Soustredeni V Praci

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Tipy na soustředění při práci

Ráno usedáme k pracovnímu stolu s velkými plány, co vše dnes stihneme vytvořit, vymyslet a vyřídit. Ale po chvilce nám myšlenky začnou utíkat k událostem ve světě, nákupům nebo plánům na víkend. Začneme odbíhat od jedné činnosti ke druhé. Čteme si nejnovější zprávy, sjíždíme příspěvky na sociálních sítích nebo jen bezmyšlenkovitě koukáme z okna. A na konci pracovního dne zjistíme, že jsme neudělali ani polovinu naplánované práce.

V článku jsme pro vás sepsal několik tipů, které vám pomohou udržet pozornost a zlepšit soustředěnost. S lepším soustředěním budete totiž nejenom rychleji dokončovat úkoly, ale pravděpodobně se zvýší i kvalita vámi vykonávané práce.

Vytvořte si funkční a zdravé pracovní prostředí

Nepořádek ztěžuje našich schopnost soustředit se. Proto upravte své pracovní prostředí tak, aby vás nic nerozptylovalo. Pracovní stůl by měl být čistý, uklizený a bez zbytečných rušivých elementů, které by odváděly vaši pozornost. Všechny věci, které pravidelně nepoužíváte, skliďte ze stolu nebo vyhoďte. 

V místnosti, ve které pracujete, také pravidelně větrejte. S vyšším množství CO2 v místnosti se postupně snižuje naše schopnost soustředění a naopak přichází únava, vyčerpanost nebo bolest hlavy. Na pracovní stůl si pořiďte nějakou rostlinu. Vědecké studie potvrzují, že pohled na zeleň zlepšuje schopnost koncentrace a napomáhá zvýšit produktivitu.

Vypracujte si plán a určete si priority 

Je těžké se soustředit, když v podstatě nevíte, na čem máte pracovat. Proto si na začátku každého pracovního dne vypracujte denní plán nebo to-do list věcí, které potřebujete splnit, případně na které se chcete soustředit. Popřemýšlejte nad tím, co potřebujete v daný den opravdu udělat a kdy na to bude nejlepší doba. Ideální je stanovit si malé množství denních úkolů – cca tři hlavní a tři vedlejší. 

Zbavte se všech “rozptylovačů”

Jestliže se chcete na svou práci opravdu soustředit, je potřeba eliminovat vše, co by vás mohlo rozptylovat. A mezi takové největší “rozptylovače” patří oznámení o nově příchozích zprávách na telefonu nebo počítači. Všechny notifikace si proto vypněte. Telefon umístěte mimo váš dosah a v nejlepším případě na něm zapněte režim nerušit. 

Dopřejte si čas na odpočinek

Během práce si dělejte pravidelné pauzy. Díky nim bude vaše mysl odpočatá a vy se tak budete moci lépe soustředit. Vyzkoušejte metodu Pomodoro, při které se střídá 25 minut práce a 5 minut odpočinku. Po 4 takových úsecích si dopřejte 15 min. přestávku. Po pauze následují další 4 časové úseky (25 + 5) a po nich přijde hodinová pauza na oběd nebo procházku. Po této delší pauze následují opět 4 časové úseky, 15 minutová přestávka a další 4 časové úseky. Podle svých potřeb si dobu soustředěné práce prodlužte nebo zkraťte.

Meditace
Zdroj: depositphotos.com

Dbejte na dostatečný spánek

Kvalitní a dostatečný spánek je základ všeho. Významně se podílí na naší fyzické i psychické kondici. Nedostatek spánku má na svědomí zvyšující se únavu, s kterou přichází snížení naší pozornosti, zhoršení paměti i dalších schopností. Na ničím nerušený spánek si proto vyhraďte ideálně 7 až 9 hodin. V ložnici se snažte mít ticho, tmu, čerstvý vzduch a teplotu mezi 15 až 19 °C. 

Aby se vám dobře usínalo, vyhněte se těžkým jídlům, alkoholu a kofeinu ve večerních hodinách. Vyhnout byste se měli i modrému světlu, která má negativní vliv na usínání i spánek. Večer omezte zdroje modrého světla na minumum, popřípadě používejte brýle proti modrému světlu. Ke kvalitnímu spánku vám může pomoci také konopný CBD olej, který pozitivně ovlivňuje spánkový cyklus a podporuje takzvanou REM fázi spánku. 

Se spánkem vám může pomoci i terapie červeným světlem. Řada vědeckých studií poukazuje na to, že červené a blízké infračervené světlo napomáhají resetovat naše vnitřní hodiny, zvyšují přirozenou produkci melatoninu a tím zlepšují spánek a cirkadiánní rytmy.

Kvalitni Spanek
Zdroj: depositphotos.com

Vyčistěte si hlavu

Pokud máte pocit, že se už nedokážete déle soustředit, je načase od práce odejít a pročistit si hlavu. Vyrazte ven, vyvenčete psa, dojděte si do oblíbené kavárny pro kávu nebo se jen tak potulujte po parku. Krátká procházka na čerstvém vzduchu povzbudí váš mozek. A až se vrátíte zpět k práci, bude se vám pracovat daleko lépe.

Vyzkoušejte doplňky na podporu soustředění

Se zlepšením koncentrace nám mohou pomoci i různé přírodní prostředky a doplňky stravy. Konkrétně přírodní nootropika mají mimořádně pozitivní vliv na mozkové funkce, koncentraci, ale i bdělost nebo náladu. Patří mezi ně kofein, který patří mezi celosvětově nejpopulárnější stimulanty, ale i ženšen, l-theanin, rozchodnice růžová, kreatin nebo maca peruánská. 

Pomoci mohou i vitamíny a minerály. Například hořčík, který má příznivý vliv na náš nervový systém. Vitaminy B1 a B6, které jsou důležité pro činnost mozku. Nebo vitamin C, který působí proti stresu. 

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..