Jak na zateplení domu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Kvalitní zateplení domu brání únikům tepla a šetří energii

Zateplení domu je velmi často součástí rekonstrukce starších domů. Nedostatečně izolovaný dům totiž způsobuje výrazné úniky tepla, které ovlivňují náklady na vytápění. Nejen v době energetické krize je dobré zvážit, jak mohu svou spotřebu energie snížit na minimum – a jedním z řešení je právě zateplení domu.

Proč se zateplení domu vyplatí?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: ušetříte na výdajích za vytápění. Zejména u starších staveb dochází k obrovským únikům tepla z domu, kvůli kterým je nutné dům vytápět mnohem více než novostavby s dobrou tepelnou izolací. Kvalitní zateplení domu vám může pomoci ušetřit až 70 % vašich současných výdajů; nejde sice o levnou záležitost, investice se vám ale vrátí. Zateplení domu navíc pomáhá předcházet předehřívání domu v horkých dnech, takže s ní ušetříte i náklady na klimatizaci a budete se doma cítit mnohem pohodlněji.

Zateplení domu můžete provést i na etapy

Kompletní zateplení domu zahrnuje zateplení fasády, stropu, podlah a často také výměnu oken a dveří, což samozřejmě není levná záležitost. Jestliže ale chcete, aby bylo zateplení domu opravdu kvalitní a funkční, vydrželo dlouho a investice do něj se vám co nejdříve vrátila, vyplatí se na něm nešetřit. Zateplení domu se dá dělat i postupně na několik etap, což není vždy nejpraktičtější řešení, pomůže vám to ale ušetřit a také nebudete muset během zateplování opustit dům na delší dobu, jako by tomu bylo u rozsáhlé rekonstrukce při zateplení celého domu najednou.

Termovize odhalí úniky tepla z domu

Je dost možné, že ve vašem případě nebude nutné přistupovat k celkovému zateplení domu, pokud už jste k nějaké formě tepelné izolace v minulosti přikročili. Zateplení domu se provádí kvůli omezení či úplnému zamezení tepelným ztrátám, tedy úniku tepla z domu. Termovizní měření neboli termovize vám pomůže zjistit, odkud přesně z vašeho domu teplo uniká, a to s pomocí speciální termokamery. Abyste došli k co nejpřesnějším výsledkům, je potřeba dodržovat několik pravidel (měření při vhodném počasí apod.), a abyste věděli, co přesně vám výsledky měření říkají, je lepší přenechat práci s termokamerou odborníkovi.

Náklady na zateplení domu pomůže snížit dotace

Výše investice do zateplení může mnoho lidí odradit, naštěstí ale lze využít dotaci na zateplení z programu Nová zelená úsporám, která je určená na na zateplení stěn, střechy, stropů či podlah, ale také na výměnu oken nebo dveří a pohybuje se ve výši od 35 000 Kč až do 650 000 Kč. Pokud navíc využijete i jinou dotaci z programu (např. dotaci na projektovou přípravu či odborný technický dozor ve výši až 35 000 Kč, dotaci na výstavbu zelených střech ve výši až 100 000 Kč nebo dotaci na venkovní stínicí techniku ve výši až 50 000 Kč) můžete získat nemalý finanční bonus za využití více dotačních opatření.

TIP: Nová zelená úsporám nabízí mnoho dotačních programů a jedním z nich je také poskytnutí dotace ve výši až 200 000 Kč na fotovoltaické systémy. Pokud pořízení tohoto systému zvažujete, ve vašem rozhodnutí vám může pomoci také náš článek o solárních elektrárnách.

Jak zateplit dům

Svépomocí, nebo s firmou?

Zateplení domu začíná už výběrem nejvhodnějšího zateplovacího materiálu či volbou vhodné tloušťky zateplení. Při takovém rozhodování je důležité brát v potaz mnoho aspektů, a pokud v tomto oboru nemáte dostatek zkušeností, můžete se velmi snadno rozhodnout špatně. A špatná volba se v budoucnu může projevovat mimo jiné zvýšenou vlhkostí stěn, pomalou návratností původní investice i nedostatečným zateplením a v jeho důsledku zvýšenými náklady na vytápění.

Neodborné zateplení domu vás může vyjít draho

Odborná pomoc sice není zadarmo, rozhodně vám ale v konečném důsledku může ušetřit spoustu peněz. Kromě výběru vhodného materiálu je rovněž důležitá i správná příprava podkladu, která ovlivňuje kvalitu a funkčnost zateplení domu. Neodborná montáž zateplení může mít za výsledek instalaci zateplení naprosto nedostatečného, které budete po nějaké době muset celé od znova předělávat. A vaše původní investice tak zmizí v nedohlednu.

Profesionálové vám ušetří nejen peníze, ale také čas a starosti

Profesionální firmy znají předepsané postupy a vy se tak plně můžete spolehnout na jejich odbornost. Zateplení domu je poměrně složitý proces, který zahrnuje také klempířské či elektroinstalační práce, musí se postavit lešení, zajistit odvoz stavebního materiálu a spoustu dalších věcí. Pokud zateplení svěříte odborníkům, postarají se o vše za vás.

Firmu pro zateplení vybírejte pečlivě

A jak poznat opravdu kvalitní firmu na zateplení domu? Nejlepším vodítkem pro vás mohou být reference zákazníků. Nejdříve se optejte svých známých, zda oni sami, případně někdo v jejich okolí, zateplení domu neprováděl, a pokud ano, s jakou firmou byli spokojení. Podívejte se na internet na různá fóra, jaké firmy doporučují spokojení klienti nejvíce; je to jistější než se řídit referencemi, které má firma na svém vlastním webu, protože u nich si nikdy nemůžete být 100% jistí autentičností.

TIP: Zateplení domu vám pomůže ušetřit náklady na energie. Zajímají vás i další způsoby, jak zvládnout současné těžké časy? Přečtěte si náš článek Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Proč je zateplení domu důležité

Pro každý dům se hodí jiný zateplovací materiál

Výběr správného zateplovacího materiálu je velmi důležitý, stejně jako výběr vhodné tloušťky. Nejvhodnější materiál na zateplení domu je takový, který konkrétně váš dům zateplí nejúčinněji (což se brzy a výrazně projeví na snížení nákladů na vytápění) a investice do kterého se vám co nejrychleji vrátí. Pro zvolení nejlepšího zateplovacího materiálu musíte znát několik faktorů jako je tloušťka zdiva domu, způsoby, jakými je dům v současnosti tepelně izolován (kvalita těsnění oken a dveří, způsoby vytápění, využití izolací v místnostech apod.). I v případě, že si budete dům zateplovat sami, doporučujeme alespoň v této fázi využít pomoci odborníka, který navrhne to nejlepší řešení pro zateplení vašeho domu.

Z jakých zateplovacích materiálů můžete vybírat?

Materiálů pro tepelnou izolaci je mnoho a každý má své klady i zápory, ne všechny se dají navíc použít všude. Ať už budete zateplení domu provádět sami, nebo je svěříte do rukou odborníků, seznámit se s možnostmi zateplovacích materiálů vám pomůže lépe se vyznat v tom, co je pro váš dům tím nejlepším řešením. Materiály pro zateplení domu jsou:

Pěnové

Pěnové izolace jsou spolu s vláknitými nejvíce používané, mají totiž nízký součinitel tepelné vodivosti: čím nižší součinitel, tím méně tepla izolant vede. Pěnové izolační materiály mají speciální strukturu složenou z malých komor, do kterých se uzavírá vzduch a skrz které se nepřenáší téměř žádné teplo. Nejčastěji narazíte na pěnovou izolaci z polystyrenu, který je poměrně levný, ale méně odolává tlaku či vlhkosti. O něco dražší, ale také s lepšími izolačními vlastnostmi, je šedý polystyrén, případně můžete pořídit tzv. extrudovaný polystyrén, který se však vyplatí v místech s častým výskytem vody a vlhka. Pěnový polyuretan je odolný vůči vysokým i nízkým teplotám, dále můžete pořídit tepelnou izolaci z pěnového skla, které je velmi oblíbené díky své ekologičnosti (je z recyklovaného skla) a skvělým vlastnostem jako je nehořlavost, vodě odolnost i vysoká tlaková únosnost. Pěnové sklo ale patří k nejdražším izolačním materiálům.

Vláknité

Nejoblíbenější vláknitou izolací je skleněná vlna, která kromě tepelné izolace dokáže odpařovat vlhkost ze stěn a je velice savá (nedoporučuje se však do příliš vlhkých míst). Dalším oblíbeným materiálem jsou minerální vlákna vyráběná z čediče, která mají malou tepelnou roztažnost a nehrozí při jejich použití poškození fasády vlivem teplotních změn. Vláknité izolace pro zateplení domu se vyrábí také ze dřeva. Dřevovláknité desky se kromě dřeva a pryskyřice skládají z látek odpuzujících vodu, navíc tato izolace dokáže skvěle tlumit i zvuk a dobře propouští vodní páru. Dřevovláknitá izolace je oblíbená zejména u dřevostaveb.

Speciální zateplovací materiály

Mezi méně časté izolační materiály pro zateplení domu patří papír, ovčí vlna nebo dokonce konopná vlákna. Desky z nich vyrobené mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, konopí navíc tvoří opravdu odolnou a pevnou konstrukci, která odolává i vlhkosti, hnilobě či škůdcům. Konopné izolační desky dokáží skvěle pohlcovat vlhkost a zároveň propouští vodní páru. Dalším zajímavým materiálem je celulóza vyráběná z recyklovaného papíru, která kromě izolace tepla vyniká také výrazným pohlcováním vlhkosti. Její další výhodou je speciální aplikace, izolace z celulózy se totiž „fouká“ a snadno se tak dostane i do hůře přístupných míst.

Nezapomeňte na vhodné skladování materiálů

Vybraný izolační materiál nakupujte u spolehlivého dodavatele a je nejlepší nakoupit všechen materiál od jednoho výrobce. Výběr a pořízení vhodného materiálu pro zateplení domu je jedna věc, ovšem pouze správný způsob skladování vám zajistí jeho dlouhou životnost a funkčnost. Myslete na to, že pro zateplení celého domu budete potřebovat opravdu velké množství izolace (doporučuje se pořídit o 5 % více než je předpokládaná spotřeba) a musíte pro materiál vyhradit dostatečně velký prostor. Zateplovací materiál lze skladovat i venku, ale doporučuje se jej alespoň zakrýt plachtou, dodatečné materiály, chemii a příslušenství pak skladujte v zastřešeném prostoru.

TIP: Tipů, jak šetřit teplo, není nikdy dost! Proto jsme pro vás připravili článek Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Zateplení domu sníží spotřebu energie

Zateplení fasády domu

Existují dva způsoby zateplení fasády domu: kontaktní a provětrávané. Kontaktní zateplení fasády patří mezi častěji používané, jeho provedení je totiž jednodušší, rychlejší a také levnější, ovšem provětrávaná fasáda kromě tepelné izolace nabízí i lepší zvukovou izolaci a navíc lépe dýchá. Kontaktní zateplení fasády se provádí pěnovým polystyrenem nebo minerální vatou, které se napevno přichycují na stávající fasádu. U provětrávané fasády se zateplovací materiál (nejčastěji minerální vata) vkládá do předem připravených roštů, na které se následně aplikuje obkladový materiál. Mezi obkladem a roštem s izolací je vzduchová mezera, která z konstrukce odvádí vlhkost a brání přehřívání fasády.

Zateplení šikmé střechy

Zateplení šikmé střechy je také možné provádět dvěma způsoby. Prvním z nich je zateplení zdola, které se provádí nejčastěji, protože je možné přistoupit k němu bez ohledu na počasí panující venku a jedná se navíc o jednodušší i levnější způsob. Druhý způsob, zateplení shora, se využívá nejčastěji tehdy, pokud chce majitel domu zachovat viditelné krokve (které jsou při zateplení zdola zakryty), případně pokud není možné k zateplení zdola přistoupit kvůli nízkým stropům. Zateplení šikmé střechy shora se provádí zvenku na střeše, je tedy nutné brát v potaz roční dobu a počasí, při kterém mohou práce probíhat, a jedná se také o dražší způsob zateplení střechy domu. Na vnitřní stranu izolace je nutné nainstalovat ještě parozábranu, která brání průchodu vodním párám z interiéru do střešní konstrukce, kde mohou kondenzovat. Parozábrana je také vzduchotěsná a snižuje energetickou náročnost domu.

Zateplení podlah

Zateplení podlah je složitější v případě již stojících domů, neboť tepelnou izolaci je nutné instalovat pod podlahy v prvním podloží, které se kvůli tomu musí nejdříve odstranit. Máte-li ovšem pod domem sklep, nemusíte přistupovat k takto rozsáhlé a náročné rekonstrukci, stačí tepelně izolovat stropy v něm. Před nainstalováním tepelné izolace pod podlahy je nutné nejdříve položit hydroizolaci a v domech s vyšším výskytem vlhkosti se doporučuje přistoupit k zateplení podlah formou provětrávané izolace, která vlhkost lépe odvádí.

TIP: Dům s minimálním únikem tepla je ideální pro instalaci alternativních zdrojů energie jako jsou solární elektrárny, kolektory či tepelná čerpadla. Více o tomto tématu najdete v našem článku Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu.

Jak na zateplení domu

Zateplení stropu

Máte-li půdní prostory, které nevyužíváte, můžete stropy tepelně izolovat zateplením podlahy půdy. Jinak lze tepelnou izolaci položit z vnější strany stropu, nebo z vnitřní – a to buď do podhledu pod stropem, kontaktně či foukanou izolací. U vnitřního zateplení stropu je důležité zachovat tzv. světlou výšku místnosti (výška stropu), která musí být minimálně 2,5 metru. O něco problematičtější je pak zateplení stropních trámů, v každém případě není zateplení stropu nic jednoduchého a je při něm potřeba vyřešit hned několik věcí, proto doporučujeme tento typ zateplení domu svěřit odborníkům, kteří zvolí to nejlepší řešení.

Zateplení sklepa

U sklepa se kromě stropu mohou zateplit také obvodové stěny či podlaha, i tímto zateplením pomůžete snížit celkové tepelné ztráty domu. Ve sklepech je vyšší vlhkost, a proto je nutné přistoupit k parotěsnému zateplení a využít jako izolaci vlhku vzdorné zateplovací desky. Velmi důležité je, aby zateplovací materiál obvodových stěn sklepa byl také tlaku odolný kvůli zemině tlačící zvenku na zdi poměrně velkou silou. Podlahu sklepa není většinou tolik nutné zateplovat, provedené zateplení stěn či stropu je dostatečné, aby zamezilo únikům tepla z domu. V případě, že chcete sklep obývat nebo používat častěji, stačí podlahu v něm zateplit pomocí speciálních těsnicích folií nebo izolační stěrkou, které podlahu dostatečně ochrání nejen před chladem ze země pod ní, ale také před vlhkostí.

Výměna celých oken

Možná si myslíte, že pokud vyměníte stará okna, zabráníte úniku tepla z domu dostatečně na to, abyste nemuseli přistupovat k zateplení domu celého. To je ale bohužel nepravděpodobné, protože ačkoliv netěsnícími okny (či dveřmi) uniká tepla dost, jde většinou jen o nepatrnou část z celkových tepelných ztrát. A zároveň, máte-li stará okna a plánujete zateplení domu, není vhodnější chvíle pro výměnu oken než právě teď. Pořiďte si okna minimálně s dvojsklem, které poskytuje dostatečnou tepelnou izolaci. Pro ještě lepší izolační vlastnosti existují také okna s trojskly. Okna můžete v současnosti pořídit z různých materiálů, nejčastěji narazíte na plast či dřevo, ale také hliník nebo ocel. Tepelně izolační vlastnosti mají nejlepší právě dřevěná a plastová okna. Okna z plastu jsou levnější a méně náročná na údržbu, dřevěná okna ale déle vydrží a dají se navíc pořídit v kombinaci s hliníkem, který jejich odolnost a životnost ještě zvýší.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..