Jak se zabavit snadno a rychle

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.17 tipů, jak se doma zabavit a zůstat dobře naladěni

Tento článek vznikl především jako reakce na současnou situaci (koronavirus, karanténní opatření apod.). Tipy z něj ale můžete využít kdykoliv, kdy budete potřebovat zabavit sebe či své děti. Někdy nám totiž dojdou nápady a nemáme energii na vymýšlení nových věcí. Pokud jste se najednou ocitli v situaci, že máte spoustu volného času a nevíte, co s ním, snad vám alespoň některé z následujících tipů pomohou.

Jak se zabavit snadno a rychle

Spoustu triků, z kterých si vybere každý

Každý jsme jiný a každý současnou situaci zvládáme jinak – a všichni ani nejsme ve stejné situaci. Někdo musí pracovat z domu, někdo musí do práce stále docházet a někteří o svou práci přišli. Někdo je doma sám, někdo s partnerem a někdo se svými dětmi. Jinak bude současný stav prožívat ten, kdo bydlí v rodinném domku se zahradou, jinak ten, kdo bydlí v panelákovém bytě bez balkónu. Finanční či zdravotní situace nás všech je jiná. Pro někoho se nic nezměnilo a někomu jinému se život obrátil naruby. Je tedy velmi obtížné vytvořit jeden přesný návod, kterým by se mohl řídit úplně každý. Představujeme vám proto co nejvíce tipů, abyste si z nich mohli vybrat právě ty, které vám vyhovují. Případně je můžete použít jako inspiraci.

Přizpůsobte si naše tipy podle sebe

Současná situace se dynamicky vyvíjí, takže nelze s určitostí tvrdit, jaká bude situace ve chvíli, kdy budete tento článek číst. Následující tipy jsou určeny převážně pro „domácí využití“. Jsou ideální pro dlouhé chvíle doma, některé se ale dají hravě předělat i na „venkovní“ verze. Produkty, které v tomto článku najdete, nabízejí e-shopy, které jsou plně funkční a zboží dováží v běžných termínech. Berte ale prosím i je jako inspiraci. Pokud není ve vašich možnostech nakupovat přes internet, jistě přijdete na to, jak daný tip využít i s tím, co již doma máte. Některé tipy se navíc trochu prolínají a možná využijete části z více různých tipů. Neberte následující řádky jako přísné návody, jen jako doporučení pro případ, že nemáte chuť nebo energii cokoliv vymýšlet.

Nic se nemá přehánět

Pokud by se vám do žádného z následujících tipů, jak se zabavit, nechtělo, možná jen nejste ve své kůži. To je – a nejen v současné době – poměrně časté a logické. Proto jsme si pro vás ještě připravili několik tipů, jak si zachovat dobrou náladu a pozitivní energii. Na konci článku najdete také užitečné odkazy, které by vám mohly pomoci v případě, že cítíte, že je toho na vás opravdu moc. Mnoho z nás se ocitlo v nové situaci, ve které se cítíme nejistí. Tipy, jak se zabavit a jak si udržet dobrou náladu, vám mohou nabídnout alespoň nějakou oporu. Můžete zkoušet, co vám funguje a co vám dělá opravdu dobře. Rozhodně na sebe ale nebuďte příliš přísní. Určitý řád je potřeba, asi nikomu neprospívá celodenní povalování či naopak 24hodinová usilovná aktivita. Sami podle sebe se rozhodněte, co vám nejvíce vyhovuje a po čem se cítíte nejlépe.

Snažte se zabavit a udržet si dobrou náladu

1) Vylepšete své domácí prostředí

Pokud musíte trávit spoustu času zavření doma, měli byste si zde vytvořit prostředí, ve kterém se budete cítit příjemně. Možná máte právě teď čas udělat drobné úpravy, na které se chystáte už dlouho. Vymalovat nebo vytapetovat, pověsit dekorace, přidat nějaké doplňky nebo svou domácnost trochu přeorganizovat tak, aby vypadala jako nová. Pro dobrý pocit je důležité také to, jak vaše domácnost voní. Pusťte do ní co nejvíce čerstvého vzduchu a provoňte ji bytovými parfémy, s pomocí aroma lampy nebo vonných svíček. Zkuste se zamyslet, co by se vám líbilo a díky čemu byste se doma cítili lépe. Pokud nebydlíte sami, berte samozřejmě ohled i na další obyvatele domácnosti. Zeptejte se třeba dětí, zda není něco, co by rády zlepšily ve svém pokojíčku. Vyberte jim novou pohodlnou dětskou matraci, vylepšete jejich postel baldachýnem nebo světýlky. Máte možnost teď zainvestovat do nějakých inovací a zlepšení a udělat tím radost nejen sobě, ale i ostatním?

Doporučujeme

Alza Logo

Nejlepší pomocníky pro dobrou náladu najdete na Alza.cz. Vybírejte z bohatého sortimentu, využijte pravidelné akce a výprodeje a užijte si profesionální zákaznické služby!

2) Zabavit se můžete také při úklidu

Často na nás špatně působí neuklizený domov. Nejde však o špinavé nádobí nebo hory odloženého oblečení, ale spíše o věci dlouhodobého charakteru. Drobnosti, které neustále odkládáme a které se usadily v našem podvědomí, na nás teď křičí více než kdy jindy. Úklid je navíc skvělý způsob, jak se zabavit a přijít na jiné myšlenky. Zároveň při něm objevíte, které věci se vám uklízí nejhůře, a možná vás napadne, jak je lépe schovat a jak si úklid pro příště zjednodušit. Jestliže se na uklízení necítíte, zkuste si úklid nejdříve jen naplánovat. Co byste potřebovali nutně uklidnit a co by mohlo zatím počkat? Rozdělte si velké úkoly na co nejmenší a zkuste každý den udělat alespoň jednu věc.

TIP: Přečtěte si náš článek 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid plný užitečných rad a šikovných triků.

3) Pusťte se do předělávání

Co takhle přeorganizovat skříně v kuchyni nebo komodu s oblečením? Opět platí, že můžete začít od plánování. Někdy se stává, že máme při pohledu do skříně pocit neuvěřitelného chaosu a zmaru. Do předělávání se nepustíme, protože ani nevíme, kde začít. Práce je tolik, že nás přepadnou chmury a skončíme s ní dřív, než jsme začali. Zkuste si celý proces nejdříve v klidu projít v hlavě. Promyslete, jak byste chtěli, aby to uvnitř skříně vypadalo. Klidně se zasněte a vytvořte si tu nejlepší představu. Své nápady si sepište a pak postupně přemýšlejte, co z toho je ve vašich možnostech a co zvládnete až později. Díky tomu pro vás bude snadnější začít, protože jakmile se pustíte i do té sebemenší drobnosti, posune vás to vpřed a dodá vám to energii. Při organizaci domácnosti se dokážete skvěle zabavit a z hotové (i načaté) práce budete mít určitě velkou radost.

Pusťte se do dlouho odkládané renovace

4) Obklopte se zelení

Rostliny, ať už krásné okrasné květiny, nebo domácí zelenina a ovoce či voňavé bylinky vám domácnost provoní svěží a příjemnou vůní, dodají jí estetické vzezření a pročistí také vzduch. Jejich blahodárné účinky tím ale ani zdaleka nekončí. Péče o ně či dokonce samotné pěstování je báječným způsobem, jak se zabavit. Navíc, pokud se rozhodnete zařídit si doma svou vlastní zahrádku a začít pěstovat vlastní plodiny, budete mnohem více samostatní a méně závislí na zásobách v obchodech.

TIP: Pokud vás domácí pěstování zajímá, možná se vám budou hodit naše články Zahrada v bytě – jak na ni? a Jak pěstovat zeleninu v bytě.

5) Naučte se něco nového

Asi každý z nás je vlivem současných okolností nucen změnit své návyky. Ať už jde o pravidelná setkání s přáteli nebo s kolegy z práce, kulturní či sportovní aktivity – toho všeho se teď musíme na chvíli vzdát. A tak má mnoho lidí daleko více nevyužitého času. Je-li to i váš případ, můžete tuto prázdnotu zaplnit studiem. Kdy je lepší příležitost než právě teď naučit se konečně ten cizí jazyk, s kterým začínáte už několik let? Nebo byste raději ovládli hru na nějaký hudební nástroj? Chcete se naučit nějaký sport? Samostudium má mnoho výhod, můžete si zvolit své vlastní tempo, přizpůsobit styl výuky svým možnostem a potřebám. Některé jazykové školy například nabízejí online výuku jazyka s lektorem. Je něco lepšího, než se zabavit a zároveň něco nového naučit?

6) Zlepšete své dovednosti

Jestliže nemáte chuť, energii a třeba ani tolik času na učení se novým věcem, ale přesto hledáte způsoby, jak se zabavit a udělat i něco pro sebe, můžete zdokonalit některou ze svých znalostí. Naučte se třeba nový recept! Mnoho lidí využilo současnou situaci k tomu, aby se naučili péct domácí pečivo. Zlepšovat můžete ale i jiné své dovednosti. Nebo využijte volné chvíle a trénujte svou mysl a paměť. Sledujte novinky ze svého profesního oboru, přečtěte si nějaké odborné knihy. To jsou nejen skvělé způsoby, jak se zabavit, ale především tím uděláte velmi dobrou službu sami sobě.

TIP: Pokud se domácího pečení bojíte, pár užitečných rad najdete v našem článku Domácí pečivo chutná nejlépe! Jak na ně a další dobroty?

7) Nezapomeňte na pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je základ zdravého životního stylu. A mnoho lidí si právě v současné době uvědomuje důležitost svého zdraví. Momentálně jsou možnosti venkovního pohybu trochu omezené. Zabavit se sportem a pohybovými aktivitami je ale možné i doma. Samozřejmě záleží na vašich možnostech, zkuste ale promyslet, co byste doma byli schopní dělat. Možná dokonce objevíte novou aktivitu, která se stane vaším koníčkem a které se budete rádi věnovat dlouhodobě a především pravidelně. Pořiďte si sportovní náčiní pro domácí fitness, najděte si nějaké tipy na cviky, nebo cvičte rovnou s instruktorem podle videa. Dejte si však pozor, abyste správně odhadli svou úroveň. Nikdy tělo zbytečně nezatěžujte a nikdy nejděte za bolest. Začněte pozvolna a snažte si to především pořádně užít. Jak na domácí cvičení vám poradí také tento náš článek.

Sportem se dá zabavit velmi snadno

8) I ruce potřebují zabavit

Bez ohledu na to, jestli ve své práci používáte více ruce nebo hlavu, nicnedělání nesvědčí ani jednomu. Kromě mysli je tedy nutné dopřát dostatek aktivity také svým rukám. V každém z nás dřímá kreativec nebo kutil – a v někom dokonce obojí. Zkuste být kreativní, popusťte uzdu své fantazie a malujte, pište, tvořte, šijte, vylepšujte, opravujte… věnujte se jednoduše čemukoliv, co vás baví a co vám přináší radost. Tvoření vám pomůže nejen se zabavit, ale zároveň jej můžete využít jako určitou formu terapie. Na internetu najdete širokou nabídku kreativních potřeb pro malování a kreslení pro děti i dospělé

9) Hrajte si!

Nejen práce, ale také zábava je velmi důležitá. Společenské, deskové nebo karetní hry jsou navíc ideální způsob, kterým se může zabavit celá rodina. Vytáhněte ze šuplíku staré hry či karty a pusťte se do toho. Z hraní her se může stát oblíbená rodinná tradice, na kterou se budou všichni členové po náročném dni těšit. Pokud jste doma sami, existují také hry pro jednoho hráče, které vás dokáží zabavit na dlouhé hodiny. Zábava by měla mít ve vašem denním rozvrhu své pevné místo, dovolte své mysli na chvíli se odpoutat od povinností, nepříjemností a všech těch vážných věcí a na chvíli se uvolnit a zabavit.

10) Škola hrou pro malé i velké

Jsou lidé, kteří mají s čirou zábavou problém. Hry jsou ale nejen skvělý způsob, jak se zabavit, dá se při nich i něco zajímavého dozvědět. Hračkárny jsou plné interaktivních hraček a her pro nejmenší, které jim pomáhají s rozvojem potřebných dovedností a trénují jejich smysly. I starší či dokonce dospělí lidé se ale pomocí různých vzdělávacích her mohou zabavit a zároveň se něco naučit. Škola hrou je velmi známý a oblíbený způsob, jak se učit bez nudy a otravy. Trénujte svou mysl a zároveň si užívejte zábavu plnými doušky.

11) Objevujte nepoznané – i ze svého domova

Cestování je teď bohužel na nějakou dobu omezené, naštěstí nám ale moderní vynálezy a technologie umožňují poznávat svět i doma z gauče. Mnoho zemí teď například rozjelo virtuální prohlídky svých měst, turistických oblastí či významných památek. Virtuálně si můžete projít známé galerie a zabavit se prohlížením krásných uměleckých děl. Vydat se na výlet ze svého okna můžete i s pomocí dronu, se kterým můžete zároveň pořizovat nádherné fotografie či videa. Úžasným způsobem, jak objevovat nepoznané, jsou i brýle pro virtuální realitu, se kterými můžete navštívit dokonce jiné planety, planetu Zemi v době, kdy ji obývali dinosauři či zcela smyšlené a neuvěřitelné světy.

Cestujte po celém světě z pohodlí svého domova

12) Výdobytky moderní doby úplně nezatracujte

Mobilní telefony, tablety, notebooky a vůbec veškerá elektronika má v této době mnohem větší uplatnění. Mnoho lidí teď skutečně objevuje všechny ty možnosti, které nám tyto moderní výdobytky nabízejí. Existuje nezměrné množství aplikací, vzdělávacích her, kurzů či videí, které pomohou vám, případně i vašim dětem se zabavit, něco zajímavého se dozvědět a nebo se rovnou něčemu přiučit. Stále platí, že bychom měli svůj čas věnovat i jiným aktivitám než jenom sezení u počítače či mobilu, zkuste ale současnou situaci využít k tomu, abyste lépe porozuměli, jak nám moderní technologie mohou život výrazně ulehčit a s čím vším nám mohou pomoci.


Tipy, jak si udržet dobrou náladu

Na konec bychom vám ještě rádi představili několik nápadů, jak pečovat o svou psychiku a zachovat si pozitivní naladění. Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické. A tak, jako teď věnujeme mnohem větší pozornost tělesné hygieně, měli bychom myslet i na tu duševní. Čím lépe se budete cítit po psychické stránce, tím lepší imunitu budete mít a tím odolnější budete vůči veškerým nástrahám.

13) Základem je rutina

Někteří lidé, kteří se najednou ocitli doma, ať už musí z domu pracovat, nebo jsou na nucené dovolené, najednou neví, jak si den zorganizovat. Škola i práce nám pomáhá dodržovat určitá pravidla. Víme, kdy přesně máme vstávat, kdy je čas na oběd, kdy se musíme věnovat svým povinnostem a kdy se naopak můžeme trochu zabavit. Pro mnoho lidí je současná situace chaotická a neumí si s ní poradit. Vytvořte si proto rutinu a udělejte si časový harmonogram celého dne. Nemusíte jej do puntíku dodržovat, jakmile ale budeme mít nějaký rozvrh, máte se čeho držet a od čeho se případně odrazit.

14) Věnujte si dostatečnou péči

Ani teď, ale ani nikdy jindy, bychom neměli zapomínat sami na sebe. Bohužel to tak ale velmi často je. Dnešní doba možná nabízí chvilku na to se zastavit, uvědomit si, co je opravdu důležité, zpomalit a především – začít myslet i na sebe. Udělejte něco pro své zdraví, najděte si způsoby, jak se zabavit, jak si užít relaxaci. Udělejte si například wellness den, opečovávejte své tělo, využívejte různé kosmetické prostředky, které vám jindy připadají zbytečné a přeplácané. Dopřejte si něco navíc, rozhodně si to zasloužíte! V tomto článku najdete spoustu triků, jak na domácí wellness.

Relaxujte a udržujte se v dobré náladě

15) Meditujte

Meditace je pro někoho velmi zajímavá a oblíbená aktivita, pro někoho je to spíše noční můra. Mnoho lidí si totiž meditaci představuje jako turecký sed, zavřené oči a dokonale čistou a prázdnou mysl. To je ale právě kámen úrazu, protože málokdo dokáže na první dobu svou mysl vyčistit. Máme pak pocit, že meditace prostě není to pravé ořechové pro nás. Jenže meditace je v podstatě jakýkoliv způsob, s pomocí kterého svou mysl ne vyprázdníte, ale zklidníte. A neexistuje jen jedna meditace, ale jej jich neuvěřitelné množství, takže si každý může vybrat ten ideální způsob pro sebe. Zkuste trochu zapátrat na internetu a vyzkoušejte různé druhy meditace. Meditovat můžete i ve vaně, při svíčkách a příjemné hudbě. I díky této činnosti dokážete alespoň na pár krátkých minut uvolnit tělo a mysl a zbavit se stresu či úzkosti. A i těchto pár krátkých minut může ve vašem životě znamenat velkou změnu.

16) Pozor na zahlcení informacemi

Informace jsou samozřejmě potřeba, abychom byli v obraze, věděli, co se děje, jaké povinnosti musíme plnit a mnoho dalšího. Snažte se to ale s informacemi příliš nepřehánět. Zprávy v dnešní době jsou jen málokdy pozitivní a to v mnoha lidech vyvolává skoro až úzkostné stavy. Ačkoliv je současná situace velmi dynamická a rychle se mění, tak to, co platí ráno, bude s největší pravděpodobností platit i večer. Zkuste tedy nekontrolovat, co je nového, každou hodinu, ale věnovat se zprávám jen jednou či dvakrát denně. To hlavní se určitě dozvíte a ve zbytku dne se snažte zabavit, udělat si radost a hlavně neztrácet naději a nepropadat panice.

17) Nebojte/nestyďte se požádat o pomoc

Každý současnou situaci i jiná těžká období zvládá jinak. A není vůbec nic špatného na tom, pokud to nezvládáme sami. Jestliže si nevíte s čímkoliv rady, nebojte se obrátit s žádostí o pomoc či o radu. Nikoho neotravujete a je určitě lepší, abyste se cítili jistí a uklidnění, než abyste něco podcenili. Mnoho důležitých informací o aktuálním dění, o současných opatřeních a také mnoho užitečných odkazů na informační a poradenské linky najdete na této stránce Ministerstva zdravotnictví. Na webu České televize (ČT24) je zase připravený úžasný přehled všech institucí a organizací, které vám mohou pomoci. Dozvíte se zde také, jaké jsou vaše možnosti, pokud byste někam rádi přispěli či se sami do pomoci zapojili. I to může být skvělý způsob, jak se zabavit a dopřát si dobrý pocit. Sekci s užitečnými odkazy a informacemi z webu ČT24 najdete zde.


Pokud máte i vy nějaké tipy, jak se zabavit či jak se udržet v dobré náladě, budeme moc rádi, když se o ně s námi i s dalšími čtenáři podělíte dole v komentářích!


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro zábavu a dobrou náladu

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..