Malý průvodce materiály prostěradel

Prostěradla jsou možná na první pohled nenápadná, ale tvoří důležitou součást místnosti stejně jako povlečení či nábytek. Na jejich barvě záleží nejen kvůli celkovému sladění interiéru. Oblíbené barvy uklidňují a zajistí dobrý spánek. Jsou barvy, které v létě zchladí a v zimě zahřejí. A neméně důležitý je u prostěradel také vhodný rozměr. Zvolíte-li prostěradlo výrazně menší či větší, v noci se shrnuje a tlačí. V neposlední řadě je nutné myslet také na materiál, z kterého prostěradlo je.

Bavlna prostěradla

Proč na materiálu prostěradel tolik záleží?

Některé materiály udržují teplo a zajistí tak pohodlné spaní i v chladnějších měsících. V letním období více oceníte materiály, které teplo odvádějí a mají větší savost. Pokud vám záleží na tom, jak prostěradlo vypadá, zvolte spíše nemačkavé materiály. Problém s mačkavostí u většiny materiálu vyřeší také guma, která zajistí, že se prostěradlo dostatečně natáhne. Na následujících řádcích vám přinášíme podrobnější informace o jednotlivých materiálech.

Bambus – odolný proti bakteriím, roztočům a plísním

Bambusová vlákna jsou ve světě lůžkovin relativní novinkou. Těší se ale velké oblibě. Jejich velkou výhodou jsou zejména antibakteriální účinky. Bambusová prostěradla jsou velmi odolná vůči bakteriím, roztočům a plísním. Jsou tedy vhodná i pro alergiky. Bambusová vlákna skvěle odvádí vlhkost a vyznačují se také vysokou odolností. Při výběru se zaměřte na poměr bambusových vláken v látce. Ten značí, jak moc odolné prostěradlo je – čím vyšší poměr, tím odolnější. Prostěradla z bambusových vláken jsou k dostání jak ve variantě jersey, tak froté.

Jersey prostěradla

Bavlna – vysoké absorpční vlastnosti

Bavlna je klasickým a oblíbeným materiálem. Má vysoké absorpční vlastnosti, takže je ideální na letní měsíce. Čím vyšší poměr bavlny, tím stálejší prostěradla budou a tím déle vám vydrží. U prostěradel ze 100% bavlny nemusíte mít strach, že se postupem času změní jejich barva nebo velikost. Jedná se o velmi pevný materiál, který je ale zároveň prodyšný a pružný. Měkká bavlna je také velmi příjemná na dotek – ne nadarmo se říká „spát jako v bavlnce“. Bavlna je rovněž vhodná pro alergiky.

Flanel – udržuje si stále stejnou teplotu

Trápí vás studené končetiny? Máte problém se v noci zahřát? Pokud ano, zvolte flanelové prostěradlo. Flanel je hřejivý materiál, který si udržuje stále stejnou teplotu. S ním vám nehrozí, že při vklouznutí do postele zažijete teplotní šok. Na dotek je navíc velmi příjemný a hebký. Napínací pletenina, z které flanelová prostěradla jsou, zaručí, že se nebudou shrnovat. Tato prostěradla se dokonale přizpůsobí vaší matraci. Flanel se nejčastěji vyrábí z bavlny, můžete ale také narazit na flanel např. z mikrovláken.

Flanelové prostěradla

Froté – pružný a nemačkavý

Tento materiál je v domácnostech hojně využíván. Hodí se na ručníky, utěrky, župany, povlečení a také prostěradla. Froté prostěradla jsou měkká, nadýchaná a velmi příjemná na dotek. Froté se vyrábí převážně z bavlny, má tedy vysoké absorpční schopnosti. Zároveň je velmi hřejivý a využívá se nejvíce v chladnějších obdobích. Jedná se také o kvalitní materiál, který si udržuje barevnou stálost. Froté prostěradla jsou navíc pružná a nemačkavá – nemusí se tedy žehlit.

Jersey prostěradla – nejhebčí ze všech

Jersey je materiál upletený ze 100% bavlny, způsob pletení je ale jemnější. Proto jsou prostěradla jersey na pohled hladká a na dotek hebká. Jersey patří k nejhebčím materiálům, které jsou k dostání. Nejde o příliš hřejivý materiál, je tedy vhodnější na léto. Je prodyšný a savý a má superelastické vlastnosti. Jersey prostěradlo je možné natáhnout až o 25 % jeho velikosti. A ano, ani tento materiál není nutné žehlit.

Bambusové prostěradla

Mikrovlákno – jemné a hřejivé

Mikrovlákno je umělé textilní vlákno, které je několikanásobně jemnější než přírodní vlákna. Prostěradla z mikrovláken jsou prodyšná a lehká. Díky vysoké hustotě vláken v látce jsou až 5x více savá. Zároveň však velmi rychle schnou. Umělá vlákna jsou vhodná pro alergiky, nehrozí u nich výskyt roztočů ani plísní. Oblíbenými variantami jsou mikroplyš či mikroflanel s drobnými chloupky nebo beránkový typ s vyššími chlupy. Takováto prostěradla jsou opravdu hebká a velmi hřejivá. A jsou také snadná na údržbu, není potřeba je žehlit.

Satén – prodyšný a pevný zároveň

Není satén jako satén. Jednotlivé typy saténu se liší druhem použitých vláken. Zvolí-li se přírodní hedvábí, viskóza nebo polyester, výsledkem je lesklý a klouzavý materiál. Satén využívaný na prostěradla je vyráběn ze 100% bavlny. Také se leskne, ale jen mírně. Saténová prostěradla jsou na dotek jemná a hebká. Mají vysoké absorpční schopnosti, jsou prodyšná a zároveň velmi pevná. Vyznačují se také dlouhou životností.Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..