Nízkoenergetický dům

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Nízkoenergetický, pasivní, nebo zelený dům? Vyznejte se v tom!

Na pojmy jako nízkoenergetický, pasivní, aktivní, nulový či zelený dům můžeme v souvislosti s novostavbou narazit téměř všude a téměř pořád. Jaké jsou rozdíly mezi těmito typy a jaký je ten nejlepší pro vás?

Znáte platná nařízení?

Na začátek si pojďme připomenout, že od roku 2020 platí ve všech zemích Evropské unie Směrnice o energetické náročnosti budov. Podle ní musí mít rodinné domy postavené po tomto roce o 20 % nižší energetickou náročnost než domy postavené do roku 1990. Spotřeba energií na vytápění či ohřev vody tvoří až 40 % celkové spotřeby energie v Evropské unii. Tato vysoká spotřeba se promítá také do kvality ovzduší a životního prostředí obecně. Novým normám odpovídají právě nízkoenergetické, pasivní i nulové domy. A vy díky ním nejen dodržujete platná nařízení, ale šetříte na energiích. A tím méně zatěžujete životní prostředí i svou peněženku.

Je nízkoenergetický a pasivní dům to samé?

Nízkoenergetický, pasivní, nulový, aktivní a zelený dům jsou rozdílné typy objektů, pro které platí různé normy. Některé z nich jsou jasně stanovené tak, aby mohli majitelé daných typů domů získávat dotace určené na jejich stavbu. Jedno mají ale všechny tyto domy společné: jsou ekologické a energeticky nenáročné. Každý z těchto typů má sníženou spotřebu energie. Některé typy ji mají dokonce nulovou a jiné jí vyrábí ještě více, než samy potřebují. A díky tomu jsou úsporné a ohleduplné i k životnímu prostředí.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Proč se nízkoenergetický dům a další typy vyplatí?

Domy s nízkou spotřebou energie si nejčastěji spojujeme s ekonomikou a ekologií. Tyto domy jsou úsporné, ušetříte s nimi na nákladech za energii potřebnou na vytápění či ohřev vody, a to dlouhodobě. Ačkoliv může být prvotní investice vyšší, brzy se vám mnohonásobně vrátí. Ekologické hledisko souvisí také se spotřebou energie. Její výroba je stále náročná, velmi zatěžuje životní prostředí a zhoršuje kvalitu ovzduší.

TIP: Úspora nákladů na spotřebu energie nebyla nikdy tak důležitá jako dnes. Proto jsme pro vás připravili článek plný užitečných rad a tipů – Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Myslete i na své zdraví

Kvalitní vzduch a dobrý stav naší planety je důležitý pro všechny. Nově stavěné domy ale chrání vaše zdraví také díky nejnovějším technologiím, které jsou při jejich stavbě použity. Také materiály jsou nyní mnohem kvalitnější a zcela zdravotně nezávadné, eliminují vlhkost uvnitř domu a tím zamezují vzniku plísní. Vzduch v nově postavených domech je mnohem lepší a čerstvější. Také se v nich tolik nepráší a nešíří se tolik ani nežádoucí alergeny.

Nízkoenergetický dům je dům budoucnosti

Vzhledem k platným nařízením není možné postavit nový rodinný dům, který by nesplňoval přísné normy na energetickou náročnost. Možná máte pocit, že vám tato nařízení stavbu vašeho vysněného domu jen komplikují, mají ale své opodstatnění. Stále rostoucí ceny energií spolu s nestálostí energetického trhu jenom vytváří dokonalé podmínky pro to, aby majitelé sahali k co nejúspornějším řešením, která jim umožní být částečně, nebo zcela energeticky samostatní.

Aktivní dům

Rozdělení rodinných domů podle energetické náročnosti

Energetická náročnost rodinného domu nám říká, jaká je jeho spotřeba energie. To je základním kritériem, podle které rodinné domy dělíme na nízkoenergetické, pasivní, nulové a aktivní. Zelený dům je samostatná kapitola, protože u něj nejde pouze o energetickou náročnost, ale o celkový přístup k životu v něm. Pojďme se teď na výše vyjmenované typy rodinných domů podívat podrobněji, abyste měli jistotu, že si za svůj nový domov vyberete takový, ve kterém budete spokojení.

Nízkoenergetický dům

Jedním z hlavních parametrů nízkoenergetického domu je výše roční spotřeby tepla na vytápění, která nesmí přesáhnout 50 kWh/m2. Nízkoenergetický dům se dále vyznačuje kvalitním zateplením a používáním otopné soustavy s nižším výkonem. Používá také různé technologie využívající obnovitelné zdroje tepla a řízené větrání, které pomáhá snižovat tepelné ztráty objektu.


Doporučujeme

Schlieger.Cz Logo

Schlieger.cz je česká firma nabízející energeticky úsporná opatření pro váš dům: solární elektrárny, tepelná čerpadla či systémy pro solární ohřev vody. Zajišťují nejen dovoz, ale také profesionální montáž a odborný záruční i pozáruční servis. Využijte osobní konzultaci zdarma.


Nízkoenergetický nemůže být každý dům

Aby mohla být novostavba považována za nízkoenergetickou, musí splňovat několik přísných kritérií. Ta souvisí s únikem tepla (konkrétně se jedná o součinitel prostupu tepla) či neprůvzdušností. Při stavbě tedy musí být postupováno tak, aby dům těmto parametrům odpovídal. To se týká nejen použité technologie, materiálů a postupů při stavbě, ale také například umístění domu.

Nízkoenergetický dům využívá obnovitelné zdroje energie

Nízkoenergetický dům musí mít obvodové zdi, podlahy a střechu s nízkou prostupností tepla. Musí využívat co nejvíce denního světla, například s využitím tubusů vedoucích světlo. Skrze okna a dveře musí teplo unikat jen minimálně. Nízkoenergetický dům by také měl využívat řízené větrání s alespoň 80% účinností a být vybaven spotřebiči s vysokou energetickou třídou. Musí využívat obnovitelné zdroje energie s pomocí zařízení jako jsou tepelná čerpadla, solární elektrárny, solární kolektory a další.

TIP: Solární elektrárna či tepelné čerpadlo jsou nejčastější řešení energeticky nenáročného bydlení. Jak se liší a kdy se které zařízení vyplatí vám poradíme v článku Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu.

Pro stavbu nízkoenergetického domu se využívají speciální materiály

Nízkoenergetické domy se nejčastěji staví ze speciálních cihel se vzduchovými mezerami, které mají termoizolační vlastnosti. Pořídit lze i cihly, jejichž vzduchové mezery jsou pro ještě větší utěsnění vyplněny speciální tepelněizolační vlnou nebo vatou a nebo kuličkami z polystyrenu. Tyto typy jsou sice dražší, jejich prostupnost tepla je ale opravdu velmi malá. Stejně jako technologie se i stavební materiály neustále vyvíjí, aby propouštěly co nejméně tepla, světla či vlhkosti.

Jaký je nejlepší typ rodinného domu

Kdy se vyplatí stavět nízkoenergetický dům?

Protože musí stavba splňovat mnoho kritérií, aby mohla být označena jako nízkoenergetický dům (a to je důležité z různých důvodů, například kvůli dotacím či splnění platných nařízení ČR i EU), je důležité nechat vypracovat stavební projekt specializovanou firmou, která má v oboru již nějaké zkušenosti. Náklady na projekt, stavbu a následně také vybavení nízkoenergetického domu nejsou malé, při plánování projektu je ale postupováno tak, aby se majitelům tyto náklady vrátily v podobě ušetřených nákladů na spotřebu energie.

Jak nízkoenergetický dům vypadá?

Nízkoenergetický dům většinou vypadá jako „normální“ nově postavený dům a na první pohled nepoznáte, že při jeho stavbě byly použity speciální materiály, technologie a postupy, že využívá obnovitelné zdroje energie či že splňuje přísné nároky na energetickou náročnost. Staví se ale také nízkoenergetické domy, u kterých je hned jasné, že je něco jinak, protože používají jeden zvláštní prvek, který zvyšuje tepelnou izolaci domu a zamezuje dalším tepelným ztrátám, a tím je travnatá neboli zelená střecha.

TIP: Zajímají vás možnosti, které moderní doba při stavbě domu nabízí? Inspirujte se v článku Stavební technologie – jak si vybrat tu nejlepší?

Zelenou střechu oceníte zejména v létě

Jednou z velkých výhod zelné střechy je teplota pod ní, která jen málokdy překročí 25 °C, což je obrovský rozdíl oproti klasické střeše vystavené přímému slunečnímu záření. Díky vlhkosti, kterou zelená vegetace střeše poskytuje, je v domě příjemně i za těch nejteplejších dní, bát se ale nemusíte ani v zimě, protože střecha díky své vysoké tepelné izolaci pomáhá uchovat uvnitř dostatečné teplo, bez ohledu na mrazy panující venku. Výhodou je také to, že se nabízí široká škála možností, čím zelenou střechu obohatit, můžete zde pěstovat i různé květiny, sukulenty či byliny a udělat si tak ze své střechy druhou zvláštní zahradu.

Pasivní dům

Nároky na pasivní domy jsou o něco přísnější než na nízkoenergetické, jejich roční spotřeba tepla na vytápění totiž nesmí překročit 15 kWh/m2. Je tedy zřejmé, že pasivní dům bude mnohem více tepelně izolován než dům nízkoenergetický, aby byly jeho tepelné ztráty téměř nulové. U pasivního domu proto ještě více záleží na umístění, orientaci a použitých stavebních technologiích, materiálech a postupech.

Pasivní dům je dům s rekuperací

K tepelným únikům dochází zejména při větrání, kdy jsou okna otevřená a teplo z domu odchází pryč, a protože jsou to právě tepelné úniky, které zvyšují spotřebu energie na vytápění, je logické, že pasivní dům se jim snaží zabránit. K tomu slouží tzv. rekuperační jednotka, která ohřívá vzduch přiváděný do domu při větrání, takže není nutné použít elektrickou energii na to, aby se chladný vzduch z venku dostatečně ohřál. Tento zpětný zisk tepla minimalizuje ztráty tepla a výrazně snižuje náklady na energie.

Nízkoenergetický nebo aktivní dům

Díky rekuperaci se vám bude i lépe dýchat

Rekuperace ovšem neslouží pouze jako účinný prostředek pro nízkonákladové ohřívání tepla. Díky filtraci vzduchu, ke které v rekuperační jednotce dochází, je vzduch z venku zbaven prachu a drobných nečistot, je tedy čistší a příjemnější, snižuje riziko vzniku plísní a doma vytváří až antialergenní prostředí. Velkou výhodou je také zamezení vytváření průvanu během větrání, který může být nepříjemný a dráždit sliznice zejména v očích.

Pasivní dům nevypouští téměř žádné teplo do okolí

Dalším typickým prvkem pasivního domu je silná tepelná izolace, které je dosaženo především použitými materiály na stavbu domu, které teplo skoro téměř nepropouští, ale také například použitím speciálních oken, která slouží zároveň jako sluneční kolektory přeměňující dopadající sluneční energii na teplo. Tepelné ztráty pasivního domu jsou tak nízké a technologie používání k ohřívání vzduchu uvnitř tak účinné, že na vytápění není nutné vynakládat téměř žádné další finance.

TIP: Sluneční kolektory vám pomohou snížit náklady na energii potřebnou na ohřev vody či přitápění. Více jsme se jim věnovali v článku Pořiďte si solární kolektor pro levný a efektivní ohřev vody.

Těšit se můžete na nižší provozní náklady

Pasivní dům využívá na maximum sluneční energii jako zdroj tepla a není vytápěný běžnými prvky jako je radiátor, kotel či podlahové topení. Díky tomu jsou náklady na vytápění opravdu minimální až žádné, což je jeden z největších rozdílů oproti nízkoenergetickému domu, který má sice také nízké náklady na vytápění, ale stále mnohem vyšší než pasivní dům.

Jak je pasivní dům vytápěn v zimě?

Kladete si otázku, jak je na tom pasivní dům s vytápěním v chladnějších dnech? Pasivní dům je možné v případě potřeby přitápět, ovšem ne standardním vybavením, ale speciálními prostředky jakým je například již zmíněný solární kolektor, nebo tepelné čerpadlo či speciální spirála, která ohřívá vzduch z rekuperační jednotky.

Jak ohřívá pasivní dům vodu?

Pasivní dům vás sice zbaví starostí o vytápění, ohřívat teplou vodu ale budete stále muset s pomocí běžných zdrojů. Pro co nejefektivnější a nejúspornější ohřev vody se používá solární elektrárna, tepelné čerpadlo či solární kolektor, přičemž každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody a záleží na vašich speciálních podmínkách, potřebách a požadavcích, které z nich vám bude nejvíce vyhovovat.

Nízkoenergetický dům - je pro vás ten nejlepší?

Materiály využívané pro stavbu pasivního domu

Stejně jako při stavbě nízkoenergetického domu také u toho pasivního jsou využívány speciální technologie stavby a materiály. U pasivního domu je velmi důležitá těsnost a tepelná izolace, používají se tedy materiály, které jsou téměř nepropustné, a to jak na izolaci, tak na samotnou konstrukci. Oblíbené je tvrdé dřevo či dřevěná vlákna a využívají se také obnovitelné materiály, které jsou šetrné k přírodě, jako je bambus, sláma, konopná celulóza či ovčí vlna.

Kdy se vyplatí stavět pasivní dům?

Náklady na projekt a stavbu pasivního domu také nepatří k nejnižším, odhaduje se ale, že jejich návratnost je výrazně kratší než u nízkoenergetického domu, a to zejména díky výraznému snížení nákladů na vytápění. Odhadovaná návratnost prvotních nákladů je okolo 15 let a po jejich uplynutí budete navíc šetřit dále, a to nejen svou peněženku, ale také životní prostředí. Obojí je v současné době velmi důležité a vypadá to, že v příštích letech to bude ještě důležitější.

Nulový dům

Nízkoenergetický dům má nízké náklady na energii, pasivní dům je má ještě menší a energetická náročnost nulového domu je téměř – jak název napovídá – nulová. Konkrétně se bavíme o roční spotřebě tepla na vytápění okolo 5 kWh/m2 a specifikem nulového domu je také to, že většinu, ne-li úplně všechnu energii, kterou potřebuje na vytápění, si sám vyrobí.

Nulový dům efektivně využívá solární energii

I předchozí typy domů využívaly obnovitelné zdroje energie a zejména pak sluneční záření, které je pro nulový dům tím nejdůležitějším. S pomocí různých technologií a prostředků (nejčastěji jde o solární elektrárnu či tepelné čerpadlo) využívá sluneční energii pro vytápění i ohřev vody a tím zcela minimalizuje náklady na energii od dodavatele. Další možností je také kogenerační jednotka, která využívá odpadní teplo.

TIP: Uvažujete o tepelném čerpadlu a chcete se o něm dozvědět více, abyste se mohli rozhodnout, zda se vám jeho pořízení vyplatí? Přečtěte si náš článek Tepelné čerpadlo se těší stále větší oblibě! Proč?

Precizní projekt a stavba jsou základ

Nulový dům musí mít opravdu kvalitní okna a dveře, které musí dokonale těsnit a stejně jako dům pasivní také nulový dům používá rekuperační jednotku pro řízenou výměnu vzduchu se zpětným ziskem tepla. U nulového domu jsou kritéria jako umístění, orientace, použité materiály a technologie, tepelná izolace či vzduchotěsnost zásadní a během stavby musí být dodržovány velmi náročné požadavky – není proto snadné najít dobrou stavební firmu, která by se do takovéto stavby pustila.

Nízkoenergetický nebo aktivní dům

Aktivní dům

Jestliže je vám nízká energetická náročnost nízkoenergetického či pasivního domu málo a nestačí vám dokonce ani energetická soběstačnost nulového domu, zvažte postavení domu aktivního. Jak už je z názvu patrné (můžete narazit také na označení „plusový“ dům), tento dům nejen že vyrábí dostatek energie na pokrytí vlastních potřeb, on vyrábí energie mnohem více. Vy tak ušetříte náklady na spotřebu energie a ještě můžete profitovat z prodeje přebytečné získané energie.

Jak aktivní dům funguje?

Aktivní dům má své vlastní zdroje pro výrobu energie a je tak zcela nezávislý na dodávání energie zvenčí. Jako hlavní zdroj energie pro aktivní dům je opět využíváno především sluneční záření. K shromáždění potřebné energie se využívá zejména solární elektrárna a solární kolektor. Aktivní dům ale využívá i další zdroje energie a zajímavější řešení v podobě geotermálních vrtů či vodních nebo větrných elektráren.

TIP: Přemýšlíte, zda se vám vyplatí pořídit solární elektrárnu? V našem článku Solární elektrárna: vyplatí se i vaší domácnosti? najdete dostatek relevantních informací, které vám pomohou vaše rozhodování usnadnit.

Proč jsou aktivní domy tolik oblíbené?

Úspora nákladů a možnost výdělku je jen jedním z důvodů, proč si lidé staví aktivní domy. Dalším je nízký dopad aktivního domu na životní prostředí. Ten souvisí s nulovými emisemi CO2 a také s využitím ekologických materiálů na stavbu domu (zejména dřevo). Aktivní dům je ekologický a ekonomický a jde navíc o úžasný prostor pro život. Jeho vnitřní klima je totiž čisté a zdravé, není zde skoro žádný pach, průvan, zvýšená vlhkost a tedy ani plíseň.

Aktivní domy jsou u nás teprve na začátku

První aktivní stavba byla postavena již v roce 2009 v Dánsku, Česká republika se podobného projektu dočkala až o několik let později. Aktivní domy můžeme nyní najít například v Plzni nebo v Brně. Ačkoliv je stavba tohoto typu rodinného domu v Česku zatím v plenkách, stále více stavebních firem rozšiřuje svá portfolia a snaží se tomuto trendu vyhovět.

Zelený dům

Tento typ domu se od předchozích výrazně liší, protože jeho hlavním kritériem není nízká energetická náročnost (ekonomičnost), ale udržitelnost (ekologičnost). Nízká spotřeba energie souvisí s požadavky na výrobu elektřiny, která má v Evropě významný podíl na zhoršující se kvalitě ovzduší. Je tedy jasné, že ekonomické myšlení jde s tím ekologickým ruku v ruce. A to platí i naopak – ekologický dům je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také k vaší peněžence.

Zelený dům

Zelený dům využívá přírodní zdroje

Protože je pro zelený dům typická udržitelnost, vše začíná již při výběru stavebního materiálu. Ten by měl být přírodní a recyklovatelný, aby jeho těžba či pěstování, ale také likvidace nezatěžovaly životní prostředí. Měl by mít dlouhou životnost a nenáročnou a nízkonákladovou údržbu a skvělé tepelné i akustické izolační vlastnosti. Především ale musí být bezpečný a zdravotně nezávadný.

Důležité je také využívání obnovitelných zdrojů

V tomto ohledu se zelený dům neliší od toho nízkoenergetického, pasivního, nulového či aktivního. I on totiž využívá jako zdroj energie obnovitelné zdroje, nejčastěji sluneční či geotermální energii. K tomu využívá solární elektrárny či geotermální vrty. Pro větrání se často používá rekuperační jednotka, pro ohřev vody zase tepelné čerpadlo či sluneční kolektor. Majitelé zelených domů si také často pořizují pomocníky pro efektivní využití dešťové či odpadní vody.

TIP: Rádi byste zatěžovali přírodu co nejméně, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si náš článek Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít, možná vás inspiruje.

Zelené bydlení je ekologičtější, ale i levnější

Všechny tyto prostředky slouží ke snížení spotřeby energie a tím šetří nejen přírodu, ale i peněženku. Výhodou zelených domů je navíc to, že se nemusí jednat pouze o novostavby. Zezelenat mohou s použitím vhodných prostředků i budovy starší. To je dobrá zpráva, protože i velmi neekologické a energeticky náročné stavby je možné předělat na stavby s nízkými nároky na energii, které budou ohleduplnější k životnímu prostředí a nebudou se tak velkou měrou podílet na znečišťování ovzduší.

Jak snížit energetickou náročnost již stojícího domu?

Chcete být více eko (ekologičtí i ekonomičtí), aniž byste museli stavět nebo si pořizovat nový rodinný dům? Možností, jak šetřit energii, je celá řada, a mnohým z nich jsme se věnovali i na našem webu. Kromě článků již zmíněných v tomto vám můžeme doporučit ještě následující:

Zezelenat může váš stávající dům také pořízením tzv. zelené střechy či zelené fasády. V obou případech se jedná o střechu nebo fasádu pokrytou vegetační vrstvou, ve které můžete pěstovat okrasné květiny či bylinky a která pomáhá budovu tepelně izolovat, snižovat tepelné úniky a prodlužuje také její životnost.

Dotace pro novostavbu

Líbí se vám některý z výše uvedených typů rodinných domů, ale děsí vás výše prvotních nákladů? Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je můžete snížit řádově až o několik desítek procent. Tento program nabízí například dotaci na výstavbu (či nákup) rodinného domu s nízkou energetickou náročností. Čím nižší jeho energetická náročnost je, tím vyšší dotaci získáte – dostat se tak můžete až k půl milionu korun. Tuto částku lze navýšit využitím i dalších dotací například na zateplení, zelenou střechu, fotovoltaické systémy, rekuperační jednotku či přípravu teplé vody. A k tomu všemu můžete získat speciální Bonus za využití více opatření. Veškeré potřebné informace najdete zde.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..