Jak na malování stěn

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak na malování stěn? Máme pro vás 16 šikovných rad a triků!

V tomto článku se podrobně podíváme na celý proces malování stěn. Poradíme vám, co se stěnami provést ještě před malováním, jak si samotné malování co nejvíce usnadnit, jaké techniky vyzkoušet, bez jakých pomůcek se neobejdete a jak vybrat ty nejlepší barvy. S těmito radami i triky pro vás bude malování nejen snadné, ale také zábavné.

1. Zvládnete malování stěn sami?

Na malování stěn v případě použití jednoduchých technik není nic výrazně náročného, co byste sami nezvládli. Je však dobré počítat s tím, že vám jako amatérům zabere malování stěn delší dobu, než kolik by s ním strávili profesionálové. Sami si také musíte nakoupit všechny potřebné pomůcky, které profesionální malíři už mají. Další věc je také to, že ačkoliv není malování stěn nijak zvlášť náročné, přece jen vás to bude stát nějakou energii. A čas. Malování jednoho průměrně velkého pokoje může laikovi zabrat celý den i dva, zatímco profesionálové to zvládnou už za několik hodin. V případě problémů vás pak malování stěn může stát také notnou dávku nervů. Všechny starosti, které na vás mohou čekat, si tak v případě objednání profesionálních malířských služeb můžete ušetřit. Zvažte proto raději velmi pečlivě všechny klady a zápory svépomocného malování stěn.

2. Věnujte čas pečlivé přípravě a plánování

Malování stěn se na první pohled může zdát jako poměrně jednoduchá záležitost. Náročnost tohoto úkonu se odvíjí zejména od velikosti místnosti, kterou se chystáte vymalovat, ale také od technik, vzorů či počtu barev, které budete při malování používat. Nutné je pokoj na malování stěn předem připravit, také samotné stěny vyžadují předpřípravu. Pokud si vše pečlivě promyslíte předem a nachystáte si veškeré pomůcky a nástroje, pokud budete vědět, na co si při malování stěn dát pozor, potom nebudete nepříjemně zaskočeni a vše půjde o dost jednodušeji.

TIP: Co takhle se malování vyhnout a stěny ozdobit zajímavými dekoracemi? Přečtěte si náš článek 9 triků, jak si originálně ozdobit stěnu v obýváku.

3. Kdy je nejvhodnější doba na malování?

Nejčastěji se maluje v létě, kdy jsou vyšší teploty, které urychlují schnutí stěn. Zároveň jsou dny také více prosluněné, takže můžete při malování využít přirozené světlo a nedojde tak ke zkreslení barev vlivem umělého osvětlení. K malování stěn můžete samozřejmě přistoupit i v chladnějších měsících či dokonce v zimě. V takovém případě je ale nutné zajistit v pokoji, který budete malovat, dostatečné vytápění i osvětlení.

Štětce a barva pro malování stěn

4. Jaké jsou pro malování stěn ideální podmínky?

Každá barva má na svém obalu uvedené rozmezí teplot, při kterém ji lze na malování použít. Nižší či vyšší teploty mají vliv na zasychání nátěru, které se může nepříjemně prodloužit. V malované místnosti je také důležité dodržovat ideální vlhkost, která opět souvisí s délkou zasychání nátěru. V pokoji také pravidelně větrejte, při malování stěn totiž vzniká vlhkost, kterou je nutné dostat ven. Také cirkulace vzduchu ovlivní to, jak rychle a dobře nátěr zaschne. I z tohoto pohledu je opět lepší malovat stěny spíše v teplejších dnech, kdy větrání otevřenými okny tolik nevadí. Malujte raději za denního světla a dejte si pozor na stíny, které se na stěnách objevují. Ty totiž mohou zkreslovat odstíny barev.

Doporučujeme

Nejlepší malířskou techniku koupíte na Baumax.cz. Z široké nabídky si určitě vyberete a zajisté vás potěší také výhodné ceny, díky kterým je nákup zde samá radost!

5. Jakou barvu na malování stěn zvolit?

Při výběru barvy, kterou budeme stěny malovat, se nejčastěji řídíme naším vkusem. Je však nutné brát v potaz také míru osvětlení pokoje, protože tmavší barvy světlo pohlcují, zatímco ty světlé je odrážejí a místnost je více prosvětlená. Případně zauvažujte nad tím, jak při zvolení tmavé barvy místnost s menším množstvím přirozeného světla dostatečně osvětlit pomocí světla umělého. Dále mějte na paměti, že barvy mají vliv na naši náladu a celkovou atmosféru v pokoji. Záleží tedy i na tom, jakou místnost se chystáte malovat. Obecně rozdělujeme barvy na teplé a studené. Teplé barvy jsou veselé a povzbuzují nás, kdežto studené jsou spíše uklidňující. V neposlední řadě mají barvy vliv také na to, jak na nás místnost působí rozměrově. Pomocí malování stěn tak můžete místnost podle potřeby optiky zvětšit, nebo naopak zmenšit. Uvažujete-li nad malováním různých vzorců, zkuste si je nejdříve v místnosti představit, jestli nebudou působit příliš rušivě.

TIP: Více jsme se vlivu barev na naši náladu věnovali v článku Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej.

6. Jaké množství barvy zvolit?

U každé barvy se dočtete, na kolik metrů čtverečních vám vystačí. Tento údaj se nachází buď přímo na obalu, nebo v jejím technickém listu. Uvádí se pod pojmem vydatnost a nejde o jedno konkrétní číslo (tedy kolik metrů čtverečních s barvou natřete), ale o rozmezí několika čísel. Řiďte se raději spodní hranicí, abyste měli nějakou rezervu. Při malování stěn také platí pravidlo, že čím hrubší podklad je, tím více barvy budete potřebovat.

Malování stěn

7. Co všechno budete na malování stěn potřebovat?

Předem si připravte všechny pomůcky, zejména tedy váleček a/nebo štětce. Pomocí štětce lze barvu nanášet rovnou z nádoby, ve které jste ji pořídili. Pro nabírání barvy na váleček je vhodnější použít vaničku, případně si na nádobu pořiďte stírací mřížku. Jste-li menšího vzrůstu nebo jsou v místnosti vysoké stropy, pořiďte si malý žebřík. Ideálně kovový, který vám při malování stěn poskytne dostatečnou podporu.

TIP: Nezapomeňte ani na ochranné pomůcky, zejména doporučujeme použití ochranných pracovních brýlí. Ideální jsou uzavřené brýle, které připomínají potápěčské. Jejich výhodou je, že se případné kapky barvy nedostanou k očím mezerami mezi obličejem a brýlemi, což se u běžných brýlí může stát. Tento typ se používá běžně v autolakovnách, takže je navržen přesně pro potřeby práce s barvou.

8. Kdy použít váleček a jaký vybrat?

Váleček se používá na větší plochy, malování stěn s ním je o dost jednodušší a rychlejší. Existuje jich několik druhů a každý je vhodný pro jiný typ barvy či jinak hrubý podklad. Šířku válečku volte podle rozměrů a náročnosti malování podkladu. Malý váleček je například ideální pro hůře dostupná místa, pro opravdu rozsáhlou jednolitou plochu volte váleček široký 25 cm. Pro hladké povrchy je nejlepší váleček s kratším vláknem, pro hrubé povrchy pak váleček se středně dlouhým vláknem. Válečky z polyamidových vláken patří k nejkvalitnějším a hodí se na nanášení interiérových či disperzních barev. Stejně tak válečky z polyakrylových vláken, které jsou však méně kvalitní. Oba tyto typy válečků lze po umytí opět použít. Polyesterová vlákna se používají u jednorázových válečků, jsou nejméně kvalitní a pro natírání interiérových barev se nedoporučují.

9. Druhy štětců a pro jaké malování stěn jsou vhodné

Štětce se používají na menší plochy, rohy, prostory kolem rámů oken, dveří či zásuvek, případně pro malování různých ozdob a detailů. Štětce s přírodními vlákny nasáknou více nátěru a není nutné je tak často namáčet, jsou navíc přesnější. Štětce s umělými štětinami se pak používají zejména na nově omítnuté stěny a lze je použít pouze na vodou ředitelné barvy, u jiného typu barvy hrozí jejich poškození. Na výběr je dále z celé řady tvarů a zde při výběru platí, že ploché štětce jsou přesnější než kulaté. Pořídit si můžete také speciální štětec na rohy, tzv. zárohák. Šířku štětce volte podle velikosti a jednolitosti natírané plochy. Zaměřte se také na délku štětin. Ty mohou být stejně nebo různě dlouhé s tím, že se stejně dlouhými štětinami je nátěr stejnoměrnější. Existují také štětce se štětinami s roztřepenými konci, které zajišťují ještě větší stejnoměrnost malování stěn.

TIP: Počítejte s tím, že nový štětec může ze začátku pouštět štětiny. Použijte jej proto nejdříve vícekrát nanečisto, nebo na podkladový nátěr či penetraci.

10. Zvažujete vyzkoušet stříkání stěn?

Nanášet barvu na stěny lze nejen štětcem a válečkem, ale také pomocí nástřiku. Stříkací zařízení je však poměrně drahé a při stříkání stěn je nutné opravdu důkladně vše zakrýt před stříkající barvou. Tento způsob malování stěn je ideální pro velké plochy, na menších plochách nezajistíte dostatečnou přesnost nástřiku.

Potřeby pro malování stěn

11. Příprava pokoje na malování stěn

Před samotným malováním stěn je nutné ochránit veškeré vybavení pokoje před znečištěním barvou. Pokoj ideálně úplně vykliďte a to, co odstěhovat nejde, přesuňte do středu místnosti a zakryjte ochrannou fólií nebo plachtou. Tu natáhněte také raději přes podlahy (koberec se doporučuje na dobu malování odstranit). Okna, dveře či zásuvky ochráníte před nechtěným natřením pomocí pásky, kterou oblepíte jejich okraje.

TIP: Nejen malba dělá pokoj osobitý. Jak dodat vaší koupelně ten správný šmrnc vám poradí náš článek Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.

12. Příprava stěny na malování

Odstranit starou malbu je nutné především v případě, že se chystáte stěny štukovat či tapetovat, nebo v případě, že se původní malba už odlupuje nebo se v ní tvoří bubliny. Na odstranění malby použijte malířskou špachtli a než se do toho pustíte, stěnu navlhčete, stará malba pak půjde snáze dolů. Stěnu je také nutné důkladně očistit a zarovnat. Zbavte ji prachu, nečistot, plísní či mastnoty. Na plísně použijte speciální přípravek, většinou je nutné jej pro důkladné odstranění aplikovat několikrát. Pokud se plíseň stále vrací, je stěna pravděpodobně zasažena ve větší hloubce a je nutné seškrábat starou malbu až na omítku. Mastnotu můžete odstranit pomocí směsi vody a octu v poměru 1 ku 1. Tu naneste na mastná místa a nechte působit 2-3 minuty, poté setřete vlhkým hadříkem. Jsou-li ve stěně díry či trhliny, je nutné je vyplnit tmelem a zatmelené místo ještě začistit pomocí smirkového papíru.

13. Malování stěn musí předcházet penetrace

Penetrační přípravky nám pomohou sjednotit a zpevnit podklad. Zároveň se s jejich pomocí zvýší savost stěn, takže k nim malba lépe přilne a bude také lépe vypadat. Penetrace je nezbytná v případě zcela nových stěn, stěn po tmelení, štukování či jiných opravách jako je odstranění staršího nátěru. Použít můžete univerzální penetraci, která je vhodná pro nové povrchy, či penetraci hloubkovou, která se hodí pro povrchy problémové. Můžete si také pořídit penetraci fungicidní, která je vhodná na malování stěn, které se potýkaly s plísní.

Výběr vhodného štětce na malování stěn

14. Malovat začněte od toho nejmenšího

Pokud malujete také strop, vymalujte nejdříve ten. Poté s pomocí štětce natřete rohy a hrany oken, dveří či zásuvek. Na velké plochy použijte raději váleček. Je nutné, aby byla barva na válečku nanesena rovnoměrně, k čemuž slouží stírací mřížka. Začněte od rohů místnosti a pokračujte ve směru hodinových ručiček. Je dobré také začít nejdříve malovat stěnu nejblíže u okna, kdy díky přirozenému světlu vidíte, jak na sebe jednotlivé části nátěru navazují. Barvu na stěny naneste na menší plochu do kříže a posléze ji svislými pruhy přetřete po celé této ploše. Navazující plochu začněte natírat ihned po dokončení té předchozí, ještě mokré barvy spolu lépe splynou a zajistíte tím rovnoměrný nátěr. Jestliže máte v plánu nanášet barvu ve více vrstvách, vždy nechte předchozí vrstvu dostatečně zaschnout. To samé platí také v případě malování stěn různými odstíny. Doba schnutí barvy je uvedena na obalu, obvykle se pohybuje v rozmezí 2-8 hodin.

15. Jaký je ideální počet nátěrů?

Počet nátěrů záleží především na kvalitě či barvě malovaného povrchu. Pokud je původní malba, kterou překrýváte, světlá či podobná odstínu nové barvy, měl by postačit i jeden tenčí nátěr. Většinou se však maluje minimálně ve dvou vrstvách.

TIP: Máte rádi severský styl? Podívejte se, jaké barvy či motivy k němu patří. Více v našem článku Severský styl u vás doma.

16. Vyzkoušejte různé techniky malování stěn

Kromě válečku a štětce můžete při malování použít také další pomůcky. S trochou fantazie a zručnosti si tak na stěnách můžete vytvořit zajímavé tvary a efekty. Máte-li chuť si s malováním stěn trochu vyhrát, zde je seznam několika dekorativních technik:

  • fládrování – pomocí speciálního fládrovacího válečku, štětce či kolébky můžete na stěnách vytvořit krásnou imitaci dřeva
  • vrývání – jednoduchá technika, při které se do stále vlhkého nátěru vrývají tvary pomocí štětce s tvrdými štětinami
  • navíjecí technika – na ještě vlhký nátěr použijte váleček s navinutou kůží, který barvu stlačí na stranu a vytvoří světlejší místa
  • tupovací technika – na již natřenou stěnu se přikládá tupovací štětec nebo houba namočené v tmavším odstínu, vzniká tak plastický efekt
  • dvoubarevný efekt – zajímavého efektu docílíte také pomocí semišových hadříků, které smotáte tak, aby jejich konce utvořili kytici, tuto část pak namáčíte do barvy jiného odstínu než je původní nátěr a přikládáte na stěny

Obchody, kde koupíte TOP produkty na malování stěn

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..