Barevná podlaha v dětském pokoji

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Najděte si ideální podlahu do každé místnosti

Jednotlivé pokoje mají svá specifika a ta musíme brát v potaz také při rozhodování, jaké materiály podlahy pořídit. O materiálech, které se nám v případě podlah nabízí, jsme už psali (Jaký materiál podlahy zvolit?), v tomto článku se blíže podíváme na to, jak jsou jejich vlastnosti vhodné či nevhodné do každé místnosti v domácnosti. Pokud si zvolíte správný materiál podlahy, ušetříte si spoustu starostí, času, energie a také peněz.

Barevná podlaha v dětském pokoji

Dětský pokoj – na co si dát pozor

Ve svém pokoji tráví děti, bez ohledu na jejich věk, spoustu času. Většinou zde spí, studují, hrají si a nebo jinak relaxují. Nezáleží na tom, jak staré děti jsou, podlaha v jejich pokoji by měla být bezpečná, odolná, snadno udržovatelná a také vhodná pro alergiky. Na trhu můžete narazit na podlahy s antistatickou úpravou, které vám nejen usnadní úklid, ale které jsou navíc ideální do pokoje právě pro děti trpící astmatem či jinými dýchacími potížemi. A protože v dětském pokoji můžeme počítat s jejím větším namáháním, podlaha by měla být také odolná vůči prošlapání a měla by mít dobré tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Zejména mladší děti tráví přímo na podlaze hodně času, takže je velmi důležitá její teplota a také měkkost. Pokud vám vyhovují vlastnosti materiálu, který je však poměrně tvrdý, pomoci vám může měkký a na dotek příjemný koberec.

Dětský pokoj – (ne)vhodné materiály do místnosti

Do tohoto pokoje je velmi vhodné linoleum, které se snadno udržuje a je dostatečně odolné. Narazit můžete také na speciální měkčený typ, který je vhodný zejména do pokoje určeného mladším dětem. Také korek se do dětského pokoje hodí, je měkký, příjemně hřeje a jeho údržba je velmi jednoduchá. Právě podlaha z korku skvěle tlumí zvuky, takže se nemusíte bát, že by vás nebo sousedy příliš rušily dovádějící ratolesti. Korková podlaha je navíc přirozeně antistatická, nemusíte mít tedy obavy ani z roztočů. Korek je navíc velmi odolný vůči vyšší zátěži, má totiž tzv. tvarovou paměť, díky které se snadno vrací do svého původního tvaru. A mnoho rodičů asi potěší, že je navíc odolný vůči ohni. Dřevo je také velmi teplé, je však o něco tvrdší a navíc poměrně náchylné k poškození. Laminátová podlaha zase tolik netlumí zvuky a je tedy nutné ji v případě použití do dětského pokoje vybavit izolační vrstvou.

Koupelna – na co si dát pozor

V koupelně je nutné počítat se zvýšenou vlhkostí a přímému kontaktu s vodou, což nesedí každému materiálu. Při nákupu se proto raději informujte, zda je vámi vybraný materiál do koupelny vhodný. U podlahy v koupelně je důležité také to, aby byla kvalitně provedena podlážka, a to zejména u stěn. Jinak totiž hrozí, že se voda vzniklá srážením par dostane pod podlahu a začnou se zde tvořit plísně. Dále by měla podlaha v koupelně být snadno udržovatelná, neměla by být samozřejmě kluzká a ideálně by měla vydržet co nejdéle. Míra kluzkosti podlah (protiskluznost) se u těch, po kterých se chodí bosou nohou, označuje písmeny A, B, C – do koupelny je ideální podlaha s třídou protiskluznosti B. V koupelně je také dobré mít podlahu dostatečně vyhřátou. Chladnější materiály je dobré zkombinovat s podlahovým topením nebo alespoň některé jejich části zakrýt koupelnovou podložkou.

Koupelna – (ne)vhodné materiály do místnosti

Nejčastější materiál podlahy v koupelně je keramická dlažba, která je velmi odolná a voda ani vlhkost jí nevadí. Pro snadnější úklid dejte přednost dlaždicím ve větších formátech, tedy s menším počtem spár. Kamennou dlažbu je možné položit zcela beze spár, jinak se od keramické v mnohém neliší. U obou těchto materiálů počítejte s vyšším chladem. Kromě dlažby můžete zvolit ale i další materiály. Podlaha z laminátu je do koupelny vhodná pouze ve vodě odolné úpravě, do které je nutné trochu více zainvestovat. Vodě odolným materiálem je vinyl, který se navíc velmi snadno čistí a nevadí mu ani teplotní výkyvy. Běžné dřevo by se v koupelně mohlo začít kroutit, nabobtnávat nebo plesnivět. Dnes už ale existují speciálně upravená dřeva, která náročnějším podmínkám odolají. I tak je ale dřevo vhodné do těch koupelen, které se dají snadno vyvětrat, jinak riskujete vznik plísní.

Kamenná podlaha v koupelně

Kuchyně – na co si dát pozor

Také v kuchyni musíme počítat s tím, že může dojít k přímému kontaktu podlahy s vodou. Nejen při polití podlahy, ale také v případě poruchy některého ze spotřebičů. V kuchyni také hrozí poškození podlahy při pádu různých předmětů na zem. Volte tedy takové materiály, které mají vysokou odolnost vůči vodě i mechanickému poškození. A v neposlední řadě je důležité myslet na snadnou údržbu kuchyňské podlahy. Volte tedy takový materiál podlahy, který je beze spár a který půjde v případě potřeby snadno vyměnit. Protože v kuchyni se většinou pohybujeme poměrně často, je nutné dát si pozor ještě na jednu věc – naše nohy. Pokud zvolíte tvrdou podlahu, choďte po ní raději v domácí obuvi. Jinak vám hrozí bolesti zad či kloubů.

TIP: Jaká jsou základní kritéria pro výběr podlahy? To a mnohem více se dozvíte v našem článku Co nesmí chybět v žádném domově? Podlaha!

Kuchyně – (ne)vhodné materiály do místnosti

Vzhledem k vyššímu riziku mechanického poškození je do kuchyně lepší podlaha z tvrdých materiálů jakými jsou především dlažba či kámen. Vzhledem k tvrdosti a také chladu těchto materiálů se po nich ale raději nepohybujte bosýma nohama. Ostatní materiály nejsou ani zdaleka tak odolné vůči poškození. Pokud jim ale chcete dát přednost, počítejte raději s častějším opravováním podlahy. Například linoleum je sice málo odolné, ale jeho oprava je opravdu snadná. O něco odolnější je korek, který je však nutné nalakovat několika vrstvami laku a ochránit jej tak před přímým kontaktem s vodou. To samé platí v případě podlahy ze dřeva. Vinyl se do kuchyně nedoporučuje, hrozí u něj poškození ostrými předměty. Laminát by zase neměl přicházet do styku s vodou, rozhodně ne bez speciální úpravy. Oprava těchto dvou materiálů navíc není snadnou ani levnou záležitostí.

Ložnice – na co si dát pozor

Vybíráme-li materiál podlahy do ložnice, budeme se řídit především naším vkusem. Ložnice nepatří mezi výrazně zatěžované místnosti a poškození podlahy zde tolik nehrozí. Můžete si tedy dovolit sáhnout i po méně odolných materiálech, pokud vám z estetického hlediska vyhovují nejvíce. Důležitá je samozřejmě také údržba podlahy – pokud jejímu úklidu nechcete věnovat příliš času, zvolte materiál, který je uklizený snadno a rychle a na kterém se tolik neusazuje prach a jiné nečistoty. V ložnici spíme, takže podlaha zde by měla být také zdravotně nezávadná. A pokud se po ložnici rádi pohybujete bosýma nohama, dejte přednost teplejšímu materiálu, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením při vstávání. Případně chladnější materiál doplňte hřejivým kobercem, který může být pouze kusový u postele a nemusí nutně zakrývat celou podlahu. U koberce pak také myslete na to, jak snadno se vám bude udržovat a čistit, aby vám nakonec nebyl více ke škodě než k užitku.

Ložnice – (ne)vhodné materiály do místnosti

Velice oblíbený materiál podlahy v ložnici je dřevo. Krásně voní i vypadá a dokáže navodit tu ideální příjemnou a útulnou atmosféru. Je sice méně odolně vůči poškození, ale pokud víte, že to podlaze ve vaší ložnici příliš nehrozí, nemusíte se jeho výběru bát. Navíc zde téměř nehrozí riziko přímého kontaktu s vodou či vyšší vlhkost, což je pro dřevo ideální prostředí. Dřevo je navíc přírodní materiál, který je zdravý a může mít na váš spánek velmi příznivý vliv. Vyhýbat se nemusíte samozřejmě ani vinylu či laminátu, které se oproti dřevu snadněji udržují. A jestli se vám dekor dřeva do ložnice hodí nejvíce, ale odradí vás například jeho vyšší cena, současná nabídka materiálů podlah je velmi pestrá a vy tak můžete sáhnout i po jiném, který ale bude na první pohled od dřeva k nerozeznání. Také korek se do ložnice skvěle hodí, a to zejména pro své antistatické vlastnosti.

Dřevěná podlaha v ložnici

Předsíň – na co si dát pozor

Nejen předsíň, ale také chodba představují typy místností s náročnějším provozem. Je nutné, aby podlahy zde byly snadno udržovatelné, protože budou často znečištěné. Neměl by jim tedy vadit přímý kontakt s vodou. Zároveň by měla být podlaha v předsíni nebo chodbě odolná vůči mechanickému poškození. Před hrubými nečistotami přinesenými zvenku podlahu raději chraňte pomocí rohožek. I tak se ale občasnému poškrábání zřejmě nevyhnete, dejte proto přednost materiálům s matným povrchem spíše než s lesklým, na kterém jde každé poškození snadno vidět. Předsíň ani chodba by samozřejmě neměly klouzat, ideální jsou tedy podlahy s protiskluzovou úpravou.

Předsíň – (ne)vhodné materiály do místnosti

Dlažba je ideální materiál podlahy v předsíni či chodbě, protože je velmi odolná a snadno se udržuje. Pro snadnější úklid sáhněte pro dlaždice větších formátů s menším počtem spár. Dlažba i kámen se také liší svou tvrdostí a tedy i odolností, pro předsíň a chodbu volte raději tvrdší a více odolné materiály. Jsou sice dražší, ale investice do nich se určitě vyplatí. Do těchto prostor se také hodí podlaha z linolea, které je odolné a snadno se udržuje, navíc nepodléhá prošlapání. Vzhledem k většímu zatížení podlahy v předsíni či chodbě je ideální linoleum s tloušťkou 2-2,5 mm. Také vinyl je velmi odolným materiálem, jeho nevýhodou je však nesnadná výměna. Pokud tedy víte, že riziko poškrábání či jiného poškození je u vás vyšší, raději se mu vyhněte. Dřevo, laminát či korek jsou materiály pro předsíň či chodbu nevhodné. Nejsou tolik odolné a jejich údržba je zbytečně náročná.

TIP: Jak o podlahy správně pečovat vám poradí náš článek Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!

Obývací pokoj – na co si dát pozor

Obývací pokoj je poměrně specifickou místností. Využíváme jej totiž hned k několika účelům a každý z nich má na materiál podlahy jiné nároky. Obývací pokoj je místem odpočinku či setkání s rodinou nebo přáteli, ale také místem, kde pracujeme nebo kde si hrají děti. Při vybírání podlahy a jejího materiálu si proto musíte nejdříve sami ujasnit, jak to ve vašem obýváku vypadá a jaké požadavky na podlahovou krytinu budete mít. Ideální podlaha v obývacím pokoji by měla být teplá, měla by dobře vypadat a snadno se udržovat a neměla by být příliš tvrdá. Od míry využití obývacího pokoje se bude odrážet také její potřebná úroveň odolnosti vůči mechanickému poškození. V tomto pokoji se většinou pohybujeme několikrát za den, a tak je dobré zde volit takovou podlahu, kterou snadno neprošlapete. Pokud máte v obýváku hodně pokojových rostlin, volte raději materiály odolné vůči vodě. Podlaha v obývacím pokoji by měla mít také dobré izolační vlastnosti, zejména zvukové.

Obývací pokoj – (ne)vhodné materiály do místnosti

Kromě studenějších materiálů se do tohoto pokoje hodí snad všechny. A ani dlažbu či kámen není hned nutné zavrhovat – stačí podlahu vybavit podlahovým topením a nebo ji zakrýt kobercem. Vhodným materiálem je také dřevo, které je estetické a voňavé a navíc mu nedělá problém zvýšený pohyb v místnosti. Dřevo se sice pod tíhou našich kroků může mírně opotřebit, to ale hravě vyřeší občasné přebroušení podlahy. Dřevěná deska bývá silná zhruba 2-6 mm, přičemž při broušení se odstraní cca 0,3 mm – dřevěná podlaha tedy přebroušení snese hned několikrát. Materiály se snadnější údržbou jsou linoleum, laminát či vinyl. Jejich velkou výhodou je navíc pestrá paleta vzorů a designů, takže si jejich vzhled můžete hravě přizpůsobit svým potřebám. A do obývacího pokoje je vhodný také korek, který oceníte zejména v případě, že vlastníte domácí mazlíčky. Korek je totiž antistatický a tak je ideální ochranou před usazováním prachu, nečistot a také před roztoči.


Obchody, kde koupíte TOP podlahy

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..