Rucni Startovani Elektrocentraly

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak vybrat elektrocentrálu pro práci i na cesty

Při pořizování elektrocentrály by vás měl zajímat především provozní výkon a to, jakým způsobem zařízení reguluje napětí. Tyto aspekty určí, jaké spotřebiče budete moci nabíjet. Důležité je také to, zda se jedná o jednofázovou, nebo třífázovou elektrocentrálu.

Elektrocentrála jednofázová a třífázová – která je pro vás lepší?

Vždy bude záležet na tom, co budete chtít napájet. Většina spotřebičů, které máte doma, bývá 1 fázová – počítače, lampy, menší stavební nářadí, měřidla atd. Poznáte je snadno tak, že na přívodním kabelu uvidíte standardní dva kolíky do zásuvky (230V přívod) se uzemněním. Jednofázová elektrocentrála vám tedy do běžných domácích podmínek bude stačit.

Benzinova Elektrocentrala Hecht Gg6500
Jednofázová elektrocentrála HECHT GG 6500. 

3 fázovou elektrocentrálu budete potřebovat pro nabíjení spotřebičů s třífázovým elektromotorem. Ty mají na konci přívodního kabelu 5 kolíků.

Plynova Trifazova Elektrocentrala Heron
Plynová třífázová elektrocentrála Heron.

Pokud budete třífázovou elektrocentrálu využívat pro napájení jednofázových spotřebičů, což je samozřejmě možné, je třeba dbát na to, aby elektrocentrála disponovala dostatečným výkonem.

Výkon elektrocentrály

Typy spotřebičů, se kterými se můžete setkat:

  • Ohmové (odporové) spotřebiče
  • – klasické žárovky, horkovzdušné pistole, ploténkové vařiče atd. Jejich výkon na štítku odpovídá spotřebě po celou dobu provozu spotřebiče, což je z hlediska napájení nejvíce žádoucí.

Pokud tedy budete nabíjet spotřebič o štítkovém příkonu 2 kW, bude vám stačit 1 fázová elektrocentrála o provozním výkonu 2 kVA. (I tak ale můžete připočítat alespoň 10% rezervu.)

  • Indukční spotřebiče
  • – elektromotorové nářadí, kotoučové pily, vrtací kladiva atd. Tyto spotřebiče potřebují větší výkon při startu. Počítejte proto s 2×–3× vyšším výkonem elektrocentrály, než je příkon spotřebiče.
  • Spotřebiče s tvrdým startem
  • – kompresory, lednice, čerpadla, atd. Tyto stroje potřebují ke spuštění ještě větší výkon, než udává štítek (4×–5× vyšší).
  • Kapacitní spotřebiče
  • – úsporné žárovky, výbojky, fotoblesky atd. U nich bude potřeba elektrocentrála s provozním výkonem přibližně 1,5× vyšším, než udávají jejich štítky.
Elektrocentrala Pro Vyrobu Elektriny Pri Kempovani
Elektrocentrála pro výrobu elektřiny při kempování.

Regulace napětí u elektrocentrál

Setkat se můžete se třemi typy regulování napětí.

  • Téměř všechny elektrocentrály umí regulovat napětí pomocí kondenzátoru.
  • S tím si vystačíte u napájení osvětlení nebo standardních elektrických přístrojů.
  • Automatickou regulaci napětí (Automatic Voltage Regulator
  • – AVR) využijete v případě, že budete elektrocentrálou pohánět přístroje, kterým kolísá napětí – televize, počítače, měřicí přístroje atd. AVR zamezí kolísání napětí až o cca 2 %. Pokud vám automatická regulace nebude stačit, zkuste použít regulaci kapacitní, jež se umí vypořádat s vyšší přetížením motoru při startu.
  • Kompaudní regulace
  • – elektrocentrály s kompaudním trafem se hodí pro pro spotřebiče s tvrdým startem.
Elektrocentrala Na Koleckach
Elektrocentrála na kolečkách.

Pohon

Pokud si při výběru elektrocentrály budete přát sledovat detailnější parametry, zkuste zohlednit i pohon. Nejčastěji narazíte na benzínový pohon, dále pak na diesel, olej či plyn. Odlišnosti uvidíte v šetrnosti k životnímu prostředí nebo v rozměrech zařízení, výkon pohonem ovlivněn nebude.

Elektrocentrala Heron 3200w
Elektrocentrála Heron 3200 W.

Motor

Vždy pořizujte ověřenou kvalitu známých značek, jako je například Vanguard, Hecht, Heron Briggs, HONDA nebo Kohler. Opadne vám tak mnoho starostí s údržbou, získáte delší životnost a v případě servisu se jej skutečně dočkáte.

Benzinove Generatory Elektriny
Benzínové generátory elektřiny.
Benzinove Elektrocentraly Hecht Vs Scheppach
Benzínové elektrocentrály Hecht vs. Scheppach.
4.5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..