Trideni Odpadu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Praktické tipy na třídění odpadu doma i v práci

Třídění odpadu je dnes běžnou součástí každodenního života velké většiny z nás. Nejenže tříděním a minimalizací odpadu ulehčíte planetě, ale také snížíte náklady na odvoz odpadu své domácnosti i firmy. Přečtěte si o praktických tipech na třídění odpadu, jak s touto činností začít nebo ji zefektivnit, ať jste kdekoliv.

Mít kam dávat tříděný odpad je základ

Vytvořit si podmínky co nejpohodlnější pro každodenní fungování je stavebním kamenem pro to, aby třídění bylo jak co nejmenší komplikací, tak snadným řešením. V domácnosti i v kanceláři se velice užitečnými mohou stát separované odpadkové koše na tříděný odpad, které pomohou s přehledností a efektivitou třídění. Oddělené nádoby by měly být alespoň na plasty, papír a sklo.

Pro usnadnění třídění na pracovišti by se měly na každém patře nacházet příslušné odpadkové koše, které umožňují třídit alespoň zmiňovanou „základní trojici”. U práce by zároveň pak měly být popelnice na tříděný odpad, aby to nedopadlo tak, že vše tříděné bude vhozeno do jednoho kontejneru. Na provozech, dílnách či ve skladech se pak, spíše než malé odpadkové koše, uplatní větší kontejnery na odpad. Do těch mohou pracovníci mimo jiné odkládat například fólie a další obalový materiál ze zboží a palet.

U pracovišť si musí vedení ovšem dávat pozor, aby byla zajištěna likvidace odpadu, to se rozumí zajistit svoz odpadu pro firmy. Podle platné legislativy totiž jako podnikatelský subjekt nelze využívat městské kontejnery a popelnice. Vyjímka není ani tehdy, když máte v obci trvalé bydliště a za svoz odpadu pravidelně platíte. V opačném případě se firma vystavuje pokutě, která může dosáhnout až miliony korun.

Popelnice
Zdroj: depositphotos.com

Buďte Vy i okolí informovaní

Stále existuje celá řada chybných domněnek ve spojitosti se tříděním a recyklováním odpadu. Proto není od věci si připomenout, kam jaký odpad patří.

Modrý kontejner na papír

Sem patří kromě klasického papíru také papírové a lepenkové obaly, krabice, sešity, časopisy a knihy, ne však celé svazky knih. Vyvarujte se ale vyhazování účtenek, tedy termopapíru, bublinkových fólií uvnitř obálek a mastného nebo jinak znečištěného papíru. 

Žlutý kontejner na plast

Do tohoto typu kontejneru patří PET láhve, plastové tašky, fólie, kelímky, balicí fólie a další výrobky z plastů. Možné házet i obaly od pracích a čistících přípravku a v menších dávkách i pěnový polystyren. Podstatné je, aby vyhozené plasty byly čisté, zbavené zbytků potravin a mastnoty. 

Zelený kontejner na sklo

Kontejner určen na skleněné nádoby, barevné lahve od nápojů a tabulkového skla z oken a dveří. Pozor, nepatří sem rozhodně zrcadla, autoskla, drátovaná, varná nebo laboratorní skla. Stejně tak do něj neházejte ani sklokeramiku.

Další typy kontejnerů:

  • oranžový kontejner – na nápojové kartony například od mléka, džusu apod.;
  • šedý kontejner – na kovové obaly, tedy konzervy, nápojové plechovky a uzávěry, nepatří sem obaly od sprejů, barev, motorových olejů či benzínu;
  • červený kontejner – na elektroodpad, tedy baterie, menší elektrozařízení, drobné počítačové vybavení, mobilní telefony nebo elektronické hračky, velké domácí spotřebiče sem nepatří;
  • hnědý kontejner – na bioodpad pro vyhazování zahradnického a zemědělského odpadu, ovšem nevhazovat produkty živočišného původu a zbytky jídla jako omáčky, těstoviny apod.

Nezapomínejte na bioodpad

Bioodpady tvoří významnou část domovního odpadu, kdy například při vaření vzniklý odpad můžete pohodlně dávat do popelnice na bioodpad nebo na kompost na zahradě. Zredukujte tak množství směsného odpadu, který pak putuje na skládky. Mezi bioodpad patří například i kávový lógr, vyluhovaný čaj sypaný, skořápky z vajec, bioodpad z kuchyně od zeleniny a ovoce (ne tropického), drcené ořechové skořápky a dokonce papírové kapesníky.

Nejlepší odpad je ten, který ani nevznikne

Způsob, jak pomoci v oblasti třídění odpadu naší planetě, je žádný odpad vůbec neprodukovat. To ještě nemusí nutně znamenat, že musíte být zcela zero waste, ale můžete udělat pár životních kroků k tomu, aby bylo množství odpadu sníženo. Co to v oblasti odpadu znamená? Například když jdete do obchodu, vezměte si plátěnou tašku a nespoléhejte, že si koupíte igelitovou tašku. Stejně tak lze ve svém životě zatočit se všemi letáky, igelitovými sáčky, reklamními předměty a dalšími bezplatnými věcmi, které se během krátké chvíle stávají odpadem. Zkrátka zvažte vaše denní fungování a zamyslete se, zda opravdu některé věci potřebujete nebo je pak doma či v práci za pár dnů či hodin vyhodíte.

Zero Waste Obchod
Zdroj: depositphotos.com
5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..