Jak vybrat nejlepší polštář

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Nekvalitní spánek? Na vině může být špatný polštář!

O důležitosti kvalitního spánku jste už jistě četli. To, jak dobře spíte, závisí na více faktorech. A jedním z nich je také polštář – jeho tvar, velikost, materiál a celková kvalita. Jak vybrat ten nejlepší polštář pro co nejdokonalejší spánek?

Jak vybrat nejlepší polštář

Polštář by v ložnici neměl chybět

Znáte někoho, kdo se při spaní obejde zcela bez polštáře? Možná jste to i vy sami. Polštář má ale v ložnici své důležité místo. Právě on totiž vytváří nezbytnou oporu hlavy a pomáhá hlavu během spánku držet ve správné pozici. Spaní bez polštáře vám může připadat pohodlné a možná se vám tak spí nejlépe. Je to ale velmi často o zvyku. Bez polštáře však nemáte zajištěnou dostatečnou oporu nejen hlavy, ale také krční páteře. Problémy se nemusí objevit ihned, po jisté době vás ale bolesti určitě trápit začnou. Špatná pozice hlavy během spaní může být navíc příčinou obtíží, které byste si se spánkem možná ani nespojili. Jestliže vás trápí bolesti hlavy, šíje či ramen a nebo se potýkáte s chrápáním, na vině může být právě špatná poloha hlavy při spánku. A tento problém vám pomůže odstranit jenom kvalitní a pohodlný polštář. Pokud ovšem zvolíte ten správný.

Jak vybrat vhodný polštář?

Při pohledu na jakýkoliv obchod s lůžkovinami je každému jasné, že nabídka polštářů je opravdu široká. A vzhledem ke stále novým technologiím výroby a novým materiálům je zřejmé, že se bude v budoucnu ještě více rozšiřovat. Jak si z toho velkého množství nabízených polštářů vybrat ten nejlepší? Ze všeho nejdříve musíte zjistit, jaký tvar, velikost a dokonce i materiál je ten nejvhodnější právě pro vás. Každý člověk má jiné požadavky, jinak spí či se potýká s různými zdravotními problémy. Výběr polštáře proto vždy přizpůsobujte jenom svým potřebám. Klasický polštář vám v některých případech může stačit. Je ale mnohem lepší pořídit si anatomický a ergonomický polštář, který je přizpůsoben tomu, jak spíte. Jejich cena je možná vyšší, ale to, jak skvěle se vyspíte a jak se po spánku budete cítit, je opravdu k nezaplacení.

TIP: Kvalitu spánku ovlivňuje také matrace. Také jejich nabídka je široká a vyznat se v ní může být náročné. Jak vybrat tu nejlepší vám proto poradí tento článek.

Vyberte si kvalitní polštář a spěte dobře

Výšku polštáře určuje také typ matrace

To, na jaké matraci spíte, je velmi důležité. I při výběru polštáře. Nízké polštáře jsou vhodné na tvrdé matrace a naopak vysoké polštáře najdou své uplatnění spíše na měkčích matracích. Aby toho nebylo málo, měla by se velikost a také tuhost polštáře přizpůsobit poloze, ve které nejčastěji spíte. Vysoké polštáře jsou ideální pro ty, kteří spí převážně na boku. Naopak milovníci spaní na zádech či na břiše by měli sáhnout po měkkém polštáři. Vaše páteř by měla být při spaní v rovině. A polštář by měl vyplňovat mezeru mezi krkem a matrací přesně tak, aby zajistil správnou polohu páteře v každé poloze během spaní. Hlava nesmí být nakloněna ani dolů a ani příliš nahoru. Nezapomeňte také na to, že byste měli mít polštář při spaní nad rameny. Podle toho potom přizpůsobte jeho rozměry tak, abyste se se svým polštářem do postele pohodlně vešli.

TIP: Pokud spíte špatně, často se budíte a ráno se cítíte nevyspalí, může to být také špatnou psychikou. Přečtěte si náš článek Domácí wellness vám udělá dobře na těle i na duši a dopřejte si zasloužený odpočinek.

Tvar polštáře přizpůsobte poloze, v jaké spíte

Tvarů polštářů je na výběr opravdu mnoho. Tvar polštáře souvisí zejména s polohou, ve které nejčastěji spíte. Jestliže spíte převážně na boku, vyberte si polštář se zakřiveným ohybem. Ohyb je po stranách vyšší a uprostřed nižší a tím poskytuje oporu zejména horní části krční páteře a zajišťuje správnou polohu krku při spaní na boku. Polštář, který má dva laloky, jeden nižší a druhý vyšší, je zase ideální pro spáče na zádech. Pro oba typy spánků je pak vhodný také polštář ve tvaru U, na kterém si můžete hlavu a krk vždy uložit tak, jak zrovna potřebujete. Máte pocit, že během noci vystřídáte všechny polohy? Pak určitě vyzkoušejte polštář, který má výřezy na všech stranách a svým tvarem připomíná motýla. Pomáhá tělo udržet v jakékoliv poloze a je ideální i pokud spíte na břiše, kdy usnadňuje dýchání. Pro všechny polohy ve spánku je také vhodný klasický tvar polštáře.

Jaký materiál polštáře vybrat?

Opět před námi stojí nelehký výběr, protože také materiálů polštářů je mnoho. A navíc přibývají. Vybrat vhodný materiál už ale není taková věda. Jde totiž především o vaše pohodlí, případně o vaše nároky. Jestliže trpíte alergií na peří, prach či jiné alergeny, dejte přednost místo klasiky polštáři z antialergenního materiálu. Paměťové pěny jsou velmi oblíbené, protože se přizpůsobují tvaru těla a jsou vhodné pro ty, kteří mají lehký spánek. Na trhu narazíte také na ortopedické polštáře, které kombinují paměťovou pěnu a gelové části umístěné především v oblasti krční páteře. Ty zajišťují rozložení tlaku během spaní tak, aby nedošlo k narušení krevního oběhu. Spánek je mnohem klidnější a příjemnější. Polštáře s gelovými částmi jsou navíc oblíbené také pro svou regulaci teploty. Polštář z dutého vlákna odvádí přebytečné teplo a ocení ho tak jistě každý, komu se spí špatně při vyšší teplotách.

Kvalita polštáře je velmi důležitá

Vyzkoušejte něco navíc pro ještě lepší spaní

Jakmile si vyberete polštář, který má správnou velikost, výšku, tuhost, tvar i materiál, určitě poznáte jeho pozitivní účinky už po pár nocích. Rozdíly mohou být někdy opravdu až zásadní. Odezní bolesti hlavy, ramen, krční páteře či zad, zmizet může i chrápání a především pocit nevyspalosti, únava a špatná nálada. Jestliže si chcete dopřát ještě více blahodárných účinků, vyzkoušejte speciální polštáře, které dodají vašemu spánku něco navíc. Ergonomicky tvarované polštáře jsou jednou z možností, jak zajistit své páteři i hlavě dostatečnou oporu a vyspat se opravdu dorůžova. Pořídit můžete ale také polštáře obsahující přírodní oleje, díky kterým budete spát jako Šípková Růženka. Přírodní oleje vás uklidní, pomohou vám rychleji usnout a dodají spánku tolik potřebnou hloubku a kvalitu. Ráno se budete cítit svěží a plní energie. A jako bonus bude vaše ložnice velmi příjemně a jemně provoněná.

Víte, jak poznáte, že jste našli „toho pravého“?

Při zkoušení polštáře nezapomeňte na správné umístění hlavy a ramen. Polštář musí být během spánku nad rameny a nikoliv pod nimi. Polštář je také nutné vždy zkoušet na své vlastní matraci nebo alespoň na takové, která se svou tuhostí nejvíce podobá té, kterou máte doma. Jinak se totiž bude polštář chovat na měkké a jinak na opravdu tvrdé matraci. Při zkoušení, zda jste našli ten nejlepší polštář pro svůj kvalitní spánek, si všímejte polohy hlavy a krční páteře. Základním pravidlem je, že páteř musí být vždy v rovině. Hlava se nesmí zaklánět ani být nakloněná příliš nahoru. To platí v poloze na zádech, na břiše i na boku. Jakmile najdete polštář, který bude plně vyhovovat všem vašim požadavkům pocítíte, že krční páteř na něm leží přirozeně – tedy tak, jak by správně měla.

3.7/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..