Koupelnový nábytek

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



7 zásadních chyb při výběru koupelnového nábytku

Koupelna je specifická místnost našeho domova, protože je v ní zvýšená vlhkost a často i teplota. Proto je při jejím zařizování nutné dbát několika pravidel. Koupelnový nábytek musí být speciálně upraven tak, aby náročnějším podmínkám odolal. Jakých chyb se při jeho výběru můžeme dopustit a jak se jich vyvarovat?

Koupelnový nábytek

Vše si předem dostatečně změřte

Koupelna většinou nebývá největší místnosti v domácnosti. Právě v ní je velmi důležité zjistit si všechny rozměry na centimetr přesně. Máloco dokáže potrápit více než zjištění, že se vám právě zakoupený nábytek do koupelny prostě nevleze. Zvažte, kde a jaký nábytek chcete mít umístěný a změřte volné centimetry nejen pro šířku nábytku, ale také hloubku. Myslete na to, že v koupelně musí i po vybavení zůstat dostatek volného prostoru pro pohyb.

Na co nezapomenout

Před samotným výběrem nábytku si zjistěte, z jakého materiálu jsou stěny v koupelně. Od toho se budou odvíjet možnosti jeho zabudování či uchycení. Jinak by se vám mohlo stát, že do své koupelny zakoupený nábytek nenainstalujete. Nezapomeňte také počítat s přívodem vody a elektřiny, abyste měli vše tam, kde potřebujete. Používáte-li v koupelně různé spotřebiče, skříňky či pulty na ně umístěte poblíž elektrických zásuvek. Máte-li v koupelně topné těleso nebo počítáte s jeho pořízením, i na to při plánování koupelny myslete. Pokud si vše dostatečně promyslíte a naplánujete předem, nebude na vás čekat žádné nepříjemné překvapení.

TIP: Více o tom, jak by měla vypadat ideální koupelna a jaké zásady byste měli při jejím zařizování dodržovat, se dozvíte v našem článku Dokonalá koupelna je především ergonomická!

Drobní pomocníčci

Kromě různých skříňových a policových systémů existuje několik drobnějších zařízení, které vám s vybavováním koupelny pomohou. Ušetříte díky nim místo, ale také čas a energii, které byste museli věnovat úklidu či jiné údržbě navíc. Jako úložný prostor vám může například posloužit umyvadlo, na které lze odložit pomůcky pro zubní hygienu či přípravky a náčiní na umývání rukou. Díky různým háčkům a věšákům se nemusíte zabývat uložením ručníků a osušek. K vaně nebo sprchovému koutu si pořiďte speciální podložku, která saje vlhkost a zbaví vás tak nutnosti vytírání po každém použití koupelny.

Koupelnové doplňky

Chyba č. 1 – Koupelnový nábytek není dostatečně vodotěsný

Koupelnový nábytek musí být co nejvíce vodě odolný, k tomu účelu slouží různé povrchové úpravy. Chcete-li si pořídit koupelnový nábytek z masivu, volte raději exotické dřeviny, které jsou odolnější vůči vlhkosti než domácí typy dřev. Vodotěsnost lamina zajišťuje zalití melaminem. Plast je odolný vůči vodě sám o sobě, ale jeho celková životnost je nižší. Přemýšlíte-li o koupelnovém nábytku z kovu, zaměřte se na jeho ošetření proti korozi. Všechny potřebné informace o povrchové úpravě nábytku by vám měl výrobce sdělit.

Chyba č. 2 – Málo úložného prostoru

Předem si promyslete, co vše chcete nebo musíte v koupelně mít. Není-li dostatečně prostorná, zvažte, zda některé věci nelze umístit jinde, například na chodbě či v ložnici. Prostor vám pomůže ušetřit skříň pod umyvadlem či závěsná na stěnu se zrcadlem. Prostor pod umyvadlem zůstává často nevyužitý a zrcadlo nad ním byste si pořídili tak jako tak. Nemáte-li dost místa u země, využijte různé policové systémy.

Chyba č. 3 – Koupelnový nábytek je nekvalitně zpracovaný

Kovové části koupelnového nábytku musí být opatřeny lakem proti rzi. Hrany a různé spoje na sebe musí přesně navazovat, aby se mezi nimi nedostala dovnitř ani kapka vody. Ideální jsou ABS hrany či hrany z hliníku nebo nerezu. Zaměřte se také na kování, to musí být chráněno před korozí. Kování navíc ovlivňuje způsob, jakým se dají různé části nábytku vysouvat nebo otevírat. A v neposlední řadě zkontrolujte, zda je materiál koupelnového nábytku ošetřen proti vodě všude, tedy i u zadních stěn či uvnitř skříněk.

Chyba č. 4 – Skříňky nejdou otevřít

Pokud si před výběrem vše řádně nepromyslíme a nezměříme, můžeme se setkat s několika nepříjemnostmi. Vyberete-li si například skříňku s dvířky, počítejte s rozměrem navíc pro jejich otevírání. Jinak se vám může stát, že je otevřít nebudete schopni. Víte-li, že nemáte v koupelně dostatek místa, zvolte skříňky otevřené. Do nich se samozřejmě bude více prášit a stejně tak budou věci v nich uložené vystavené vodním výparům. Ochránit je ale můžete uzavřením do vodotěsných boxů.

Koupelny

Chyba č. 5 – Umístění znesnadňující úklid

U koupelnových skříněk zvažte, zda dáte přednost jejich umístění na soklu, nožičkách a nebo na stěně. U skříněk na nožičkách si promyslete, jak snadno či nesnadno se pod ně budete při úklidu dostávat. Stejně uvažujte u zavěšených skříněk, jejichž výšku zavěšení si můžete zvolit. U skříněk se soklem zase častěji dochází ke styku s vodou a je tak větší riziko, že se jejich materiál postupem času zničí.

Chyba č. 6 – Nedostatečné osvětlení

V koupelně je ideální centrální osvětlení, které nabízí nejen dostatečné, ale především kvalitní světlo. Běžně jsou v koupelně používaná bodová světla, tak však vrhají stíny a vytváří tak nepřirozené osvětlení. V zrcadle s bodovým osvětlením pak často vypadáme jinak než na přirozeném světle, což nemusí být vždy příjemné a k užitku. U osvětlení v koupelně se zaměřte také na vodotěsnost krytu všech žárovek, abyste zajistili jejich naprostou bezpečnost.

Chyba č. 7 – Koupelnový nábytek nevypadá dobře

Koupelnový nábytek musí splňovat mnoho funkcí a jednou z nich je i estetická. Aby koupelna vypadala útulně a příjemně, pokuste se nábytek v ní sladit s obkladem stěn. Nemusíte mít hned vše ve stejné barvě, volte ale podobné odstíny nebo mějte koupelnu pouze v chladném či teplém tónu. Do světlé koupelny se krásně hodí nábytek ze dřeva, do tmavě laděné zase spíše kámen. Pořídíte-li si koupelnový nábytek z lamina, můžete si vybrat z téměř neomezeného množství dekorů.

TIP: Nevíte si se zařizováním koupelny rady? Pořád se vám něco nezdá? Přečtěte si tipy a triky v našem článku Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.


Podívejte se i na naše další články, které vám mohou pomoci s zařizováním vaší koupelny:


Obchody, kde koupíte TOP koupelnový nábytek

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..