uklid v domacnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak se nezbláznit z jarního úklidu

uklid v domacnosti
Drpixel / Shutterstock.com

Jaro se nezadržitelně blíží. S ním přichází i jarní úklid a první práce na zahrádce. Zahrádku však dnes vypustíme a zaměříme se pouze na úklid domácnosti. I když se jedná o druhý největší úklid, společně s vánočním, tak nemusí být tak strašidelný, jak se na první dojem jeví. Ani kráva se nejí celá, ale po částech. Stejně tak by měl probíhat jarní úklid. 

Záleží jen na vás, zda začnete tou či onou místností. Nicméně je nanejvýš vhodné brát to postupně. Úklid se netýká pouze vymetání pavučin, mytí oken, třídění oblečení. Je to také čas, kdy zkontrolujeme veškeré zařízení. I kvalitní postel potřebuje čas od času kontrolu, utáhnout veškeré drobné součástky, vyčistit matraci. Jarní úklid je i taková inventura, kdy nejen vytřídíme zbytečnosti, vše umyjeme, ale i zkontrolujeme stav nábytku, baterií, kuchyňského vybavení. Aby nám bytové zařízení a veškeré věci v domácnosti vydržely sloužit dlouhou dobu, musíme o ně pečovat. Někdy to znamená, že vedle úklidu budeme i šroubovat, utahovat, natírat, opravovat nebo vyhazovat nefunkční a pořizovat nové funkční vybavení. 

Úklid kuchyně 

Kuchyně patří většinou mezi nejtvrdší oříšky. Někdo takový úklid zvládne sám, jiný si volá na pomoc různé firmy. Zejména, je-li potřeba profesionálně vyčistit troubu či digestoř. Pozornost si zaslouží i místa, kterým se jinak nevěnujeme, tím je nejhornější část kuchyňské linky, kde ulpívá mastnota a prach.

Jestliže máte myčku na nádobí, určitě jí v tomto období využijete naplno. Umyje nejen nádobí, ale i veškeré dekorace, kořenky, organizéry. I samotnou myčku bude nutné vyčistit. Pokud máte malou kuchyni, patrně to zvládnete za jeden den. Větší kuchyň je dobré si rozdělit na etapy a věnovat se důkladnému úklidu dva až tři dny. Hezké bydlení stojí nějaké úsilí a samo od sebe útulné nebude. Musíme přiložit ruce k dílu. 

vybaveni na uklid
Rimma Bondarenko / Shutterstock.com

Obývací pokoj 

Také obývák bývá oříšek, především, pokud budete třídit dokumenty, uklízet knihovnu nebo máte v obýváku i pracovní koutek se stolkem a počítačem. Za rok se určitě nastřádá spousta papírů a jiných věcí, které je dobré protřídit. Skladovat zbytečnosti by znamenalo, dělat si z domova skladiště. V případě, že pracujete z domova a musíte někde dokumenty uchovávat, zkuste praktickou komodu, která nebude kazit dojem obýváku, že jde o zanedbanou kancelář. 

Koupelna

Koupelna rovněž není pouze o utření prachu z poliček a vydrhnutí vany. Zkontrolujte stav baterií, odpadů, umyjte koupelnové obložení a zjistěte, zda je v pořádku spárování, zda nikde nemůže zatékat, těsnění kolem vany a umývadla. Prohlédněte kosmetiku, tu starou určitě už vyhoďte. Kosmetika s prošlou dobou je zdravotně riziková. 

Ložnice

Už jsme zmínili, že i kvalitní postel potřebuje občas zkontrolovat, utáhnout součástky a je potřeba vyprat nebo odnést do čistírny i přikrývky a polštáře. Často jsou to i lustry, na které se při úklidu zapomíná. Úklid šatní skříně a samotná údržba skříní. Jak sami vidíte, každá místnost je něčím specifická a najdete se mnoho úkonů, které se nevyplácí opomíjet. Jarní úklid je dobré si předem naplánovat a dělat jej postupně. Počítat s tím, že dokonalý jarní úklid zabere několik dní. Jestliže se rozhodnete i pro výmalbu, pak se práce ještě víc prodlouží. Ale zase to pak stojí za to. S jarem do vašeho domova vstoupí svěžest. Určitě nezapomeňte i na jarní výzdobu a veselé barvy. 

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..