Vysávání koberce

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Pravidelné vysávání nestačí! Jak správně udržovat koberec čistý?

Alespoň jeden malý koberec má doma téměř každý z nás. A mnoho lidí si myslí, že stačí koberec jen jednou za čas vysát. Kobercům ale dělá mnohem lépe pravidelná údržba, intenzivnější čištění či impregnace. Proč se kobercům věnovat mnohem více a jak z nich odstranit různé typy skvrn?

Koberce čistěte pravidelně

Pravidelná údržba koberců jim pomáhá udržet si co nejdéle své barvy a obecně hezký vzhled. Zajistíte tím navíc, že se v koberci nebude usazovat prach, alergeny, roztoči a další nepříjemné nečistoty. Pro pravidelnou údržbu je ze všeho nejdůležitější vědět, z jakého materiálu váš koberec je a jaký způsob čištění je pro něj nejvhodnější. Správný postup i zvolený přípravek vám úklid usnadní a zajistí, že se vašemu koberci při čištění nic nestane.

Prevence znečištění je základ

Možná vás úklid – tak jako mnoho dalších lidí – příliš nebaví. Jestliže se vám kobercům nechce věnovat tolik péče, máte několik možností. Tou nejjednodušší je se koberců zbavit, ovšem ne vždy přichází tato možnost v úvahu. Pak vám nezbývá, než se snažit minimalizovat množství nečistot, které vnášíte dovnitř zvenčí. Před vstup položte rohožku sloužící k čištění obuvi a hned za dveřmi vytvořte místo, kde bude možné boty dočistit případně vysušit, pokud je venku mokro.

TIP: Uklízení vás opravdu nebaví? Nejste v tom sami! Vyzkoušejte 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid, díky kterým vás uklízení už nebude tolik stresovat a zbude vám čas na mnohem příjemnější činnosti.

Jednou za čas proveďte intenzivnější čištění

Pravidelné vysávání koberců je základ, jednou za rok byste ale měli koberce vyčistit intenzivněji. Intenzivní čištění je nutné provádět i častěji, pokud je koberec opravdu zatěžovaný. Způsobů, jak koberec vyčistit, je více, a zde jsou ty nejběžnější:

Suché čištění

Pro suché čištění koberce si pořiďte speciální prášek určený na čištění koberců, který stačí nasypat na koberec, nechat chvíli působit a poté vysát. Suché čištění je vhodné zejména pro koberce s nízkým chlupem a pro některé typy koberců, například bavlněné, se naopak nehodí. Vždy se řiďte instrukcemi uvedenými na obalu pořízeného přípravku, který do koberce můžete zapracovat i pomocí kartáče a urychlit tak jeho účinkování.

Na více znečištěný koberec použijte mokré čištění

Mokré čištění

Mokré čištění se také provádí s pomocí speciálního přípravku na koberce, který se ředí vodou, nanese na koberec, zejména na více znečištěná místa, a po nějaké době se odstraní s pomocí hadříku. Tento způsob je výrazně účinnější, přípravek se dostane přímo do vláken koberce, kde rozpustí nečistoty. Jeho nevýhodou ovšem je, že musíte čekat, až koberec vyschne, a to u některých může trvat i celý den. Koberec nechte opravdu důkladně vyschnout, jinak riskujete vznik plísně.

TIP: Základem pravidelné údržby koberce je používání kvalitního vysavače. Vyznáte se v druzích vysavačů a jste si jistí, že máte doma ten nejlepší? Pokud ne, s výběrem vám může pomoci také náš článek 16 triků, jak vybrat vysavač.

Čištění pomocí páry

Parní čištění je velice oblíbená, ačkoliv o něco náročnější metoda. Do koberce se s pomocí speciálního přístroje vstřikuje voda zahřátá na přibližně 180 °C, která spolu s čistícím přípravkem dokonale odstraní veškeré nečistoty. Přístroj na parní čištění si můžete zapůjčit, mnohem lepší je ale zaplatit si služby firmy, která tuto formu čištění sama provádí. Parní čištění je sice nákladnější způsob čištění koberce, je ale nejefektivnější a u některých typů znečištění se mu nevyhnete.

Jaké přípravky na údržbu koberce používat?

Na trhu existuje celá řada přípravků na čištění koberce a při jejich výběru se vždy dívejte, na jaký materiál či typ koberce jsou určené. Ovšem většina z nich obsahuje různé chemické složky, které při dlouhodobějším používání mohou koberci uškodit. Na čištění vám ale často vystačí i některé přípravky, které najdete přímo u sebe doma. Na koberec můžete přes noc nasypat prášek do pečiva, který stačí ráno jen vysát. Mastných skvrn vás zase snadno zbaví jedlá soda a na skvrny od propisky či fixy využijete citronovou šťávu.

Vysávání koberce

Proč koberec jednou za čas impregnovat?

Kvalitní koberce jsou impregnovány již ve výrobě, ovšem impregnaci je potřeba po nějaké době zopakovat. Při běžném používání se impregnace vytrácí již po dvou letech, u více zatěžovaných koberců se jedná dokonce o půl roku. Nevhodné čisticí přípravky, což jsou ty s vyšším pH, navíc odstranění impregnace z koberce urychlují. Impregnace ale koberec chrání, a to zejména právě před nečistotami, které se díky ní jen tak nezachytí do vlákna koberce. Impregnovaný koberec si déle udrží svou barevnou stálost a má menší sklony k deformaci v podobě vyšlapání vláken apod.

Jak impregnaci koberce provádět?

Před tím, než se do impregnace pustíte, je nutné koberec opravdu důkladně vyčistit, nejlépe tedy s pomocí páry, nebo alespoň formou mokrého čištění. Impregnace se nanáší na vlhký koberec a po jejím nanesení můžete její účinek zvýšit tím, že ji do koberce zapracujete s pomocí měkkého kartáče. Po nanesení impregnace je důležité nechat koberec důkladně vyschnout, než ho budete zase používat.

TIP: Víte, jaký koberec se hodí do jaké místnosti? Každá místnost má své specifické vlastnosti a na ty bychom měli myslet i při výběru koberce. Jak vybrat ten nejlepší koberec do ložnice, obýváku či dětského pokoje vám poradí náš článek.

Na co si dát při impregnaci pozor?

Kupujte jen kvalitní impregnační přípravky určené přímo na koberce a při impregnaci postupujte pečlivě podle návodu uvedeném na obalu. Dejte si pozor, aby se impregnace nesmíchala s jiným čisticím přípravkem a při její aplikaci dodržujte správné dávkování, které zaručí, že budou vlákna koberce dostatečně chráněná a zároveň, že neztuhnou a nebudou náchylnější k poškození. Jestliže zanedbáte čištění koberce před impregnací, pak riskujete, že se impregnační přípravek dostatečně nezachytí vláken a nebude tedy tak účinný.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..