Jak na výrobu domácí dezinfekce

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak na výrobu vlastní desinfekce a co vše s ní čistit?

Hygiena a zejména hygiena rukou je v poslední době jedním z nejčastěji zmiňovaných témat. Její důležitost se teď sice může zdát vyšší než jindy, faktem ale je, že mytí a dezinfekce rukou by se měly provádět pravidelně a dobře i bez ohledu na aktuální situaci. V tomto článku se proto podrobně podíváme na správné mytí i dezinfekci rukou a také na to, jak si potřebné přípravky můžete vyrobit u sebe doma.

Jak na výrobu domácí dezinfekce

Mýdlo a dezinfekce – jaký je mezi nimi rozdíl?

Tyto dva pojmy se v poslední době používají nejčastěji v souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2, zjednodušeně označovaným jako COVID-19 či koronavirus. Jedná se o virus, na který mýdlo a dezinfekce působí jiným způsobem. Zjednodušeně lze říci, že mýdlo virus (nejen tento, ale všechny viry a také bakterie) z rukou odstraní, zatímco dezinfekce je zabije. Jak mýdlo tak dezinfekce jsou dostatečně účinnými pomocníky, jak se tohoto viru zbavit. Dezinfekce je ale méně dostupným prostředkem a její časté používání může navíc vést k nadměrnému vysušování pokožky či dalším kožním problémům. Mýdlo je ale stejně účinné, navíc je mnohem dostupnější a k naší pokožce mnohem citlivější. Důležitým faktem je také to, že účinnost domácích dezinfekcí nemusí být 100% náhradou za umývání rukou. Správné mytí rukou je prostě základ – a to rozhodně neplatí jen dnes. Dezinfekci používejte pouze tehdy, pokud nemáte možnost si umýt ruce vodou a mýdlem.

Mytí rukou a další důležitá pravidla

Na našich rukou se zachytává neskutečné množství nečistot a bohužel také bakterií a virů. Čím více věcí se pak dotýkáme, tím vyšší je pravděpodobnost, že tyto nečistoty či případnou nákazu rozneseme. Nikdy proto nekašlete nebo nekýchejte do dlaně, kterou se pak dotýkáte mnoha dalších předmětů. Neumytýma rukama si nesahejte na obličej, aby se nečistoty, viry a bakterie nedostaly na vaši pleť, případně do očí a dále do těla. Ruce si důkladně umyjte pokaždé, když kamkoliv přijdete zvenku, po návštěvě veřejného místa, po kontaktu s nějakým povrchem mimo váš domov (peníze, madla v dopravních prostředcích, kliky apod.) či se znečištěným povrchem, před přípravou jídla či před jeho konzumací, po použití toalety či výměně plenek a před ale i po kontaktu s nemocným člověkem. Záleží také na prostředí, ve kterém se pohybujete. Kolik je tam dalších lidí a kolik z nich se dotýká předmětů a míst, kterých se musíte dotknout i vy.

Jak na správné mytí rukou?

V současné době je dobré mýt si ruce opravdu důkladně. A na to existuje konkrétní návod. Tento postup zajistí, že se mýdlo dostane opravdu všude a viry či bakterie z vašich rukou pečlivě smyje. Celý proces by měl trvat alespoň 20 vteřin, ideálně však 30. Tedy asi přibližně takovou dobu, za jakou zazpíváte dvakrát za sebou jednu sloku písně Hodně štěstí zdraví (Happy Birthday). Nejdříve si ruce opláchněte pod tekoucí vodou, poté použijte dostatečné množství mýdla. To rozetřete po celé ploše obou rukou, včetně dlaní, hřbetů, prostorů mezi prsty, zápěstí, míst pod nehty. Po důkladném umytí opláchněte ruce opět pod tekoucí vodou a usušte. Jste-li mimo domov, je lepší použít k usušení rukou jednorázový papírový ručník. A pamatujte, že ruce jsou důkladně umyté pouze do té doby, než přijdou do kontaktu s nějakým povrchem, včetně kohoutku (ten proto zavírejte také ručníkem), klik a podobně.


VIDEO: Návod na správné mytí rukou od Státního zdravotního ústavu


Kdy by se měla použít dezinfekce?

Někdy se můžete dostat do situace, kdy si ruce důkladně umýt jednoduše nemůžete. A právě v těchto situacích je dobré mít po ruce lahvičku s dezinfekcí. Některé viry či bakterie, a je to i případ koronaviru, zůstávají na povrchu i po dobu několika hodin či dokonce dní. Dezinfekce rukou nám proto pomáhá zajistit, že i pokud bychom se nakaženého místa dotkli, vir následnou dezinfekcí zabijeme. Jeho přítomnost na našich rukách sama o sobě nevadí. Je ale velké riziko, že se dotkneme jiného místa a tak vir dále přeneseme. A velmi často si saháme také na obličej, odkud se vir může dostat až do našeho těla. Nadměrné používání dezinfekce může vysušovat pokožku, což se dá naštěstí zachránit použitím hydratačního či uklidňujícího krému. Ten použijte nejdříve dvě minuty po nanesení a rozetření dezinfekce. Do vlastní dezinfekce můžete navíc přidat látky, které vysušování pokožky zmírní a naopak se o pokožku postarají.

Jaké pomůcky pro přípravu dezinfekce budete potřebovat?

Než se do výroby domácí dezinfekce pustíte, nachystejte si vše potřebné. Základní pomůcky jsou tyto:

  • nádoba, ve které budete dezinfekci míchat – její velikost volte podle toho, kolik dezinfekce budete vyrábět, lze použít i obyčejnou PET láhev, před použitím nádobu pořádně vypláchněte
  • odměrka – pro odměření správného množství všech složek, v některých receptech se přidávají i jednotky mililitrů, proto volte ideálně takovou, která je velmi podrobná
  • injekční stříkačky – slouží pro přesné měření množství či pro nabírání hustších složek (nemusí být ve všech receptech), nikdy nepoužívejte jednu stříkačku na více složek, buď použijte jinou, nebo stříkačku před dalším použitím pečlivě vymyjte
  • nádobky, kam budete hotovou dezinfekci lít – dezinfekce, kterou budete používat doma, může zůstat i v původní nádobě, pokud je uzavíratelná, případně ji můžete přelít do menších lahviček, které můžete nosit s sebou, také tyto nádobky před použitím pořádně vypláchněte
  • etikety – je dobré nádobu s hotovou dezinfekcí polepit nebo popsat, aby nedošlo k její záměně s jinou látkou a případnému nechtěnému vypití či jinému nevhodnému použití

Základní přísady pro výrobu domácí dezinfekce

Receptů na domácí dezinfekci je hned několik a i my vám jich v tomto článku představíme více. Základem každé dezinfekce je alkohol s více než 60 %. Úplně nejjednodušší dezinfekci získáte jeho jednoduchým smícháním s vodou. Je však dobré přidat i další složky, které zvýší účinnost dezinfekce, usnadní její roztírání, případně jí přidají další důležité vlastnosti. Na následujících řádcích se podrobně podíváme na všechny ingredience, které byste mohli pro přípravu domácí dezinfekce potřebovat. Vysvětlíme vám, k čemu přesně slouží, jaké mají vlastnosti, jaké parametry by měli mít a na co si při manipulaci s nimi a jejich používání dát pozor. Nejčastěji narazíte na recept, ve kterém je použitý alespoň 60% alkohol, 3% peroxid vodíku a glycerol (neboli glycerín).

Domácí dezinfekce ve spreji

Alkohol

Pro zničení viru či bakterie je nutné použít alkohol s minimální koncentrací 60 %. Světová zdravotnická organizace (mnohdy označovaná zkratkami SZO či WHO) ve svém receptu doporučuje použít isopropylalkohol, který bývá k dostání v drogeriích, lékárnách či prodejnách s barvy a laky. V případě, že se vám jej nepodaří sehnat, můžete samozřejmě použít jakýkoliv destilát o této a vyšší koncentraci či 96% ethanol, kosmetický líh apod. Čím vyšší koncentrace alkoholu, tím účinnější dezinfekce bude. Myslete však na to, že koncentrace nižší než 60 % není považována za dostatečně účinnou v boji s viry či bakteriemi.

3% roztok peroxidu vodíku

Jedná se o velmi účinné a známé antiseptikum, které se jako dezinfekce používá běžně. Určitě nepoužívejte silnější koncentraci, 3% roztok je dostatečně účinný. Peroxid vodíku je skvělým dezinfekčním prostředkem, který využijete i pro čištění povrchů v domácnosti, má také báječné bělící účinky a lze s ním umývat také ovoce či zeleninu. Reaguje ale se světlem a tak je dobré, aby byl v neprůhledné nádobě, případně umístěný mimo dosah slunečního světla, ideálně v úplné tmě.

Glycerol

Glycerol neboli glycerín se do dezinfekce přidává především pro zajištění její lepší konzistence, díky které se snadněji roztírá na pokožce. Glycerol také pomáhá zmírňovat vysoušení pokožky, tu zároveň ošetřuje a zklidňuje. Jedná se o poměrně hustou látku a s jejím nabíráním můžete mít během míchání dezinfekce problém. Proto je nejlepší použít na její nabírání a přidávání injekční stříkačku. Glycerol bývá k dostání v lékárnách.

Další přísady

Do směsi alkoholu, peroxidu vodíku a glycerolu se v receptu podle WHO přidává ještě převařená či destilovaná voda. Kromě toho si ale můžete přidat i další složky, které dezinfekci dodají příjemnější vůni nebo zajistí ještě lepší péči o pokožku. Přijdete do své dezinfekce pár kapek vybraného esenciálního oleje či hydrolát (květovou vodu) z tea tree, citronelly, eukalyptu, hřebíčku, levandule nebo tymiánu. Tyto byliny mají skvělé antibakteriální účinky, působí hojivě a vaši pokožku pomohou nejen dezinfikovat a chránit, ale také jí zajistí dostatečnou regeneraci a hydrataci.

TIP: Éterickým olejům a jejich příznivým účinkům na pokožku jsme se věnovali v článku 9 olejů, které vaší pleti svědčí nejvíce.

Postup přípravy domácí dezinfekce

Jak už jsme zmínili, receptů na přípravu domácí dezinfekce existuje více. V některých se pracuje s látkami, které je dobré míchat v dobře větrané místnosti či venku. Pokud je to možné, použijte pro manipulaci s alkoholem či peroxidem vodíku i ochranné pomůcky jako rukavice či brýle. A nikdy nenechávejte malé děti s těmito látkami bez dozoru. V receptech se často liší množství alkoholu. Záleží totiž na tom, jak koncentrovaný alkohol použijete. Alkoholu s nižším procentem koncentrace je nutné přidat větší množství tak, aby jeho celková koncentrace byla alespoň 60 %.

Mytí rukou je důležitou součástí hygieny

Domácí dezinfekce podle Světové zdravotnické organizace

  • suroviny (na 1 litr): 752 ml isopropylalkoholu (nebo 833 ml 96% ethanolu), 42 ml 3% roztoku peroxidu vodíku, 15 ml glycerolu, převařená či destilovaná voda (191 ml nebo 110 ml)
  • postup: do nádoby nalijte alkohol a pomalu k němu přidávejte peroxid vodíku, jemně promíchejte, přidejte glycerol a opět promíchejte, nakonec dolijte do jednoho litru destilovanou či převařenou vodou, v nádobě nechte ustát alespoň 72 hodin

Základní dezinfekce

  • suroviny: 96% ethanol, peroxid vodíku
  • postup: smíchejte obě suroviny v poměru 1:1

Základní dezinfekční gel

  • suroviny: 96% ethanol, glycerol (nebo gel z aloe vera)
  • postup: smíchejte alkohol a glycerol (či gel) v poměru 2:1

Základní dezinfekční sprej

  • suroviny (na 150 ml): 110 ml 96% ethanolu, 40 ml hydrolátu, glycerol (nebo gel z aloe vera), esenciální olej
  • postup: v připravené nádobě smíchejte 96% ethanol a hydrolát, přidejte trochu glycerolu (či gelu) a přibližně 20-25 kapek esenciálního oleje (můžete zkombinovat i několik různých olejů)

Jak používat dezinfekci na ruce?

Dezinfekci na ruce roztírejte stejným postupem jako kdybyste si ruce důkladně myli. Je důležité, aby se dostala opravdu všude a zničila viry či bakterie z každé části rukou, včetně těch hůře dostupných (mezi prsty, pod nehty). Dezinfekci roztírejte tak dlouho, dokud nebudou ruce úplně suché. Tehdy se dezinfekce dostatečně rozetřela a vstřebala. Ještě jednou ale připomínáme, že dezinfekce zcela nenahradí umývání rukou. To je mnohem důležitější. Není také doporučeno používat dezinfekci víckrát než 10× za den, abyste pokožku nepoškodili. Při častějším používání dezinfekce je dobré mazat ruce pravidelně ještě nějakým regeneračním krémem, ideálně s výtažkem z aloe vera či tea tree, které mají silné zklidňující účinky. Krém nanášejte až po dvou minutách po použití dezinfekce.

Domácí dezinfekce je vhodná na všechny povrchy

Dezinfekce v domácnosti

Už víme, že koronavirus vydrží na některých površích, zejména na nerezu či plastu, i několik dní. Jeho množství se sice postupně snižuje a již po několika hodinách je riziko přenosu výrazně menší. Přesto je dobré kromě zvýšené dezinfekce rukou věnovat pozornost povrchům u sebe doma. Zejména se to týká koupelny a kuchyně, kde bývá koncentrace lidí největší a kde se dotýkáme nejvíce předmětů. K dezinfekci ploch u sebe doma lze použít i vlastní dezinfekci podle výše uvedených receptů. V drogeriích a podobných obchodech ale najdete celou řadu přípravků, které vám s tím pomohou. Dezinfekci použijte také na elektroniku a spotřebiče, které využívá více lidí. Zkuste se zamyslet, jakých předmětů se doma či v práci nejčastěji dotýkáte a dezinfikujte je také. Je lepší být opatrný, než něco zanedbat. Nakapejte trochu dezinfekce na ubrousek či hadřík a přístroj jím přetřete, případně si pořiďte přímo dezinfekční ubrousky.

TIP: Podívejte se na těchto 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid!

Dezinfekce textilu a potravin

Koronavirus podle současných zjištění nepřežije teplotu vyšší než 60 °C. Textil můžete tedy prát minimálně na tuto teplotu, případně jej i vyvařit, jak se to v poslední době často dělá například s rouškami. Stačí je dát do hrnce s vodou, přivést k varu a nechat vařit alespoň 5 minut. Je-li to možné, je dobré textil ještě přežehlit. A v případě potřeby existují také speciální dezinfekční přípravky na textil. U potravin hrozí riziko přenosu viru zejména u těch balených, kde může vir ulpívat na jejich obalu. Postačí však obal umýt směsí mýdla a vody, to samé můžete použít i na ovoce a zeleninu. Při tepelné úpravě (při 60 °C a více) se viru ale zbavíte určitě. Balených a tepelně upravených potravin není důvod se bát. Pokud si u něčeho nejste jistí, zda vám něco hrozí a dezinfekce není možná, můžete to pro klid své duše na 4 dny schovat „do karantény“.

Duševní dezinfekce

Je přirozené, že současná situace na spoustu z nás doléhá a necítíme se příliš dobře. Naše psychická pohoda má ale výrazný vliv na náš fyzický stav. Neustálý stres a úzkost oslabují naši imunitu a my jsme tak náchylnější k jakýmkoliv nemocem. Proto prosím nepodceňujte ani duševní hygienu, která je teď důležitější než kdy jindy. Myslete i na sebe a věnujte své mysli stejnou péči jakou věnujete svému tělu. Připravujeme pro vás článek, ve kterém se podíváme na několik způsobů, jak se z pobytu doma a z celkové náročné situace nezbláznit. Zatím alespoň stručně: každý den si udělejte něčím radost. Stačí i maličkost, ale každá chvíle, kdy se budete cítit dobře, se počítá. Zkuste najít způsoby, které by vás zbavily stresu. Nepřehánějte to se sledováním zpráv, které jsou logicky v této době převážně negativní. A pokud je toho na vás moc, nebojte se prosím požádat o pomoc. Společně to opravdu zvládneme!


Obchody, kde koupíte TOP dezinfekční prostředky

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..