Koupelnový nábytek

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.7 zásadních chyb při výběru koupelnového nábytku

Koupelna je specifická místnost našeho domova, protože je v ní zvýšená vlhkost a často i teplota. Proto je při jejím zařizování nutné dbát několika pravidel. Koupelnový nábytek musí být speciálně upraven tak, aby náročnějším podmínkám odolal. Jakých chyb se při jeho výběru můžeme dopustit a jak se jich vyvarovat?

Koupelnový nábytek

Vše si předem dostatečně změřte

Koupelna většinou nebývá největší místnosti v domácnosti. Právě v ní je velmi důležité zjistit si všechny rozměry na centimetr přesně. Máloco dokáže potrápit více než zjištění, že se vám právě zakoupený nábytek do koupelny prostě nevleze. Zvažte, kde a jaký nábytek chcete mít umístěný a změřte volné centimetry nejen pro šířku nábytku, ale také hloubku. Myslete na to, že v koupelně musí i po vybavení zůstat dostatek volného prostoru pro pohyb.

Na co nezapomenout

Před samotným výběrem nábytku si zjistěte, z jakého materiálu jsou stěny v koupelně. Od toho se budou odvíjet možnosti jeho zabudování či uchycení. Jinak by se vám mohlo stát, že do své koupelny zakoupený nábytek nenainstalujete. Nezapomeňte také počítat s přívodem vody a elektřiny, abyste měli vše tam, kde potřebujete. Používáte-li v koupelně různé spotřebiče, skříňky či pulty na ně umístěte poblíž elektrických zásuvek. Máte-li v koupelně topné těleso nebo počítáte s jeho pořízením, i na to při plánování koupelny myslete. Pokud si vše dostatečně promyslíte a naplánujete předem, nebude na vás čekat žádné nepříjemné překvapení.

TIP: Více o tom, jak by měla vypadat ideální koupelna a jaké zásady byste měli při jejím zařizování dodržovat, se dozvíte v našem článku Dokonalá koupelna je především ergonomická!

Drobní pomocníčci

Kromě různých skříňových a policových systémů existuje několik drobnějších zařízení, které vám s vybavováním koupelny pomohou. Ušetříte díky nim místo, ale také čas a energii, které byste museli věnovat úklidu či jiné údržbě navíc. Jako úložný prostor vám může například posloužit umyvadlo, na které lze odložit pomůcky pro zubní hygienu či přípravky a náčiní na umývání rukou. Díky různým háčkům a věšákům se nemusíte zabývat uložením ručníků a osušek. K vaně nebo sprchovému koutu si pořiďte speciální podložku, která saje vlhkost a zbaví vás tak nutnosti vytírání po každém použití koupelny.

Koupelnové doplňky

Chyba č. 1 – Koupelnový nábytek není dostatečně vodotěsný

Koupelnový nábytek musí být co nejvíce vodě odolný, k tomu účelu slouží různé povrchové úpravy. Chcete-li si pořídit koupelnový nábytek z masivu, volte raději exotické dřeviny, které jsou odolnější vůči vlhkosti než domácí typy dřev. Vodotěsnost lamina zajišťuje zalití melaminem. Plast je odolný vůči vodě sám o sobě, ale jeho celková životnost je nižší. Přemýšlíte-li o koupelnovém nábytku z kovu, zaměřte se na jeho ošetření proti korozi. Všechny potřebné informace o povrchové úpravě nábytku by vám měl výrobce sdělit.

Chyba č. 2 – Málo úložného prostoru

Předem si promyslete, co vše chcete nebo musíte v koupelně mít. Není-li dostatečně prostorná, zvažte, zda některé věci nelze umístit jinde, například na chodbě či v ložnici. Prostor vám pomůže ušetřit skříň pod umyvadlem či závěsná na stěnu se zrcadlem. Prostor pod umyvadlem zůstává často nevyužitý a zrcadlo nad ním byste si pořídili tak jako tak. Nemáte-li dost místa u země, využijte různé policové systémy.

Chyba č. 3 – Koupelnový nábytek je nekvalitně zpracovaný

Kovové části koupelnového nábytku musí být opatřeny lakem proti rzi. Hrany a různé spoje na sebe musí přesně navazovat, aby se mezi nimi nedostala dovnitř ani kapka vody. Ideální jsou ABS hrany či hrany z hliníku nebo nerezu. Zaměřte se také na kování, to musí být chráněno před korozí. Kování navíc ovlivňuje způsob, jakým se dají různé části nábytku vysouvat nebo otevírat. A v neposlední řadě zkontrolujte, zda je materiál koupelnového nábytku ošetřen proti vodě všude, tedy i u zadních stěn či uvnitř skříněk.

Chyba č. 4 – Skříňky nejdou otevřít

Pokud si před výběrem vše řádně nepromyslíme a nezměříme, můžeme se setkat s několika nepříjemnostmi. Vyberete-li si například skříňku s dvířky, počítejte s rozměrem navíc pro jejich otevírání. Jinak se vám může stát, že je otevřít nebudete schopni. Víte-li, že nemáte v koupelně dostatek místa, zvolte skříňky otevřené. Do nich se samozřejmě bude více prášit a stejně tak budou věci v nich uložené vystavené vodním výparům. Ochránit je ale můžete uzavřením do vodotěsných boxů.

Koupelny

Chyba č. 5 – Umístění znesnadňující úklid

U koupelnových skříněk zvažte, zda dáte přednost jejich umístění na soklu, nožičkách a nebo na stěně. U skříněk na nožičkách si promyslete, jak snadno či nesnadno se pod ně budete při úklidu dostávat. Stejně uvažujte u zavěšených skříněk, jejichž výšku zavěšení si můžete zvolit. U skříněk se soklem zase častěji dochází ke styku s vodou a je tak větší riziko, že se jejich materiál postupem času zničí.

Chyba č. 6 – Nedostatečné osvětlení

V koupelně je ideální centrální osvětlení, které nabízí nejen dostatečné, ale především kvalitní světlo. Běžně jsou v koupelně používaná bodová světla, tak však vrhají stíny a vytváří tak nepřirozené osvětlení. V zrcadle s bodovým osvětlením pak často vypadáme jinak než na přirozeném světle, což nemusí být vždy příjemné a k užitku. U osvětlení v koupelně se zaměřte také na vodotěsnost krytu všech žárovek, abyste zajistili jejich naprostou bezpečnost.

Chyba č. 7 – Koupelnový nábytek nevypadá dobře

Koupelnový nábytek musí splňovat mnoho funkcí a jednou z nich je i estetická. Aby koupelna vypadala útulně a příjemně, pokuste se nábytek v ní sladit s obkladem stěn. Nemusíte mít hned vše ve stejné barvě, volte ale podobné odstíny nebo mějte koupelnu pouze v chladném či teplém tónu. Do světlé koupelny se krásně hodí nábytek ze dřeva, do tmavě laděné zase spíše kámen. Pořídíte-li si koupelnový nábytek z lamina, můžete si vybrat z téměř neomezeného množství dekorů.

TIP: Nevíte si se zařizováním koupelny rady? Pořád se vám něco nezdá? Přečtěte si tipy a triky v našem článku Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.


Podívejte se i na naše další články, které vám mohou pomoci s zařizováním vaší koupelny:


Obchody, kde koupíte TOP koupelnový nábytek

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..