Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít

Chcete žít ekologicky, ale nevíte, jak na to? Ekologická domácnost není nutně takové, ve které byste se museli vzdát veškerého svého pohodlí a změnit všechny své zavedené rituály či zvyky. Ukážeme vám, jak i s pomocí malých krůčků, které vás nebudou stát téměř nic, můžete změnit svět okolo vás k lepšímu.

Jak na ekologickou domácnost

TOP 8 pomocníků v ekologické domácnosti (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Ekologické zatahovací pytle na odpad SwirlEkologické zatahovací pytle na odpad Swirl
Tomatová BIO krémová polévka AugaTomatová BIO krémová polévka Auga
BIO tělové mléko s mlékem a medem LaveraBIO tělové mléko s mlékem a medem Lavera
Veggio recyklovatelné sáčky CarrinetVeggio recyklovatelné sáčky Carrinet
Kniha Život skoro bez odpaduKniha Život skoro bez odpadu
Prací vajíčko EcoeggPrací vajíčko Ecoegg
Sportovní obuv IQ IcharoSportovní obuv IQ Icharo
Skládatelná solární nabíječka AllpowersSkládatelná solární nabíječka Allpowers

Proč má ekologická domácnost smysl?

Možná máte pocit, že ekologie a věci s ní spojené se, zejména v poslední době, řeší až moc. Možná máte pocit, že je ochrana životního prostředí zbytečná či že tato zodpovědnost leží v rukou vládních představitelů. A možná máte pocit, že ekologická domácnost je hudbou budoucnosti a vy teď v tomto ohledu nemůžete dělat vůbec nic. Zdraví naší planety je ale důležité pro každého z nás – je to přeci jen náš domov a jiný jen tak mít nebudeme. Stále více a více lidí si proto uvědomuje svou zodpovědnost vůči sobě, druhým lidem a také vůči Zemi. Ekologická domácnost je taková, ve které je kladen důraz na ochranu životního prostředí. Způsobů, jak si ekologickou domácnost vytvořit, je mnoho. Můžete tedy začít malými krůčky, které vás nebudou nijak bolet. Stačí dělat to, co je ve vašich možnostech. Sami uvidíte, že toho dokážete mnohem více, než by vás možná napadlo.

8 oblastí, které může ovlivnit ekologická domácnost

Vzhledem k tomu, že způsobů, jak žít ekologicky, je opravdu hodně, pokusili jsme se vám následující tipy rozdělit do několika oblastí. To vám může pomoci si lépe ujasnit, jak váš život konkrétně vypadá v každé oblasti a jaké kroky jsou přímo ve vašem případě možné a jaké jsou zcela nemožné. Na následujících řádcích najdete také několik konkrétních příkladů, jak může ekologická domácnost či ekologický způsob života vypadat. Ty slouží pouze pro základní představu, neberte je doslova ani nijak závazně. Potřeby a možnosti každého z nás jsou velmi odlišné a nelze napsat jeden návod, kterým by se mohli řídit všichni. Zkuste si vždy představit, jak se v dané situaci chováte vy, a co konkrétně na svém chování můžete nebo chcete změnit. Možná se vám stane, a je to dokonce pravděpodobné, že zjistíte, že vaše domácnost už je ze značné části ekologická. Mnoho věcí už totiž dávno děláme automaticky.

1) Úspora energií

Ekologická domácnost může velmi příznivě ovlivnit mnoho aspektů vašeho života. Tím, že snížíte spotřebu energií ve své domácnosti, ochráníte životní prostředí a zároveň ušetříte finance. Jak tím, že uspoříte na energiích, ochráníte životní prostředí? Výroba elektrické energie má na prostředí naší planety, zejména ovzduší, negativní vliv. Mnoho zemí se snaží přistupovat k ekologickým variantám výroby elektřiny, ty však mají také své zápory a nic není tak jednoduché, jak bychom si přáli. Tím, že snížíte produkci tepla, světla či spotřebu elektřiny a vody ve své domácnosti, můžete přírodě alespoň trochu ulevit. Způsobů, jak uspořit energii, je mnoho. Proto jsme pro vás na našem webu připravili celou sérii článků k tomuto tématu:

Ekologická domácnost pomáhá chránit přírodu i ušetřit

2) Pití a jídlo

Také v této oblasti můžeme trochu myslet na ekologii. Je známá věc, že životnímu prostředí nesvědčí plasty, zejména ty na jedno použití. Pokud je to možné, zkuste dát přednost vodě z kohoutku místo té balené. Potřebujete si nápoje nosit s sebou? Pořiďte si ekologickou láhev na pití či termosku! Ekologicky se dá také jíst. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více doma připravených jídel a méně těch hotových z obchodů. Zamyslete se, jaké možnosti vám nabízí vaše okolí. Nemohli byste odebírat mléčné produkty, maso či zeleninu a ovoce od místního farmáře? Začněte klidně od úplných maličkostí, ekologická domácnost nemusí znamenat vývařovnu s třemi chody denně. A pokud na vaření nemáte čas, nebo vás to jednoduše tolik nebaví, zkuste dávat přednost zdravým jídlům, u nichž víte, co přesně obsahují nebo jak byly jednotlivé suroviny vypěstovány.

TIP: Láká vás ekologická domácnost a domácí suroviny? Přečtěte si náš článek Jak pěstovat zeleninu v bytě.

3) Doprava

O automobilech a jejich škodlivosti se v poslední době hodně mluví. Ať už si myslíte o emisích a elektromobilech cokoliv, jistě nám dáte za pravdu, že dopravní prostředky mají na znečišťování ovzduší jistý podíl. Způsobů, jak svůj vlastní podíl trochu zmírnit, je hned několik. Ale opět záleží na vašich konkrétních možnostech a na tom, z čeho jste případně schopní slevit. Máte-li auto, je možné, abyste jej používali méně? Nezvládnete některé cesty pěšky, nebo s využitím prostředků hromadné dopravy? Nebo je třeba možné, abyste do práce vzali také své kolegy, aby nemuseli jet vlastním autem? A co takhle vytáhnout a oprášit kolo? Možností je samozřejmě spousta a každý musíme dělat to, co můžeme a co nám vyhovuje. Ekologická domácnost je ale nejen taková, která myslí na zdraví životního prostředí, ale také naše vlastní. Čím lepší vzduch budete dýchat, tím lépe. A procházka či jízda na kole může být velmi vítanou změnou.

4) Nakupování

Ekologická domácnost a ekologické nakupování bude nejvíce souviset s igelitovými taškami a také igelitovými sáčky. Jejich spotřeba se v posledních desítkách let výrazně navýšila. Problém byla ale nejen jejich vysoká spotřeba, ale zejména to, že je lidé často využili pouze jednou a posléze je rovnou vyhodili. Igelitovým taškám už proto v mnoha zemích odzvonilo a zdarma k nákupu už je téměř nikde nedostanete. Jak jste tuto situaci vyřešili vy? Kupujete si igelitové tašky na každý nákup, nebo je využíváte i víckrát a častěji než dříve? Či jste si dokonce pořídili několik tašek z odolných materiálů, které lze používat pravidelně? A řešíte také nějak spotřebu igelitových sáčků? Velmi šikovnou ekologickou alternativou jsou síťovky nebo sáčky z tenké síťoviny. Jsou velmi odolné a zdravotně nezávadné, takže do nich můžete dát volně prodejné pečivo, ovoce i zeleninu. V současnosti je k dostání mnoho variant, z nichž si vybere opravdu každý.

Nákupní tašky nesmí v ekologické domácnosti chybět

5) Odpad v domácnosti

Vyzkoušejte si doma jeden takový experiment. Na konci týdne se podívejte na všechny odpady, které jste za tu dobu vyprodukovali. Mnohdy si ani neuvědomíme, kolik odpadu vytváříme, dokud se na to přímo nezaměříme. V případě, že třídíte odpad, pravděpodobně vás zarazí nepoměr v produkci jednotlivých druhů. Téměř každá domácnost totiž produkuje převážně plastový odpad. Je to ale často právě pohled na horu odpadků, který nás donutí se nad vlastním chováním zamyslet. Slyšeli už jste o zero waste neboli bezodpadové domácnosti? Toto řešení je velmi radikální a pro mnoho z nás téměř nemožné. Ekologická domácnost, ve které nevzniká žádný odpad, totiž není jen tak. Začněte opět pomalu, malými krůčky. Je nutné vše vyhazovat? Nemohli byste to využít ještě jednou? Tím nejjednodušším základem je ale rozhodně třídění odpadu.

TIP: Třídění odpadu nemusí být žádná věda. Připravili jsme pro vás článek Jak správně třídit odpad? se spoustou zajímavých a užitečných informací.

6) Úklid

S tříděním odpadu souvisí bezesporu také pytle na odpad. I ty samotné mohou být ekologické, tzn. vyrobené z takových materiálů, které se v přírodě rychle rozloží případně je možné je recyklovat a využívat i několikrát dokola. Narazit můžete také na ekologické varianty dalších domácích pomocníků jako jsou mopy, kbelíky, košťata, kartáče a v neposlední řadě také utěrky či hadříky. Jako ekologické můžeme označit i pomůcky z odolných materiálů, tedy takové, které nám vydrží opravdu dlouho. Cokoliv, co musíme často znovu a znovu kupovat, se za ekologické považovat nedá. Ekologická domácnost by tedy měla obsahovat minimum věcí na jedno použití, a to se týká také prostředků pro úklid. Ekologické mohou být i spotřebiče, které mají co nejnižší spotřebu a které ideálně disponují ekologickým/úsporným režimem. I spotřebiče by měly být co nejodolnější, aby vám vydržely co nejdéle. Takové sice mají vyšší pořizovací náklady, ty se vám ale velmi rychle vrátí.

7) Drogerie

V současné době najdete ekologickou variantu téměř jakéhokoliv prostředku pro úklid domácnosti. Týká se to prostředků na mytí nádobí, ať už v ruce či v myčce na nádobí, prostředků na praní či sušení prádla, na úklid celé domácnosti. Ekologické prostředky jsou vyráběny s ohledem na životní prostředí. Některé chrání životní prostředí tím, že neobsahují škodlivé látky, jiné k tomu přidávají i šetrnější výrobu, tedy s minimálním využitím elektřiny a minimálními emisemi. Někteří výrobci dbají také na ohleduplnou dopravu a mnoho dalších aspektů. Vy se jimi, pokud nechcete, zabývat nemusíte. Pokud si chcete pořídit ekologickou variantu prostředku pro úklid domácnosti, zamiřte na specializované e-shopy, nebo se v obchodech poohlédněte po produktech s potřebnými certifikáty. Tyto certifikáty jsou pro vás 100% zárukou, že produkt je přesně takový, jak je deklarováno na jeho obalu.

TIP: Uklízejte nejen ekologicky, ale také efektivně! Přečtěte si náš článek 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid.

Ekologická domácnost a vlastní zahrada

Jak je to přesně s certifikáty?

Certifikáty nejsou zadarmo a společnosti, které je na svých výrobcích chtějí mít, za ně musí platit. A to si ne každý výrobce může dovolit. Narazit tak můžete na produkty, které jsou sice ekologické, ale žádný certifikát to nedokládá. Můžeme ale věřit všem těm nápisům EKO, BIO apod.? Kde vzít jistotu, co kupujeme? V takovém případě je nutné podívat se na složení, z kterého zjistíte, jaké složky daný produkt obsahuje. To může být někdy poměrně složité, jednotlivé ingredience jsou na obalu uváděny pod svým latinským názvem a každý z nás není vystudovaný chemik. Pokud byste se tedy chtěli řídit složením, bude vás to stát trochu času a hledání na internetu. Ekologická domácnost za to ale stojí. Certifikáty vám však vaše bádání výrazně usnadní. Nemusíte složitě luštit každou složku produktu a stejně máte jistotu, že je výrobek ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Seznam těch nejčastějších a nejdůvěryhodnějších certifikátů naleznete například zde.

8) Kosmetika a osobní hygiena

S kosmetickými přípravky je trochu problém v tom, že jejich ohleduplnost vůči životnímu prostředí vždy bude až na druhém místě. Nejdůležitější je, aby nám poskytly přesně tu péči, kterou od nich potřebujeme. A protože každá pleť, pokožka, vlasy a celé tělo je jiné, každému bude vyhovovat něco jiného. Je to ale právě kosmetika, kde jsou možnosti ekologických alternativ skoro neomezené. Tato část trhu se v posledních letech neuvěřitelně rozvíjí a dá se s lehkou nadsázkou říct, že v eko variantě pořídíte cokoliv od přípravků pro péči o celé tělo přes ty, které pečují o obličej a konkrétní části těla, až po dekorativní kosmetiku. A ekologická domácnost může obsahovat nejen eko přípravky, ale také pomůcky jako zubní kartáčky, tyčinky do uší, hřebeny či menstruační potřeby.

TIP: Přírodní a zdravá kosmetika je velmi často také ekologická. Podívejte se na 11 látek, na které si dát pozor při výběru kosmetiky a drogerie.

Jedna poznámka na závěr

Je ekologičtější jíst ovoce vypěstované v přirozených podmínkách dovozené přes půlku kontinentu, nebo to, které je sice vypěstované u nás, ale zato ve sklenících s umělým osvětlením? Je k přírodě šetrnější pásek z pravé kůže vyrobený malým místním výrobcem, nebo pásek z škodlivého plastu vyrobený ve velké továrně? Je lepší pořídit si něco, co nebylo vyrobeno úplně ekologicky, ale co mi dlouho vydrží, nebo ekologickou variantu, která mi vydrží mnohonásobně méně a musím ji tedy pořizovat častěji? Žít ekologicky není tak jednoduché a možná vám tento nový životní styl přinese řadu otázek a nejednoznačných odpovědí. Každý krok se ale počítá a z „chyb“ se nejlépe poučíme. Ekologická domácnost je především taková, ve které myslíte na životní prostředí. Ve které se zajímáte o to, co používáte a jaký to může mít dopad na naši planetu či naše zdraví. Neexistuje jeden 100% správný způsob. Každý z nás si musíme najít ten svůj.


TOP 8 pomocníků v ekologické domácnosti (2020)

Konkrétní kroky, jak by mohla vypadat vaše ekologická domácnost, jsou zcela na vás. My jsme se vám pokusili představit několik rad, jak ji vytvořit. A máme pro vás i tipy na zajímavé a šikovné pomocníky, s kterými zvládnete ekologickou domácnost raz dva.

Ekologické zatahovací pytle na odpad Swirl

Ekologické zatahovací pytle na odpad Swirl
Zdroj: Econea.cz
 • z 95 % vyrobeny z recyklovaných materiálů
 • z polyethylenového filmu (recyklát)
 • vysoce odolné proti protržení a proti vodě
 • s praktickou zatahovací šňůrkou pro zavázání
 • v jednom balení je 8 kusů
 • vyrobené v Polsku
 • rozměry: 68 × 73 cm

Obchody, kde koupíte produkt Ekologické zatahovací pytle na odpad Swirl


Tomatová BIO krémová polévka Auga

Tomatová BIO krémová polévka Auga
Zdroj: Grizly.cz
 • hotová pasterovaná polévka
 • s příchutí rajčat
 • z čerstvých surovin od italských farmářů
 • dochucená kořením a mořskou solí
 • bez obsahu konzervantů a alergenů
 • obsahuje suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství
 • vhodná i pro vegany
 • zabalena ve speciálně odlehčeném sáčku
 • návod k přípravě v hrnci: sáček před otevřením ponořte do vroucí vody a ohřívejte alespoň 10 minut, poté jej otevřete, obsah nalijte do hrnce a za stálého míchání ohřívejte asi 2-3 minuty
 • návod k přípravě v mikrovlnné troubě: sáček otevřete a umístěte do trouby, kde jej ohřívejte asi 3-4 minuty na zhruba 750 wattů

Obchody, kde koupíte produkt Tomatová BIO krémová polévka Auga


BIO tělové mléko s mlékem a medem Lavera

 • 200 ml
 • snadno se roztírá
 • rychle se vstřebává
 • příjemná jemná vůně
 • obsahuje vitamín E, který zajišťuje pokožce potřebnou ochranu
 • obsahuje máslo karité pro vyživení pokožky
 • obsahuje suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství
 • obsahuje přírodní esenciální oleje
 • vhodné pro všechny typy pokožky

Obchody, kde koupíte produkt BIO tělové mléko s mlékem a medem Lavera


Veggio recyklovatelné sáčky Carrinet

Veggio recyklovatelné sáčky Carrinet
Zdroj: Biooo.cz
 • 100% recyklovatelné
 • vyrobeny ze 100% recyklované PET láhve
 • transparentní
 • prodyšné, uskladněné potraviny v nich vydrží déle čerstvé
 • na nákup i skladování (mají potřebné certifikáty)
 • potraviny je možné v sáčku i umývat
 • na boční straně mají štítek pro nalepení cenovky
 • praktická šňůrka na zatahování
 • lze prát v pračce na max. 40 °C
 • v balení je pět kusů sáčků ve třech velikostech:
 • 2 ks s rozměry 33 × 40 cm (9 l)
 • 2 ks s rozměry 30 × 28 cm (6 l)
 • 1 ks s rozměry 17 × 15 cm
 • nosnost: až 10 kg
 • barva: bílá a zelená

Obchody, kde koupíte produkt Veggio recyklovatelné sáčky Carrinet


Kniha Život skoro bez odpadu

Kniha Život skoro bez odpadu
Zdroj: Alza.cz
 • od Jany Karasové, Heleny Škrdlíkové a Michaely Gajdošové
 • autorky jsou zakladatelky oblíbeného blogu s názvem Czech Zero Waste
 • v knize najdete mnoho užitečných rad a konkrétních tipů
 • jak začít žít bez odpadu a jak tyto tipy aplikovat do běžného života
 • v českém jazyce
 • počet stran: 352
 • rok vydání: 2019

Obchody, kde koupíte produkt Kniha Život skoro bez odpadu


Prací vajíčko Ecoegg

Prací vajíčko Ecoegg
Zdroj: Ecoegg.cz
 • bioaktivní přírodní prací prostředek
 • vydrží až 70 cyklů praní, tedy zhruba 4 měsíce
 • stačí jen vložit do bubnu pračky
 • není nutné používat další prací prostředky nebo aviváž
 • hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pleť či osoby s alergiemi
 • dermatologicky testovaný
 • lze využít i k praní dětského prádla nebo plen
 • s použitím éterických olejů, které prádlo příjemně provoní
 • po vyprání nezůstává na oblečení
 • šetrný k životnímu prostředí
 • obsahuje dva druhy minerálních pelet
 • turmalínové keramické pelety pro uvolnění nečistot z vláken textilií
 • bílé minerální pelety pro pronikání až do hloubky vlákna textilie a důkladné odstranění bílkovin a tuků
 • mechanický pohyb pracího vajíčka pomáhá odstraňovat uvolněnou špínu
 • voda je díky ionizovaným molekulám kyslíku zásaditá, což pomáhá změkčit prádlo
 • zásaditá voda také aktivně a účinně odstraňuje špínu a nečistoty z prádla, a to i při nízkých teplotách
 • po využití všech pelet je možné dokoupit pouze náhradní náplň
 • zakoupit si také můžete praktický držák na vajíčko
 • vůně jarních květů (oleje z jalovce, růže, maliny a brusinky)

Obchody, kde koupíte produkt Prací vajíčko Ecoegg


Sportovní obuv IQ Icharo

Sportovní obuv IQ Icharo
Zdroj: Mall.cz
 • pánská sportovní obuv vhodná pro jakékoliv cvičení či sport
 • i pro ty nejnáročnější sportovce
 • maximálně pohodlná
 • nabízí dostatek volnosti pro nohu
 • moderní design a extravagantní barevné provedení
 • svršek je vyroben z TPU, PU a síťoviny
 • podšívka je vyrobena ze síťoviny
 • stélka je vyrobena z PU a síťoviny
 • mezipodešev je vyroben z EVA Phylon a RB
 • zavazování na tkaničky
 • kulatá špička

Obchody, kde koupíte produkt Sportovní obuv IQ Icharo


Skládatelná solární nabíječka Allpowers

 • nabíjení přes DC, nebo USB výstup
 • solární panel zabudován v pouzdře
 • pouzdro má několik možností úchytu
 • pouzdro je velmi pevné a vodě odolné
 • využívá moderní technologii iSolar, která automaticky přizpůsobí napětí a proud
 • vestavěný regulátor napětí pro udržení stabilního proudu
 • kompaktní, snadno se přenáší, lze pověsit i na batoh
 • balení obsahuje: solární panel, DC kabel, USB kabel, 10 konektorů na laptop, nabíjecí přípojku pro autobaterii, nabíječku do auta, dvě karabiny, uživatelskou příručku
 • maximální výkon: 21 W
 • účinnost transformace: více než 22-25 %
 • rozměry (složené): 30 × 16 × 2 cm
 • rozměry (rozložené): 64 × 30 × 1 cm
 • hmotnost: 0,48 kg

Obchody, kde koupíte produkt Skládatelná solární nabíječka Allpowers

ObchodCena
EcoProdukt.cz logo1 742 Kč


Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..