obývací stěna dub

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Nevíte, jakou obývací stěnu zvolit? Poradíme vám!

Současný sortiment obývacích stěn je opravdu široký. K dostání jsou stěny sestávající jen z televizního stolku a dvou poliček. Některé mají rustikální, jiné zase velmi moderní vzhled. Jsou nabízeny v různých barevných provedeních. Jenže velká nabídka nám někdy dokáže pěkně zamotat hlavu. Jak vybrat tu nej obývací stěnu?

obývací stěna dub

Dominanta obývacího pokoje

Obývací stěna by měla do celkového vzhledu dokonale zapadnout. Ve slazeném pokoji se budete cítit pohodlně a příjemně. Při výběru tedy myslete na to, aby se obývací stěna hodila ke stěnám, podlaze či sedací soupravě. Zaměřte se také na použitý materiál a na design nábytku. Pokud chcete mít jistotu, že spolu bude každý kousek nábytku ladit, pořiďte si rovnou celou sestavu.

Záleží také na účelu obývací stěny

Při výběru se řiďte především tím, jak budete obývací stěnu využívat. Potřebujete hodně úložného prostoru? Pak budete potřebovat několik skřínek, případně alespoň jednu velkou. Pokud byste ale dali přednost méně zastavěné stěně pokoje, zkuste popřemýšlet, jestli nemůžete věci uložit jinam. V případě úložných prostor si také rozmyslete, zda dáte přednost zavřeným nebo otevřeným skříním či poličkám. Počítejte s tím, že čím více otevřeného prostoru v obývací stěně bude, tím více vás čeká úklidu. Máte-li spoustu fotografií, sbírku figurek oblíbených zvířat, výrobky od dětí nebo porcelán po babičce a chcete je mít vystavené, ale nechce se vám pořád utírat prach, prosklené vitríny jsou ideálním řešením.

TIP: Máte pocit, že vašemu obývacímu pokoji něco chybí? Přečtěte si 9 triků, jak si originálně ozdobit stěnu v obýváku.

Jaký materiál zvolit?

Největší odolnost a trvanlivost nábytku zajistí dřevo, ideálně masiv. Protože je ale nábytek z masivu vytvořen z jednoho kousku dřeva, je takový nábytek poměrně těžký. A lehké není ani zpracování dřeva, což se promítne i do jeho ceny. Levnější alternativu představuje lamino. Laminové desky se velmi snadno udržují a jsou také dost odolné. V současnosti je lamino vůbec nejpoužívanějším materiálem v nábytkářství a setkáte se s ním i v koupelnách či kuchyních. Velkou výhodou je také velké množství designů. Pokud tedy chcete mít obývací stěnu dřevěnou, ale nábytek z masivu se vám nehodí, využijte lamino se vzorem dřeva.

Originální obývací stěna

Přírodní vzhled

Nejoblíbenějším typem obývacích stěn jsou s nábytkem z lamina v imitaci dřeva. Na prvním místě se jednoznačně umisťuje dub, který má světlou a jemnou strukturu. Dalšími oblíbenými druhy dřev jsou potom o něco tmavší olše nebo ořech s nádechem červené. Velmi populární je v současnosti také styl pojmenovaný podle francouzské oblasti Provence. Jedná se v něm o kombinaci světlých barev, zejména bílé, a přírodních materiálů.

Moderní vzhled

Chcete-li, aby byl váš obývací pokoj trendy a současný, zvolte menší množství kusů nábytku. Moderní obývací pokoj je prostorný a vzdušný. Můžete zkusit experimentovat a jednotlivé části obývací stěny různě kombinovat. V nabídce je také mnoho netypických obývacích stěn. Oblíbeným materiálem je stále lamino, a to v provedení jednobarevném, často lesklém. Protože jsou ale tak v oblibě přírodní materiály, je velmi trendy i obývací stěna v kombinaci přírodního materiálu s barevným.

TIP: Obývací stěna by měla ladit také s vaší sedací soupravou. Jak vybrat tu nejlepší vám poradí článek Na materiálu vaší sedací soupravy záleží!.

Barevné provedení

Díky vlastnostem lamina jsou barevné možnosti u obývacích stěn téměř neomezené. Mezi ty nejoblíbenější barvy patří bílá nebo velmi světlé odstíny. To zejména proto, že se dají snadno kombinovat se vším. Bílá či světlá obývací stěna se vám tak bude hodit k jakékoliv sedací soupravě. Pokud ale máte rádi věci nevšední, vyzkoušejte barevnější řešení. Letošní rok je ve znamení fialové barvy, takže s fialovou obývací stěnou budete velmi trendy. Fantazii se meze nekladou.

Luxusní obývací stěny

S osvětlením, nebo bez?

U obývacích stěn může být někdy problém s vyřešením správného světla. Řešení nabízí obývací stěny s osvětlením. To je v nich přímo zabudované a je přesně tam, kde je potřeba. Cenově tyto stěny nevychází výrazně dráž. A protože v obývacím pokoji byste světla potřebovali tak jako tak, jde i o praktické řešení. Na výběr je z různých barev osvětlení, od decentních až po velmi extravagantní. Zabudovaná světla mají dlouhou životnost.

Kam s ní?

Umístění obývací stěny se odvíjí od velikosti a stavebního řešení obývacího pokoje. Každý je jiný a proto univerzální tipy neexistují. Někdy máme na výběr jen z jedné stěny, ke které sestavu umístíme. Pokud se ale můžete rozhodnout, je rozdíl mezi kratší a delší stěnou pokoje. Postavíte-li obývací stěnu ke kratší stěně pokoje, sedací souprava bude stát v prostoru uprostřed. Pokoj se tím rozdělí a část pokoje za sedačkou tak můžete využít například jako pracovnu, hernu nebo čítárnu. V takovém případě může být součástí obývací stěny elegantně řešená knihovna. Pokud umístíte obývací stěnu na delší stěnu pokoje, budete mít pravděpodobně sedačku umístěnou u protilehlé stěny, takový pokoj pak působí otevřenějším a vzdušnějším dojmem.

Bude součástí vaší obývací stěny i televize?

Od toho se totiž odvíjí vzdálenost sedací soupravy od obývací stěny. Ta by měla být přibližně 2,5x větší než je úhlopříčka televizoru. Velikost obrazovky se udává v palcích a nejběžnější rozměr, tedy 40 palců, odpovídá přibližně 1 metru. Od takto velké televize byste tedy měli sedět minimálně 2,5 metru. A rozdíl je také mezi tím, zda budete mít televizi postavenou nebo zavěšenou na stěně. V takovém případě můžete zvolit obývací stěnu bez televizního stolku. Místo něj můžete pod prostor televize usadit třeba menší skřínky jako poličky, které se nebudou dotýkat země.


Obchody, kde koupíte TOP obývací stěny

4.7/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..