Pojisteni Domacnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak vybrat pojištění domácnosti?

Ať už bydlíte v nájmu, či ve vlastním, pojištění není radno podceňovat. Zatímco pojištění nemovitosti je pro mnohé samozřejmostí, na samotné vybavení domácnosti, jehož hodnota se mnohdy šplhá až ke statisícům korun, se bohužel často zapomíná. V dnešním článku vám prozradíme rozdíly mezi oběma pojistnými produkty a poradíme vám, na co při výběru pojištění domácnosti myslet. 

Pojištění domácnosti vs. Pojištění nemovitosti

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že pojištěním nemovitosti chráníme i veškeré její vybavení, opak je pravdou. Pojištění jako takové se totiž vztahuje pouze na stavební části, tedy samotnou stavbu, jako například zdivo, podlahy, střecha či okna. Vybavení vašeho domova tak zůstává nepojištěné. Pro případ živelných katastrof či například vloupání se tak vyplatí zřídit také pojištění domácnosti, které se vztahuje na veškeré vybavení. Pojistit svou domácnost můžete i v případě, že bydlíte v podnájemním bytě. 

Na co myslet při výběru pojištění?

Nabídka pojišťoven je dnes opravdu široká a může být obtížné se v ní zorientovat a najít takový pojistný produkt, který splní všechny vaše požadavky a kritéria. Abychom vám výběr pojištění domácnosti ulehčili, a zároveň vám pomohli vyhnout se chybám, které mohou mít v případě pojistné události dalekosáhlé důsledky, připravili jsme si pro vás seznam základních kritérií.

Limity

Velice důležitým kritériem při sjednání pojistky je vhodné nastavení limitů. Jedná se o maximální částky, které vám budou v případě pojistné události vyplaceny. K určení výše limitů je nutné spočítat celkovou hodnotu vaší domácnosti, respektive vašeho majetku. V potaz berte nejen velké spotřebiče, elektroniku a nábytek, ale i nejrůznější drobnosti, jako jsou třeba knihy.

Zároveň si na smlouvě pohlídejte, v jakých cenách vám bude pojistné vyplaceno, tedy zda jde o cenu novou, obvyklou či časovou. Nejčastěji se udává cena obvyklá, tedy částka, za kterou byste danou věc prodali v době pojistného plnění. 

Podpojištění a přepojištění

V souvislosti s limity je na místě upozornění, že podvádět se nevyplácí. Pokud se rozhodnete pojistit domácnost, pravdivě uveďte její hodnotu. V případě tzv. podpojištění, tedy uvedení nižší hodnoty majetku ve snaze snížit výši pojistného, počítejte s tím, že vám bude vyplacena nižší částka, než jaká je reální hodnota vašeho majetku.

Vyhněte se i opačné situaci, tedy tzv. přepojištění – pokud uvedete vyšší hodnotu majetku, nejen, že budete platit měsíčně vyšší částky, ale v případě pojistné události vám pojišťovna vyplatí pouze částku odpovídající reálné hodnotě vašeho majetku. 

Spoluúčast

Pokud chcete na pojištění domácnosti ušetřit, možná přemýšlíte nad spoluúčastní, která může cenu pojistky značně snížit. Ta se vám však může zejména u drobných škod vymstít – nejen, že od pojišťovny nedostanete ani korunu, ale navíc se vám může pojistka v příštím pojistném období nemile navýšit. 

Pojistné škody

Ve smlouvě si pohlídejte také pojistné škody. Jedná se o konkrétní situace, na které se pojistka bude vztahovat. Ideálně by se mělo jednat o případy, které mohou reálně nastat – například nemá smysl se pojišťovat na záplavy, pokud bydlíte v horním patře či mimo záplavovou oblast řeky. Zkrátka důkladně zvažte, která rizika jsou reálná, a za které byste jen zbytečně přepláceli. 

Pojistne Skody
Zdroj: Depositphotos.com

Asistenční služby

Pokud chcete, aby v případě pojistné události došlo k rychlému a hladkému vyřešení, zvažte také asistenční služby. Přestože se jedná o položku, za kterou si budete muset připlatit, asistenční služby vám mohou ušetřit čas i starosti. Konkrétně jde například o situace, kdy si zabouchnete klíče, máte doma havárii či se vám rozbije jeden ze spotřebičů. Součástí asistence mnohdy bývá také právní poradenství, které vám pomůže například při správním řízení, spotřebitelských sporech či náhradách škody. 

Cena pojištění

V neposlední řadě nezapomeňte zvážit cenu pojistky. Přestože se do velké míry odvíjí od ceny vašeho majetku, výše pojistného plnění a zvoleného rozsahu pojištění, vyplatí se porovnat nabídky různých pojišťoven. Přestože se ceny nemusí na první pohled příliš lišit, z dlouhodobého hlediska se vyplatí i úspora několika desítek či stovek korun. 

Nezapomeňte svou pojistku pravidelně aktualizovat

Na závěr nezbývá než dodat, že ať už se rozhodnete pro jakoukoliv pojišťovnu, nezapomeňte pojistku pravidelně aktualizovat. K aktualizaci by mělo docházet minimálně jednou za dva až tři roky, případně také při navýšení ceny domácnosti, tedy například rekonstrukci či pořízení nového spotřebiče. 

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..