Jak na kompostování v bytě

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Kompost v bytě? Jde to!

Kompostování je skvělý způsob, jak zužitkovat zbytky jídel efektivním a také ekologickým způsobem. Pod pojmem kompost si většina z nás představí hromadu odpadků někde v rohu na zahradě. Ale kompost si můžete vytvořit i když zahradu nemáte a bydlíte v malém bytě. Je dokonce několik způsobů, jak si dopřát kompost v bytě, a my vám ty nejlepší z nich teď představíme.

Postavte stolní kompostovací koš

Ze všeho nejdříve je nutné najít si místo, kde budete zbytky jídel skladovat. K tomu vám může posloužit v podstatě cokoliv. Jakákoliv uzavíratelná nádoba dostatečně skladná tak, abyste ji měli v kuchyni kde uložit, aniž by vám překážela. Ze všeho nejlepší je menší odpadkový koš, ideálně vybavený uhlíkovými filtry, které minimalizují zápach. Do koše můžete použít také bio sáčky vyrobené ze speciálního odbouratelného materiálu, které pak můžete kompostovat společně se zbytky jídel.

Použijte kompostovací systém s velkým vědrem

Samotný kompost si snadno vytvoříte s pomocí většího kbelíku (alespoň 20 l) s víkem. Ten můžete umístit do spíše, na balkón nebo do rohu kuchyně. Kromě zbytků jídel musíte do kompostu dávat také tzv. suché hnědé materiály jako je lepenka či drcený papír, a to přibližně tak, aby tyto materiály tvořily 2/3 celého kompostu. Kompost pravidelně kontrolujte a pokud vám bude připadat suchý, zalijte ho; tím pomůžete urychlit rozklad zbytků jídel. Ujistěte se také, že víko na kbelíku dobře a pevně drží, aby se dovnitř nedostali žádní škůdci.

TIP: Proč se do kompostování vůbec pouštět? Efektivně zpracovávat zbytky jídel má smysl a každý, kdo se trochu zajímá o ekologii, by o něm měl alespoň uvažovat. Jestliže se vám ekologický způsob života líbí a chcete se dozvědět více, doporučujeme přečíst si článek: Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít.

Vyzkoušejte Bokashi metodu kompostování

Tato metoda je velmi oblíbená, protože se díky ní kompost rozkládá mnohem rychleji. Pro využití Bokashi metody kompostování budete potřebovat speciální bokashi kontejnery na kompost a také bakterie – obojí pořídíte v různých obchodem s ekologickým zaměřením. Bokashi kontejner sestává z nádoby, do které budete ukládat zbytky jídel, a je vybavený také kohoutkem sloužícím pro vypouštění kapaliny vzniklé fermentací při kompostování. Tato kapalina se označuje jako bokashi čaj a využijete ji jako hnojivo.

Postavte zásobník na červy

Slyšeli jste někdy o vermikompostéru? Je to další typ nádoby na kompost, která pro kompostování využívá speciální druh žížal, konkrétně se jedná o žížaly kalifornské. Ty se živí zbytky jídel a produkují odpad, který můžete následně využít jako vynikající hnojivo. Díky žížalám kompost tolik nesmrdí a vy máte za odměnu ještě téměř doživotní zásobu hnojiva pro své pokojové rostliny. Pro vermikompost používejte pouze speciální vermikompostéry, které jsou dobře odvětrávané a poskytují žížalám vše potřebné.

Kompost v bytě je stále oblíbenější

Vyzkoušejte elektrický kompostér

Tento způsob kompostování je používaný zejména pro snížení potravinového odpadu z domácnosti. Elektrický kompostér totiž zbytky jídel naseká, prohřeje a následně vysuší a výsledkem celého procesu je prášek, který můžete buď vyhodit, nebo přidávat jako hnojivo do hlíny pokojových rostlin. Tato metoda je tedy ideální pro každého, kdo chce omezit svůj odpad, ale zároveň netouží mít doma kompost.

TIP: Toužíte po krásné zahradě, ale bydlíte v paneláku? To by vás rozhodně nemělo zastavit! Přečtěte si náš článek Zahrada v bytě – jak na ni? a vybudujte si i na malém prostoru nádhernou květinovou oázu.

Připevněte okenní krabicový kompostér k oknu

Máte v kuchyni málo místa, nebo se vám nelíbí představa kompostu umístěného uvnitř? Stačí jednoduše připevnit nějakou pevnější krabici na kuchyňské okno zvenčí, kam máte snadný přístup a kam umístíte zbytky jídel jednoduše a rychle. Zbytky potravin zakryjte zeminou, aby se rychleji rozložili a aby tolik nezapáchaly. Nezapomínejte tento okenní kompost pravidelně zalévat, čímž také urychlíte rozklad odpadu.

Umístěte nádobu na kompost na balkon nebo terasu

Zatím vám přijdou všechny metody náročné nebo nepraktické? Asi nejjednodušší způsob, jak si vytvořit kompost v bytě, je dávat zbytky jídel do nějaké sklenice či skleničky vybavené pevně utěsněným víkem. Díky tomu, že se při manipulaci se sklenicí s jejím obsahem více hýbe, dochází rychleji k jeho rozkladu. Dobře těsnící víčko je základ, protože brání vniku škůdců a omezuje unikání zápachu. Pokud máte doma potravinového odpadu opravdu hodně, pořiďte si velkou sklenici nebo ještě lépe několik menších sklenic.

Jak na kompostování v bytě

Kompost máme – a co teď s ním?

Jedna věc je zbytky z kuchyně kompostovat, druhá věc je je využít. Pokud se rozhodnete nevyužít jednu z výše uvedených metod, jejichž výsledkem je kvalitní a levné hnojivo, můžete kompost darovat. Zde pro vás máme 3 tipy na využití kompostu:

1. Darujte svůj kompost místní organizaci

Zkuste trochu zapátrat, zda ve vašem okolí není organizace, která by sháněla právě kompost. Mnoho majitelů malých zahrádek vám za něj také bude vděčných, optat se můžete například majitelů stánků na farmářských trzích, jestli by váš kompost nevyužili. V zahraničí funguje mnoho organizací, které se zajímají o sdílení odpadu, a ačkoliv v Česku je takových aktivit pořád málo, jsou naštěstí na vzestupu.

2. Využijte komunální kompostovací službu

Některá česká města se snaží lidem s kompostováním pomoci a nabízí tedy svoz kompostu ve speciální dny spolu s komunálním odpadem. Zeptejte se svého pronajímatele, zastupitelů města či přímo firmy, která u vás sváží odpad, zda by přijali také kompost z vašeho bytu. Je možné, že tuto službu vaše obec nenabízí a pokud vám taková situace nevyhovuje, vyzvěte své politické zástupce, aby ke kompostování přistupovali jinak. Má to smysl a užitek z toho mohou mít všichni.

TIP: Do jakého koše kompost patří? A máte občas trochu problém se v třídění odpadu obecně vyznat? Máme pro vás článek s těmi nejlepšími tipy a mnoha užitečnými a praktickými informacemi: Jak správně třídit odpad?

3. Zaplaťte za soukromou kompostovací službu

Jestliže příliš možností zpracování kompostu ve svém okolí nemáte, nevěste hlavu. Ačkoliv to nejspíše nebude zadarmo, vy sami nejlépe víte, proč jste se pro kompostování rozhodli, a tak vám možná nebude vadit zaplatit soukromé společnosti, která by váš kompost vyzvedla a zužitkovala jej. S takovými společnostmi se často můžete domluvit na četnosti svozu a v mnoha případech od nich dokonce získáte speciální kontejner, do kterého budete kompost vkládat. Můžete se také zeptat svých sousedů, známých, kolegů z práce, rodinných příslušníků a přátel, zda by podobnou službu nevyužili a nepodíleli se spolu s vámi na jejím využívání.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..