Polovodicove Rele

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.


Sunextra.cz solární panely

Polovodičové relé

Polovodičové relé je jednou ze součástek elektrického obvodu. Jeho pozice je klíčová pro spínání jednotlivých přístrojů a zařízení. Polovodičová relé jsou jednou z možností, jak toto spínání zajistit. Na tuto funkci se používají rovněž přepínače nebo stykače.

Co je to polovodičové relé?

Polovodičové relé je spínací prvek využívaný v elektrotechnických obvodech. Tato relé se velmi často používají místo elektromagnetických relé. Polovodičové relé se označuje také zkratkou SSR. Jedná se o počáteční písmena anglického označení solid-state relay, tedy solid state relé. V obvodu se používají formou bezkontaktního spínače.

Základní rozdělení polovodičových relé

Polovodičová relé se rozdělují podle parametrů. Základním parametrem je, zda se používá v obvodech se stejnosměrným nebo střídavým proudem. Další rozdělení je podle napětí nebo způsobu instalace polovodičového relé. Klíčový je i počet fází. Polovodičová relé se dělí podle typu spínání. Tato relé se spínají, pokud napětí prochází nulou nebo se spínají pomocí řídícího signálu.  

K čemu se využívá polovodičové relé?

Polovodičová relé jsou důležitá pro obvody, kde dochází k vysoké četnosti spínání. Tato relé se pak zapojují do obvodů topných procesů v nejrůznějších aplikacích. Nejčastěji se jedná o plastikářský nebo potravinářský průmysl. Další využití polovodičových relé je v HVAC aplikacích, ale stejně tak se dají využít pro funkci spínání indukčních motorů, v oblasti obnovitelných zdrojů energie, ale také v rámci automatizace budov. V rámci domácnosti se můžete s polovodičovým relé setkat u řízení elektroohřevu. 

Jaké jsou výhody polovodičových relé?

Polovodičová relé mají několik výhod. Tím, že se v nich nenachází žádné pohyblivé části, nemůže se opotřebovat a jsou velmi tiché. V případě, že potřebujete vysoký spínací výkon, nebudete potřebovat rozměrově velkou součástku. Pro aplikace v obvodech, ve kterých se očekává vysoká rychlost spínání, jsou polovodičová relé ideální. U polovodičových relé se jedná o jednotky milisekund. U elektromagnetických relé totiž je rychlost spínání podstatně pomalejší. U nich se setkáte s rozmezím 50 ms – 1 s.

Je potřeba počítat s nějakými nevýhodami polovodičového relé?

Polovodičová relé mají vyšší úbytek napětí a je potřeba je z důvodu zahřívání více chladit přídavným chlazením. Musíte také počítat s trochu vyšší cenou oproti relé nebo stykačům.

O TME

TME je společnost, která byla založena již v roce 1990. V současné době je Transfer Multisort Elektronik světově známý distributor elektronických a elektrotechnických součástek. Firma působí rovněž v oblasti průmyslové automatizace a zabývá se prodejem dílenského vybavení. Hodnotou firmy je rodinná atmosféra, dynamika, ale i individuální přístup k zákazníkům.

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..