Práce ve stoje vám prospěje aneb vybíráme výškově nastavitelný stůl

O výhodách, především zdravotních, práce ve stoje už se nějakou dobu mluví. Také trh na tento trend reaguje a již několik let nabízí výškově nastavitelné stoly. Ty se ale hodí nejen pro ty, kteří chtějí zkusit pracovat trochu jinak. Využít je mohou například také rodiny s malými dětmi. Jaká zdravotní rizika se pojí s dlouhodobým sezením, jaké výhody vám může přinést výškově nastavitelný stůl a jak si vybrat ten nejlepší?

Polohovací stůl

TOP 5+1 výškově nastavitelných stolů (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Výškově nastavitelný stůl JuliaJulia
Výškově nastavitelný stůl NomadNomad
Výškově nastavitelný stůl FlexusFlexus
Výškově nastavitelný stůl ModulusModulus
Výškově nastavitelný stůl AdeptusAdeptus
Výškově nastavitelný rám StandardStandard

Čím nám práce v sedě tolik škodí?

Zdravotních rizik spojených se sedavým zaměstnáním je mnoho a některá z nich jsou opravdu závažná. Zajímavé je, že časté sezení škodí také lidem, kteří jinak žijí velmi zdravým a aktivním způsobem. Při nadměrném sezení totiž dochází k omezení činnosti svalů, zejména těch na nohou, které jsou důležité pro lymfatický systém, jehož úkolem je odstraňovat z našeho těla škodliviny. S dlouhým a častým sezením se pojí také přibírání na váze, protože při něm dochází ke snížení aktivity enzymu, jež pomáhá spalovat tuk. U lidí se sedavým zaměstnáním se zvyšuje riziko vzniku zlomenin, častý je také zvýšený krevní tlak, který může vést k různým srdečním onemocněním, ovlivněna je i hladina cukru v krvi a cholesterolu. Pokud v práci převážně sedíte, udělejte si co 25 minut krátkou přestávku. Nastavte si budík na mobilu, abyste věděli, kdy je ten správný čas, a zajděte si třeba natočit sklenici vody – zajistíte si nejen pravidelný pohyb, ale také dostatečný přísun tekutin.

S počítačem i bez něj

V dnešní době většina lidí pracujících v sedě pracuje také s počítačem. Právě s touto prací se však pojí další zdravotní rizika, o kterých je důležité vědět. Jedním z nejohroženějších orgánů jsou naše oči, které se při neustálém sledování obrazovky rychle unavují. Zapomínáme navíc mrkat, což vede k vysoušení očí. Dopřejte si proto oční gymnastiku a jednou za čas zaměřte svůj pohled na vzdálenější předměty v místnosti. Vaše oči se tak budou procvičovat v zaostřování a nedojde k degeneraci důležitých očních nervů. Při práci s počítačem trpí často také naše klouby, zejména zápěstí, a svaly, zejména krční. Je důležité příliš nezatěžovat žádnou část těla a dopřát mu co nejpřirozenější pohyby. Hlavu byste neměli zaklánět ani sklánět, horní okraj obrazovky by měl být v úrovni vašich očí. Ruce ohnuté v loktech by měly viset mírně nad pracovní deskou a při psaní na klávesnici byste neměli příliš ohýbat zápěstí, nahoru ani dolů.

TIP: Sezení u počítače má úskalí bohužel mnoho. Podrobněji jsme se jim věnovali v článku Jak na správné sezení u počítače.

Jak zdravotní rizika spojená s nadměrným sezením omezit?

Jak si vysvětlíme níže, ideální je, pokud máte možnost při práci střídavě sedět a stát. Samozřejmě ale toto řešení není z různých důvodů vždy možné. Pokud jste v práci nucení dlouhodobě sedět, existuje naštěstí několik možností, jak svému tělu ulevit. Určitě se alespoň co hodinu jděte na 10 minut projít a protáhnout (pokud si budete přestávky dělat co půl hodiny, stačí vám jen dvouminutové). I sezení samotné si ale můžete výrazně zpříjemnit. Základem je dobrá pracovní židle, ideálně ergonomicky tvarovaná. Taková podporuje přirozenou linii zad a vy se nad prací nehrbíte a neriskujete trvalé poškození a bolesti nejen zad, ale i svalů či hlavy. Pomoci vám může také balanční míček, díky kterému budete v sedě neustále v pohybu. Míček vás nutí udržovat rovnováhu a podporuje zdravé fungování zádových svalů. Vyzkoušet můžete také velký gymnastický míč. Ten sice neposkytuje dostatečnou podporu zad, ale sezení na něm vás nutí sedět vzpřímeně.

Stůl pro práci ve stoje

Ani práce ve stoje není zcela bez chyb

Ze zkušeností lidí pracujících dlouhodobě ve stoji, například u pracovních pásů, víme, že ani dlouhodobé stání v jedné poloze není pro naše tělo dobré. Hrozí křečové žíly, svaly se rychleji unaví, chodidla začnou bolet, záda, krk i ramena brzy ztuhnou. Tělu jednoduše nesvědčí, pokud je dlouhou dobu ve stejné poloze, a tak je i při stání důležité zapojit svaly a více se pohybovat. Práce ve stoje má oproti práci v sedě mnoho výhod. Při delším sezení je výrazně zatěžováno svalstvo, zejména v šíji, při stoji je ale zátěž rozložena rovnoměrně do celého těla. Nohy se navíc lépe prokrvují. Výhodou také je, že jakmile už stojíme, je pro nás jednodušší se pohybovat. Pokud sedíme a něco potřebujeme z druhé strany místnosti, často se nám nechce vstát a dojít si proto. Jakmile už ale stojíte, těch pár kroků navíc vám nijak náročných nepřijde. Mnoho lidí také tvrdí, že se jim ve stoje snáze přemýšlí a koncentruje.

TIP: Práce ve stoje nemusí vyhovovat každému a ze začátku je těžké si na ni zvyknout. Zkuste si ji nejdříve vyzkoušet nanečisto: najděte si nějakou vyšší plochu, kde byste mohli pracovat, nebo si ji jednoduše vytvořte třeba z krabic.

Ideální poloha při práci? Střídavě sedět i stát

Vzhledem k rizikům, která s sebou přináší dlouhodobé sezení, ale i dlouhodobé stání, je zřejmé, že ideální je střídání obou poloh. Řešení, jak si vytvořit takové pracovní prostředí, které to umožňuje, je několik. Máte-li dostatečný prostor, můžete si pořídit dva stoly, jeden nízký k sezení a jeden vysoký ke stání. To je samozřejmě trochu nepraktické, pokud potřebujete k práci hodně věcí, které byste museli při střídání poloh neustále přesouvat. Další možností je dokoupení nástavce, který zvýší plochu psacího stolu a vy můžete pracovat na ní. Pracovní stůl ale není v takovém případě dostatečně zařízený pro práci ve stoje a vy se stejně neobejdete bez přemísťování důležitých pomůcek. Můžete si rovnou pořídit vysoký stůl, u kterého můžete stát, a k němu dokoupit vysokou židli, na kterou se v případě potřeby posadíte. Takové židle ale nejsou často uzpůsobeny pro dlouhodobé sezení a mohou být více ke škodě než k užitku. Nejlepším řešením jsou proto výškově nastavitelné stoly.

Výškově nastavitelný stůl – investice, která se opravdu vyplatí

Ceny výškově nastavitelných stolů začínají zhruba na 9 000 Kč. Ty nejdražší pak pořídíte i za 100 000 Kč. Liší se kvalitou zpracování, použitými materiály nebo technologiemi změny výšky. I za tu nejnižší cenu ale pořídíte opravdu kvalitní kousky, které vám budou sloužit dobře a dlouho. Prvotní investice do výškově nastavitelného stolu je sice vyšší, ale v tomto případě se určitě vyplatí. Pokud jej budete používat v kanceláři, sami brzy na svém těle rozpoznáte změnu – rozhodně k lepšímu. Výškově nastavitelné stoly jsou navíc ideální tam, kde se pracuje spíše ve stoje než v sedě, například v dílně apod. Užijete je ale také v domácnostech s malými dětmi, kde je můžete pořídit jako psací stůl do dětského pokoje. Tyto stoly totiž budou růst spolu s vaším dítětem. Díky tomu ušetříte za pořizování nových psacích stolů kdykoliv, kdy vaše dítě poroste o pár centimetrů. Což je v prvních letech poměrně často.

Při práci ve stoje

Jaké jsou správné rozměry výškově nastavitelného stolu?

V případě, že pořizujete výškově nastavitelný stůl jako stůl pracovní, je nutné dodržovat několik pravidel. Díky tomu bude vaše práce u stolu pohodlná, bezpečná, zdravotně nezávadná a také více efektivní. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká na to, abyste měli vše potřebné po ruce. U výškově nastavitelného stolu si můžete dovolit plochu o něco větší, protože ve stoje budete mít větší dosah, než kdybyste u stolu jen seděli. Nejdůležitějším parametrem je výška stolu. V sedě byste měli mít chodidla celá na zemi, nohy ohnuté v kolenou v pravém úhlu, záda rovně ke stehnům. Vaše ruce, ohnuté v loktech také v pravém úhlu, mají viset mírně nad pracovní deskou stolu. Toto poslední pravidlo platí také v případě, že u pracovního stolu stojíte. Důležité je, abyste se u stolu neohýbali v nepřirozených úhlech. Více jsme se tomuto tématu věnovali v článku Na co si dát pozor při vybírání psacího stolu?

Vyberte si, jak budete měnit výšku stolu

Výška u výškově nastavitelných stolů se mění několika způsoby. Jedním z nich je manuální změna výšky. Ta je poměrně náročná na čas i energii a stoly s ruční změnou výšky jsou vhodnější tam, kde nebudete polohu měnit zase tak často, např. v dětském pokoji. Velmi jednoduché a především rychlé jsou pak systémy s elektrickým pohonem (je nutná elektrická přípojka) nebo pružinovou technologií. U stolů s těmito pohony si pohlídejte způsob zabezpečení proti nechtěné změně polohy. Zejména u těch elektrických se totiž může stát, že v případě výpadku elektřiny sjede stůl sám od sebe do nejnižší polohy. Vyberte si proto stůl s pamětí, která zajistí, že stůl vždy zůstane ve stejné poloze. Je také dobré, je-li stůl vybaven nějakým typem systému zabraňujícímu kolizi, tedy že polohování stolu se přeruší ve chvíli, kdy narazí na překážku. Stoly, které takový systém nemají, se mohou pokoušet snížit výšku, i když pod nimi něco je, což je může výrazně poškodit.

TIP: Slyšeli jste o walkstation? Jedná se o pracovní prostor s vysokým stolem a chodícím pásem, takže při práci nestojíte, ale chodíte. Pracovat a cvičit zároveň – nezní to zajímavě?

Na jaké další parametry se zaměřit?

U výškově nastavitelného stolu je také důležitá jeho stabilita a nosnost, abyste se o něj ve stoje mohli podle potřeby i opřít. Výškově nastavitelné stoly jsou často nabízeny se stejnou výbavou jako běžné stoly. Najdete tedy takové, které mají pouze jednoduchou pracovní desku, ale i takové s různými úložnými prostory, zásuvkami či kontejnery. Při práci s počítačem jistě oceníte organizéry či otvory pro kabely a také vykrojení pracovní desky. Díky tomu se totiž můžete více přiblížit k obrazovce a lokty si pohodlně opřít o stůl, navíc budete mít, i v případě opravdu rozměrné pracovní plochy, všechno na dosah ruky. Při práci ve stoje je důležitá ochrana nohou, nikdy byste neměli dlouho stát na příliš tvrdém, příliš měkkém ani příliš studeném podkladu. Doporučujeme proto zakoupit si podložku, která může být také vyhřívaná nebo polohovatelná. Podložky vám může sloužit také jako opěrka pro jednu nohu, díky které můžete více měnit polohy a ulevit tak nejen nohám.

Práce ve stoje

TOP 5+1 stolů s nastavitelnou výškou (2019)

Zaujaly vás výškově nastavitelné stoly a jste rozhodnutí si jeden pořídit? Vybrali jsme pro vás 5+1 pěkných a zajímavých kousků, které vás jistě potěší nejen svou variabilitou, ale také cenou. Najdete mezi nimi stoly s menšími i většími rozměry, ale také stoly s nastavitelnou výškou do rohu.

Julia

Výškově nastavitelný stůl Julia
Zdroj: Mall.cz

Výškově nastavitelný stůl Julia je ideální do dětského pokoje. Díky výšce v rozmezí 63-96 cm poroste spolu s vaším dítětem a vy si tak nebudete muset každý rok lámat hlavu se stolem novým. Celý stůl je vyrobený z masivního dřeva borovice, je velmi odolný, pevný a především zdravotně nezávadný. Rodiče jistě potěší také jeho snadná údržba, stačí jej pouze přetřít navlhčeným hadříkem. Pracovní deska tohoto stolu je sklápěcí, takže je možné ji zvedat dle potřeby dítěte. Jedním jednoduchým krokem můžete mít z psacího stolu i malířský stojan! K výškově nastavitelnému stolu Julia také patří zásuvka na drobnosti a nutné potřeby. Výška stolu se mění ručně, obsluha je velmi jednoduchá a zabezpečená proti zásahu menších dětí.

Technické parametry výškově nastavitelného stolu Julia

VlastnostSpecifikace

Materiál desky

dřevo

Materiál konstrukce

dřevo

Rozměry (v, š, h)

63-96 x 109 x 55 cm

Barva desky

borovice

Barva konstrukce

borovice

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný stůl Julia

ObchodCena
Mall.cz2 983 Kč

Nomad

Výškově nastavitelný stůl Nomad
Zdroj: Ajprodukty.cz

Výškově nastavitelný stůl Nomad se se svými menšími rozměry skvěle hodí tam, kde není příliš prostoru. Je vyroben z kvalitního lamina, které je nejen odolné, ale také se velmi snadno čistí. Výška je nastavována elektricky a k její změně slouží jednoduché ovládání pomocí tlačítka. Ocelová konstrukce stolu je dostatečně pevná a odolná a zajišťuje maximální stabilitu tohoto výškově nastavitelného stolu. Byla mechanicky testována a splňuje všechny důležité normy. Bílá deska a černá konstrukce tvoří velmi elegantní a moderní celek. Výškově nastavitelný stůl Nomad lze kombinovat i s dalšími kusy nábytku z této řady. Díky tomu si můžete vytvořit ergonomický, bezpečný, zdravý a také krásný pracovní prostor.

Technické parametry výškově nastavitelného stolu Nomad

VlastnostSpecifikace

Tloušťka desky 

2 cm

Materiál desky

lamino

Materiál konstrukce

ocel

Nosnost

100 kg

Rozměry (v, š, h)

70-117 x 75 x 120 cm

Hmotnost

42,1 kg

Barva desky

bílá

Barva konstrukce

černá

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný stůl Nomad

ObchodCena
Ajprodukty logo8 290 Kč

Flexus

Výškově nastavitelný stůl Flexus je ovládán elektricky pomocí jednoduchého ovládání, se kterým polohu změníte snadno a rychle jen jedním stisknutím. Díky výkonému motoru je výška nastavena nejen rychle, ale také plynule. Stůl je vykrojený a nabízí tak dokonalou podporu pro lokty a umožňuje větší rozsah pohybu. Předměty na stole, například počítač, můžete mít umístěny jak po pravé, tak po levé ruce, a přitom pohodlně a vzpřímeně sedět i stát. Deska z lamina je odolná proti poškrábání a její údržba je velmi jednoduchá. Je doplněna o praktické průchodky na kabely, které díky nim jednoduše skryjete. Konstrukce stolu je vyrobena z ocele a lakovaná práškovou barvou a je zcela zdravotně nezávadná. Navíc je také dostatečně stabilní a stůl díky ní unese váhu až 100 kg. Výškově nastavitelný stůl Flexus má rektifikační nohy, díky kterým jej pevně umístíte i na nerovný podklad.

Technické parametry výškově nastavitelného stolu Flexus

VlastnostSpecifikace

Tloušťka desky 

2 cm

Materiál desky

lamino

Materiál konstrukce

ocel

Nosnost

100 kg

Rozměry (v, š, h)

70-117 x 80 x 160 cm

Hmotnost

46,9 kg

Barva desky

bílá, buk, šedá

Barva konstrukce

šedá

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný stůl Flexus

ObchodCena
Ajprodukty logo10 490 Kč

Modulus

Výškově nastavitelný stůl Modulus disponuje extrémně dlouho délkou zdvihu, tedy rozdílem mezi nejnižší a nejvyšší polohou. Díky tomu je opravdu flexibilní a uspokojí tak téměř všechny potřeby. Díky jeho tvaru lze tento stůl pohodlně umístit i do rohu místnosti. Vykrojená deska nabízí dostatečný prostor a také podporu pro lokty, které si o ni můžete pohodlně opřít. Lamino, z kterého je deska vyrobena, je velmi odolné a snadno se udržuje, disponuje také velmi dlouhou životností. Na výběr je hned z několika barevných provedení, takže můžete stůl přizpůsobit zbytku místnosti. Pořídit si navíc můžete i další části nábytku ze stejné modelové řady, které mají stejný design a pomohou vám tak vytvořit dokonale sladěný pracovní prostor. Odolná a pevná ocelová konstrukce zajišťuje dostatečnou stabilitu stolu. Výškově nastavitelný stůl Modulus je navíc vybaven antikolizní ochranou, která v případě, že stůl narazí při svém pohybu dolů i nahoru na přepážku, okamžitě pohyb zastaví.

Technické parametry výškově nastavitelného stolu Modulus

VlastnostSpecifikace

Tloušťka desky 

2,5 cm

Materiál desky

lamino

Materiál konstrukce

ocel

Nosnost

120 kg

Rozměry (v, š, h)

64-129 x 120 x 160 cm

Hmotnost

60,2 kg

Barva desky

bílá, bříza, černá, dub

Barva konstrukce

stříbrná

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný stůl Modulus

ObchodCena
Ajprodukty logo14 290 Kč

Adeptus

Výškově nastavitelný stůl Adeptus jistě potěší každého, kdo touží po rozměrné, ergonomické a bezpečné pracovní ploše. Díky svému tvaru se perfektně hodí do rohu místnosti a může tak ušetřit místo navíc. Stůl je ergonomicky tvarovaný a pracovní deska je vykrojená. Díky tomu můžete sedět blíže k obrazovce a pohodlně si opřít i lokty, navíc snadno dosáhnete do všech rohů stolu. Pracovní deska je vyrobena z lamina, velmi odolného materiálu, který nejen že dlouho vydrží, ale také se velmi snadno udržuje. Ovládání stolu je velmi jednoduché, stačí jedno stisknutí tlačítka a elektrický motor začne měnit polohu stolu. Konstrukce z ocele disponuje třemi nohami, které zaručují dostatečnou stabilitu stolu. Každá noha má vlastní elektrický motor, díky tomu je změna polohy rovnoměrná, plynulá a navíc také velmi tichá. K výškově nastavitelnému stolu Adeptus lze dokoupit mnoho zajímavých doplňků a také další kusy nábytku se stejným vzhledem. Na výběr máte hned z několika barevných provedení jak pracovní desky, tak konstrukce stolu. Můžete tak jeho vzhled přizpůsobit okolí a vytvořit dokonale sladěný pracovní prostor.

Technické parametry výškově nastavitelného stolu Adeptus

VlastnostSpecifikace

Tloušťka desky 

2,2 cm

Materiál desky

lamino

Materiál konstrukce

ocel

Nosnost

130 kg

Rozměry (v, š, h)

62-128 x 200 x 220 cm

Hmotnost

83,5 kg

Barva desky

bílá, buk

Barva konstrukce

černá, šedá

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný stůl Adeptus

ObchodCena
Ajprodukty logo26 990 Kč

Standard

Výškově nastavitelný rám Standard
Zdroj: Mall.cz

Díky rámu Standard můžete téměř jakýkoliv stůl přeměnit na výškově nastavitelný. Stačí jen vyměnit stolové podnoží. Výškově nastavitelný rám Standard má v každé noze umístěný elektrický pohon, který nastavuje nejen výšku, ale také šířku rámu. Oproti jiným výškově nastavitelným stolům si tak můžete přizpůsobit i pracovní plochu samotnou. Ocelová konstrukce je vysoce odolná a zajišťuje stolu maximální stabilitu. Výškově nastavitelný rám Standard je také vybaven antikolizním systémem, který zastaví změnu polohy v případě nárazu na překážku. K dispozici jsou tři barevná provedení, která vypadají velmi elegantně a moderně a díky této variabilitě máte zaručeno, že rám dokonale sladíte se zbytkem místnosti.

Technické parametry výškově nastavitelného rámu Standard

VlastnostSpecifikace

Materiál konstrukce

ocel

Nosnost

100 kg

Rozměry (v, š)

70-120 x 120-200 cm

Barva konstrukce

aluminium, bílá, černá

Obchody, kde koupíte výškově nastavitelný rám Standard

ObchodCena
Mall.cz12 990 Kč
(0 hlasů)

Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..