Jak ochránit podlahu před poškozením

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak ochránit podlahu před poškozením

Přesouvání těžkého nábytku, náraz tvrdého předmětu, odírání větších i menších nečistot – to vše může podlahu výrazně poškodit. Tato rizika se ale netýkají pouze měkkých či dřevěných podlah, ale také koberců. Jak ochránit podlahu před protlačením, poškrábáním či odřením? Na trhu můžete narazit na několik šikovných pomocníků, které vám s tímto problémem pomohou.

Jak ochránit podlahu před poškozením

Stop nevzhledným škrábancům!

První škrábanec, který se objeví na nové podlaze, způsobuje většině majitelům šok a touhu rvát si vlasy z hlavy. Odřeniny nás ale nepotěší ani u starších podlah. Za prvé jsou nevzhledné a za druhé jsou jasným příznakem poničené podlahy. U některých typů podlah je sice odstranění těchto malých poškození snadné, u jiných to ale může znamenat kompletní vyměnění celé podlahové krytiny. Což je velmi náročné na čas, energii a také finance. V případě nových podlah můžete škrábancům předejít výběrem vhodného materiálu. V náročněji využívané místnosti jakou je např. dětský pokoj či v kuchyni, kde je vyšší riziko upuštění předmětu na zem, volíme odolnější typy podlahových krytin. Díky moderním technologiím lze na trhu s podlahami najít takové typy, které jsou vysoce odolné vůči škrábancům a dá se říct, že jim téměř nic nehrozí. Výběr vhodného materiálu je nejlepší způsob, jak ochránit podlahu před nepříjemným zničením.

TIP: Jaké materiály řadíme k odolnějším? Odpověď a mnoho dalšího najdete v našem článku Jaký materiál podlahy zvolit?

Prevence je lepší než odstraňování důsledků

Ochránit podlahu před poškozením se může zdát jednoduché. Stačí do každé místnosti zvolit ideální typ podlahové krytiny a být opatrný. Ne vždy je to ale bohužel tak snadné, protože si často ani neuvědomujeme, co vše může vrchní vrstvu podlahy poškodit. Nevzhledné rýhy a škrábance, které nelze opravit, totiž velmi často způsobují velmi malé nečistoty. Ty se dovnitř dostávají zvenku a protože jsou lidským očím neviditelné, často o nich ani nevíme. Jakmile se ale tyto nečistoty roznesou po celé domácnosti, mohou způsobovat tu menší a tu větší škody. Zabránit tomu můžete nejen pravidelným úklidem, ale především instalací vchodové rohožky. Tato jednoduchá, ale velmi užitečná pomůcka vám pomůže ochránit podlahu a zároveň může sloužit jako krásný doplněk. Rohožku se pro očištění obuvi doporučuje využít při každém příchodu zvenčí, abyste si domů nepřinesli mikroskopické škůdce v podobě prachových částic, zrnek písku apod. Největším nepřítelem našich podlah je ale těžký nábytek.

Ochránit podlahu pomůže i koberec

Předejít poškrábání či jinému poškození vaší podlahy těžkým nábytkem můžete i pomocí koberce. Je to nejen skvělý způsob, jak ochránit podlahu. Kobercem můžete místnost zútulnit a dodat jí váš osobitý styl. Toto řešení je ideální zejména v obývacím pokoji, kde umístíte koberec pouze pod pohovku. Vynikne tak krása vaší podlahy a koberec pokoj pocitově zahřeje a zpříjemní. Nezapomeňte však koberec pod nábytkem pravidelně vysávat. Nečistoty na něm usazené mohou vlivem našeho pohybu po něm otírat podlahu a ničit tak její vrchní vrstvu. Typ koberce volte s ohledem na nábytek, pod který jej budete používat. Pokud chcete např. ochránit podlahu pod kancelářskou židlí, malý kobereček může vypadat velmi pěkně, ale v případě delšího vlasu by se po něm židle nemusela pohybovat tak, jak potřebujete. V takovém případě je lepší pořídit speciální podložku pod židli, která vám pomůže ochránit podlahu a židle funguje tak jak má.

Ochrana podlah před nábytkem

Samolepicí podložky pod nábytek

Podložky pod nábytek jsou šikovné pomůcky, které pomáhají ochránit podlahu před nábytkem s nohama. Naleznete je v obchodech s nábytkem či domácími potřebami, kde jsou nabízeny z různých materiálů, nejčastěji narazíte na gumové, plastové či plstěné. Jejich instalace je velmi jednoduchá, protože jsou většinou samolepicí. Důležité je však podklad nejdříve odmastit a očistit. Nedoporučuje se ale tyto podložky lepit na nábytek, s kterým se často pohybuje. Podložky by se mohly snadno poničit a byly by vám k ničemu. Je také dobré jednou za čas zkontrolovat jejich stav. Zejména plstěné podložky mohou po nějaké době odpadnout či se začít rozpadat. V takovém případě je znovu přilepte, nebo rovnou vyměňte za nové. Také odstranění podložek pod nábytek je velmi jednoduché. Odstraňte starou podložku či její zbytky, na nohu nábytku použijte prostředek pro odstranění zbytku lepidla a opět ji očistěte a odmastěte. To je důležité pro to, aby se nová podložka správně uchytila.

TIP: U samolepicích podložek pod nábytek si pohlídejte kvalitu použitého lepidla. Čím kvalitnější lepidlo, tím déle zůstanou podložky na svém místě a tím lépe vám pomohou ochránit podlahu.

Doporučujeme

Alza Logo

Nejlepší prostředky pro ochranu podlahy najdete na Alza.cz. Vybírejte z bohatého sortimentu, využijte pravidelné akce a výprodeje a užijte si profesionální zákaznické služby!

Další typy podložek pod nábytek

Kromě výše zmíněných samolepicích podložek najdete na trhu také speciální, které se do noh nábytku zavrtávají. Mluvíme samozřejmě o dřevěných nohách. Jejich instalace je o něco náročnější, vydrží však mnohem déle než samolepicí typy. Narazit můžete na podložky pod nábytek s čepem či šroubem, které se do noh nábytku umisťují pod úhlem 90°. Tyto podložky se liší také svým materiálem, kterým bývá nejčastěji plsť, nebo plast. Materiál podložek má vliv na to, jak moc se s nábytkem dá pohybovat. Některé podložky pod nábytek jsou totiž nejen způsobem, jak ochránit podlahu před poškozením, ale slouží také ke snadnějšímu přesouvání nábytku a rovněž chrání nohy nábytku. Pod nohy nábytku, který budete často přesouvat jako např. kuchyňské židle či stůl, můžete umístit také tzv. „slip-on“ podložky. Jsou měkké a mají podobu jakéhosi návleku, který se jednoduše nasadí na nohu a lze jej také snadno sundat.

TIP: Nejlepší prevencí poškození podlahy je dobrá péči. Přečtěte si náš článek Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!

Vyrobte si své vlastní podložky

Podložky pod nábytek nejsou drahé, ale jestli se vám do nich přece jen nechce investovat, můžete si vyrobit i své vlastní. A využít k tomu můžete běžné věci, které skoro jistě najdete u sebe doma, např. kus koberec, ručníku či starého oblečení. Posloužit vám mohou také ponožky, které jednoduše navlečete na nohy nábytku. Toto řešení samozřejmě nemusí vypadat dvakrát esteticky, ale když si s domácími podložkami trochu vyhrajete, dodáte svému nábytku velmi originální vzezření. Tyto vychytávky ale využijete i při stěhování těžkého nábytku, který nelze zvednou a je nutné jej po podlaze táhnout. A právě tlustší ponožky vám v takovém případě mohou pomoci ochránit podlahu – navíc je máte vždy po ruce, jejich umístění pod nohy nábytku je velmi snadné a stejně tak jejich sundávání. Budete-li vyrábět podložky z kousku koberce, vystříhávejte spíše hranatý než kulatý vzor. Podložka by měla být vždy o něco málo větší než je noha nábytku.

Ochrana podlahy před nohama židle

Usnadněte si přesouvání nábytku pomocí kluzáků

Při stěhování či jiném přesouvání kusů nábytku není poškození podlahy jedinou nepříjemností. Nábytek stojící na koberci může být někdy téměř nemožné posunout a nezbývá nám tak nic jiného, než jej zvednout a přenést na nové místo. Což je zejména u těžších kousků jakou jsou sedací soupravy apod. velmi náročné. Naštěstí lze pořídit kluzáky na koberce. Existuje mnoho typů s různým způsobem instalace a z různých materiálů, které se hodí v rozličných případech. Kluzáky z plastu, často vysoce pevného a odolného, bývají samolepicí a hodí se pro nábytek, který přemisťujete jen občas. Použité lepidlo bývá u kluzáků kvalitní a ty tak drží na nohách nábytku opravdu pevně. Před jejich instalací je opět nutné důkladně očistit a odmastit povrch nohy. Kluzáky, které se k noze nábytku šroubují, jsou odolnější a vhodné pro často přesouvaný nábytek. Kluzáky se navíc vyrábějí v různých tvarech, takže snadno seženete ten ideální právě pro váš nábytek.

Jak se obejít bez kluzáků?

Kluzáky se také často používají při stěhování nábytku. Jenže co dělat, pokud potřebujete přestěhovat těžší kusy a kluzáky doma prostě nemáte? Stejně jako podložky pod koberec můžete si sami doma vytvořit také kluzáky. Pokud máte starý koberec, nařežte jej na malé kousky a měkkou částí je položte pod nohy nábytku. Ten se bude přesouvat mnohem snadněji a tyto domácí kluzáky jsou také skvělým způsobem, jak během stěhování ochránit podlahu. A pokud doma náhodou narazíte na špalíky či polínka dřeva, máme pro vás ještě jeden způsob, jak se obejít bez kluzáků. Stačí dát špalík či polínko pod nábytek a posouvat je po něm. Na místě je ale obezřetnost, při tomto způsobu přesouvání nábytku totiž hrozí jeho sesunutí, které může mít za následek vážnější poranění. Tímto improvizovaným způsobem přemisťujte nábytek vždy alespoň ve dvou lidech a raději na nic nespěchejte. Těžší kus nábytku při svém pádu může také nenávratně poničit podlahu.

Několik tipů pro snadné stěhování

Stěhování těžkého nábytku je vždy náročné nejen na naši energii. Je při něm totiž velmi důležité dostatečné ochránit podlahu před případným poškozením či poškrábáním. Máme proto pro vás několik tipů, jak si stěhování co nejvíce usnadnit, abyste ochránili své podlahy, stěhovaný nábytek, ale také sami sebe. Nejlepším způsobem, jak při stěhování těžkého nábytku ochránit podlahu, je nábytek před každým posunutím zvednout. Právě posouvání nábytku přímo po podlaze je nejčastější příčinou jejího poničení. Pokud nábytek nedokážete zvednout, podsuňte pod něj něco měkkého, např. ručník či deku. Nábytek se vám bude snadněji pohybovat a opět tím chráníte i svou podlahu. Na opravdu těžké kousky je ale lepší použít speciální vozík. Při přepravě pečlivě kontrolujte, zda je nábytek na vozíku usazen pevně a nehrozí jeho přepadnutí. Nábytek nemusí být celý na plošině vozíku, jen se ujistěte, že vyčuhující část neškrábe podlahu.

TIP: Pozor! Při zvedání těžkých předmětů mějte záda vždy rovná a využívejte především síly nohou. Jinak riskujete vážné poranění páteře.


Obchody, kde koupíte TOP ochrany podlahy

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Zdravím, moc děkuji za tipy, budou se teď hodit. S tím stěhováním je to někdy složité, chystáme se teď stěhovat do cca tahle velkého domu https://www.eurobydleni.cz/domy/rodinny-dum/prodej/ a obávám se, že to nebude zrovna jednoduché, ale tak někdy je změna život 🙂 Budeme se stěhovat z mého rodného města Kutné Hory na vesnici, do domu s nádhernými plovoucími podlahami, které opravdu zničit nechceme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..