Plise

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Srovnání: jsou pro vás lepší látkové rolety, nebo plisé žaluzie?

Při pořizování vnitřní stínící techniky na okna budete mít na výběr z celé řady možností. Mimo jiné narazíte na klasiku v podobě látkových rolet a na plisé, což je jedno z nejoblíbenějších stínění současnosti. Zjistěte, v čem se běžné rolety od plisé žaluzií liší a který z těchto praktických pomocníků se víc hodí do vaší domácnosti.

Pokud se stěhujete do nového obydlí, nebo plánujete výměnu stínění v tom současném, výběru ideální vnitřní stínící techniky se nevyhnete. Protože na tisících oken (nejen) napříč 

Českem najdete látkové rolety a plisé žaluzie, vezmeme si je důkladně pod lupu.

Nejde univerzálně říci, které stínění je lepší. Vždy záleží na preferencích daného člověka nebo rodiny, a to z hlediska očekávaných funkcí, ceny nebo designu. 

Co jsou látkové rolety a jak fungují

Látkové rolety jsou klasika všech klasik mezi vnitřním stíněním, dost možná je už v mládí používala i vaše babička. Jak je možné, že sklízí úspěch ve 21. století? Jejich kouzlo spočívá v jednoduchosti, a to po všech směrech.

Toto stínění je totiž vyrobeno z jednoho kusu látky (nejčastěji neprůsvitné), která se navíjí na válec. Roletu tak pomocí šňůrky, řetízku či dálkového ovládání jednoduše srolujete, nebo vyrolujete do požadované úrovně.

Lidé látkové rolety rádi využívají například v dětských pokojích. Dokážou slušně zatemnit místnost na spaní, ale zároveň přes ně pronikne aspoň část světla, takže se děti v noci nebojí. 

Výhody a nevýhody látkových rolet

K největším přednostem klasických rolet patří jejich univerzálnost. Přestože na ně narazíte spíš v tradičnějších interiérech, při volbě správné barvy a vzoru zapadnou také do moderní domácnosti. Mezi nesporné výhody patří i nižší cena – jelikož se látkové rolety vyrábí z jednoho – a často bohužel méně kvalitního – kusu látky, není jejich pořízení finančně náročné. To ovšem neplatí, když si k roletám objednáte elektrické ovládání.

Oceníte také fakt, že vám zajistí dostatek soukromí, jsou snadné na údržbu a kvalitnější kusy mají dobré izolační vlastnosti.

Na druhou stranu je potřeba počítat, že vás u látkových rolet může potkat složitější montáž. V porovnání s plisé máte jen omezené možnosti regulace světla. Když navíc nejsou opatřené impregnační vrstvou, zachytává se na nich velké množství prachu.

Co je plisé a jak funguje

Zatímco látkové rolety můžeme označit za desítkami let prověřenou klasiku, plisé stojí na opačné straně barikády. Funkcemi, designem a celkovým provedením působí moderně, proto je oblíbené v nových rodinných domech i bytech.

Plisé (označované také jako plisé žaluzie či plisé rolety) na první pohled poznáte podle toho, že v sobě kombinuje nejlepší vlastnosti rolet a žaluzií. Vyrábí se z antistatické látky poskládané do tvaru harmoniky, kterou jednoduše přiděláte na okno a regulujete s ní propustnost světla dle potřeby. 

Plisé je vhodnější spíš pro náročné uživatele, kteří se nespokojí s běžnou roletou a chtějí, aby jejich stínění bylo co nejvíc praktické. Hodí se například do obýváku, kuchyně nebo do ložnice (ve variantě tzv. zatemňovacího plisé).

Výhody a nevýhody plisé žaluzií

Přednosti plisé žaluzií jednoznačně převyšují nad nevýhodami, proto jsou tak oblíbené. Díky tomu, že se montují přímo na okno, můžete s maximální variabilitou regulovat světlo a vytvářet průsvitné pruhy tam, kde zrovna potřebujete. Plisé lze navíc vytahovat/zatahovat směrem nahoru i dolů a neovládá se řetízkem, ale pomocí malých úchytů, většinou plastových.

Jelikož se plisé nejčastěji vyrábí z antistatické látky, nezůstává na něm prakticky žádný prach. Obrovskou a pro některé největší výhodou je samotný design, jenž zaujme každého návštěvníka vaší domácnosti. Plisé žaluzie se pyšní i solidními izolačními vlastnostmi a jednoduchostí údržby.

K malým negativům patří vyšší cena. Jak už jsme zmínili výše, jde o stínění pro náročnější uživatele, kterým nevadí si trochu připlatit.

Jsou pro vás lepší látkové rolety, nebo plisé?

Jak tedy zjistit, jestli byste měli sáhnout po látkové roletě, nebo vyzkoušet moderní plisé žaluzie? Rozhodnout se můžete i podle stručného srovnání níže.

Vertikalni Zaluzie Lodzie

Látkové rolety

  • Přestože se používají desítky let, stále najdou uplatnění v klasických i moderních interiérech.
  • Jsou snadné na údržbu a poskytují dostatek soukromí ve dne i v noci.
  • Vyznačují se snadným ovládáním, ale někdy náročnější montáží.
  • Skvěle zapadnou do ložnice i dětského pokoje.
  • Mají jen omezené možnosti regulace světla.

Plisé žaluzie

  • Jde o moderní a elegantní stínění pro náročnější uživatele.
  • Díky své univerzálnosti se hodí do jakékoliv místnosti.
  • Vyrábí se z antistatické látky, na níž nezůstává prach.
  • Lze detailně nastavit propustnost světla (tvořit průsvitné pruhy na okně).
  • Nevýhodou je vyšší cena oproti látkovým roletám.

Stínění na okna si nechte vyrobit na míru

Ať už zvolíte látkové rolety, plisé nebo třeba běžné žaluzie, doporučujeme nechat si stínění vyrobit kompletně na míru, třeba na zaluziekomfort.cz. Budete tak mít jistotu, že rozměry i designově zapadne do vašeho interiéru. 

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..