Uspořádaná knihovna je praktická

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.10 zajímavých tipů, jak seřadit knihy v knihovně

Uvažovali jste někdy nad tím, jak si originálně uložit knihy do knihovny? Možností je spousta a v tomto článku se podíváme na ty nejzajímavější. Knihovna je často středem pozornosti, proč ji tedy nezorganizovat tak, aby byla opravdovým klenotem?

1. Seřazení knih podle velikosti

Seřazení knih v knihovně podle velikosti je asi nejčastějším způsobem, i zde si ale můžete dovolit trochu experimentovat. Ty největší knihy můžete umístit na největší polici, zatímco menší knížky položíte nebo postavíte na poličky menší – podle feng-šuej tak budou všechny police v knihovně v rovnováze. Můžete knihy také seřadit od největší po nejmenší zleva doprava a nebo umístit na kraj police ty nejvyšší knihy, směrem ke středu pokládat nižší a uprostřed nechat ty úplně nejmenší.

TIP: Zajímáte se o feng-šuej a chtěli byste si podle této filozofie uspořádat celou domácnost? Více informací k tématu pro vás má náš článek Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej.

2. Knihy můžete uspořádat i podle barvy

Knihovny, ve kterých jsou knihy roztříděné podle barvy svého obalu, upoutají pozornost už na první pohled, působí velmi zajímavě a esteticky a s barvami si navíc můžete krásně pohrát. Řiďte se svou fantazií, poskládejte knihy podle barev duhy (fialová, tmavě modrá, světle modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená), od nejsvětlejších po nejtmavší nebo si vytvořte zajímavé barevné obrazce. Tento způsob uspořádání knih je sice na pohled velmi působivý, ovšem pokud máte větší množství knih s vícebarevnými hřbety, může být celkový dojem neuspořádaný a neharmonický.

3. Vystavte své knihy od A po Z

Abecední řazení je další oblíbený způsob, při kterém se většinou řídí příjmením autora knihy, takže máte u sebe umístěné vždy knihy od stejného autora, což usnadňuje hledání v knihovně. Jestliže ale máte problém se zapamatováním jmen, může být tento typ uspořádání dost problematický a najít potřebnou knihu vám možná zabere více času než obvykle.

4. A co takhle od nejstarší po nejnovější?

Seřazení knih v knihovně podle data jejich vydání není tolik obvyklé, díky němu ale budete mít před očima doslova historii literatury. Už při prvním pohledu uvidíte, jak se knihy vyvíjely, jak se měnil design jejich přebalů, použité fonty a jaký kus ušla literatura od svých klasických počátků až po moderní současnost.

Máte oblíbený systém uspořádání knih?

5. Uspořádejte knihy podle data, kdy jste je dostali

Patříte mezi vášnivé knihomoly, kteří ale knihy raději spíše kupují, než čtou? Máte v knihovně spoustu knih, ke kterým se prostě ne a ne dostat? Seřaďte je podle toho, kdy jste si knihu koupili nebo kdy jste ji dostali. Začněte svými oblíbenými knihami z dětství a postupujte směrem nahoru, kde v nejvrchnější poličce budou vystavené všechny ty nové knížky, které čekají, až si je přečtete. Po letech budete mít navíc krásnou sbírku toho, jak a co jste v průběhu četli.

6. Rozdělte si knihovnu na žánrové sekce

Těm, kteří si chtějí knihovnu originálně uspořádat, ale zároveň nechtějí strávit hodiny přemýšlením nad tím, kam přesně která kniha patří, může řazení podle žánru vyhovovat nejvíce. Rozdělte si knihovnu na sekce vyhrazené určitému žánru, přičemž na konkrétním seřazení knih na dané poličce už tolik nezáleží. Tento způsob uspořádání knihovny je ideální pro ty, kteří nejsou žánrově tolik vyhranění a jejichž sbírka je žánrově velmi pestrá.

TIP: Knihovna nemá jen praktické využití, jedná se také o estetický prvek, který upoutá pozornost v každé místnosti. Další tipy na zkrášlení a zútulnění najdete v našem článku Dekorace, pomocí kterých bude vaše domácnost neodolatelná.

7. Zkuste knihy seřadit podle jejich obsahu

Tohle je způsob pro opravdové knižní labužníky, kteří mají o své sbírce dokonalý přehled a naprosto přesně ví, o čem je každý jediný kousek v ní. Zároveň je řazení knih podle jejich obsahu vhodné také pro ty, kteří dávají přednost jednomu či dvěma žánrům. Seřaďte si své oblíbené básnické sbírky podle toho, jakému tématu se věnují, nebo historické knihy podle období, kterým se zabývají.

Uspořádaná knihovna je praktická

8. Nahoře ty nejoblíbenější, méně oblíbené dole

Zkuste se zamyslet nad tím, jaký vztah vlastně ke knihám ve své knihovně máte. Jsou tam kousky, které vám změnily život? Vystavte je na nejvyšších poličkách. Knihy, které jste otevřeli jen jednou a už se do nich asi znovu nezačtete? Umístěte je na dno knihovny. Tento typ seřazení knih je silně subjektivní a možná vám chvilku zabere, než si promyslíte, které knížky kam patří. Může vám ale také pomoci si uvědomit, že některé knihy v knihovně zbytečně zabírají místo a že by možná více radosti udělaly, kdybyste je někomu darovali nebo donesli do antikvariátu.

9. Vystavte knihy, které máte nejraději

Své úplně nejoblíbenější kousky můžete umístit nikoliv nahoru, ale doprostřed knihovny tak, aby byly krásně na očích. Můžete je položit tak, aby byly čelem směrem k vám a abyste se mohli pokaždé, když se podíváte na knihovnu, pokochat jejich krásnou obálkou. Každý, kdo se na vaši knihovnu podívá, také bude vědět, jaký je váš vkus a tento způsob uspořádání může být zajímavým způsobem, jak rozvířit podnětnou konverzaci.

TIP: Máte knihovnu ve své pracovně a sháníte tipy, jak si ji dále uspořádat? Máme pro vás článek 12 + 4 tipy, jak vybavit domácí kancelář pro home office bez starostí!

10. Vzácné nebo cenné knihy umístěte na významné místo

Podobně jako své oblíbené knihy můžete vystavit také vzácné kousky, na které jste patřičně hrdí. Jakmile se bude návštěva chtít podívat na knihy, které vlastníte, na první pohled uvidí ty nejvzácnější kousky. Ostatní knihy můžete také seřadit podobným způsobem, od těch nejméně zajímavých v dolní části až po ty nejzajímavější nahoře. To vám usnadní hledání konkrétní knihy, protože sami intuitivně poznáte, kam byste knihu přibližně položili. A pokud máte sbírku knih, které jsou pro vás zvláště důležité, můžete jim vymezit jednu poličku a přidat k nim nějaké květiny či zajímavé dekorace, které je ještě více zvýrazní.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..