Vánoční úklid dřez

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Vánoční úklid vás nemusí stresovat!

Také vám naskočí husí kůže, když se řekne „vánoční úklid“? Vstávají vám vlasy na hlavě hrůzou, když si představíte, co všechno musíte zvládnout? A netušíte, kde na to vzít čas? Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Zvláště v tomto období bychom se měli stresovat co nejméně. Základem pořádného úklidu, který hravě zvládnete, je pečlivá příprava. A s tou vám pomůžeme!

Vánoční úklid

Pořádně se do toho obujte

Čeká na vás pravděpodobně spousta práce, protože v rámci vánočního úklidu byste se měli pustit i do míst, kterým běžně tolik péče nevěnujete. Nemusíte mít ale celý domov vycíděný za jeden víkend. Pokud si na úklid vymezíte dostatek času, můžete každý týden uklidit jednu místnost. Budete možná postupovat pomalu, ale za to budete mít jistotu, že je každý kout uklizený opravdu pořádně. Sami uvidíte, jak lépe se vám bude v takto precizně uklizeném domově dýchat. Nevynechejte tedy žádné místo, úklid nezanedbávejte. Víte-li, že nemůžete tak důkladný úklid stihnout včas, nebo že na něj nebudete mít dost sil, nebojte se povolat posily – poproste o pomoc ostatní členy domácnosti nebo přátele. Čas a energii vám také ušetří kvalitní náčiní. Používejte silné čisticí prostředky, které si poradí i se zaschlou špínou. Na různé druhy povrchu si pořiďte speciální hadříky, které jsou pro ně určené.

TIP: Nezapomeňte si vzít na pomoc ty správné úklidové prostředky! Nejlepší je ekologická drogerie, o které se více dozvíte v tomto článku.

Ložnice

Nejdříve se zaměřte na skříně s oblečením, pokud je zde máte. Vánoční úklid je skvělou příležitostí ke kontrole vašeho šatníku. Nemáte zde náhodou pár kousků oblečení, které už dlouhé roky nenosíte? Zapřemýšlejte, jestli není konečně čas se jich zbavit. Nemusíte je hned vyhazovat, pokud je oblečení v dobrém stavu, vyperte ho a věnujte charitě. Dále se přesuňte k posteli. Vyperte povlečení, prostěradlo, výplně polštářů a peřiny. Péči věnujte také matraci, kterou vysajte pomocí vysavače z obou stran. Jakmile se dopere ložnicový textil, dejte prát záclony a pusťte se do mytí oken. Na závěr vás čeká prach, nezapomeňte jej utřít také z rámů oken, z parapetů, ze zárubní dveří a vůbec ze všech míst, kterým se při běžném uklízení vyhýbáte. Právě vánoční úklid je skvělou příležitostí se do nich konečně pustit. Jako velké finále vás čeká vysátí koberce, případně zametené a umytí podlahy – a ložnice je uklizena.

Vánoční úklid vysavač

Dětský pokoj

Při uklízení dětského pokoje může být nejsložitější probírání nepotřebných a nepoužívaných věcí jako hraček, oblečení a dalšího. Pokud se vaše ratolesti nerady loučí, ale vy víte, že dané věci dlouho nepoužívají, buďte nekompromisní. Uvidíte, že brzy na ně zapomenou a navíc bude prostor na nové. Oblečení, hračky či funkční elektroniku můžete navíc také darovat a udělat radost někomu jinému. Po generální prohlídce a vyhození (darování) všeho nepoužívaného se pusťte do postele, opět nechte vyprat veškeré lůžkoviny včetně polštářů a peřin a vyčistěte také matrace. I zde umyjte okna a vyperte záclony, setřete všude prach, případně zaschlou špínu. V dětském pokoji zejména se hodí použít opravdu silné čisticí prostředky, abyste se nemuseli se všemi skvrnami a dalšími nečistotami složitě drhnout. Na závěr vysajte nebo umyjte podlahu. Dětský pokoj se může jevit jako jedna z nejnáročnějších místností, ale má jednu velkou výhodu – ruce navíc, které vánoční úklid usnadní.

Předsíň

První část domova, která se používá několikrát denně. Součástí běžného úklidu je především její vytírání a to budete muset do Vánoc provést ještě několikrát. V rámci vánočního úklidu se ale zaměřte na všechno oblečení a obuv, které zde máte. Opět si sáhněte do svědomí a zapřemýšlejte, jestli nejsou některé kousky už dlouhá léta nenošené. Právě toto období je také vhodné na schování všech letních věcí, které teď pár měsíců nebudete potřebovat. A připravte se na pořádné podzimní a zimní období, pořiďte si nebo nachystejte speciální podložku pod boty, aby z nich mohl odkapat sníh. I v předsíni věnujte pozornost všem skříňkám a drobnostem, ze kterých běžně neutíráte prach. Pokud zde máte zrcadlo, utřete pečlivě rám a skleněnou plochu vypulírujte.

Vánoční úklid dřez

Kuchyně

V kuchyni je mnoho věcí, které bude potřeba pořádně probrat, proto nenechávejte vánoční úklid této místnosti na poslední chvíli. Určitě se do jejího úklidu pusťte předtím, než nakoupíte zásoby na pečení cukroví a přípravu dalších štědrovečerních dobrot. Svou pozornost zaměřte především na skříně s jídlem, kořením, sypkými a dalšími potravinami. Vše pečlivě projděte a zkontrolujte datum spotřeby. Dopředu si dejte věci, jejichž konec trvanlivosti se blíží. A pokud si nejste jistí umístěným některých druhů potravin, přečtěte si našeho průvodce správným skladováním. Když budete mít všechny věci vyndané, pečlivě umyjte vnitřek skříněk. Poté to samé zopakujte s lednicí, kterou nechte také odmrazit. Lednici nezapomeňte umýt také zvenčí, a to platí o všech plochách. Zde využijete prostředky proti mastnotě, se kterými se snáze zbavíte skvrn v okolí varné plochy či digestoře. Ani v kuchyni nevynechejte okna a záclony, prach a podlahu.

Koupelna

Čím důkladnější úklid, tím více námahy a času vás bude stát, ale tím spokojenější na jeho konci budete. Právě v koupelně je spousta míst, která jednou za čas vyžadují pořádnější vyčištění a která se nám úspěšně daří ignorovat. Vydržte a pusťte se do nich. Vydrhněte pořádně kachličky i spáry mezi nimi, použijte speciální pasty, se kterými to půjde snáz. Ze všech skříněk a regálů vyndejte věci a umyjte a otřete od prachu. Ani v koupelně se nevyhýbejte důkladné analýze a roztřiďte nevyužívané kosmetické a drogistické přípravky. Ty samozřejmě charitě darovat nemůžete, možná ale ve svém okolí najdete někoho, kdo by je ještě rád použil. V neposlední řadě vyleštěte zrcadla a všechny skleněné plochy. Nezapomeňte také vyprat koupelnový textil, včetně předložek, a umyjte pořádně také záchod a umyvadlo. Sprchu a kohoutek u umyvadla očistěte speciálním přípravkem, díky kterému se budou krásně lesknout čistotou.

Vánoční úklid houbičky

Obývací pokoj

Každá sedací souprava vyžaduje jinou úpravu a pozor si dejte zejména na chemikálie, ne každý materiál se s nimi dobře snáší. Zjistěte si, jak nejlépe vyčistit právě vaši sedačku, a pusťte se do toho. Pokud máte stahovatelný potah na soupravě, křesle, taburetu nebo polštářích, vyperte jej. Umyjte okna a nechte vyprat záclony a vrhněte se na prach a na podlahu a koberec. Buďte k sobě upřímní a pokud máte i v obývacím pokoji uložené nepotřebné a dlouho nepoužívané věci, dejte je pryč. Můžete také schovat dekorace a nahradit je za vánoční výzdobu, pokud už ji máte připravenou.

TIP: Pokud ještě stále nevíte, jak si letos zkrášlit domov, inspirujte se v našem článku Už jen pár týdnů – připravte svůj domov na Vánoce!

Pracovna, garáž, balkón

Jsou místnosti, ve kterých úklid přes rok příliš neřešíme a tak se nám zde za celou dobu nashromáždila spousta neužitečných a nevyužívaných věcí. Věnujte jim nyní čas a pořádně je roztřiďte. Pokud máte místnost, kterou používáte jako pracovnu nebo kancelář, udělejte si pořádek také v důležitých papírech a dokumentech. To, co už nepotřebujete, skartujte nebo vyhoďte. Využijte vánoční úklid k tomu, abyste sem vnesli požadovaný řád, vše ukliďte tam, kam to patří, a pečlivě srovnejte. Vymeťte všechny kouty, utřete všude prach. Návštěva zde patrně nezavítá, ale uklízíte především kvůli sobě a pro svůj vnitřní klid. Pokud si zde uděláte důkladný pořádek, budete se zde cítit lépe a jistěji. Alespoň do dalšího velkého úklidu.

Vánoční úklid mop

Detaily, na které určitě nezapomeňte

  • Květiny – menší stačí poprášit vodou, větší listy otřete a nebo je rovnou vysprchujte
  • Osvětlení – utřete prach i ze všech lustrů a nástěnných nebo stolních světel
  • Koberce – vykartáčujte je nebo je jinak důkladně vyčistěte
  • Tapety – omyjte nebo vysajte je, stejně jako stropy
  • Kliky – nezapomeňte setřít prach také z klid či jiných úchytů

Babské rady pro rychlejší a snadnější úklid

Existuje několik vychytávek, které vám mohou vše usnadnit. Nepříjemného zbytkového zápachu z lednice se zbavíte pomocí půlky jablka, které pachy zneutralizuje. Lesk a čistotu věcem z nerezu dodáte pomocí octu nebo citronové šťávy. Spáry mezi dlaždičkami dokonale vyčistíte za využití kypřícího prášku nebo rozdrcené křídy, které smícháte s vodou. Pokud vložíte do trouby misku s vodou a plátkem citronu a na chvíli ji zapnete, půjde vám z ní pak snadněji odstranit veškerá mastnota. Zkuste se také poptat známých nebo příbuzných, zda neznají i oni nějaké šikovné triky. Cokoliv, co vám s úklidem pomůže, se vždycky hodí.

Co dělat, když nestíháte?

Pokud vám to vaše finanční možnosti dovolí, není ostuda povolat si na pomoc odborníky. Úklidové služby mají své zavedené postupy, a tak zvládnout úklid rychle a budou i pečliví. Můžete se s nimi domluvit, co vše je potřeba udělat, jakou máte představu a také si od nich můžete nechat poradit. Rozhodně se vyplatí investovat také do šikovných pomůcek, které vám úklid usnadní, a to nejen ten vánoční. Víte-li, že nemáte v tomto období dostatek energie, času nebo celkově chuti, vánoční úklid rozhodně nemusíte přehánět. Pravda, za tu námahu to nakonec stojí, ale určitě se nemusíte sedřít. Stačí, když utřete prach a vyluxujete nebo zametete podlahy a na pořádný úklid uděláte, až na to budete mít dostatek sil. Daleko důležitější než vycíděná domácnost je vaše pohoda.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro vánoční úklid

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..