Úspora peněz

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí!

Jak uspořit na chodu domácnosti jsme věnovali již několik článků. V tomto se zaměříme na způsoby, jak šetřit vodu. Opět platí, že způsobů, jak ušetřit na vodě, je více. U některých se musíme vzdát části svého pohodlí, do jiných musíme trochu investovat, některé nás ale vyjdou zcela „zadarmo“. Tak jako tak se v dlouhodobém horizontu veškeré prvotní investice vždy zaručeně vrátí.

Šetřit vodu má dva významy

Šetřením vody můžeme myslet nejen to, že snížíme její spotřebu, ale také to, že se budeme snažit vodě co nejméně škodit. O důležitosti pitné vody asi není nutné diskutovat. Ne vždy ale tušíme, jak vlastní činností přispíváme k jejímu horšímu stavu. Víte, co vlastně všechno s vodou splachujete? S jakými látkami voda ve vaší domácnosti přijde do styku? Stačí zaměnit drogerii či kosmetiku za alternativy, které neobsahují nebezpečné škodliviny. Pokud vás toto téma zajímá, více se o něm můžete dočíst i v našem článku 11 látek, na které si dát pozor při výběru kosmetiky a drogerie. Jistě jste také slyšeli o znečišťování oceánů plasty, ušetřit vodě starosti tak můžete i snížením jejich spotřeby.

Teplá voda je dražší než studená

Je to logické, protože zatímco u studené vody platíte pouze za vodu samotnou, u teplé vody je nutné připočítat náklady na její ohřev. Zkuste se zamyslet nad tím, zda zbytečně neplýtváte právě teplou vodou a zda ji v některých situacích nemůžete vyměnit za studenou vodu. Například sprchováním studenější vodou nejen že ušetříte náklady za vodu, ale posílíte tím také své zdraví. Často je pro nás používání teplé vody jen o zvyku, který se dá při troše úsilí změnit. Záleží tedy jen na vás, jak moc chcete nebo potřebujete ušetřit a čeho se kvůli tomu dokážete vzdát. Těch způsobů je samozřejmě více, takže se hned nemusíte na svém pohodlí omezovat úplně ve všem. I jedna věc, kterou se vám podaří změnit, vám dokáže ušetřit spoustu peněz za rok.

TIP: Teplem se dá plýtvat všelijak. Čemu se vyvarovat a na co si dát pozor vám poradí náš článek Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Sprchování versus koupání

Podle různých propočtů a výzkumů je při sprchování spotřeba vody až o 1/3 nižší než při koupání. Při spuštěné sprše sice proteče spousta vody, je jí ale stále méně, než kolik jí je potřeba na napuštění vany. Záleží ale samozřejmě na více okolnostech – pokud se sprchujete 30 minut, pak by vás levněji asi vyšla jedna koupel. Těm milovníkům koupání, kteří chtějí ušetřit vodu, bohužel nezbude nic jiného, než si oblíbenou činnost dopřávat o něco méně. I při sprchování můžete ušetřit vodu ještě víc. Stačí, když nebudete mít sprchu puštěnou po celou dobu, co pod ní stojíte. Voda vám dobře postačí jen na začátku a na konci sprchovací rutiny. Pokud si ale pod proudem teplé vody nejlépe odpočinete a je pro vás těžké se delšího sprchování vzdát, ušetřit vám může pomoci speciální úsporná hlavice. Voda jí bude protékat v menším množství, ale vy rozdíl téměř nezaznamenáte – pouze na vyúčtování.

TIP: Úsporných sprchových hlavic existuje více typů. Jedním z nich je vzduchový, který do vody přidává vzduch, takže vody může téci méně, ale vy to nijak nepocítíte. Druhý typ je pulzující, který vodu vytlačuje v několika pulzech za sekundu. Opět se jedná o změnu, kterou vy stěží postřehnete, voda se tím ale značně ušetří.

Sprchovací hlaviceVodu můžete ušetřit i během čištění zubů

Vodou někdy plýtváme zcela automaticky a nedochází nám, že úplně zbytečně. Mnoho lidí si například čistí zuby a vodu během té doby nechává téct. I v případě, že si vodu zapnete jen na začátku a konci čištění zubů, proteče kohoutkem větší množství vody, než ve skutečnosti potřebujete. Ideálním způsobem, jak vodu během čištění zubů co nejvíce šetřit, je natočit si jí trochu do kelímku. Sami brzy dokážete odhadnout, jaké přesné množství jí potřebujete na všechny úkony a už nikdy nebudete muset při čištění zubů spotřebovat víc vody, než je nutné. Jen pro porovnání – za 2 minuty proteče přibližně 20 litrů vody, v kelímku vám jí postačí jen několik decilitrů. Tento způsob můžete využít také při holení. A všeobecně se zkuste naučit zastavovat vodu vždy, když ji nepotřebujete, byť by to mělo být jen na pár vteřin.

TIP: Uspořte ještě více s našimi tipy, jak na úsporu elektrické energie, které najdete v článku Úspora energie – jak na ni?

Jak ušetřit vodu při praní?

Pračka je úžasný pomocník a díky moderním technologiím nám může pomoci také s šetřením. Dnes jsou běžně dostupné pračky, které mají úsporu vody, jsou schopné si podle množství prádla samy zhodnotit, kolik vody je na jeho vyprání potřeba, a navíc jsou také schopny uzpůsobovat potřebám praní teplotu vody – a tím vám ušetřit také energii potřebnou na její ohřev. Pokud vaše pračka toto neumí, perte jen tehdy, když je zaplněna více než z poloviny. U některých druhů textilií zvažte, zda by nebylo rychlejší a šetrnější umýt ho v ruce, ideálně nechat odmočit a vyprat ručně v napuštěném umyvadle, nikoliv pod tekoucí vodou. Zamyslete se také nad tím, zda je nutné oblečení či jiné textilie vůbec prát. Někdy je pereme jen pro navození čerstvosti a libé vůně, může ale stačit prádlo pouze vyvětrat či do skříně s ním umístit mýdlo nebo vonné sáčky. Některé skvrny snadno odstraníte pomocí jedlé sody a jiných pomocníků.

Splachujte tak, jak se má

Existují typy záchodových nádržek, které jsou vybaveny dvěma tlačítky na splachování. U nádržek, které mají jen jedno tlačítko, je při spláchnutí vypuštěno pokaždé stejné množství vody, a to je ve většině případech vyšší, než je potřeba. Dvě tlačítka na splachování vám umožní splachovat méně nebo více a díky tomu můžete spotřebu vody snížit až o několik litrů. Zejména u vícečlenných rodin je toto řešení ideální. U záchodu si dejte také pozor na jeho protékání, kvůli kterému se vám spotřeba vody může rapidně zvýšit a tím také prodražit. Pokud si tedy všimnete, že platíte více než jste zvyklí, zkontrolujte všechna těsnění a zda záchod nikde neprotéká.

TIP: Zvážit můžete také pořízení tzv. WC stopu. Jedná se o zařízení, pomocí kterého můžete přesně korigovat množství splachované vody. Toto zařízení je také velmi účinné při protékání záchodu. Umístí se snadno do splachovací nádržky, kde funguje jako jakési závaží, díky kterému se splachování ukončí dříve a dojde tak k ušetření protékané vody.

Myčka nádobíJe úspornější mýt nádobí v ruce, nebo v myčce nádobí?

Míra spotřeby vody u myček nádobí by měla být u každého výrobku uvedena. Průměrně se pohybuje od 12 do 18 litrů. Jak už jsme zmiňovali u čištění zubů, kohoutkem může během 2 minut protéct až 20 litrů vody. Teď si tedy můžete snadno spočítat, zda vás vyjde levněji mytí nádobí v ruce, či je úspornější pořídit si myčku nádobí. Záleží samozřejmě také na tom, zda při ručním mytí nádobí používáte více teplou, nebo studenou vodu či zda máte vodu puštěnou po celou dobu mytí. Pokud se vám do myčky nádobí investovat nechce, můžete vodu ušetřit právě tím, že si napustíte dřez a nádobí umyjete ve vodě, poté vám bude stačit menší množství vody pouze na finální opláchnutí. Další dobrou radou je více zašpiněné nádobí napřed odmočit, aby se vám umývalo snadněji a tedy i rychleji a abyste na jeho mytí spotřebovali méně vody.

TIP: Ušetřit na spotřebě vody vám mohou pomoci také tzv. šetřiče. Ty lze snadno nainstalovat nejen na sprchu, ale i na vanu, umyvadlo či dřez – vodu tak můžete ušetřit úplně všude. Tyto šetřiče přiškrcují průtok vody. To může být zpočátku nepříjemné, protože jsme zvyklí na vysoký a silný tok. Tím ale vody často proteče opravdu zbytečné množství a i menší průtok nám stačí k umytí sebe či nádobí.

Vodou lze zbytečně plýtvat i při vaření

Není zcela ojedinělé, že neodhadneme správné množství vody, které potřebujeme na vaření. Používáním většího množství vody neplýtváte jen vodou, ale také energií, která je potřeba pro její ohřátí. Tím, že se naučíte užívat vody jen tolik, kolik opravdu potřebujete, tak můžete ušetřit na více frontách. Vodu necháváme často také puštěnou v případě očišťování potravin, což je opět lehce zbytečné. Vždy je levnější, pokud si napustíte určité množství vody do nádoby, než když ji necháte volně téct proudem. Očistit potraviny tak můžete i v hrnci s vodou a pak je na závěr jen opravdu rychle opláchnout. Mnohdy jde o zvyk, protože jsme si navykli vykonávat spoustu činností při tekoucí vodě, trocha cviku by vám ale mohla pomoci, pokud o to stojíte, naučit se vodu využívat šetrněji. Vodu, která vám po tomto úkonu zůstane, můžete navíc použít např. na zalití květin.

Šetrné zalévání

Při zalévání zahrady vám levněji vyjde využití konve spíše než hadice. Tou totiž opět proteče velké množství vody a část z ní se vůbec nevyužije. Ideální je využívání dešťové vody, na mnoha zahradách lze vidět jeden či více obrovských kanystrů či jiných nádob, do kterých se voda shromažďuje. Pokud si tedy nechcete odepřít pohodlí při použití hadice, využitím dešťové vody můžete ušetřit i s ní. Ideální dobou pro zalévání je brzy ráno nebo večer, kdy jsou nižší teploty a voda se tak v půdě déle udrží.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro úsporu vody

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..