Noční lampička se slony

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



9 rad, jak na správné osvětlení dětského pokoje

Osvětlení jakéhokoliv pokoje bychom měli věnovat velkou pozornost, toho dětského ale obzvlášť. Oči dětí se stále vyvíjejí a nevhodné světelné podmínky mohou způsobit zhoršení zraku a další problémy. Proto vám v tomto článku představíme základní parametry, které by osvětlení dětského pokoje mělo splňovat.

Noční lampička se slony

1) Dbejte na bezpečnost

Zejména u malých dětí je vhodné volit do dětského pokoje stropní osvětlení, případně nástěnná světla umístěná tak, aby na ně dítě nedosáhlo. To platí také v případě kabelů. Vždy dávejte přednost materiálům, u kterých je menší riziko rozbití, zcela se vyvarujte sklu. Stojací lampy bývají nestabilní a do dětského pokoje obývaného malými dětmi se vůbec nehodí. Děti jsou často velmi aktivní a tak je dobré počítat s tím, že mohou v pokoji běhat, házet věcmi či jinak řádit. Pokud máte doma nočního cestovatele, je dobré pořídit do dětského pokoje světla se senzorem pohybu. Volte světla s nízkým výkonem, aby dítě v noci příliš neoslňovala, a umístěte je mimo dosah postele, aby se nerozsvěcela pokaždé, když se dítě převalí.

TIP: Bezpečnost je u dětského pokoje zvláště důležitá. Vybírejte proto pečlivě všechno zařízení, včetně postel a matrace. Čím se při výběru řídit vám poradí náš článek Vybíráme postel, část 4. – postel do dětského pokoje.

2) Nechte výběr osvětlení dětského pokoje i na dětech

Pokud víte, kam je jaké světlo potřeba pořídit, výběr toho, jak bude osvětlení vypadat, můžete svěřit svému dítěti. Vzhledem k tomu, že právě ono bude ve svém pokoji trávit nejvíce času, mělo by se i ono rozhodnout, jak si jej vybavit. A volba osvětlení je k tomu vhodnou příležitostí. Stropní světla, stolní lampičky i nástěnné lampy lze pořídit v nejrůznějších barvách, s motivy oblíbených hrdinů či v roztodivných tvarech. Existují také zajímavé dekorace jako například světelné řetězy na stěnu, které nemusí být jen praktické, ale také estetické. Samozřejmě je ale nutné brát v potaz rychle se měnící vkus dítěte. Věnujte tedy výběru osvětlení dostatek času a snažte se najít něco, co si vaše dítě zamiluje, ale co je zároveň dostatečně nadčasové na to, aby se mu to líbilo déle než jen pár dní.

3) Zvolte správnou barvu světla

Barva světla neboli teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K) a pohybuje se v rozmezí od 1 000 K do 12 000 K. Čím vyšší tato hodnota je, tím studenější je osvětlení. Do 3 000 K označujeme světlo jako teplé, má žluté, oranžové nebo červené odstíny a takové světlo nás uklidňuje. Světla do 6 000 K jsou čistě bílá a neutrální, nemají na nás tedy žádný vliv. Až do 10 000 K pak rozlišujeme světla studená, ta mohou být namodralá a mají aktivující účinky. Jen pro představu: svíčka vydává světlo pohybující se zhruba od 1 000 do 4 500 K, polední světlo má teplotu přibližně 5 000 až 7 000 K a světlo při zatažené oblože může dosahovat až 12 000 K. V dětském pokoji se pro hlavní světlo, které slouží jako osvětlení při aktivitách, nedoporučuje menší teplota než 3 2000 K. Nejvíce pak volte 6000 K.

Noční lampa sova

4) Je lepší LED, nebo halogenová žárovka?

V nabídce obchodů nejčastěji narazíme na LED, nebo halogenovou žárovku. „Klasické“ žárovky už téměř vymizely, zejména kvůli vysoké spotřebě elektrické energie. V tomto ohledu jsou dnes nejvýhodnější LED žárovky, které nabízí daleko vyšší úsporu než o něco náročnější halogenové. LED žárovky mají navíc vyšší životnost a nevadí jim ani časté zhasínání a rozsvěcování, které naopak snižuje životnost halogenových žárovek. Do dětského pokoje se ale hodí také úsporné žárovky, které mají výhodu zejména v tom, že se rozsvěcují postupně a nehrozí tak nepříjemné oslepení. Klasické a halogenové žárovky navíc téměř nezkreslují barvy v pokoji, k čemuž může dojít v případě použití LED žárovek. Ty lze ale pořídit i v různých barevných odstínech a dodat tak dětskému pokoji příjemnou a útulnou atmosféru.

TIP: Více informací o žárovkách se dozvíte v našem článku Jak vybrat správnou žárovku.

5) Jaké světlo do dětského pokoje použít v noci?

Dětský pokoj nejmenších dětí vybavte vhodnými nástěnnými lampami s tlumeným světlem. V případě nočního krmení, přebalování nebo uspávání tak neriskujete, že dítě intenzivnějším světlem probudíte. Nikdy nesmí dojít k přímému kontaktu očí se zdrojem světla, na což je důležité myslet zejména u těch nejmenších, které leží na zádech. Vhodná jsou noční světla do zásuvky, která vám poskytnou dostatek osvětlení, ale dítěti nijak nevadí. Také bodová vestavěná světla jsou dobrým řešením pro případ, že budete v noci potřebovat najít něco ve skříni. Toto řešení navíc uvítají i starší děti, pokud vstávají brzy ráno a často ještě za tmy. Pro pohyb v pokoji nebudou muset využívat intenzivní centrální osvětlení a jejich probuzení nebude tolik nepříjemné.

Doporučujeme

Světla24.cz logo

Nejlepší světla do dětského pokoje jsou k dostání na Svetla24.cz. Nákup zde je opravdu jednoduchý a pracovníci e-shopu vám s výběrem rádi odborně poradí. Tady je z čeho vybírat!

6) Světlo pro snadné usínání

Pokud si dítě před spaním rádo čte, potřebuje mít u postele lampičku. Její světlo by mělo být dostatečné, aby si dítě nekazilo oči, ale nemělo by být příliš intenzivní. Volte spíše teplé tóny, které vaši ratolest uklidní a pomalu připraví na spánek. Nástěnná lampička se hodí také v případě, že se dítě bojí spát ve tmě. Pro takové případy jsou vhodné lampičky s velmi tlumeným světlem a pro ještě větší klid dítěte můžete volit roztomilé tvary nebo motivy oblíbených pohádkových postaviček. Zajímavým řešením může být také projektor, který na zdi vytváří krásné motivy, případně nalepovací ozdoby, které světélkují ve tmě. Nejmenším dětem můžete také pořídit noční světlo v podobě hračky, kterou mohou mít celou noc u sebe, případně ji s sebou vzít na noční výlet.

Světelný řetěz

7) Centrální osvětlení dětského pokoje

Stropní světlo do dětského pokoje vybírejte podle toho, jak velký je pokoj, jak moc do něj přes den svítí přirozené světlo, a také podle toho, jaké barvy mají stěny, podlaha či nábytek. Studená světla zvýrazňují studené odstíny, teplá světla zase ty teplé. Pokud jsou barvy v pokoji spíše tmavé, je vhodné přidat na intenzitě osvětlení, aby se pokoj prozářil a nepůsobil temně. V případě rozměrných pokojů dejte přednost dvěma stropním světlům. Centrální osvětlení by nikdy nemělo být jediným zdrojem světla v pokoji. I ty nejvíce intenzivní lustry neosvětlí každý kout dostatečně. Proto je doplňte nástěnnými světly či lampičkou na stůl. Světlo v pokoji pro nejmenší děti by mělo být tlumené, aby nedráždilo oči či jinak nevadilo. Starší děti tráví v pokoji více času a na své aktivity potřebují dostatek světla. Do takového dětského pokoje pak volte světlo s intenzitou okolo 400 lx.

8) Osvětlení pracovního stolu

Pro dostatečné osvětlení desky stolu je vhodné sáhnout po žárovkách o výkonu 100 W. Barva světla by se měla co nejvíce blížit tomu dennímu, tedy okolo 4500 K. Lampička by měla být umístěna zhruba ve výšce od 40-60 cm, jen tak dokáže osvětlit celou plochu a nezanechává neosvětlená místa. Ideální jsou lampičky s kloubovým ramenem, které si dítě může nastavit podle potřeby. Důležité je, aby byla žárovka celá zakryta neprůhledným stínidlem a nesvítila dítěti do očí. Pro vyšší bezpečnost lze pořídit stolní lampy s klipem nebo svěrkou, které se připevní k desce stolu a nehrozí tak jejich shození. Vždy myslete na to, že by dítě nemělo pracovat ve tmě jenom při rozsvícené stolní lampě. Vysoký kontrast mezi okolní temnotou a světlem způsobuje únavu očí a může vést k zhoršování zraku. V případě práce s počítačem je dobré stolní lampu otočit směrem ke stropu, což vytvoří ideální tlumené osvětlení.

TIP: Jaké další parametry by měl mít psací stůl pro děti? Tomu jsme se věnovali v článku Ideální stůl do dětského pokoje podle věku dítěte.

9) Zvažte pořízení chytrého světla

Je těžké najít jedno ideální osvětlení do dětského pokoje, které nám bude vyhovovat i po dobu několika let. Řešením ale může být chytré světlo, u kterého je možné nastavovat jednak intenzitu osvětlení, jednak jeho barvu. Díky tomu můžeme světlo přizpůsobit denní době, věku dítěte, velikosti místnosti i mnoha dalším parametrům, které se velmi často mění. Chytré světlo se ovládá velmi jednoduše a lze také nastavit jeho automatické zapínání či vypínání. Pomocí něj tak mohou děti usínat i vstávat za světla, ale nemusíme svítit po celou noc. Jedná se sice o vyšší investici, jeho výhody ale zejména v dětském pokoji jistě oceníme a prvotní náklady se nám mohou velmi brzy vrátit.


Obchody, kde koupíte TOP osvětlení dětského pokoje

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..