Klimatizace vám pomůže zvládnout i velmi teplé léto

Klimatizace se v posledních letech stala nedílnou součástí mnoha obchodů, kanceláří a také domácností. Díky ní si můžete teplotu uvnitř nastavit přesně tak, jak potřebujete. Klimatizace bude tuto teplotu stále udržovat a vy se tak u sebe doma můžete cítit příjemně bez ohledu na teploty panující venku. Klimatizace může mít ale i spoustu dalších úžasných funkcí. Jaké to jsou a na jaké další parametry si dát pozor, abyste si vybrali tu nejlepší klimatizaci pro svou domácnost?

Klimatizace dokáže ochladit, ale i topit

Obsah článku

TOP 7 mobilních klimatizací (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Tristar AC-5529Tristar AC-5529
Olimpia Splendid Compact 8POlimpia Splendid Compact 8P
Gorenje KAM26PGorenje KAM26P
Sencor SAC MT9020CSencor SAC MT9020C
Klarstein Metrobreeze RomKlarstein Metrobreeze Rom
Electrolux EXP26U758CWElectrolux EXP26U758CW
Carrier PC-09HPPDCarrier PC-09HPPD

TOP 5 nástěnných klimatizací (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
KAISAI Eco KEX-18KAISAI Eco KEX-18
LG Standard S12EQLG Standard S12EQ
Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QEMidea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE
Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18
Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEUSamsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU

Co je to klimatizace?

Klimatizace je zařízení, které nám pomáhá udržovat v místnosti optimální teplotu, a to pomocí ochlazování či ohřívání vzduchu. Optimální teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 a 22 °C, konkrétní stupeň samozřejmě závisí na vašich osobních preferencích. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by ale nikdy rozhodně neměl překročit 6 °C, abyste při přechodu z místnosti ven neutrpěli tepelný šok. Na trhu narazíte na spoustu typů klimatizací. Nejčastěji se dělí podle způsobu umístění. Základní dva typy jsou mobilní (pohyblivé) a stacionární (pevné) klimatizace. Stacionární klimatizace jsou nejčastěji splitové, to znamená, že mají dvě vzájemně propojené jednotky – venkovní a vnitřní. Pozor si dejte na ochlazovače vzduchu, které se od na první pohled příliš neliší od mobilních klimatizací, je však mezi nimi hned několik zásadní rozdílů (viz níže). Klimatizace dokáže nejen změnit teplotu vzduchu, ale také z něj odvést vlhkost, zabránit tím vzniku a šíření plísní a udržovat vzduch čistší.

TIP: K letnímu osvěžení může přispět i bazén. Jak si pořídit ten nejlepší vám prozradí tento náš článek.

Z čeho se klimatizace skládá?

Splitová klimatizace se skládá ze dvou částí, tedy vnitřní a venkovní jednotky. Tyto jednotky jsou mezi sebou propojeny kabely zajišťujícími jejich komunikaci a také potrubím, kterým proudí chladivo. K venkovní jednotce může být připojeno i více vnitřních jednotek, v takovém případě se jedná o tzv. multisplit. Vnitřní jednotky je nejlepší instalovat co nejblíže stropu, aby byl vzduch distribuován po místnosti od shora a tedy rovnoměrněji. Venkovní jednotka se nejčastěji umisťuje přímo na stěnu budovy, na balkón či na střechu, lze ji ale umístit i dovnitř, ideálně do nebytového prostoru. V případě mobilní klimatizace je k dispozici pouze jedna jednotka, a to ta vnitřní. Tu lze umístit do otevřeného okna, do speciálně vytvořeného otvoru nebo ji položit na zem kamkoliv v místnosti, kde je zrovna potřeba. Při výběru vhodného místa jste však omezeni délkou vývodní hadice, která musí vést z místnosti ven, a to buď otevřeným oknem či opět speciálním otvorem.

Jak na odvod horkého vzduchu a kondenzátu?

Klimatizace přivádí vzduch zvenčí, upravuje jej na nastavenou teplotu, upravený vzduch přivádí do místnosti a zároveň jej poté odvádí spolu s odpadním teplem ven z budovy. Horký vzduch je u stacionární klimatizace odváděn skrz mřížku ve venkovní jednotce, u mobilní klimatizace skrz vývod hadice umístěný ven z místnosti. Během úpravy teploty vzduchu ale dochází ještě k tvorbě kondenzátu, který je rovněž třeba odvádět. U stacionární klimatizace se nejčastěji odvádí speciální hadičkou, jejíž vývod může být napojen na odpadní systém či svod dešťové vody apod. U mobilních klimatizací je kondenzát nejčastěji shromažďován ve speciální nádržce, kterou je potřeba pravidelně vylévat. Existují však také modely s automatickým výparníkem, které kondenzát promění v páru a odvádí ji ven spolu s horkým vzduchem skrz hadici.

TIP: Okolí vývodní hadice u mobilních klimatizací je nutné dostatečně utěsnit, aby do místnosti neproudil neupravený vzduch zvenčí. Součástí balení mobilních klimatizací je proto často také speciální textilní těsnění.

Klimatizace vás v létě dokonalé ochladí

Nepleťte si klimatizaci s ochlazovačem vzduchu!

Mobilní klimatizace jsou od ochlazovače vzduchu často na první pohled nerozeznatelné. Oba přístroje vypadají totiž velmi podobně, ačkoliv způsob jejich fungování je zcela odlišný. Na rozdíl od klimatizace ochlazovač vzduchu nevyužívá chladivo. To je velmi důležitá část klimatizací a typ použitého chladiva by měl výrobce vždy uvádět. Pokud jej u přístroje nenajdete, jedná se s velkou pravděpodobností právě o ochlazovač vzduchu. Ten místo chladiva používá vodu, případně led, které je nutné pravidelně doplňovat. Ochlazovač má nižší výkon a chladí tedy vzduch o něco méně než klimatizace, zároveň je ale také schopen jej ohřívat. Ochlazovač je levnější, má nižší spotřebu, je tišší, kompaktnější a především není nutné odvádět horký vzduch. Zásadním rozdílem mezi klimatizací a ochlazovačem také je, že zatímco klimatizace ze vzduchu vlhkost odvádí, ochlazovač vzduch zároveň zvlhčuje. Příliš suchý vzduch nemusí být každému příjemný a může způsobovat i menší zdravotní problémy. Pro někoho proto může být ochlazovač vzduchu vhodnější.

Lze využít klimatizaci i k vytápění?

Klimatizace se po dlouhou dobu používala pouze k ochlazování vzduchu, ten však zvládne také ohřát. Klimatizace je navíc v mnoha případech mnohem účinější a především úspornější variantou než některá topení. Její spotřeba energie je dokonce při ohřívání mnohem nižší než při ochlazování vzduchu. V mnoha porovnáních vychází klimatizace jako dodatečný zdroj tepla mnohem lépe než například plynový kotel nebo přímotop. Oproti plynovému kotli má klimatizace výrazně nižší pořizovací náklady, místnost zvládne vytopit mnohem rychleji i než přímotop a teplo vydává téměř ihned po zapnutí. Kromě ohřátí vzduch také trochu pročistí a odvlhčí, takže i v zimě se můžete těšit ze stejných výhod jako v létě. Díky celoročnímu provozu za velmi nízké spotřeby energií je klimatizace stále oblíbenějším zařízením, které si nachází své pevné místo téměř v každé domácnosti. Pozor si dejte pouze na provozní teploty. V případě, že je venku chladněji, klimatizace může být méně účinná nebo přestat fungovat úplně.

TIP: Nejste si jistí, zda je klimatizace pro vytopení vaší domácnosti to pravé? Přečtěte si náš článek o přímotopech a výsledky si sami porovnejte!

Základní kritéria pro výběr klimatizace

Výběr konkrétního typu a modelu klimatizace závisí na mnoha kritériích. Ještě než se podíváte na nabídku v obchodech, zkuste si načrtnout základní představu, co od klimatizace vyžadujete. Budete ji používat jen na ochlazování vzduchu, či chcete, aby měla také funkci topení, odvlhčování vzduchu či ventilátor, s jehož pomocí je v místnosti vytvořen osvěžující proud vzduchu? Jak velkou místnost, popřípadě kolik místností budete s pomocí klimatizace ochlazovat? Je možné ve vaší domácnosti provádět stavební úpravy, nebo ne? Nepostačí vám ochlazovač vzduchu? Při výběru klimatizace se zajímejte také o použité chladivo. Ta se liší svým chladícím výkonem a také dopadem na životní prostředí. Mezi nejpoužívanější typy patří R410A, které má vysokou chladivost, ale je nejméně ekologické, o něco ekologičtější, ale méně účinné varianty pak jsou chladiva R407c a R32. Některé klimatizace jako chladivo využívají alternativy, které jsou nejekologičtější: CO2 či propan, na který narazíte pod označením R290.

Jaká jsou důležitá kritéria při výběru klimatizace?

Dělení klimatizací

Klimatizací existuje celá řada a abyste si mohli být jistí, že jste si vybrali přesně tu, která splňuje všechny vaše požadavky, pojďme si teď jednotlivé typy představit blíže:

Mobilní klimatizace

Jedná se o malé, kompaktní přístroje, s kterými lze snadno manipulovat a umístit je přesně tam, kde potřebujete. Mobilní klimatizace sice nejsou tak výkonné jako stacionární, modely s vyšším výkonem ale bez problémů zvládnou ochladit či vyhřát i menší místnost. Velkou výhodou mobilní klimatizace je, že pro její instalaci není nutné provádět žádné stavební úpravy a lze ji použít ve všech místnostech. Je však nutné zajistit odvod horkého vzduchu, případně kondenzátu. Vývodní hadice není většinou příliš dlouhá, proto výrobci doporučují umístit mobilní klimatizaci co nejblíže k oknu či otvoru ve zdi, kterým ji budete chtít vést. Prodloužení hadice se nedoporučuje z důvodu snížení výkonu klimatizace. Mobilní klimatizace patří k nejlevnějším typům klimatizací.

Nástěnné klimatizace

Jedná se o nejběžnější typ stacionárních klimatizací, který disponuje dvěma jednotkami. Oproti mobilním klimatizacím mají vyšší pořizovací náklady, ale také výkon, jsou spolehlivější, úspornější a šetrnější k životnímu prostředí. Vnitřní jednotka je navíc ve většině případů mnohem tišší než mobilní klimatizace. U nástěnné klimatizace je však náročnější instalace, při které se neobejdete bez stavebních úprav. Předem si proto zjistěte své možnosti, určete si, kam přesně chcete venkovní a vnitřní jednotku umístit a pohlídejte si všechny odpovídající parametry, zejména pak rozměry a hmotnost. Venkovní jednotku lze umístit na zeď, ale také na zem.

Kazetové klimatizace

Kazetové klimatizace jsou speciální typ splitových klimatizací, který se zabudovává do stropního podhledu – do tzv. kazety. Díky tomu dokonale splynou s okolím a nijak výrazně nenarušují celkový vzhled místnosti. Kazetové klimatizace by se měly nainstalovat co nejblíže středu místnosti, aby vyfukovaný vzduch proudil rovnoměrně na všechny strany. Také kazetové klimatizace dokáží vzduch ochladit i ohřát a disponují často i mnoha dalšími užitečnými funkcemi.

Kanálové klimatizace

Kanálová klimatizace jsou nejčastěji nabízeny v multisplitové variantě, slouží totiž zejména k úpravě vzduchu ve více místnostech. Vnitřní jednotka klimatizace je umístěna mimo obytný prostor, například na půdě či je vestavěna do sádrokartonového podhledu. Na zdi či na stropu je z klimatizace vidět pouze mřížka pro nasávání a vyfoukávání upraveného vzduchu. Tento typ je téměř neviditelný a pořizují si jej většinou majitelé již zařízených domácností, kde by jiný typ klimatizace výrazně narušil vzhled místností. Je však nutné mít vyhrazený speciální prostor, kam lze kanálovou klimatizaci umístit, případně počítat s náročnějšími stavebními úpravami. Těm se nevyhnete tak jako tak kvůli nutnosti vytvoření rozvodu potrubí, které bude spojovat venkovní jednotku s vnitřními.

Okenní klimatizace

Tento typ klimatizace je poměrně vzácný a jedná se o alternativu k nástěnné klimatizaci, kdy je do otvoru ve zdi umístěna pouze jedna jednotka složená z venkovní a vnitřní části. Instalace okenních klimatizací je proto o něco jednodušší, ani při ní se však neobejdete bez stavebních úprav. Venkovní jednotky jsou obecně velmi hlučná zařízení, proto se nejčastěji instalují na tu část budovy, kde vyšší hluk tolik nevadí. V případě okenní klimatizace je ale venkovní část na stejném místě jako vnitřní, což může být velmi nepohodlné zejména v případě použití v ložnici či dětském pokoji.

Parapetní klimatizace

Klimatizační jednotka se u tohoto typu instaluje blíže k podlaze a na první pohled může připomínat radiátor. Parapetní klimatizace vypouští upravený vzduch spodními průduchy. V případě ohřívání vzduchu je tak teplý vzduch veden směrem od podlahy, díky čemuž může parapetní klimatizace simulovat podlahové vytápění.

Klimatizace jako lepší varianta pro ochlazení

Nejdůležitějším parametrem klimatizace je její výkon

Stejně jako u většiny jiných spotřebičů, také u klimatizací velmi záleží na jejich výkonu. Ten totiž vypovídá o tom, jak efektivní přístroj bude – čím vyšší výkon, tím rychleji a také účinněji dokáže klimatizace místnost ochladit/vytopit. Výkon se u klimatizací udává ve dvou jednotkách: BTU/hod (British Thermal Unit za hodinu) nebo W/kW (watt, případně kilowatt). 1 BTU/hod odpovídá zhruba 0,29 W. U mobilních klimatizací je průměrný výkon okolo 10 000 BTU/hod. U nástěnných klimatizací se běžný výkon pohybuje v rozmezí 10 000 až 20 000 BTU/hod. Výkon klimatizace je ale nutné přizpůsobit velikosti místnosti. A v potaz berte také to, jak moc je místnost vyhřívána přirozeně, protože čím vyšší přirozené teplo v místnosti, tím vyšší výkon je k jejímu ochlazení zapotřebí. Záleží také na počtu oken v místnosti, kterými dovnitř proniká vzduch, případně na počtu spotřebičů a dalších zařízení vyzařujících teplo. Většina výrobců udává také doporučenou rozlohu či objem místnosti.

Jak je na tom klimatizace se spotřebou energie a účinností?

U klimatizací se setkáte s energetickými třídami A (potažmo A+ či A++) až G. Klimatizace s energetickou třídou B a C mají sice poměrně nízké pořizovací náklady, ty se však vyrovnají náklady vydanými kvůli velmi vysoké spotřebě energií. Doporučujeme proto pořizovat klimatizace s energetickou třídou alespoň A, ideálně však A+ či ještě lépe A++. Vyšší pořizovací náklady se vám díky úspoře na energiích brzy vrátí. U všech typů klimatizací se dále uvádí také EER, tedy účinnost chlazení. Čím vyšší tato hodnota je, tím efektivněji klimatizace chladí. Dostačující EER se pohybuje od 2,0 do 4,0. U klimatizací s funkcí topení se uvádí také hodnota COP, tedy účinnost topení, která by se měla pohybovat od 3,2 do 3,6. U splitových klimatizací můžete narazit také na SEER, což je energetická účinnost při celoročním provozu, která by měla mít hodnotu minimálně 5,6. Existují však také velmi účinné klimatizace se SEER okolo 10 a více.

Všímejte si i rozměrů a hmotnosti klimatizace

Mobilní klimatizace jsou sice oproti splitovým menší a především lehčí, i u nich si však na hmotnost a rozměry dejte pozor. Zejména tehdy, pokud budete s klimatizací často manipulovat a přenášet ji. Některé modely mají až 50 kg, pro snadnější manipulaci jsou ale většinou vybavené posuvnými kolečky, případně také držadly. U splitových klimatizací záleží na rozměrech hned z několika důvodů. Předem si promyslete, kde budou venkovní i vnitřní jednotka umístěny a vybraný prostor si pečlivě přeměřte. Budete tak mít jistotu, že se vám sem klimatizace opravdu vejde. Jelikož se venkovní i vnitřní jednotka většinou instalují na zeď, zaměřte se také na jejich hmotnost. Musíte si být jistí, že se na stěně udrží a případně pořídit podložky či závěsná zařízení a příslušenství, které vám s jejich uchycením pomohou. Kolem venkovní jednotky je také důležité nechat část prostoru volného, vyfoukávaný vzduch, případně pára z kondenzátu mohou být totiž opravdu horké.

Trápí vás horko? Klimatizace ho za vás vyřeší!

Další důležité parametry, které stojí za pozornost

Kromě výše zmíněných údajů uvádí výrobci velmi často také objem průtoku vzduchu. Ten se udává v m3 za hodinu a souvisí rovněž s účinností klimatizace. Čím vyšší objem je, tím více za daný čas projde klimatizační jednotkou vzduchu, tím více vzduchu se ochladí/ohřeje a tím účinněji a rychleji se ochladí/ohřeje celá místnost. U klimatizací s funkcí ventilátoru může tento údaj vypovídat také o kvalitě vyfoukávaného vzduchu. Čím vyšší průtok vzduchu, tím lépe klimatizace vzduch pročistí. U klimatizací si dále také pohlídejte jejich hlučnost. Jedná se o přístroj, který bývá zapojen delší dobu v kuse a vyšší hlasitost může být problematická zejména v noci. Poohlédněte se proto po modelu, který disponuje nočním režimem, který ve vámi navolený čas sníží výkon a tedy i hlučnost klimatizace. Ta se běžně pohybuje mezi 60 až 70 dB, čím dál častěji se ale objevují modely klimatizací s extrémně nízkou hlučností kolem 40 dB i méně.

Šikovné funkce pro ještě větší komfort užívání

Některé modely klimatizací jsou schopné vzduch prohřívat, pokud disponují funkcí topení. Pokud vámi vybraný model klimatizace tuto funkci nemá, zjistěte si, jaké teploty lze na klimatizaci nastavit. Může se totiž stát, že nejvyšší možné teploty vám budou pro vyhřátí bohatě stačit. Klimatizace mají často funkci odvlhčování, s jejíž pomocí snižují vlhkost vzduchu a brání tak tvorbě a šíření plísní či roztočů. Další častou a oblíbenou funkcí je ventilace a filtrace vzduchu. Klimatizace vytváří svěží proud vzduchu, který prochází přes speciální filtr, takže je očištěn od prachu a dalších nečistot. Záleží však také na typu použitého filtru. Velmi šikovný je časovač, pomocí kterého si můžete nastavit dobu, po kterou má být klimatizace zapnutá, případně přesný čas zapnutí a vypnutí. Funkce Auto Restart zajistí, že si klimatizace zapamatuje nastavení i při výpadku proudu, nastavitelné lamely vám umožní směrovat vyfukovaný vzduch tam, kam potřebujete, a funkce Sleep (noční režim) sníží spotřebu i hlučnost.

Jak klimatizaci udržovat, aby vám vydržela co nejdéle?

Jako každý spotřebič i klimatizace vyžaduje dostatečnou a pravidelnou údržbu, abyste co nejvíce prodloužili její životnost a zajistili její nejlepší fungování. V případě, že se kondenzát shromažďuje v k tomu určené nádobě, nezapomeňte jej pravidelně vylévat. Má-li klimatizace filtry, je nutné je jednou za čas očistit. Ideální jsou proto klimatizace s vyjímatelnými a omývatelnými filtry. Zanesené filtry snižují efektivnost klimatizace a mohou mít také vliv na vyšší spotřebě. Zjistěte si také, zda je filtr určen pro vícenásobné použití, ty jednorázové by se měly vyměňovat zhruba co půl roku. U splitových klimatizací je doporučováno jednou za rok provést odborný servis, který obnáší zejména kontrolu elektroinstalace a celkové funkčnosti, chemické vyčištění potrubí, výparníku a kondenzátoru a kontrolu, případně i doplnění chladiva. Jedná se o velmi specializované výkony, do kterých se rozhodně nepouštějte sami. Náklady na servisního technika jsou rozhodně menší než náklady na opravdu škod napáchaných neodborným prováděním těchto úkonů.


TOP 7 mobilních klimatizací (2020)

Mobilní klimatizace jsou přenosná, kompaktní zařízení, která odvádí horko z místnosti ven. Většina modelů ale kromě ochlazování disponuje i dalšími režimy jako je ventilátor či odvlhčování. S mobilní klimatizací se snadno manipuluje, také její zapojení je velmi jednoduché a je okamžitě připravena k provozu. Na rozdíl od větších nástěnných klimatizací není při instalaci mobilní klimatizace nutné provádět jakékoliv stavební úpravy. Mobilní klimatizace jsou ideální do bytů či pronajatých pokojů, kde není možné instalovat nástěnnou klimatizaci. Další výhodou tohoto zařízení je možnost jej snadno přesunout tam, kde je zrovna potřeba.

Tristar AC-5529

Mobilní klimatizace Tristar AC-5529 je vhodná do místnosti o velikosti až do 80 m3, její chladicí kapacita je 9 000 BTU a 2,63 kW a díky své nízké spotřebě energií se může pyšnit energetickou třídou A. Nastavit si můžete teploty od 16 do 31 °C a na výběr je rovnou ze tří režimů: chlazení, odvlhčování a ventilátor. Ventilátor má dvě rychlosti a objem průtoku vzduchu je max. 320 m3/hod. Při odvlhčování nebo sušení je k dispozici kapacita až 1,2 l/hod. Mobilní klimatizace Tristar AC-5529 disponuje nádrží na vodu o objemu 0,5 l, nádrž je vybavena indikátorem, který vás upozorní na její naplnění a nutnost vyprázdnění. K ovládání této mobilní klimatizace lze využít ovládací panel, nebo dálkové ovládání, které je součástí balení. Nechybí ani časovač, na kterém si můžete nastavit přesný čas zapnutí, případně požadovanou délku provozu, po které se přístroj automaticky vypne. Mobilní klimatizace Tristar AC-5529 má také kolečka, díky kterým se velmi snadno přemisťuje.

Technické parametry produktu Tristar AC-5529

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A

Příkon

980 W

Velikost místnosti

80 m³

Výkon chlazení

9 000 BTU / 2,63 kW

Objem průtoku vzduchu

320 m³/hod

Objem nádrže na vodu

0,5 l

Chladivo

R410A

Hlučnost

65 dB

Rozměry (v, š, h)

84 × 34 × 30 cm

Hmotnost

19 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Tristar AC-5529

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce odvlhčování

– bez funkce čištění vzduchu

+ dálkové ovládání

– bez funkce topení

+ časovač

– vyšší hlučnost

+ kolečka pro snadný přesun

+ indikátor naplnění nádrže na vodu

Obchody, kde koupíte produkt Tristar AC-5529


Olimpia Splendid Compact 8P

Olimpia Splendid Compact 8P
Zdroj: Vzdusin.cz

Mobilní klimatizace Olimpia Splendid Compact 8P disponuje termostatem a třemi režimy, včetně odvlhčování. Je velmi kompaktní a díky lamelám směrovaným nahoru se chladný vzduch po místnosti lépe rozptyluje. Vývodní trubice má průměr 15 cm a délku 1,5 m a tuto mobilní klimatizaci je možné instalovat také do otvoru ve zdi či ve skle, případně do přivřeného okna. Všechny komponenty potřebné pro její instalaci (záklopka pro instalaci do zdi nebo skla, lišta do výsuvného okna) jsou součástí balení spolu s dálkovým ovladačem (s LCD displejem) a trubicí pro odvod horkého vzduchu. Mobilní klimatizace Olimpia Splendid Compact 8P je menší než většina mobilních klimatizací na trhu a disponuje také relativně nízkou hmotností. Díky funkci Auto Restart se po výpadku proudu opět zapne a zapamatuje si původní nastavení. Kompresor má speciální ochrannou fázi, která jej nechává po každém zapojení vypnutý po dobu 3 minut, takže lze tuto mobilní klimatizaci bez obav spouštět a vypínat pomocí automatizovaného připojení/odpojení.

Technické parametry produktu Olimpia Splendid Compact 8P

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A

Příkon

1 000 W

Velikost místnosti

60 m³

Účinnost chlazení (EER)

2,6

Výkon chlazení

8 000 BTU / 2,1 kW

Objem průtoku vzduchu

300 m³/hod

Chladivo

R290

Hlučnost

63 dB

Rozměry (v, š, h)

70,3 × 34,5 × 35,5 cm

Délka vývodní trubice

1,5 m

Průměr vývodní trubice

15 cm

Hmotnost

28 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Olimpia Splendid Compact 8P

Klady (+)Zápory (-)

+ ochranná fáze kompresoru

– bez funkce topení

+ Auto Restart

– bez funkce čištění vzduchu

+ digitální termostat

+ funkce odvlhčování

+ dálkové ovládání

Obchody, kde koupíte produkt Olimpia Splendid Compact 8P


Gorenje KAM26P

Gorenje KAM26P
Zdroj: Patro.cz

Mobilní klimatizace Gorenje KAM26P je přenosná, jednoduše se instaluje a nevyžaduje žádné stavební úpravy. Umístíte ji přesně tam, kde potřebujete, a díky dálkovému ovladači, který je součástí balení, ji můžete pohodlně ovládat téměř odkudkoliv. Tato klimatizace spadá do energetické třídy A, disponuje chladícím výkonem až 9 000 BTU (2,1 kW) a využívá chladivo R410A, které je 100% ekologické. Chladivo absorbuje teplo z nasávaného vzduchu a pomocí flexibilní hadice jej odvádí pryč. Objem proudícího vzduchu je až 370 m3 za hodinu. Mobilní klimatizace Gorenje KAM26P disponuje mnoha funkcemi jako je nezávislá ventilace, odvlhčování nebo noční režim. Díky automatické činnosti je určen provozní režim pro optimální pohodlí a mobilní klimatizace také hlídá teplotu, kterou nastavíte. Funkce odvlhčování udržuje vlhkost i pokojovou teplotu tak, aby bylo zaručeno maximální pohodlí. Kapacita odvlhčování je až 1 litr za hodinu. Noční režim zaručí, že ve vámi nastavené době bude z klimatizace proudit vzduch jen mírně, což přispívá k tiššímu chodu.

Technické parametry produktu Gorenje KAM26P

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A

Příkon

955 W

Velikost místnosti

90 m³

Účinnost chlazení (EER)

2,6

Výkon chlazení

9 000 BTU / 2,1 kW

Objem průtoku vzduchu

370 m³/hod

Chladivo

R410A

Hlučnost

64 dB

Rozměry (v, š, h)

69 × 43 × 32,5 cm

Hmotnost

30 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Gorenje KAM26P

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce automatická činnost

– bez funkce čištění vzduchu

+ noční režim

– bez funkce topení

+ funkce odvlhčování

+ dálkové ovládání

+ Auto Restart

Obchody, kde koupíte produkt Gorenje KAM26P


Sencor SAC MT9020C

Sencor SAC MT9020C
Zdroj: Alza.cz

Mobilní klimatizace Sencor SAC MT9020C je ideální zejména díky svému vysoce efektivnímu a také ekologickému provozu. Pro chlazení využívá účinné a zcela přírodní chladivo R290, které je nanejvýše šetrné k životnímu prostředí. Tato mobilní klimatizace se navíc řadí do energetické třídy A. I přes svou ekologičnost a ekonomičnost disponuje chladícím výkonem až 9 000 BTU a zvládne vychladit místnost velikou až 31 m2. Mobilní klimatizace Sencor SAC MT9020C má k dispozici 3 provozní režimy: chlazení, odvlhčování a větrání. Větrání je navíc možné nastavovat hned v několika stupních. Rozsah teplot je 18 až 32 °C a díky režimu odvlhčování je v místnosti zajištěn lehký a svěží vzduch. Mobilní klimatizace Sencor SAC MT9020C se ovládá pomocí ovládacího panelu, či dálkovým ovladačem a disponuje hned několika funkcemi. Časovač pro automatické zapnutí i vypnutí nebo nastavení doby provozu; funkce Sleep pro tišší chod; automatický režim, který dokáže sám upravit intenzitu chladného vzduchu podle zvolené teploty; funkce Auto Restart, díky které si mobilní klimatizace pamatuje nastavení i po výpadku proudu; funkce samoodpařování kondenzátu, díky které je zajištěna ideální vlhkost v místnosti a díky které nemusíte tak často vylévat nádržku na vodu. Mobilní klimatizace Sencor SAC MT9020C má okenní těsnění, které zajišťuje její vyšší účinek. Těsnění je vhodné na všechny typy oken a velmi jednoduše se instaluje – pomocí lepících pásek se suchým zipem. Mobilní klimatizace je navíc vybavena pojezdovými kolečky pro snadný přesun.

Technické parametry produktu Sencor SAC MT9020C

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A

Příkon

1 000 W

Velikost místnosti

31 m2

Účinnost chlazení (EER)

2,6

Výkon chlazení

9 000 BTU / 2,1 kW

Objem průtoku vzduchu

290 m³/hod

Objem nádrže na vodu

0,4 l

Chladivo

R290

Hlučnost

65 dB

Rozměry (v, š, h)

69,5 × 44 × 32,5 cm

Hmotnost

29 kg

Barva

bílá, černá

Klady a zápory produktu Sencor SAC MT9020C

Klady (+)Zápory (-)

+ časovač

– vyšší hlučnost i v nočním režimu

+ funkce Sleep

– náročnější zavírání oken kvůli těsnění

+ nastavitelný úhel sklonu

– bez funkce topení

+ automatické vypnutí

+ úsporná a ekologická

Obchody, kde koupíte produkt Sencor SAC MT9020C


Klarstein Metrobreeze Rom

Mobilní klimatizace Klarstein Metrobreeze Rom nabízí jedinečný výkon až 10 000 BTU / 3,0 kW a zároveň energetickou třídu A+. Teplotu lze nastavovat po jednotlivých stupních v rozmezí od 18 do 30 °C. Na výběr je ze 3 režimů provozu: chlazení, sušení a ventilátor. Zabudovaný 3stupňový ventilátor zajistí lepší cirkulaci vzduchu, lze jej navíc nechat puštěný samotný, užívat si jen silnějšího proudění vzduchu a přitom šetřit za energii. V režimu sušení je odstraňována kondenzovaná voda z klimatizace. Mobilní klimatizace Klarstein Metrobreeze Rom disponuje také časovačem, díky kterému se automaticky podle navolených hodnot zapne či vypne, nebo režimem spánku, ve kterém se pomalu postupně snižuje do režimu chlazení. Tato klimatizace používá chladivo R290, které má nižší potenciál skleníkového efektu. Další skvělou vlastností mobilní klimatizace Klarstein Metrobreeze Rom je její účinnost chlazení EER, která dosahuje hodnoty 3,1. Mobilní klimatizace Klarstein Metrobreeze Rom se ovládá buď pomocí dotykového panelu, nebo s pomocí dálkového ovladače, který je součástí balení. Chybět nesmí ani pohyblivá kolečka pro snadné přesouvání, úložný prostor na přívodní kabel v zadní části či indikátor provozu. Součástí balení je i sada těsnění.

Technické parametry produktu Klarstein Metrobreeze Rom

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A+

Účinnost chlazení (EER)

3,1

Výkon chlazení

10 000 BTU / 3,0 kW

Objem průtoku vzduchu

290 m³/hod

Chladivo

R290

Hlučnost

63 dB

Rozměry (v, š, h)

63 × 33 × 48 cm

Hmotnost

30 kg

Barva

bílá, černá

Klady a zápory produktu Klarstein Metrobreeze Rom

Klady (+)Zápory (-)

+ LCD dotykový displej

– bez funkce topení

+ energetická třída A+

+ vysoká účinnost chlazení

+ prostor pro uložení přívodního kabelu

+ režim sušení

Obchody, kde koupíte produkt Klarstein Metrobreeze Rom


Electrolux EXP26U758CW

Electrolux EXP26U758CW
Zdroj: Datart.cz

Mobilní klimatizace Electrolux EXP26U758CW dokáže díky svému vysokému výkonu ochladit místnost o velikosti až 90 m3. Disponuje také funkcí odvlhčování, která zbaví vzduch nadbytečné vlhkosti a vytvoří příjemné klima a zároveň zabrání vzniku a šíření plísní, a ventilátorem, který vytváří osvěžující proud vzduchu. Kromě vysokého výkonu nabízí mobilní klimatizace Electrolux EXP26U758CW také vysokou úspornost, spadá totiž energetické třídy A++. Díky tomu šetří nejen vaše finance, ale i životní prostředí. Pro svou nízkou hlučnost je klimatizace vhodná i do panelových bytů či pokojů s tenkými stěnami. Na vrchní části klimatizace se nachází přehledný LED displej, na kterém jsou uvedena všechna aktuální nastavení a na kterém lze měnit požadované parametry či režimy provozu. Pro snadnější manipulaci a přesun je mobilní klimatizace Electrolux EXP26U758CW vybavena kolečky a postranními držadly. Nechybí ani funkce automatického režimu či režimu spánku.

Technické parametry produktu Electrolux EXP26U758CW

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A++

Velikost místnosti

90 m³

Výkon chlazení

9 000 BTU / 2,6 kW

Objem průtoku vzduchu

430 m³/hod

Chladivo

R290

Hlučnost

60 dB

Rozměry (v, š, h)

79,6 × 49,3 × 42 cm

Hmotnost

34,5 kg

Klady a zápory produktu Electrolux EXP26U758CW

Klady (+)Zápory (-)

+ automatický a noční režim

– bez funkce čištění vzduchu

+ nízká hlučnost

– bez funkce topení

+ energetická třída A++

+ LED displej

+ držadla pro snadnou manipulaci

Obchody, kde koupíte produkt Electrolux EXP26U758CW


Carrier PC-09HPPD

Mobilní klimatizace Carrier PC-09HPPD je vhodná pro místnosti o velikosti přibližně 12 až 18 m2. Kondenzát se z výparníku automaticky recykluje, takže není potřeba žádná odtoková hadice. Díky tomu je zvýšena pohodlnost používání, ale také chladicí účinnost klimatizace. Inteligentní technologie zapnutí a vypnutí umožňuje automatický přechod z pohotovostního do úsporného režimu. Po dosažení požadované teploty může klimatizace snížit svůj výkon a ušetřit tak na spotřebě energií. Mobilní klimatizace Carrier PC-09HPPD má motorizované klapky, které je možné natáčet a naklápět, a to i dálkově. Nastavíte si tak proud vzduchu přesně tam, kam potřebujete. Velmi užitečná je také funkce Follow Me, která díky čidlu teploty zabudovaném v dálkovém ovladači snímá teplotu ve vašem okolí a té pak přesně přizpůsobuje svůj výkon. Mobilní klimatizace Carrier PC-09HPPD má ideální vývod vzduchu, a to přes nastavitelnou výstupní mřížku. Kolečka a boční manipulační madla usnadňují přemisťování a manipulaci. Nechybí ani časovač.

Technické parametry produktu Carrier PC-09HPPD

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

mobilní

Energetická třída

A

Velikost místnosti

25 m2

Účinnost chlazení (EER)

2,6

Výkon chlazení

2,6 kW

Chladivo

R410A

Hlučnost

52 dB

Rozměry (v, š, h)

76,5 × 46,6 × 39,7 cm

Klady a zápory produktu Carrier PC-09HPPD

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce Follow Me

– těsnění není součástí balení

+ automatická recyklace kondenzátu

– bez funkce topení

+ inteligentní technologie vypnutí a zapnutí

+ velmi tichý chod

+ motorizované klapky, které lze ovládat i dálkově

Obchody, kde koupíte produkt Carrier PC-09HPPD


TOP 5 nástěnných klimatizací (2020)

Nástěnné klimatizace jsou oproti mobilním typům sice dražší, jsou ale také mnohem výkonnější a šetrnější – k vaší peněžence i životnímu prostředí. Jedná se o splitové klimatizace, které se skládají ze dvou jednotek, vnitřní a vnější. U moderních nástěnných klimatizací je vnitřní jednotka velmi tichá, lze ji ovládat i dálkově a často také disponuje mnoha šikovnými funkcemi. Instalace nástěnné klimatizace je o něco náročnější, vnější jednotku je totiž potřeba instalovat z vnější části domu či bytu a propojit ji s vnitřní jednotkou, což se neobejde bez stavebních úprav. Kvůli použitému chladicímu palivu, které může být hořlavé, je navíc v mnoha případech nutné přenechat instalaci odborníkům, aby byla provedena podle bezpečnostních norem a předpisů.

KAISAI Eco KEX-18

KAISAI Eco KEX-18
Zdroj: Mobler.cz

Nástěnná klimatizace KAISAI Eco KEX-18 disponuje moderním kompresorem a stejnosměrným motorem, díky čemuž jsou obě jednotky velmi tiché a energeticky úsporné. Klimatizace navíc využívá jako chladivo plyn R32, který je ekologický a šetrný také k životnímu prostředí. Klimatizaci lze využívat nejen k ochlazování, ale také k ohřívání vzduchu v místnosti a na výběr je z široké škály teplot. Nástěnná klimatizace KAISAI Eco KEX-18 je vhodná do místností o velikosti max. 60 m², lze ji ovládat také dálkově a její používání je velmi pohodlné. Klimatizace používá DC inverter a síťový filtr, který má zvýšenou hustotu HD.

Technické parametry produktu KAISAI Eco KEX-18

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

nástěnná

Energetická třída

A++

Velikost místnosti

60 m2

Výkon chlazení

5,3 kW

Výkon topení

5,6 kW

Objem průtoku vzduchu

2 500 m³/hod

Chladivo

R32

Hlučnost vnitřního dílu

22 dB

Rozměry vnitřního dílu (v, š, h)

30,2 × 95,7 × 21,3 cm

Rozměry vnějšího dílu (v, š, h)

55,4 × 80 × 33,3 cm

Hmotnost

49 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu KAISAI Eco KEX-18

Klady (+)Zápory (-)

+ dálkové ovládání

– k zapojení nutné dokoupit další příslušenství

+ DC inverter

+ ekologické chladivo

+ samočištění výparníku

Obchody, kde koupíte produkt KAISAI Eco KEX-18


LG Standard S12EQ

LG Standard S12EQ
Zdroj: Mall.cz

Nástěnná klimatizace LG Standard S12EQ s aktivní regulací energie, která pomáhá snížit spotřebu energetické energie a zároveň regulovat chladicí výkon. Spotřebu energie je navíc možné pohodlně sledovat na displeji. Klimatizace je dále vybavená ochranným filtrem zachycujícím prachové částice větší než 10 μm. Vnitřek klimatizační jednotky je automaticky čištěn, výměník tepla usušen a následně je celý vnitřní prostor opět sterilizován. Antikorozní úprava Gold Fin chrání plochu tepelného výměníku a prodlužuje tak jeho životnost. Nástěnná klimatizace LG Standard S12EQ s optimalizovaným proudem vzduchu o vysoké rychlosti dokáže výrazně rychleji ochladit vzduch v místnosti. Ten je navíc rovnoměrně distribuován do více směrů, především díky možnosti natáčet lamely obousměrně. Tato klimatizace je také určena k vytápění. Její další skvělou vlastností je opravdu nízká hlučnost vnitřní jednotky, kterou lze ještě snížit o několik stupňů použitím tichého režimu. Nástěnná klimatizace LG Standard S12EQ se ovládá i prostřednictvím dálkového ovládání, případně přes Wi-Fi a mobilní zařízení. Kromě ochlazování a topení disponuje rovněž funkcí odvlhčování vzduchu.

Technické parametry produktu LG Standard S12EQ

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

nástěnná

Energetická třída chlazení

A++

Energetická třída topení

A+

Příkon

1 800 W

Velikost místnosti

90 m³ / 40 m2

Výkon chlazení

12 000 BTU / 3,5 kW

Výkon topení

4 kW

Chladivo

R32

Hlučnost vnitřního dílu

19 dB

Rozměry vnitřního dílu (v, š, h)

30,8 × 83,7 × 18,9 cm

Rozměry vnějšího dílu (v, š, h)

48,3 × 71,7 × 23 cm

Barva

lesklá bílá

Klady a zápory produktu LG Standard S12EQ

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce odvlhčování

– Wi-Fi modul nutné dokoupit

+ tichý chod

+ antikorozní úprava

+ samočištění

+ lamely lze natáčet

Obchody, kde koupíte produkt LG Standard S12EQ


Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE

Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE
Zdroj: Patro.cz

Nástěnná klimatizace Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE slouží k ohřívání, ochlazování a také k odvlhčování vzduchu v místnostech o velikosti až 103 m3 (41 m2). Klimatizaci je možné ovládat i s pomocí dálkového ovládání či chytrého telefonu díky vlastní mobilní aplikaci. Je navíc možné využít také hlasové ovládání (Alexa). Tato klimatizace je šetrná k vašim financím i životnímu prostředí, a to díky využití ekologického chladiva R32. Nástěnná klimatizace Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE disponuje několika šikovnými funkcemi včetně režimu ventilace, časováním, automatickým odmražováním, automatickým restartem a pamětí, která si zapamatuje nastavení lamel po výpadku elektřiny. Kromě toho je vybavená také biologickým a antibakteriálním filtrem a ionizátorem. Nastavené hodnoty lze sledovat na přehledném LED displeji.

Technické parametry produktu Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

nástěnná

Energetická třída chlazení

A++

Energetická třída topení

A+

Příkon

1 865 W

Velikost místnosti

103 m³ / 41 m2

Výkon chlazení

11 000 BTU / 3,2 kW

Výkon topení

12 280 BTU / 3,6 kW

Objem průtoku vzduchu

545 m³/hod

Chladivo

R32

Hlučnost vnitřního dílu

53 dB

Hlučnost vnějšího dílu

62 dB

Rozměry vnitřního dílu (v, š, h)

28,5 × 80,5 × 19,4 cm

Rozměry vnějšího dílu (v, š, h)

55,5 × 77 × 30 cm

Hmotnost vnitřního dílu

7,8 kg

Hmotnost vnějšího dílu

25,7 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE

Klady (+)Zápory (-)

+ ovládání hlasem

– nižší výkon chlazení

+ automatické odmražování

+ antibakteriální filtr

+ paměť nastavení lamel

+ LED displej

Obchody, kde koupíte produkt Midea/Comfee MSAF5-12HRDN8-QE


Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18

Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18
Zdroj: Vzdusin.cz

Nástěnná klimatizace Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18 je velmi kompaktní. Ve venkovní jednotce je umístěn kompresor, vnitřní jednotka je velmi tichá a vzájemně jsou propojeny chladivovým vedením. Invertor využívá speciální technologii, díky které je výrazně úspornější. Úsporu energií slibují také jedny z nejlepších energetických tříd (A++ pro chlazení a A+ pro topení). Nástěnná klimatizace Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18 se velmi jednoduše ovládá, pro vnitřní jednotku je k dispozici dálkové ovládání. Klimatizaci je možné ovládat také přes Wi-Fi a mobilní zařízení (modul je součástí balení). Tepelné čerpadlo umožňuje vytopit místnost na předem nastavenou teplotu. Tato klimatizace disponuje celou řadou funkcí. Nechybí funkce ventilátoru či funkce odvlhčování, zajímavý je také Automatický mód, který mění parametry podle přednastavených hodnot teploty místnosti. Díky funkci SLEEP ochlazuje klimatizace vzduch v místnosti pozvolně, čímž je snížena její hlučnost. Nástěnná klimatizace Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18 využívá ekologické chladivo R32, které je šetrné k životnímu prostředí a pomůže vám ještě více ušetřit.

Technické parametry produktu Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

nástěnná

Energetická třída chlazení

A++

Energetická třída topení

A+

Příkon

1 920 W

Velikost místnosti

151 m³

Výkon chlazení

18 000 BTU / 5,3 kW

Objem průtoku vzduchu

840 m³/hod

Chladivo

R32

Hlučnost vnitřního dílu

25-44 dB

Hlučnost vnějšího dílu

58-65 dB

Rozměry vnitřního dílu (v, š, h)

30,2 × 95,7 × 21,3 cm

Rozměry vnějšího dílu (v, š, h)

55,4 × 80 × 33,3 cm

Hmotnost vnitřního dílu

10 kg

Hmotnost vnějšího dílu

34 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18

Klady (+)Zápory (-)

+ termostat

– vyšší hlučnost

+ dálkové ovládání

+ Wi-Fi modul je součástí balení

+ ekologické chladivo

+ funkce ventilátoru a odvlhčování

Obchody, kde koupíte produkt Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 18


Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU

Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU
Zdroj: Alza.cz

Nástěnná klimatizace Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU je velmi šetrná k životnímu prostředí a pomáhá ušetřit také na spotřebě energií. Ke snížení spotřeby energií přispívá rovněž funkce Single User Mode. Pokud je v místnosti s klimatizací pouze jedna osoba, díky této funkci dojde k využití menší kapacity kompresoru a snížení spotřeby. Klimatizace disponuje funkcí Rychlé chlazení, díky které ochladíte i oteplíte vzduch v místnosti během opravdu krátké doby. Funkce Sleep Good zajistí tichý režim v době nočního klidu. Klimatizace je také vybavená automatickou kontrolou teploty, která si sama dokáže nastavit potřebný provozní režim. Nástěnná klimatizace Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU se jednoduše udržuje, zejména díky funkci Auto Clean, která z výměníku tepla automaticky odstraňuje prach a vlhkost. Další skvělou vychytávkou je Easy Filter, filtr, který dokáže zachytit nejen prachové částice o vyšší hustotě, ale také bakterie. Filtr lze navíc jednoduše vyjmout a omýt pod tekoucí vodou. Vnější klimatizační jednotka je vybavena rozmrazováním a ohřevem kompresoru, takže je schopná pracovat i při nižších provozních teplotách.

Technické parametry produktu Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU

VlastnostSpecifikace

Typ klimatizace

nástěnná

Energetická třída

A++

Příkon

1 000 W

Velikost místnosti

25 m2

Výkon chlazení

2,75 kW

Výkon topení 

3,2 kW

Objem průtoku vzduchu

840 m³/hod

Chladivo

R410A

Hlučnost vnitřního dílu

38 dB

Rozměry vnitřního dílu (v, š, h)

28,5 × 82 × 21,5 cm

Rozměry vnějšího dílu (v, š, h)

47,5 × 66 × 24,2 cm

Klady a zápory produktu Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEU

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce Rychlé chlazení

– méně ekologické chladivo

+ funkce Sleep Good

+ úspora energií s funkcí Single User Mode

+ automatické čištění

+ vyměnitelný filtr

Obchody, kde koupíte produkt Samsung Maldives AR09RXFPEWQNEU + AR09RXFPEWQXEUCategories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..