Myčka na nádobí

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.5 důvodů, proč používat eko tablety do myčky

Myčku má dnes každá třetí domácnost v České republice. V porovnání s ručním mytím spotřebuje myčka až dvakrát méně energie a třikrát méně vody. Dávkování tabletami je mnohem pohodlnější než odměřování prášku do myčky. Běžné tablety mají velké nevýhody pro životní prostředí, zdraví lidí i zvířat. Řešením jsou ekologické tablety do myčky. Jaké mají výhody? 

Jsou zdravější

Běžné tablety do myčky obsahují fosfáty, fosfonáty, dusík, tenzidy, chlor, ropné deriváty, louhy, optické zjasňovače, syntetická barviva a parfemace. Zbytky těchto látek zůstávají na umytém nádobí, ze kterého každý den jíme a pijeme. Zatím se neví, jak velký dopad na lidské zdraví tyto látky mají. Diskutuje se ale o možné spojitosti rakoviny žaludku a složení běžných prostředků na nádobí. I proto je lepší si zvolit eko tablety do myčky, ideálně s prověřenou certifikací jako jsou například EcoGarantie, Ecocert, Allergy UK a další. Ekologické tablety do myčky jsou navíc hypoalergenní, takže jsou vhodné i pro alergiky. 

Jsou účinné 

Stejně jako běžné tablety do myčky. Pro nejlepší výsledky s eko tabletami do myčky doporučujeme několik tipů:

  • Otestujte si tvrdost vody u vás doma. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám testovací pásek.
  • Na své myčce nastavte vestavěný změkčovač vody o 8 °dH (tzv. německé stupně) nad vaši lokální tvrdost vody.
  • Pokud nemáte ekologické tablety “vše v jednom”, tak při mytí používejte regenerační sůl a ekologické leštidlo, které zabraňují usazování vodního kamene na skleničkách a příborech.
  • Nastavujte program myčky správně. Čím špinavější nádobí máte, tím nastavte vyšší teplotu a delší mycí program. Myslete na to, že čím vyšší teplota, tím méně ekologické mytí je. Nejvíce energie spotřebuje myčka na ohřev vody. Nejekologičtější je proto program ECO, pokud ho vaše myčka má. Spotřebovává o 30 až 40 % méně energie i vody. 
  • Myčku pravidelně čistěte. Ekologicky ji můžete čistit octem, kyselinou citronovou nebo sodou. Nalijte hrnek octa nebo nasypte 110 g kyseliny citronové na dno prázdné myčky a zapněte na nejdelší program nebo na program čištění. Jedlá soda zbavuje myčku zápachu a mastnoty. Nasypte hrnek na dno prázdné myčky, nechte přes noc sodu působit a ráno zapněte program na oplachování. 

TIP: Jak vybrat vhodnou myčku na nádobí se dočtete v našem článku Myčka na nádobí vám ušetří čas i energii.

Jsou lehce odbouratelné

Běžné tablety do myčky obsahují nebezpečné látky nejen pro lidské zdraví ale také pro životní prostředí. Také mohou ztěžovat procesy v čistírnách odpadních vod. Tenzidy a pěnící látky, které rozpouští špínu na nádobí, oslabují odolnost ryb vůči bakteriím a parazitům. Fosfáty a dusík způsobují přemnožení mikroorganismů (hlavně sinic) a vymírání vodních ekosystémů, protože jim berou potřebný kyslík. Ekologické tablety do myčky obsahují minerální a organické složky, které jsou v přírodě snadno odbouratelné. 

Jsou vhodné do domácích čističek odpadních vod

Narozdíl od běžných tablet do myčky. Čištění vody v domácí čističce probíhá s pomocí bakterií. Aby bakterie v čističce přežily, je třeba používat ekologické a snadno rozložitelné čisticí prostředky, zejména eko tablety do myčky, eko prací prostředky a eko čisticí prostředky na WC bez agresivního chloru a další škodlivé chemie.

TIP: Myčka nádobí Vám může ušetřit peníze za vodu více se dočtete v našem článku Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí!

Šetří plastové obaly tablet

Běžné tablety do myčky jsou balené do plastových obalů. Eko tablety do myčky jsou většinou zabalené do rozložitelného obalu, který se dává do dávkovače myčky celý. Ve vodě se pak zcela rozpustí. Používáním ekologických tablet do myčky tak snížíte plastový odpad z vaší domácnosti. Některé značky (např. Mulieres) mají obal ekologických tablet do myčky z upcyklovaných kartonů. Po spotřebování tablet ho tak můžete vyhodit na kompost, nebo dál využít. 

eco dishwasher tablets Mulieres
Mulieres ekologické tablety do myčky.

Při výběru dejte pozor na greenwashing

Ekologické přípravky jsou dnes v módě. Označení přírodní, natur nebo eko na obalu tablet do myčky je často jen marketingový tah. Mnohdy mají tablety do myčky s takovým heslem na obalu zdraví škodlivý obsah. Proto vždy čtěte konkrétní složení produktu, opřete se o důvěryhodné certifikace a nakupujte značky, pro které je důležité zdraví lidí, zvířat i přírody. Všechny výše zmíněné výhody najdete například u značek Mulieres, Ecozone, Sonnet nebo Ecover. Tyto ekologické tablety do myčky nabízí Econea.cz

ecover tablety do myčky
Ekologické tablety od společnosti ecover.
5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..