Uspořádaný domov působí útulněji

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Uspořádaný domov je efektivní a útulný. Poradíme, jak na něj!

Možná máte někdy při uklízení domácnosti pocit, že byste si potřebovali ve svých věcech udělat pořádek. Ale jakmile začnete přemýšlet, kde a jak začít, začne se vám točit hlava. Máme pro vás několik užitečných triků, které vám pomohou si domov hezky uspořádat a mít dokonalý přehled o tom, co kde je.

Dejte si na čas a práci si rozdělte

Nesnažte se vše roztřídit a uklidit najednou, protože čím více úkolů na vás bude čekat, tím pravděpodobnější je, že budete uspořádávání odkládat a vůbec se k němu nedostanete. Začněte postupně a ne jednou místností, ale jedním konkrétním prostorem, tedy šatní skříní, psacím stolem, komodou apod.

Začněte od nuly

Vyndejte všechny věci. A příliš nad tím nepřemýšlejte! Zapomeňte na to, že teď vytváříte mnohem větší nepořádek a uvědomte si, že už brzy najdete správné místo pro každou maličkost. Je ale nutné mít prostor, který chcete uspořádat, úplně prázdný, a také vědět, jaké všechny věci se v něm nacházely a jestli do něj opravdu patří.

Je toho moc? Uberte!

Všechno oblečení, boty a doplňky vyskládejte na podlahu před šatní skříní. Všechny věci z psacího stolu položte na jeho pracovní desku. Vyndejte vše i ze šuplíků, ale pokud je toho opravdu moc, můžete postupovat jeden šuplík za druhým. Jestliže nemáte vyložené věci kam dávat, jednoduše začněte uspořádáním menší oblasti, tedy jen části skříně, stolu apod.

TIP: Uklízení vás nebaví? Bez ohledu na to, jak rádi se mu věnujeme, je bohužel úklid něco, čemu se jen tak nevyhneme. Můžete si ho ale usnadnit s pomocí našeho článku 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid.

Roztřiďte věci do čtyř skupin

Pro snadnější organizaci si teď vymyslíme čtyři skupiny, podle kterých můžete všechny věci roztřídit. Pro tento účel si můžete pořídit několik krabic, plastových boxů nebo přepravek, do kterých budete dávat věci patřící do určité skupiny. Skupiny, do kterých budeme věci postupně třídit, jsou následující:

1. Co si necháme

Do této skupiny budete dávat věci, které pravidelně používáte. A tím pravidelně myslíme jen ty věci, které jste doopravdy použili během posledních dvou nanejvýše tří měsíců.

2. Co schováme

Tato skupina je určená pro věci, které používáte zřídka, ale které nedokážete vyhodit. Mohou to být například předměty, které nejsou nijak užitečné, ale mají pro vás velkou citovou hodnotu. Patří sem také sezónní oblečení nebo věci, které se dají využít jen v určitém období.

3. Co darujeme

Vše, co nepoužíváte, ale na vyhození je to škoda, můžete prodat, nebo darovat. Určitě narazíte na nějaké kousky oblečení, do kterého už se vážně nikdy nevejdete, ale někdo jiný by je ještě využil. Staré učebnice také jistě najdou své uplatnění.

4. Co vyhodíme

Ve čtvrté skupině budou věci, které nepotřebujete ani vy, ani nikdo jiný. Pokud je pro vás těžké rozhodnout, co sem patří, zkuste následující trik: vše, na co jste zapomněli, že máte, vše, co si ani nevzpomenete, kdy jste naposledy viděli, vše, u čeho musíte přemýšlet, jestli byste to náhodou někdy třeba nepoužili – všechny tyhle věci je na čase vyhodit.

Díky správné organizaci se budete doma cítit lépe

Buďte tvrdí, jinak se neposunete!

Je dost pravděpodobné, že budete mít tendenci většinu předmětů přidávat do skupiny věcí, které si necháte, nebo které budete skladovat. Nezapomeňte také na to, že právě třídíte šatní skříň, psací stůl nebo zkrátka nějaký prostor a musíte se rozhodnout, zda daná věc patří právě sem. Nemusíte ji nutně vyhodit, pokud máte pocit, že jinde najde své využití, ale sem jednoduše nepatří.

Pořád váháte, zda danou věc vyhodit?

Zkuste pravidlo dvaceti sekund: pokud musíte strávit více než 20 sekund prohlížením předmětu a přemýšlením, zda ho ještě někdy použijete, odpověď je ne. Jestli je něco, co vy sami nepotřebujete, ale není vám příjemná myšlenka, že by to měl vlastnit někdo cizí, darujte danou věc někomu blízkému.

Čím dříve se věcí zbavíte, tím rychleji můžete pokračovat

Jakmile máte vše roztříděné do čtyř skupin, začněte tím nejjednodušším: vyhozením věcí určených pro vyhození. Dále rozdejte vše, co chcete darovat, nebo věci nabídněte na některém inzertním serveru. Můžete se také porozhlédnout po charitativních či církevních organizacích, které možná něco z toho využijí. Zejména prodej zabere nějaký čas, takže si krabice s věcmi v této skupině pečlivě označte a klidně schovejte někam, kde nebudou překážet.

TIP: Co a kam uložit je častá otázka při uspořádávání věcí. Proto jsme si pro vás připravili těchto úžasných 13 tipů, jak vyzrát na úložné prostory.

Uspořádání zbylých věcí

Nyní byste před sebou měli mít jen věci, které si opravdu chcete ponechat. Raději si je ještě jednou projděte, abyste měli jistotu, že to jsou opravdu věci, které patří právě do toho prostoru, který nyní organizujete. U oblečení se řiďte tím, že co jste na sobě měli před více než rokem (výjimkou jsou kousky vhodné jen k určitým příležitostem jako jsou slavnostní šaty či oblek), to nepotřebujete.

Uspořádaný domov působí útulněji

Jak uspořádat konkrétní prostory

Základní princip toho, jak k uspořádávání svých věcí přistupovat, už znáte. Máme pro vás ještě pár tipů, jak uspořádat konkrétní prostory jako je šatní skříň, komoda, psací stůl apod.

Uspořádaný šatník

Oblečení si uspořádejte podle ročního období tak, že pokud vám to prostor umožňuje, mějte je seřazené na stejném místě hezky za sebou. Jestliže máte prostoru málo, uložte si mimo sezónní oblečení do koše a umístěte někam do rohu. Oblečení také roztřiďte podle typů, tedy mějte u sebe všechna (v rámci jednoho ročního období) tílka, trika, sukně apod. Oblečení vypadá uspořádaněji, je-li pověšené, a místo pod ním můžete využít na boty, doplňky či oblečení, které nenosíte tak často.

Uspořádaná komoda

Ukliďte povrch komody tak, že vše, co je na ní položené, uložíte buď do boxu, který někam schováte, nebo tomu najdete lepší místo (a nebo to vyhodíte). Nevyužívejte pro uskladnění maličkostí a zbytečností horní zásuvku, raději jí vymyslete účel a podle něj do ní uložte vše patřičné. Podobným způsobem si uspořádejte každou zásuvku: rozmyslete se, na co bude určená, a nic jiného do ní nevkládejte.

Uspořádaný pracovní stůl

Psací stůl si rozdělte na několik částí, přičemž každá z nich bude mít svůj účel a budou se na ní nacházet pouze věci k tomuto účelu potřebné. Psací stůl by měl mít kancelářskou část, kde budou uložené všechny kancelářské potřeby, a může jít jak o roh stolu, tak klidně o zásuvku, ale myslete na to, že tyto věci budete potřebovat častěji a měly by proto být snadno dostupné. Samostatné místo by také měly mít psací potřeby, které je nejlepší uspořádat do vhodné nádoby či pouzdra, a během uspořádávání nezapomeňte všechny psací potřeby vyzkoušet, zda ještě fungují. Roztřiďte také své dokumenty podle toho, k čemu je potřebujete, jak často je potřebujete apod.

TIP: Pokud používáte pracovní stůl k práci při home officu, věnujte jeho uspořádání zvýšenou pozornost. Právě na něm totiž závisí to, jak dobře a efektivně zde budete pracovat. Více se o tématu dozvíte v našem článku Znáte pojem ergonomie pracoviště a víte, proč je tak důležitý?

Několik rad na závěr

Povrchy (stolu, stolků, skříní apod.) udržujte co nejprázdnější, usnadníte si tak úklid a na první pohled budou tyto prostory působit uspořádaněji. Nezapomeňte zorganizovat také stěny, promyslete si, jak se vám líbí to, co je na nich pověšené, a výzdobu v případě potřeby upravte. Než věci, které jste si rozhodli nechat, uložíte na místo, které jste jim vymezili, vše důkladně otřete od prachu. Pokoj tak bude nejen uspořádaný, ale i uklizený, čistý a už na první pohled krásný.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..