Notebooky

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak vybrat notebook pro domácnost

Jaký typ notebooku na doma byste si měli pořídit, aby vyhovoval jak dětem pro školní úkoly, hraní her nebo přehrávání videí, tak rodičům pro práci? Notebook volte podle toho, jaké činnosti na něm budou jednotliví členové rodiny vykonávat.

Např. notebook pro děti, které jej budou nosit do školy, by měl mít delší výdrž baterie, plusem bude i odolnost a nízká hmotnost (nejlehčí modely mají kolem 1,5 kg). Notebook pro studenta střední nebo vysoké školy vybírejte navíc podle oboru, kterému se věnuje (bude rozdíl mezi grafickými obory náročnými na výkon počítače a např. studiem jazyků).  

U pracovního notebooku zase oceníte podsvícenou klávesnici a dostatečně výkonný procesor zajišťující bezproblémový chod.   

Notebooky na hraní her nebo náročnější grafické práce (např. stříhání 3D videií) vybírejte podle výkonu procesoru, grafické karty a kvality obrazovky. 

Abychom vám usnadnili nákup notebooku pro domácí použití, sestavili jsme pro vás seznam parametrů, na které byste neměli při jeho výběru zapomenout.

Výběr notebooku podle parametrů

Jaký operační systém

Většina notebooků má v sobě zabudovaný jeden z těchto tří operačních systémů: Windows, Chrome nebo MacOS. 

OS Microsoft Windows: Tento operační systém je nejlepší volbou, pokud potřebujete aplikace Microsoftu, např. MS Office. Jeho výhodou je také kompatibilita s většinou aplikací a programů. Nabídka notebooků s Windows je také širší než u ostatních operačních systémů.

Apple Mac OS: MacOS je pro začátečníky o něco uživatelsky přívětivější než Windows a jeho výhodou je kompatibilita s dalšími zařízeními od Applu. Na druhou stranu si nemusí rozumět s některými aplikacemi a programy dalších stran. Zařízení Apple také bývají dražší.

Google Chrome OS: Tento operační systém se používá hlavně při práci online, kdy máte veškeré dokumenty uloženy v cloudu. Nepotřebujete mít tedy Windows a k práci vám stačí jen webový prohlížeč a bezplatné aplikace od Googlu. 

Notebooky bez OS

Notebooky bez operačního systému jsou levnější a vyplatí se v případě, že máte licenci na OS Windows nebo pokud plánujete pracovat s bezplatným operačním systémem Linux.

Velikost obrazovky notebooku

Notebooky obvykle dělíme podle velikosti displeje na tyto kategorie:

– 11 až 12 palců: jde o nejtenčí a nejlehčí modely,

13 až 14 palců: tato zařízení nabízejí nejlepší rovnováhu mezi přenositelností a použitelností,

15 až 16 palců: nejoblíbenější rozměr umožňující i pohodlné hraní her,

17 až 18 palců: ideální velikost pro práci i zábavu, pokud s notebookem často necestujete.

Procesor do notebooku

Procesor (CPU) má podstatný vliv na výkon počítače. Pro domácnost, kde jsou děti, které chtějí hrát hry, nebo jeden z rodičů potřebuje při práci grafické programy, doporučujeme vybrat spíše výkonnější procesor. Minimum pro běžné hraní her je Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5.    

Procesor Amd Ryzen
Zdroj: Unsplash.com / Olivier Collet

Čím více jader procesor má, tím více operací dokáže provádět současně. Minimem pro bezproblémový chod notebooku jsou 4 jádra, ale pokud potřebujete opravdu výkonné zařízení, vyberte si procesor se 6 nebo více jádry.

Při výběru notebooku do domácnosti se nejčastěji setkáte s procesory od firem Intel nebo AMD. Pojďme si krátce představit některé z nich. 

Intel Core i7 a i9 a AMD Ryzen 7 a 9

Tyto procesory najdeme ve výkonných a dražších noteboocích. Umožňují komfortní hraní náročných her, 3D modelování a další činnosti vyžadující vysoký výkon.

Intel Core i5 a AMD Ryzen 5

Pokud hledáte notebook s nejlepším poměrem ceny a výkonu, pořiďte si zařízení s procesorem Intel Core i5. Jsou vhodné pro kancelářskou práci, hraní her i programování.

Intel Core i3 a AMD Ryzen 3

Tyto procesory nabízejí nižší výkon než předchozí řada a nižší je i jejich cena. Zvládají běžnou kancelářskou práci, sledování videí, streamování a hraní nenáročných her.

Rozdíl mezi Intel Core i3 a i5 při hraní jednoduché hry vůbec nezaznamenáte, ale práce s více otevřenými soubory ve Photoshopu vám půjde s Intel Core i5 podstatně rychleji.

Intel Pentium/Celeron/Atom a AMD Athlon 

Uvedené procesory patří k těm méně výkonným, ale pokud nemáte vyšší rozpočet a stačí vám notebook jen na surfování a nenáročnou úpravu dokumentů, pak je můžete zvolit.  

Stačí operační paměť 16 GB RAM?

Operační paměť (RAM) je rychlá paměť uchovávající aktuálně zpracovávaná data. Čím je větší, tím lépe a rychleji se vám bude pracovat s otevřenými programy. Pro běžnou kancelářskou práci nebo surfování stačí 8 GB RAM. Pokud rádi hrajete hry nebo používáte grafické programy, sáhněte raději po 16 GB RAM. Existují i RAM 32 GB nebo 64 GB, které ocení uživatelé u programů, které jsou náročné na operační paměť. 

Pevný disk

Kromě rychlosti vašeho procesoru je důležitá i velikost úložiště. U notebooků se můžete setkat s HDD, SSD, SSHD a eMMC disky. Kromě interních disků se můžeme setkat i s externími, které se nejčastěji připojují skrze USB.

Externy Disk
Zdroj: Unsplash.com / Samsung Memory

HDD je klasický pevný disk, v němž jsou pohyblivé čtecí hlavy. Výhodou těchto disků je velká kapacita a příznivá cena, nevýhodou pak rychlost, hlučnost a vyšší spotřeba (spotřeba notebooků je však stále nižší než u stolního PC). 

SSD disky neobsahují pohyblivé součástky, jsou až 3x rychlejší než HDD disky, úspornější, tišší a odolnější. Notebooky s SSD mohou mít menší kapacitu a připlatíte si za ně. Oblíbená je také kombinace SSD disku a HDD disku.

SSHD disky spojují vlastnosti HDD a SSD. Jde o pevný disk (HDD) s pamětí SSD disku. Jsou kompromisem mezi kapacitou, rychlostí a cenou, mají nižší výkon než SSD, ale vyšší než HDD.  

eMMC disky jsou sice levnější než SSD disky, ale také pomalejší. 

Grafika do notebooku

Grafická karta zprostředkovává v notebooku vše, co je spojeno s obrazem. Spolu s procesorem je klíčovým parametrem při výběru notebooků určených na hry.

Pokud plánujete na notebooku editovat videa, pracovat s grafikou nebo hrát hry, měli byste si vybrat zařízení s dedikovanou grafickou kartou. Kromě dedikovaných grafických karet existují i integrované. Pojďme se podívat, jaké jsou mezi nimi rozdíly. 

Integrované grafické karty

Integrované grafické karty jsou součástí zařízení, mají nižší spotřebu, ale nejsou tak výkonné jako dedikované.

Dedikované grafické karty

Dedikované grafické karty se prodávají samostatně. Jsou výkonnější než ty integrované a pro hraní her a graficky náročné práce jsou nutností.

Notebook s dotykovou obrazovkou

Dáváte přednost dotykové obrazovce před klávesnicí? Pak oceníte notebook 2 v 1, který umožňuje přepínat mezi tradičním režimem notebooku a režimem tabletu. 

Notebooky 2 v 1 se vyrábějí ve dvou různých variantách: odnímatelné, kdy jde obrazovka od klávesnice odpojit, a flexibilní s panty umožňujícími překlopení obrazovky v rozsahu 360 stupňů.

Pokud bychom srovnávali výkonnost těchto modelů a tradičních notebooků, ty tradiční by z tohoto srovnání vyšly lépe.

Rozlišení displeje

Pro komfortní práci si vyberte obrazovku s rozlišením minimálně 1 920 x 1 080 pixelů, což je full HD. Dražší zařízení mají rozlišení 3 840 x 2 160 (Ultra HD).

Další věcí, kterou je třeba u obrazovek sledovat, je obnovovací frekvence panelu, která je u levnějších notebooků 60 Hz a u dražších až 240 Hz. Pro hraní her je standardem 144–165 Hz. Čím vyšší je obnovovací frekvence, tím plynulejší je obraz.

Macbook
Zdroj: Unsplash.com / Andras Vas

Výdrž baterie

Pokud budete notebook používat pouze na stole poblíž zásuvky, nemusíte se o výdrž baterie starat. V případě, že jej plánujete využívat i na cestách, pak by měla být výdrž baterie minimálně 7 hodin.

Konektivita

Při výběru notebooku si všímejte také portů a konektorů zabudovaných v konstrukci. Notebook by měl mít minimálně dva USB porty, ideálně ve variantě USB-C, dále HDMI vstup pro připojení externího monitoru, 3,5 mm audio konektor pro zvuk, LAN vstup pro kabelové připojení k internetu, vstup pro čtečku paměťových karet, bezdrátové připojení k Wi-fi a Bluetooth. 

Jaká je nejlepší značka notebooků

Značek, do kterých se vyplatí investovat, je na trhu více, a tak si vybere opravdu každý.

Macbook
Zdroj: Unsplash.com / Burst

Mackbooky

Macbooky od firmy Apple patří mezi nejdražší notebooky na trhu. Cena v tomto případě odpovídá kvalitě. Jsou spolehlivé a vynikají designem, uživatelskou přívětivostí, výkonem, kvalitním displejem, odolností a přitom jsou lehké.  Nejsou ale primárně určeny pro hraní her. Také se často diskutuje, do jaké míry si uživatel u Apple připlácí za značku.

HP

Značka HP nabízí notebooky různých cenových kategorií, od základních modelů až po špičkové herní zařízení. Jsou spolehlivé a najdete mezi nimi i notebooky 2 v 1.

Lenovo

Ceny notebooků Lenovo jsou v porovnání s ostatními výrobci o něco vyšší. Jsou ideální pro všechny druhy činností a může je používat kdokoli, včetně milovníků počítačových her. Vynikají nejen výkonem, ale i atraktivním designem a energetickou úsporností.

Dell

Pokud chcete notebook se systémem Windows, pak je Dell dobrá volba. Notebooky Dell jsou velmi kvalitní, mají skvělou uživatelskou podporu, jednoduchý design a skvělou výdrž baterie.

Acer

Notebooky značky Acer nabízejí nejlepší poměr ceny a kvality a jsou zpravidla vybaveny operačním systémem Windows.

Asus

Notebooky Asus jsou ve srovnání s jinými značkami cenově dostupnější a přitom spolehlivé. Asus nabízí také výkonné herní notebooky. Mají přednastavený operační systém Windows nebo Chrome.

MSI

MSI je jednou z nejlepších značek notebooků pro hraní her. Vyznačuji se vyšší cenou, které ale odpovídá kvalita.

TIP: S pořízením notebooku je často spojené zařizování domácí kanceláře. Pokud si nevíte rady, jak si takovou malou pracovnu nejlépe zařídit, přečtěte si i článek Jak si vybavit pracovní kout v obývacím pokoji.

Levné notebooky na doma nebo si připlatit?

Před výběrem notebooku si rozmyslete, jaké činnosti na něm budou jednotliví členové domácnosti vykonávat. Nemá smysl kupovat drahý notebook, pokud potřebujete pouze surfovat po internetu nebo dělat jednoduchou kancelářskou práci. Pokud ale chcete zařízení na náročné grafické práce nebo hraní her, levný a méně výkonný notebook by nesplnil vaše očekávání.

Do ceny notebooku se promítá více parametrů, nejvýrazněji je to výkon, počet jader, kapacita RAM, velikost pevného disku, kvalita a rozměr displeje a nakonec i značka.

Notebooky do 10 000 nepatří mezi ty nejvýkonnější, a nejsou tedy vhodné na náročnější grafické práce a hraní her. Ale pro běžnou kancelářskou práci nebo školní práce stačí. Vysoký výkon od nich ale nečekejte. 

U notebooků do 15 000 Kč si připlatíte za výkonnější procesor a za tuto cenu už slušně vybavený notebook na doma pořídíte. Často u nich najdete podsvícenou klávesnici, kvalitní IPS displej a čtečku otisku prstů.

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč mohou být stejně výkonné jako stolní PC.  Obvykle jsou vybaveny procesory Intel Core i5, mají odolnější konstrukci a delší výdrž baterie.

Notebooky do 30 000 Kč a dražší umožňují jak hraní her, tak třeba stříhání videa. Za tuto cenu si už můžete pořídit také Macbook. Nejlepší notebooky do 30 000 Kč jsou nejčastěji vybaveny procesory Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7 a mají kvalitní antireflexní IPS nebo OLEDA displeje.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..