14 otázek, jaká by měla být vaše sedací souprava

Před tím, než vyrazíte nakupovat novou sedací soupravu, odpovězte si na následující otázky. Pomohou vám lépe si ujasnit, co od ní očekáváte a jak vypadá vaše ideální sedací souprava. Díky svým odpovědím si vyberete přesně takovou, která bude splňovat všechny vaše požadavky. A na konci článku vám představíme 5 krásných sedacích souprav.

Sedací souprava bílá

1. Chci sedací soupravu nebo pohovku?

Rozdíly mezi těmito pojmy se často stírají a každý si je vykládá po svém. Většinou jsou jako pohovky označovány sedačky ve tvaru I, kdežto sedací soupravy mají tvar L a U. Jako sedací souprava se ale dnes také běžně označuje doslovná souprava, tedy pohovka doplněná křesly či taburety. Pohovky se hodí spíše do menších obýváků a více informací o nich najdete v článku Pohovka – základ každé sedací soupravy.

2. Jaký tvar sedací soupravy mi bude vyhovovat?

U sedacích souprav se tedy můžete rozhodnout mezi dvěma tvary – L a U, které se liší pouze v počtu ramen. Sedačka do L má jedno rameno, u něhož si můžete většinou vybrat, na které straně bude umístěno. Sedací souprava ve tvaru U nabízí více prostoru, ale také ho více zabere. Většinou jsou sedací soupravu do U koncipovány tak, že jedno z ramen je užší a slouží k sezení, kdežto druhé, širší, lze využít i k ležení. Jednotlivá ramena se pak liší umístěním opěrných polštářů.

3. Kolik peněz mohu do sedací soupravy investovat?

Méně peněz, méně kvalitní zboží. Aby byly jednotlivé části a materiály opravdu kvalitní, musíte za ně připlatit. Pokud ale do sedací soupravy investujete, tyto peníze se vám vrátí. Vyhnete se zbytečným útratám za opravy a kvalitní sedačka vám vydrží mnohonásobně více let než její levnější varianta. Ušetřit můžete, pokud zvolíte sedací soupravu menších rozměrů, bez úložného prostoru, možnosti rozkládání a dalších doplňků. Rozhodněte se, co opravdu využijete a bez čeho byste se obešli.

4. Jak moc se chci o sedací soupravu starat?

Máte malé děti? Zvolte sedací soupravu, která je omyvatelná a které výrazně nevadí kontakt s tekutinami. Máte domácí mazlíčky? Pak sáhněte po sedací soupravě odolné vůči drobnějším mechanickým poškozením s potahem, ze kterého snadno odstraníte zvířecí chlupy. Dobrým řešením je snímatelný potah, který lze prát v pračce. Nezapomínejte také na prostor pod sedací soupravou. Pokud nestojí pevně na zemi, bude se pod ni prášit, případně se tam mohou zakutálet některé drobnosti.

Sedací souprava modrá

5. Kam sedací soupravu umístím?

Od umístění sedací soupravy odvodíte, jaký tvar je pro vás nejvhodnější. První, na co se zaměřte, je vaše nynější rozložení pokoje. Které stěny nevyužíváte, která místa jsou prázdná a nemáte je čím zaplnit? Sedací souprava s jedním ramenem se obvykle umisťuje ke zdi tak, aby obě její strany stály u stěny. Umístit ji ale samozřejmě můžete, stejně jako sedací soupravu do U, doprostřed pokoje, který tím rozdělíte na více částí. V takovém případě musí být ale sedačka čalouněná i vzadu.

6. Jak velký prostor mám k dispozici?

Počítejte s prostorem navíc blízko ramen, abyste kolem sedací soupravy mohli pohodlně procházet. Zkuste si sedačku na místě představit – dostanete se všude, kam potřebujete? Nebude zasahovat do vchodu, neztíží se kvůli ní přístup k jiným částem nábytku? Pozor si také dejte na zdroje tepla, ne každý materiál může být umístěn ihned vedle topení, u kůže se doporučuje odstup minimálně 50 cm. A pohlídejte si také rozměry všech dveří, přes které budete sedací soupravu stěhovat.

7. Kolik lidí chci, aby se na sedací soupravu vešlo?

Udává se, že sedací místo pro jednoho člověka by mělo být alespoň 60 cm široké. U sedacích souprav už na první pohled ale většinou poznáme, kolik lidí přibližně se na ni vejde. Většina z nich má totiž sedací plochu rozdělenou na jednotlivé části. Nerozdělená sedací plocha nabízí více prostoru, protože se na ni v případě nutnosti může vměstnat více lidí, aniž by někteří museli sedět na mezeře mezi jednotlivými sedacími polštáři. Místa k sezení navíc můžete přidat pomocí křesla nebo taburetu.

Sedací souprava rohová

8. Jaký by měla mít má sedací souprava potah?

U potahu sedací soupravy záleží především na tom, jak je odolný, příjemný na dotek, jak se snadno udržuje a jaké jsou možnosti jeho barevného provedení. Potahům sedacích souprav jsme se blíže věnovali v článku Na materiálu vaší sedací soupravy záleží!. Dozvíte se zde, jaké materiály jsou k dispozici, jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody, jaké jsou možnosti jejich údržby a také vám v něm poradíme, jak si potah dokonale sladit se zbytkem obýváku.

9. Jaká výplň sedací soupravy by mi nejvíce vyhovovala?

Pokud chcete, aby vám sedací souprava vydržela, zvolte pěnovou výplň. Jednou z možností je PUR pěna (teplá pěna, molitan), která je velmi pružná, má vysoký odpor vůči stlačení a tvarovou stálost. HR (studená) pěna je prodyšnější, lépe absorbuje teplo a lépe se přizpůsobí tvarům vašeho těla. U pěny se zaměřte na její tuhost (T), ta by měla být alespoň 20. Pěny bývají doplněné různými druhy pružin. Pružiny Bonell jsou velmi pevné a odolné. U taštičkových pružin je každá pružina umístěna v látkovém sáčku, jednotlivé pružiny fungují nezávisle na sobě a lépe se tak přizpůsobí vašemu tělu. Dalším typem je vlnitá neboli vlnovcová pružina, která je oproti bonellové pružině měkčí.

10. Z jakého materiálu chci mít konstrukci sedací soupravy?

Nejméně vhodným materiálem pro konstrukci sedací soupravy je plast, jeho nosnost a pevnost jsou minimální. Kovová konstrukce se spolu se dřevem řadí mezi nejodolnější materiály s nejdelší výdrží. Více odolnější jsou tvrdé dřeviny jako buk nebo dub, ty vám vydrží i desítky let. O něco méně kvalitní je dřevotříska, i ta ale může 10 let vydržet. Čím kvalitnější konstrukce, tím těžší bude. Právě její hmotnost je proto vodítkem k určení, jak moc kvalitní a odolná sedací souprava bude.

Sedací souprava rovná

11. Jak si představuji, že budu na sedací soupravě sedět/ležet?

Jak hlubokou sedací soupravu potřebujete? U těch s nižší hloubkou počítejte s menším prostorem k sezení, vyšší hloubku můžete zase upravit polštáři. Důležitým faktorem je také tvrdost sedací části. Příliš měkká výplň neposkytuje dostatečnou podporu pro záda a příliš tvrdá zase není nepohodlná, ideální je něco mezi. Zvažte také, zda dáte přednost sedací ploše rozdělené na části nebo spíše jednolité ploše. Aby se ze sedací soupravy dobře vstávalo, měla by mít výšku sedu alespoň 40 cm.

12. Potřebuji sedací soupravu s úložným prostorem?

U sedacích souprav s úložným prostorem se zaměřte na všechny komponenty, které jsou při jeho otevírání a zavírání namáhány. Víte-li, že budete úložný prostor využívat hodně, raději zainvestujte do kvalitních pantů a celkové konstrukce. Sedací souprava s úložným prostorem se vám tedy může značně prodražit a proto si dobře promyslete, zda se bez této funkce neobejdete. Myslete také na to, že v případě častého využívání úložného prostoru budete muset neustále vstávat.

13. Chci, aby byla sedací souprava rozkládací?

Nejčastěji se setkáváme s rozkládacím mechanismem, kdy se náhradní lůžko vytáhne zpod soupravy a vytvoří jednu rovinu se zbytkem sedací plochy. Problémem může být mezera mezi matrací určenou ke spaní a sedací částí pohovky. A v případě častého užívání se může po delší době mezi těmito částmi vyskytnout výškový rozdíl. Dalším způsobem rozkládání je sklopení zadní části sedací soupravy. Jedná se o náročnější způsob na manipulaci a je nutné počítat s prostorem navíc za sedačkou.

14. Jaké doplňky musí má sedací souprava mít?

Velkou výhodu nabízí polohovatelné podpěrky pod hlavu, které si může každý přizpůsobit svým potřebám. Nastavit si lze nejen výšku, ale také sklon. Některé sedací soupravy mohou být také vybaveny speciální výsuvnou konstrukcí, která tvoří rám zabraňující nechtěnému pádu dětí. A existují také různě kombinovatelné sedací soupravy s výsuvnými a polohovatelnými částmi, které si maximálně přizpůsobíte podle sebe. Možností je mnoho, ale za každý doplněk si budete muset připlatit.

Sedací souprava obývák

5 krásných sedacích souprav přesně pro vás

Pokud už jste si vše potřebné ujasnili, nechte se inspirovat naším přehledem 5 úžasných sedacích souprav. U každé z nich najdete fotografii, odkaz na obchod, kde sedací soupravu pořídíte, a také popisek se všemi důležitými informacemi.

Sedací souprava FIRENZE

Sedací souprava Firenze
Zdroj: IDEA nábytek

Sedací souprava Firenze má tvar L, lze ji sestavit na pravý i levý roh. Potah je z kvalitní textilní látky a konstrukce je z masivu s komponenty z dřevotřísky. Sedací souprava Firenze nabízí možnost rozložení a také uložení věcí v úložném prostoru.

Technické parametry sedací soupravy Firenze

Materiál potahu textil
Materiál konstrukce  masiv, dřevotříska
Rozměry (v, š, h) 91 x 225 x 140 cm
Výška sedu 38 cm
Hmotnost 110 kg

Obchody, kde koupíte sedací soupravu Firenze

Obchod Cena
Idea-nabytek.cz 9 999 Kč

Sedací souprava ELEANOR

Sedací souprava Eleanor
Zdroj: Bonami

Sedací souprava Eleanor ve tvaru L s ramenem umístěným na levé straně (při pohledu čelem k sedačce). Konstrukce je vyrobena z bukového dřeva, potah je z kvalitního 100% polyesteru jednoduchého na údržbu a výplň tvoří pěna a pružiny. Sedací soupravu Eleanor lze rozložit a součástí balení jsou také polštářky.

Technické parametry sedací soupravy Eleanor

Materiál potahu 100% polyester
Materiál konstrukce dřevo (buk)
Materiál výplně pružiny, pěna
Rozměry (v, š, h) 90 x 234 x 157 cm
Hmotnost 99 kg

Obchody, kde koupíte sedací soupravu Eleanor

Obchod Cena
Bonami.cz 13 799 Kč

Sedací souprava TIGER

Sedací souprava Tiger
Zdroj: Hezkynabytek.cz

Sedací souprava Tiger je vyrobena z vysoce kvalitní ekokůže doplněné šenilem. Oba tyto materiály se vyznačují vysokou odolností a snadnou údržbou. Sedací souprava Tiger ve tvaru U je vybavena úložným prostor a je možné ji rozložit.

Technické parametry sedací soupravy Tiger

Materiál potahu ekokůže, šenil
Rozměry (v, š, h) 85 x 308 x 140 cm
Hmotnost 129 kg

Obchody, kde koupíte sedací soupravu Tiger

Obchod Cena
Hezkynabytek.cz 14 690 Kč

Sedací souprava ROCCA

Sedací souprava Rocca
Zdroj: JENA nábytek

Sedací souprava Rocca ve tvaru U je vybavena područkami a dvěma malými polštářky. Je možné ji rozložit a nabízí také úložný prostor. Konstrukce je z masivu s dřevotřískovými komponenty, výplň tvoří PUR pěna a bonellové pružiny. Celá sedací souprava Rocca je čalouněna vysoce kvalitní látkou, lze ji tedy umístit i doprostřed pokoje.

Technické parametry sedací soupravy Rocca

Materiál potahu textil
Materiál konstrukce dřevo, dřevotříska
Materiál výplně bonellové pružiny, PUR pěna
Rozměry (v, š, h) 83 x 305 x 155 cm
Výška sedu 45 cm
Hmotnost 132 kg

Obchody, kde koupíte sedací soupravu Rocca

Obchod Cena
Jena-nabytek.cz 15 999 Kč

Sedací souprava LUMIO

Sedací souprava Lumio
Zdroj: SCONTO nábytek

Sedací souprava Lumio má tvar L a je celá čalouněná, je tedy možné ji umístit volně do prostoru. Je vybavena polohovatelnou opěrkou hlavy, úložným prostorem a je také možné ji rozložit. Potah sedací soupravy Lumio je vyroben z textilní kůže a hrubé ploché tkaniny.

Technické parametry sedací soupravy Lumio

Materiál potahu textilní kůže, plochá tkanina
Rozměry (v, š, h) 103 x 241 x 181 cm
Výška sedu 41 cm
Hmotnost 110 kg

Obchody, kde koupíte sedací soupravu Lumio

Obchod Cena
Sconto.cz 16 999 Kč

 Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..