy tou nejméně úspornou v dané oblasti, ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že je naopak jednou z nejvíce úsporných. Tyto zmatky ale v roce 2019 skončí, protože vejde v platnost nové nařízení EU a vše se opět vrátí do starých kolejí, tedy žádná pluska. Díky tomu máte jistotu, že spotřebič s energetickou třídou A bude vždy patřit k těm nejvíce úsporným na trhu, ať už jsou dostupné jakékoliv technologické vymoženosti.

Od roku 2020 postupně přicházejí v platnost nové energetické štítky! Více se o nich dozvíte zde.

Kde se dozvím, jakou energetickou třídu má spotřebič?

Informace o energetické třídě spotřebiče se uvádí na energetickém štítku. Je povinností výrobců své výrobky těmito štítky vybavit a prodejci musí zboží vystavit tak, aby byly štítky jasně viditelné. Podoba štítků je pevně stanovena. Na energetickém štítku vždy naleznete informaci o modelu, ke kterému patří, a jeho výrobci, dále barevnou škálu všech energetických tříd a speciálně vyznačenou energetickou třídu daného spotřebiče a také roční spotřebu v kWh. Na štítcích jsou také obsaženy další informace, které jsou u daného typu spotřebiče důležité. U praček tak najdeme například informaci o účinnosti praní, u myček nádobí o spotřebě vody a u televize zase informaci o příkonu.

TIP: Úspoře na spotřebě vody jsme věnovali samostatný článek: Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí!

Jaké spotřebiče musí být vybaveny energetickým štítkem?

  • domácí kuchyňské spotřebiče

  • domácí myčky nádobí

  • fluorescenční zářivky

  • chladicí spotřebiče pro domácnost

  • klimatizátory vzduchu

  • komerční chladicí zařízení

  • kotle na tuhá paliva

  • lokální topidla pro vytápění vnitřních prostorů:

  • ohřívače pro vytápění a ohřev vody

  • pračky pro domácnost

  • směrové světelné zdroje a LED

  • sušičky

  • světelné zdroje pro domácnost

  • televizory

  • větrací jednotky obytných budov

  • vysavače

Úspora energie, které můžete věřit

Bohužel, ačkoliv je lživá reklama nezákonná, můžeme na ni stále kdekoliv narazit. Rozhodně se proto nespoléhejte jenom na informace od výrobce nebo prodejce. Pokud někdo tvrdí, že daný spotřebič je vysoce úsporný, může to znamenat cokoliv. Naštěstí si ale tuto informaci můžete jednoduše ověřit. Informace na energetickém štítku totiž musí vždy odpovídat skutečnosti. Státní energetická inspekce a Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly, při kterých zjišťují, zda tomu tak opravdu je. Díky tomu máte jistotu, že se na tyto informace můžete spolehnout a můžete z nich vycházet.


Úsporná pračka

Víte, co je to noční proud?

Pojmem noční proud se označuje levnější tarifní sazba elektřiny. Používá se v případě, že se elektrické energie vyrábí přebytek a dodavatelé jejím zlevněním motivují spotřebitele k její vyšší spotřebě. Doba, kdy je dodávaná elektřina levnější, se mění v závislosti na denní době, dnu v týdnu i ročním období a určuje si ji sám dodavatel. Dvou tarifní elektrická energie je určena pouze těm domácnostem, ve kterých je elektřina využívána k vytápění, ohřevu vody nebo dobíjení elektromobilu. Zažádat o ni můžete u svého dodavatele elektřiny, kterému musíte doložit svůj nárok na ni. Co vše od vás bude dodavatel potřebovat, zjistíte přímo u něj. Jakmile dvou tarifní elektřinu získáte, můžete ji používat pro všechny spotřebiče v domácnosti. Levný tarif elektřiny se zapíná automaticky a u dodavatele zjistíte také informace o přesných časech. Ke zjištění potřebujete znát svou geografickou oblast a kód z přijímače (elektroměru).

TIP: Spotřeba elektřiny souvisí také se světlem. Další tipy, jak ušetřit, vám přináší náš článek Nesvítíte zbytečně? Úspora světla snadno a rychle!

Spotřebiče spotřebovávají energii, i když jsou vypnuté

Některé spotřebiče si ze zásuvky stále berou energii, i když je vypneme. To se týká například televize, notebooku, počítače (i monitoru!), mikrovlnné trouby, rádia, hi-fi věže, tiskárny, nabíječky baterií a dokonce i satelitní soupravy. Tato spotřeba v tzv. stand-by režimu je samozřejmě výrazně nižší než spotřeba v režimu zapnutém. Ale pokud chceme, aby úspora energie byla co největší, můžeme se zaměřit i na ni. Jediným způsobem, jak spotřebičům ve využívání elektrické energie zabránit, je odpojit je od jejího zdroje. Spotřebiče, které využíváte velmi zřídka, je proto dobré vždy vyndávat ze zásuvky. Trochu nepohodlné to bude u těch, které používáme i několikrát denně. Zjednodušit si to můžete pořízením prodlužovacího kabelu s více zásuvkami a se spínačem. Do něj jednoduše zapojíte všechny spotřebiče v dané místnosti a můžete je pak všechny odpojit najednou.

Univerzální tipy pro všechny spotřebiče

Platí jednoduché pravidlo – aby byl spotřebič co nejvíce úsporný, musí být využitý na maximum. Takže myčku, pračku nebo sušičku zapínejte pouze tehdy, jsou-li plné. Méně naplněné spotřebiče nespotřebovávají méně energie! I ta nejúspornější lednice na trhu vás může vyjít draho, pokud je pro vás zbytečně velká. Ideálně využitá lednička (či mrazák) by měla být naplněna alespoň ze 70 %. Průměrně se na jednu osobu udává objem 50–70 l. A pozor si dejte také u televize. Čím větší televize je, tím více spotřebovává energie. Jenže větší obrazovka nám poskytuje lepší zážitek pouze tehdy, pokud si jej můžeme opravdu dopřát. Doporučovaná vzdálenost televize od místa sezení je 2,5 násobek úhlopříčky televizoru. Nejběžnější velikost obrazovky je 40 palců, což je přibližně 1 metr. Od takové obrazovky byste tedy měli sedět minimálně 2,5 metru. Pokud nemáte dost prostoru, je větší televize zbytečná – a nejen to, může vám dokonce škodit, jak zbytečně velkou spotřebou, tak zátěží pro vaše oči.

Větší úspora energie není vždy větší

Nejste si jistí, jestli dát přednost menšímu a méně úspornému spotřebiči před větším a více úsporným? Spotřebu energie si můžete jednoduše vypočítat. Z energetického štítku (nebo návodu k použití) zjistěte příkon spotřebiče, ten se udává ve wattech (W). Tuto hodnotu vynásobte počtem hodin, po které bude spotřebič průměrně zapnutý za den, a získáte denní spotřebu ve watthodinách (Wh). Toto číslo vydělte 1000, tím dostanete hodnotu v kilowatthodinách (kWh), ve které se také uvádí cena elektřiny. Číslo vynásobte 365 a máte přibližnou roční spotřebu energie daného spotřebiče. Teď už víte, který je pro vás výhodnější.


Úsporná lednička

U ledničky záleží také na jejím umístění

V čím teplejším a vlhčím prostředí lednička bude, tím více energie bude muset vydávat. Umístěte ji tedy do suché a chladné části místnosti, daleko od zdrojů tepla nebo přímého slunce. Spotřeba energie stoupá také s délkou unikání tepla z ledničky, takže její dveře by opravdu neměly zůstávat otevřené zbytečně dlouho. Teplotu uvnitř ledničky nastavte přibližně na 5 °C (v mrazáku -18 °C) a potraviny v ledničce umístěte tam, kam patří – tím jim zajistíte ideální teplotu, kterou potřebují. Pokud si nejste jistí, jak by se měly potraviny správně skladovat, podívejte se na náš článek Zásady správného skladování potravin. Mrazák nezapomeňte pravidelně odmrazovat.

Při vaření používejte pokličku

U vaření platí jednoduchá rovnice – čím déle vaříte, tím více elektřiny spotřebováváte. Pokud ohříváte pokrmy bez použití poklice, potřebujete na jejich ohřátí více tepla a více času – a tedy i více energie. Nevařte také zbytečně velké množství vody. Na spotřebu energie má dále vliv používané nádobí. Nejrychleji se totiž ohřeje rovnoměrný povrch, takže starší nádobí s nerovným dnem vás bude stát energii navíc. Pokud je to možné, volte nádobí stejně velké jako je plotýnka, protože ta se u většiny sporáků stejně musí zahřát po celé své ploše. Spotřebu snížíte také tím, že sporák budete zapínat teprve ve chvíli, kdy na něj položíte nádobí. Většina elektrických plotýnek je teplá ještě chvíli po vypnutí, toho můžete využít a vypnout sporák chvilku před tím, než je pokrm uvařený. Mikrovlnná trouba má oproti klasickému elektrickému sporáku vyšší příkon, ale ohřívá rychleji. To samé platí o varné konvici, která je proto ideální pro ohřev vody.

TIP: Jak ušetřit na topení vám prozradí náš článek Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Úspora energie při praní, sušení i žehlení

Také u praček platí, že čím lépe je využijete, tím více energie ušetříte. Ta se také spotřebovává na ohřev vody, takže ušetřit elektřinu můžete i snížením teploty vody. Také sušičku prádla naplňujte na možné maximum. Elektrickou energii samozřejmě spotřebováváte i při žehlení. Ušetřit můžete tím, že budete pořizovat věci z materiálu, který není třeba žehlit. Čím vlhčí prádlo bude, tím déle jej budete muset žehlit a tím víc energie spotřebujete, snažte se je tedy usušit co nejlépe. Doporučuje se prádlo příliš neskládat, protože každý ohyb, který budete muset vyžehlit, vás stojí drahocennou energii, i tu elektrickou. I žehlička má určité zbytkové teplo, takže některé jemnější tkaniny můžete žehlit již vypnutou žehličkou.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro úsporu energie

5/5 - (4 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..