Vánoční dekorace vyrobené doma

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.13 tipů na vánoční dekorace, které si můžete sami vyrobit

Zkuste to letos na Vánoce trochu jinak a místo tradičních ozdob, které pořídíte v obchodě, si vyrobte své vlastní. Máme pro vás jednoduché návody na vánoční dekorace, které zvládnete buď sami, nebo i s menšími dětmi. Do jejich výroby se tak může zapojit celá rodina. Vámi vytvořené dekorace budou originální a osobité a vše, co pro jejich tvorbu potřebujete, je snadno k dostání. Přejeme hezké tvoření!

Vánoční dekorace vyrobené doma

Vánoční dekorace na stůl

Dekorace nemohou na vánočně prostřené tabuli chybět. Základem je v době adventu samozřejmě věnec, který mohou doplnit také originální svícny či jiné vánoční dekorace. Ty, na které najdete návody níže, jsou velmi jednoduché na výrobu, a vás může těšit pocit, že jsou opravdu jedinečné a osobité.

1) Vánoční věnec

Klasika, která nechybí téměř na žádném vánočním stole či vstupních dveřích. Pokud se vám věnce nabízené v obchodech nelíbí, není nic jednoduššího, než si udělat svůj vlastní. Fantazii se meze nekladou a na internetu najdete spoustu nádherných obrázků, kterými se můžete nechat inspirovat. Ideální je, pokud použijete přírodniny a ty doplníte ozdobami (stužkami, baňkami nebo svíčkami) v jedné, případně dvou kontrastních barvách.

Co budete potřebovat

 • korpus na věnec
 • tavná pistole
 • přírodniny (větve, jehličí, šišky, šípky, usušené plátky jablek nebo citrusů, lišejník, kaštany, koření, oříšky)
 • ozdoby (stužky, mašličky)
 • svícny a svíčky

Postup

 1. Korpus nebo základ na věnec můžete pořídit z různých materiálů, např. proutěný, slaměný, dřevěný nebo polystyrenový.
 2. Na korpus s pomocí tavné pistole nalepte nejdříve větve z jehličnanů a větší ozdoby jako šišky apod.
 3. Mezery vyplňte menšími dekoracemi, jejich výběr je jen na vás. Můžete věnec ozdobit čímkoliv, co vás napadne a co se vám líbí.
 4. Pokud budete věnec používat jako adventní, nezapomeňte nakonec připevnit také svícny.

2) Svícen z přírodnin

Také svíčky patří mezi tradiční vánoční dekorace. Způsobů, jak je vystavit, je hned několik a jedním z těch nejzajímavějších jsou jistě vlastnoručně vyrobené svícny. Ten z přírodnin dodá vaší vánoční tabuli kouzlo tradice a nádech rustikálnosti.

Co budete potřebovat

 • svícen, nebo malý květináč
 • přírodniny (větve, jehličí, šišky, šípky, usušené plátky jablek nebo citrusů, lišejník, kaštany, koření, oříšky)
 • tavná pistole

Postup

 1. Svícen ozdobíme pomocí tavné pistole různými přírodninami.
 2. Místo klasického svícnu můžete použít také malý květináč a ozdobit jej buď celý, nebo pouze nahoře, co nejblíže ke svíčce.

3) Zasněžený svícen ze sklenice

Skvělými pomocníky při tvorbě svícnů jsou také různé sklenice, nejlépe zavařovací. Vánočně ozdobené s čajovou svíčkou dodají období vánoc tu správnou atmosféru. Počasí nám v posledních rocích moc nepřeje, a tak si můžete sníh připomenout alespoň tímto zasněženým svícnem ze sklenice.

Co budete potřebovat

 • zavařovací sklenice
 • sůl
 • lepidlo
 • štětec
 • ozdoby (látková stuha, provázek)

Postup

 1. Sklenici nejdříve důkladně omyjte a usušte.
 2. Natřete ji lepidlem a posypávejte solí. Můžete zvolit hrubozrnnou, nebo jemnou. Do soli můžete také přidat třpytky, aby se trochu leskla.
 3. Sůl můžete nasypat také dovnitř sklenice.
 4. Ovažte stuhu, nebo provázek (motouz) okolo hrdla sklenice.
Doma vyrobený adventní věnec

4) Svícen ze sklenice s obrázkem

Krásný vánoční svícen si můžete také sami pomalovat. Poslouží vám k tomu vlastnoručně vyrobená šablona, případně můžete vybírat z množství šablon volně dostupných na internetu. Způsobů, jak obrázek na sklenici vyrobit, je více, a níže vám představíme dva naše nejoblíbenější.

Co budete potřebovat

 • zavařovací sklenice
 • papír
 • nůžky
 • lihový fix
 • sůl
 • lepidlo
 • štětec

Postup

 1. Vytiskněte si šablonu, nebo si na papír nakreslete svůj vlastní motiv. Volte raději jednodušší obrázky s rozpoznatelným obrysem.
 2. Pokud chcete mít na sklenici obrázek ze soli připomínající sníh, vložte papír s obrázkem dovnitř sklenice tak, abyste obrázek dobře viděli.
 3. Obkreslete obrázek na sklenici lihovým fixem a natřete lepidlem.
 4. Na lepidlo nasypejte sůl, buď hrubozrnnou, nebo jemnější. Můžete do ní také přidat trochu třpytek.
 5. Pokud chcete, aby byla celá sklenice až na vámi zvolený motiv zasněžená, přilepte vystřižený obrázek na sklenici tak, abyste jej poté mohli snadno sundat. Můžete si pomoci oboustrannou lepicí páskou, nebo lepicí hmotou na sklo.
 6. Sklenici potřete lepidlem všude okolo obrázku a posypejte solí. Dejte si pozor, aby byla sůl po celém okraji obrázku, aby tak byly jeho okraje jasně zřetelné.
 7. Sundejte papír s obrázkem. Prázdné místo můžete nechat tak, jak je, nebo je vymalovat černou barvou na sklo.

TIP: Nechte se inspirovat a prohlédněte si také Dekorace, pomocí kterých bude vaše domácnost neodolatelná.

5) Cukroví, které vydrží i několik let

Zajímavou dekoraci si můžete vytvořit také pomocí formiček na cukroví. Kromě toho jedlého v nich totiž můžete upéct i takové, které vám vydrží hned několik Vánoc. Ale pozor! Pokud se vám povede a bude vypadat jako opravdové, budete od něj muset neustále někoho odhánět a vysvětlovat, že opravdu není k jídlu. Výhodou je, že si takto můžete vyrobit krásné postavičky, stromečky, srdíčka, cokoliv, na co máte formičky.

Co budete potřebovat

 • barevný písek
 • hladká mouka
 • studená voda
 • formičky na cukroví
 • olej

Postup

 1. Smíchejte písek vámi vybrané barvy s hladkou moukou v poměru 4:1.
 2. Postupně přilévejte studenou vodu, doku se nevytvoří modelovací hmota.
 3. Formičky vymažte olejem, vtlačte hmotu do nich a dejte péct do trouby rozehřáté na 190 °C asi na 30 minut.
 4. Ještě horké cukroví opatrně vyklopte.
 5. Zbytky hmoty jdou z formiček dobře vymýt, pokud si ale nejste příliš jistí, použijte raději nějaké starší, které nepoužíváte.
Roztomilé vánoční dekorace

Závěsné vánoční dekorace

Ozdobte si vánočně celý byt. Pověste si své vlastnoručně vyrobené dekorace na zeď, nebo je zavěste na strop a pochlubte se svou šikovností každé návštěvě. Výhodou níže uvedených dekorací je také to, že je můžete nechat viset po celý rok. Stromeček na zdi stačí ozdobit jarními kvítky, letními dekoracemi nebo podzimními listy a máte svou vlastní jedinečnou výzdobu.

6) Vánoční stromeček na zeď z větví

Pokud z nějakého důvodu nechcete mít doma vánoční stromeček, ať už živý, nebo umělý, případně pokud chcete pořídit vánoční stromeček i do dalších místností, ten na zeď je ideálním řešením. Způsobů, jak jej vytvořit, je samozřejmě více, nám se ale nejvíce líbí právě ten s použitím větví či větviček.

Co budete potřebovat

Postup

 1. Počet větví záleží na tom, jak vysoký chcete stromeček přibližně mít. Vybírejte podobně tlusté a odstupňovaně dlouhé.
 2. Položte si větve na stůl, nebo na zem. Nejkratší dejte nahoru, pod ní pokládejte další a nejdelší větev dejte jako spodní. Větve umisťujte pod sebe tak, aby jejich okraje připomínaly obrys vánočního stromku.
 3. Jednotlivé větve k sobě přivažte provázky. To, jakou mezeru (jak dlouhý provázek) mezi nimi necháte, je jen na vás. Použijte nejlépe dva provázky a važte je na stejném místě, tedy tak, aby až bude stromeček pověšen na zdi, byly v jedné řadě pod sebou.
 4. Na větve můžete lepidlem, nebo tavnou pistolí nalepit ozdoby dle vlastní fantazie. Případně je můžete různě ozdobit stužkami, vánočními baňkami či jinými dekoracemi.

TIP: Alternativou je vánoční stromeček z ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňské utěrky. Ty obalte barevnými bavlnkami a ustřihněte tak, aby byly různě (odstupňovaně) dlouhé. Svažte je pod sebe viz výše a máte hotovo.


7) Koule z nití

Koule z nití, provázků nebo proutí patří mezi velmi oblíbené dekorace nejen na Vánoce. Velmi snadno si je můžete vyrobit i sami a zavěsit buď na stromeček, nebo různě po domácnosti.

Co budete potřebovat

 • nafukovací balónky
 • lepidlo, nebo škrob
 • miska
 • provázky (z nití, nebo bavlnek)
 • jehla
 • gumové rukavice

Postup

 1. Nafoukněte balónky do požadované velikosti a zauzlujte.
 2. Vložte provázky do misky, ve které je škrob/lepidlo a pořádně je namočte. Aby se škrob na provázky lépe uchytil, smíchejte jej s vodou, popřípadě použijte tekutý škrob. Při práci se škrobem používejte ochranné gumové rukavice, je poměrně agresivní.
 3. Provázky pak pokládejte na balónek a obmotávejte tak, jak se vám líbí.
 4. Balónky s provázky důkladně usušte. Sušení trvá různě dlouhou dobu od několika hodin po několik dní, podle množství i tloušťky nití i podle použitého typu lepidla či škrobu.
 5. Po uschnutí propíchněte balónek s pomocí jehly a vytáhněte jej ven.
Originální vánoční dekorace

8) Koule z papíru

Jednoduchá dekorace, která vaší vánoční výzdobě dodá trochu šmrnc. Papírové koule jsou velmi in a moderní a jejich velkou výhodou je, že je můžete používat celoročně.

Co budete potřebovat

 • arch hedvábného papíru libovolné barvy
 • nůžky
 • provázek, nebo stuha

Postup

 1. Papír si vystřihněte na požadovanou velikost s tím, že průměr koule bude stejný jako kratší strana papíru.
 2. Položte přibližně 10 kusů papíru na sebe a poskládejte do harmoniky. Šířka skladu by měla být asi 3 cm.
 3. Složenou harmoniku uprostřed převažte provázkem.
 4. Okraje papírů zastřihněte do špičky, pokud chcete kouli s výraznými tvary, nebo do oblouku, aby byla koule jemnější.
 5. Provázkem protáhněte další provázek, nebo stuhu, za kterou kouli pověsíte.
 6. Začněte postupně oddělovat jednotlivé kusy papíru od sebe směrem ke středu. Nejdříve udělejte jednu stranu, pak druhou.
 7. Jako závěsnou dekoraci můžete použít několik svázaných papírových koulí pod sebou, případně je můžete navěsit vedle sebe na jeden delší provázek a pověsit na zeď.

Vánoční dekorace na okno

Během vánočních svátků jsou téměř všechna okna rodinných i bytových domů nádherně vyzdobena. Svítí, blikají a sem tam se na nich objeví také nějaké vánoční obrázky. Ty si můžete i vy vytvořit opravdu jednoduše a rychle, stačí vám k tomu papír a nůžky nebo barvy na sklo a hlavně vaše fantazie a chuť tvořit.

9) Vystřihované dekorace

Vánoční dekorace z papíru zdobí nejedno okno. Tvorba těchto ozdob je oblíbená zejména u dětí, které se jí často věnují i ve škole. Můžete si vystřihnout jakýkoliv motiv vás napadne, obrázky si sami nakreslete, nebo využijete širokou škálu šablon dostupných na internetu. Myslete na to, že by měly být obrázky větší a s jasně rozpoznatelnými obrysy. Klasikou jsou pak z papíru vystřihované hvězdy, při jejichž vytváření se můžete nechat unést svou fantazií a vytvořit neobyčejné a naprosto jedinečné tvary.

Co budete potřebovat

 • tužka
 • papír
 • nůžky

Postup

 1. Šablony si sami namalujte, případně vytiskněte.
 2. Pokud chcete mít na oknech vánoční hvězdy, můžete se nechat vést vlastní fantazií, nebo si na internetu vybrat již hotové návody.
 3. Vystřižené ozdoby nalepte na okno pomocí speciální lepicí pásky, nebo lepicí hmoty na sklo.

10) Malované dekorace

Ozdoby si můžete na okno také rovnou namalovat. Opět je jen na vás, zda použijete nějakou šablonu, nebo budete malovat „od ruky“.

Co budete potřebovat

 • barvy na sklo
 • šablona
 • fólie

Postup

 1. Opět je lepší dát přednost jednodušším motivům s výraznými obrysy. Pokud jste si vytiskli (nebo sami namalovali) šablonu, vložte ji pod fólii a obkreslete černou konturovací barvou.
 2. Barvu nechte zaschnout, dobu schnutí najdete vždy na obalu barev.
 3. Po zaschnutí můžete obrázek vymalovat a opět nechte barvy zaschnout.
 4. Zaschlý obrázek opatrně sloupněte z fólie a nalepte na okno. Nemusíte se bát, barvy na sklo se z okna velmi jednoduše odlepují a nezanechávají stopy.
Domácí vánoční dekorace

Vánoční dekorace na vánoční stromeček

Už vás omrzely vaše tradiční vánoční ozdoby na stromeček? Dejte jim nový kabát! Pořiďte si krásnou látku, případně najděte v zásobách nějaké starší nevyužité kousky, baňky do nich jednoduše zabalte a staronové ozdoby jsou na světě! A nebo se podívejte na naše tipy a vyrobte si úplně nové.

11) Skořicové ozdoby

Tyto vánoční ozdoby na stromeček jsou nejen originální, ale také moc krásné a hlavně voňavé. Čím kvalitnější přísady použijete, zejména skořici, tím déle vám dokážou provonět celou domácnost a navodit tu nejkouzelnější vánoční atmosféru.

Co budete potřebovat (na asi 20 ozdob)

 • 1 hrnek jablečného pyré
 • 1 a ¾ hrnku mleté skořice
 • váleček
 • olej
 • vykrajovátka
 • brčko
 • pečicí papír
 • provázek, nebo stuha

Postup

 1. Smíchejte jablečné pyré s mletou skořicí a zpracujte na těsto připomínající plastelínu.
 2. Těsto rozválejte a aby se váleček nelepil, můžete jej potřít trochou oleje.
 3. Z vyváleného těsta vykrajujte pomocí vykrajovátek požadované tvary. Nahoře pak s pomocí brčka udělejte dírku pro provázek na zavěšení.
 4. Vykrojené tvary vložte na pečicí papír a dvě hodiny pečte v troubě vyhřáté na 90 °C. Po hodině je otočte, aby se neprohýbaly.
 5. Dírkou v upečených ozdobách provlékněte provázek, nebo stužku a můžete zavěsit.

TIP: Tuto vánoční dekoraci můžete použít také jako originální ozdobu vánočního dárku. Pokud hledáte tipy, jak dárky krásně zabalit, přečtěte si tento článek, ve kterém najdete i video návody.


12) Ozdoby ze skořápek

Zbyly vám nějaké skořápky od vlašských ořechů? Rozhodně je nevyhazujte a vyrobte si z nich tyto nádherné originální vánoční dekorace. Vypadají opravdu krásně, ale jejich výroba je velmi jednoduchá.

Co budete potřebovat

 • skořápky od vlašských ořechů
 • látka
 • jehla
 • nitě
 • nůžky
 • vata
 • provázek, nebo stuha
 • tavná pistole, nebo lepidlo

Postup

 1. Z látky vystřihněte kolečka dvakrát větší než je skořápka.
 2. Okraje látky obšijte nití. Jakmile okraj obšijete, nit nestříhejte, ale jemně za ni zatáhněte, aby se k sobě kraje látky trochu přiblížily.
 3. Vnitřek vyplňte vatou, nebo látkou.
 4. Po vyplnění nit pořádně utáhněte a zauzlujte.
 5. Na polštářek přišijte poutko na zavěšení a tavnou pistolí, nebo lepidlem jej přilepte ke skořápce.

Tip: Nápadů není nikdy dost, ale ty další vám může přinést vánoční inspirace.


13) Vánoční stromeček z knoflíků

Tato vánoční dekorace je velmi roztomilá a její tvoření baví především děti. Zvládnou ji totiž i ty nejmenší. Vánoční stromeček z knoflíků má navíc všestranné použití: může být ozdobou na velkém vánočním stromku, originální ozdobou vánočního dárku a nebo rovnou milým, originálním a vlastnoručně vyrobeným vánočním dárkem.

Co budete potřebovat

 • knoflíky
 • jehla
 • nit, nebo chlupatý drátek
 • nůžky
 • provázek, nebo stuha

Postup

 1. Knoflíky můžete vybírat jakýchkoliv barev i tvarů, fantazii se meze rozhodně nekladou. Vybírejte ale různé velikosti (průměr) a se dvěma, nebo čtyřmi dírkami uprostřed.
 2. Knoflíky si seřaďte podle velikosti tak, aby nejmenší knoflíky byly nahoře a největší dole. Případně můžete na spodní část použít několik malých knoflíků jako kmen stromu.
 3. Ustřihněte si delší kus nitě, na spodním konci udělejte uzlík a postupně našívejte knoflíky.
 4. Navlékejte vždy skupinu tří nebo čtyř knoflíků a ty prošijte, aby stromeček lépe držel. Jakmile prošijete jednu skupinu, přidejte druhou a prošijte obě dohromady, přidejte třetí a zase prošijte všechny tři skupiny, a tak postupujte dále.
 5. Menší děti, které by se mohly při práci s jehlou poranit, mohou knoflíky navlékat na chlupatý drátek.
 6. Nahoře na vánočním stromečku z knoflíků udělejte poutko, přidejte stuhu či provázek a je hotovo!

TIP: Podobným způsobem můžete z knoflíků vytvořit i vánoční věnec. Stačí konce nitě s navázanými knoflíky uvázat k sobě a dozdobit stuhou, nebo provázkem na zavěšení.


Obchody, kde koupíte TOP vánoční dekorace

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..