Tepelne Cerpadlo

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Švédská tepelná čerpadla IVT od Veskomu

Moderní a úspornější technologie vytápění jsou v dnešní době velmi žádoucí. Každý hledá způsob, jak životní náklady snížit, zejména v topné sezóně. Jedním z řešení jsou tepelná čerpadla. Chystáte se pořizovat nebo obměňovat tepelné čerpadlo? Zkuste IVT modely nabízené společností Veskom.

Čerpadla IVT

Švédská tepelná čerpadla se vyznačují výjimečně dlouhou životností, spolehlivostí a odolností. Proto mají absolutní vedení na evropském trhu s tepelnými čerpadly. Přes 15 let je výrobce IVT součástí koncernu BOSCH Thermotechnik, který je největším evropským dodavatelem topenářské techniky. Čerpadla IVT byla navrhována pro náročné a nestabilní severské podnebné podmínky a často vítězí ve spotřebitelských testech. Zřejmou předností, kterou každý uživatel ocení, je dlouholetá záruka, neustálý vývoj technologie, široká servisní i prodejní síť, a zároveň vysoká výstupní teplota se zároveň nižší spotřebou energie.

Co si představit pod pojmem tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je komplexní systém založený na přenosu tepla v externích podmínkách do interiéru za pomoci konkrétního média. Jedná se o alternativní systém vytápění a ohřevu vody, který patří k těm nějúspornějším systémům na trhu. Výhodou je environmentální přívětivost a nízké provozní náklady, na druhou stranu se pojí s vysokou pořizovací cenou a náročností instalace. Pro zmírnění závislosti na neobnovitelných zdrojích či nakupované energii můžete pořídit jeden z několika typů čerpadel.

Tepelne Cerpadla
Zdroj: depositphotos.com

Typ vzduch-voda

Nejoblíbenějším typem je vzduch-voda, který získává energii z venkovního vzduchu i při teplotě vzduchu – 20°C, a naopak v horkých letních dnech dokáže čerpadlo dům levně chladit. Výhodou jsou nižší pořizovací náklady, rychlá a nenáročná instalace a údržba. Za nevýhodu bývá udávána vyšší spotřeba energie ve srovnání se země-voda, také kratší životnost a hlučnost venkovní jednotky. 

Typ země-voda

Energie se u tohoto typu získává dvěma způsoby, z plochy zahrady (horizontální kolektor) nebo hlubinného vrtu (vertikální kolektor). Výhodu jednoznačně představuje to, že je nejúspornějším typem, má nejdelší životnost, není hlučný a provoz je takřka bez údržby. Mezi nevýhody typu země-voda se řadí vysoká náročnost instalace a vstupní investice z důvodu geotermálního vrtu.

Typ vzduch-vzduch

Nejlevnější variantou pro vytápění i klimatizaci je typ vzduch-vzduch. Čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá přímo vzduch uvnitř budovy bez potřeby instalace topného systému. Výhodou je tedy jednoduchá instalace, možnost dalších funkcí jako zvlhčování či ionizace vzduchu, na druhou stranu se s typem pojí vysoké provozní náklady a hlučnost.

Tepelne Cerpadlo Diagram
Zdroj: depositphotos.com

Co dál je třeba vědět

Při výběru tepelného čerpadla zvažte pořizovací náklady, které jsou i u nejlevnějšího typu stále vysoké. Prověřte si také, zda daná technologie dokáže dostatečně vyhřát konkrétní stavbu, a to i za těch nejnepříznivějších podmínek. Pokud je vaším cílem dosáhnout minimalizace nákladů při vytápění, chlazení nebo ohřevu vody, můžete stávající systémy doplnit dalšími technologiemi, jako jsou čerpadla pro ohřev vody, speciální větrací jednotky s rekuperací či chladící moduly.

Kdy se vám čerpadlo vyplatí?

Je udáváno, že se tepelné čerpadlo vyplatí během několika let, kdy průměrný odhad je 5 až 10 let. To se odvíjí od celé řady faktorů. Základem ovšem je, že čerpadla nejsou vhodná do starých domů, které nejsou zateplené, se starými okny a celkově do domů, jež nemají dobré tepelné vlastnosti. Aby byla investice do čerpadla opravdu efektivní, u starších domů je zprvu doporučováno dům zateplit, vyměnit okna a zajistit, aby nedocházelo k úniku tepla. Návratnost je také ovlivněna tím, zda získáte na čerpadlo dotaci či ne.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..