Chemický jed

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Škodlivé látky v kosmetice a drogerii? Na těchto 11 si dejte pozor!

Pokud vám záleží na zdraví vás a vašich blízkých a také třeba na stavu našeho životního prostředí, pak se nejspíše o různá rizika sami zajímáte. V současné době je k dispozici spousta informací, což je na jednu stranu dobré, ale na druhou stranu: kdo se v tom má vyznat? Tento článek vám může posloužit jako základní průvodce, jak odhalit škodlivé látky, kterým je lepší se vyhnout.

Přírodní kosmetika

Škodlivé látky a ošklivá chemie?

Chemie sama o sobě samozřejmě škodlivá není. Existují chemické látky, bez kterých se naše tělo neobejde. Bohužel ale také existují takové, které nám mohou způsobovat méně či více závažné zdravotní problémy. Výrobci ze zákona samozřejmě nesmí prodávat výrobky obsahující zdraví škodlivé látky. Jsou také povinni na každém výrobku uvést jeho složení. Ale víme, že v praxi to mnohdy vypadá jinak. Za prvé je často testována pouze škodlivost jednotlivých složek, ale už ne škodlivost toho, když je smícháme dohromady. Další věc je, že některé látky nemusí, ale mohou být škodlivé. Bohužel se některé takto rizikové látky používají do výrobků v podstatě úplně zbytečně (např. pro bohatší pěnu, která sama o sobě nemá žádné čisticí účinky). Riziko se navíc zvyšuje ve chvíli, kdy máme podobně potenciálně nebezpečných prostředků v domácnosti více, a to většinou máme. A co složení? Čtete ho a rozumíte mu?

Věnovat pozornost složení se vyplácí

Ano, ve složení výrobků je všeobecně náročné se vyznat a u těch kosmetických a drogistických to platí obzvlášť. Zejména, pokud nemáte titul v chemickém oboru. I u vyznačeného složení přípravků se ale jejich výrobci musí řídit několika pravidly. Jednotlivé složky se uvádějí pod nadpisem Ingredients, někdy také INCI, a jsou seřazeny podle podílu na obsahu. Jako první je tedy vždy uvedena ta složka, které výrobek obsahuje nejvíce. Výjimkou jsou ale složky, jejichž obsah je menší než 1 %. Tyto složky se uvádí často např. v tabulce bokem a mohou být seřazeny libovolně. Názvy látek podléhají mezinárodní úmluvě, takže složky se budou jmenovat stejně jak u nás, tak třeba v Německu. To je sice pozitivní, ale samotné názvy nám toho bohužel stejně často moc neřeknou. Proto jsme pro vás připravili seznamu těch nejvíce rizikových látek s jejich přesným označením a taky s důvody, proč jsou považovány za potenciálně nebezpečné.

TIP: Dopřejte svému tělu jen tu nejlepší péči! Jak? Přečtěte si náš článek 9 olejů, které vaší pleti svědčí nejvíce.

Přírodní versus umělé

Přírodní není vždy dobré a umělé není vždy zlé. Mnoho z látek z našeho seznamu je ryze přírodních, ale přesto se jimi ve větším množství můžeme dokonce otrávit. A abychom vyrobili krém na obličej nebo prostředek na mytí nádobí, musíme ryze přírodní suroviny uměle zpracovat. Ačkoliv obliba čistě přírodních složek stále více roste, i ony mají své nevýhody. Jednou z nich je menší účinnost. To je viditelné zejména u dekorativní kosmetiky. Přírodní složky fungují jinak, jejich účinek je ale zase dlouhotrvající. Produkty, které neobsahují umělé konzervační látky, vydrží podstatně kratší dobu. A je také nutné vědět, že i složky získané z přírody mohou způsobovat alergické reakce (ořechy, med a další). Vždy vyzkoušejte na přední části zápěstí, jak reagujete na daný produkt.

Přírodní mýdlo

Je přírodní kosmetika opravdu tak zázračná?

Pokud jste dlouho používali kosmetiku s obsahem různých umělých složek a rozhodnete se přejít na přírodní kosmetiku, počítejte s určitými reakcemi vašeho těla. To se totiž očišťuje a zpočátku to může vypadat tak, že se jeho stav zhoršuje. Viditelné je to například u pleti nebo vlasů. Přírodní složky jim totiž dodávají přirozený vzhled. A ten často není takový, jaký jsme si zvykli vídat v reklamách. Pokud chcete mít dlouhé a husté řasy, možná vám přírodní řasenky nebudou vyhovovat. Nečekejte zázraky a sami se rozhodněte, co je pro vás důležité. Záleží jen a pouze na vás, kde jste schopni případně slevit ze svých nároků. A pokud jsou oblasti, ve kterých se úžasných účinků nedokážete vzdát, vůbec nic se neděje. Je důležité vědět, co vašemu tělu opravdu škodí, a pokud jste schopní a ochotní změnit i jednu drobnost, bude to mít pozitivní vliv.

Doporučujeme

Econea.cz logo

Nejlepší ekologickou drogerii a kosmetiku můžete zakoupit na Econea.cz. Nakupte v tomto českém e-shopu a udělejte dobrý skutek pro své zdraví i pro životní prostředí!

Co znamená ekologická drogerie?

Lidé po ekologické drogerii (ale také kosmetice a jiných výrobcích) nejčastěji sahají ze tří důvodů. Prvním z nich je ekologické složení, všechny nebo alespoň většina složek mají přírodní původ. Tyto látky nezatěžují životní prostředí, což je důvod druhý. A třetím důvodem je netestování těchto výrobků na zvířatech a často veganské složení (bez látek živočišného původu). Abyste měli 100% záruku, že vámi vybraný produkt splňuje přesně ty podmínky, které po něm vyžadujete, dívejte se nejen po složení, ale také po certifikátech. Těch existuje velké množství a každý o výrobku sděluje něco jiného. Seznam renomovaných certifikátů, kterým lze opravdu věřit, najdete zde.

TIP: S ekologickou drogerií souvisí také další pojem: ekologická domácnost. Pokud chcete vědět víc, máme pro vás článek Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít.

Vytvořte si svou vlastní drogerii

Ocet, jedlá soda, citrón a obyčejná voda – z těchto čtyř ingrediencí si můžete vyrobit vlastní čisticí prostředky! Smícháním vody a octa v poměru 1:2 získáte univerzální čistič vhodný na všechny druhy povrchů. Pokud vodu a ocet smícháte v poměru 1:1, vytvoříte si prostředek na mytí oken. Pomocí vody a octa se dá umývat také podlaha. Doporučená dávka je polovina šálku octa na 2 l vody, v případě dřevěných podlah volte raději dvojnásobné množství vody. Pro vyčištění odpadu do něj stačí nalít směs vytvořenou z vody, octa a trochy jedlé sody. Smíchejte jedlou sodu se šťávou z citrónu a vznikne vám pasta, kterou můžete vyčistit dlaždice a obklady. A pokud vám ocet moc nevoní, můžete vždy přidat trochu kapek esenciálního oleje – vaše domácnost bude nejen čistá, ale také nádherně provoněná.

Ekologický čistič

Škodlivé látky a jejich označení

Některé chemické látky vytváří sloučeniny, takže jejich označení ve složení výrobků je dlouhé a složité. Je pak pro laiky náročné odhadnout, co daný název znamená a co vlastně konkrétně obsahuje. Pokud budete dávat přednost těm výrobkům, které mají 100% nebo většinové přírodní složení, žádné škodlivé látky by v nich být neměly. Jistotu vám dají certifikáty, které opravdu zaručují, že daný výrobek neobsahuje nic škodlivého. Další možností je samozřejmě internet, existují seznamy různých chemických látek obsažených v drogerii nebo kosmetice a stránky, které se této problematice podrobně věnují. Základem je znát aspoň ty nejškodlivější nebo potenciálně velmi škodlivé látky a vyhnout se všem přípravkům, které je obsahují.

1. EDTA

Tato látka (a také její soli, např. disodium EDTA a další) pomáhají s odstraněním tvrdosti vody. Je to ale toxin, který se v přírodě těžko rozkládá a způsobuje znečištění podzemních vod a tím často i pitné vody.

2. Hliník

Tento lehký kov objevíme ve složení pod názvy aluminium, aluminium zirkonium nebo aluminium chlorohydrate. Používá se zejména v deodorantech a antiperspirantech, kde ucpává žlázy a póry a je spojován s různými zdravotními obtížemi a je u něj také riziko karcinogenity.

3. Parabeny

Konzervační látky prodlužující trvanlivost výrobků. Jsou velmi sporné, protože byly objeveny v tkáních žen postižených rakovinou prsu. Jejich karcinogenita ale nebyla potvrzena. Mohou vyvolávat alergie a je také možné, že se usazují v lymfatických uzlinách, ledvinách a játrech.

4. Ropné deriváty

Minerální olej (mineral oil, paraffinum liquidum), parafín (paraffin) nebo vazelína (petrollatum) vytváří na pokožce neprodyšný film. Tím ji mimo jiné chrání před nepříznivými vlivy okolí, zároveň ale brání její přirozené regeneraci, znečišťují ji a ucpávají póry.

Chemický jed

5. Silikony

Mají koncovky -cone, – thiconol, -silane nebo -siloxane a vytváří film, díky kterému jsou vlasy hebké, ale také neohebné, lámavé a více se mastí. Hebčí je i pokožka, ale protože přes tento filtr nemohou projít škodlivé látky, je také zanesená, s ucpanými póry a náchylná k akné a vráskám.

TIP: Pokud jste při čtení složení stále trochu zmatení, zkuste se podívat na Biooo.cz. Pod tímto odkazem najdete seznam složek běžně obsažených v kosmetice, u kterých si rovnou můžete ověřit, zda jde o látky přírodního, nebo umělého původu, či zda jde o látky zdraví škodlivé.

6. Sulfáty

Laurylsulfát sodný (sodium lauryl sulfate, SLS) a laurethsulfát sodný (sodium lauryl ether sulfate, SLES) jsou tzv. pěnidla. Prostředky díky nim lépe pění. Narušují ale přirozený ochranný film pokožky, způsobují její vysoušení a podráždění a snižují její obranyschopnost.

7. Syntetické emulgátory a stabilizátory

Poznáte je podle předpony PEG nebo koncovky -eth (PEG-300, Laureth-4). Používají se především v krémech, protože usnadňují pronikání látek do pokožky. Ale i těch škodlivých. Narušují strukturu pokožky a mohou na ně vznikat alergie a při jejich výrobě se používají jedovaté látky.

8. Triclosan

Pomáhá v boji s bakteriemi, ale také se hromadí v tukových tkáních a může způsobovat alergie, poškození buněk, narušovat hormonální rovnováhu a způsobovat vývojové vady. Znečišťuje vody a výrazně tak ohrožuje i životní prostředí.

Škodlivé látky obličej

9. Umělá parfemace a barviva

Tyto látky se přidávají do přípravků, aby hezky voněly a vypadaly. V kosmetice a drogerii se používají více parfémy (parfum), s umělými barvivy se častěji setkáme v potravinách (E100-E199). Dochází k jejich hromadění v tukové tkáni a mohou způsobovat alergii, migrény či dýchací potíže.

10. Voda

Voda (aqua) napomáhá množení bakterií a mikroorganismů a přípravek, který ji obsahuje, se neobejde bez umělých konzervantů. Je to sice paradoxní, ale voda při vnějším užívání může vysušovat pokožku, takže její obsah v krémech a mastích je nevhodný.

11. Zjasňovací prostředky

Optické zjasňovací prostředky (OZP) jsou chemické látky odrážející světlo, díky kterým vypadá např. prádlo bělejší a jasnější. Existuje jich asi 400 druhů a pro člověka mohou být toxické, způsobovat alergie, nebo vývojové či reprodukční vady. V přírodě se špatně rozkládají.


Obchody, kde koupíte TOP neškodlivou kosmetiku a drogerii

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..