Jak správně používat spotřebiče

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak správně používat spotřebiče, aby šetřily energii

Úspora energie je zejména v poslední době velkým tématem. Věděli jste, že nesprávné používání spotřebičů je jedním z hlavních viníků vysokých účtů za elektřinu? Naučte se své spotřebiče používat tak, abyste s jejich pomocí energii ušetřili a odlehčili tak své peněžence i životnímu prostředí.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Nový spotřebič je sice poměrně vysoká investice, ale vzhledem k tomu, kolik energie vám pomůže ušetřit, se jeho pořízení výhledově opravdu vyplatí. Technologie se neustále vyvíjí a moderní spotřebiče jsou vybavené různými typy ekologických programů, které šetří nejen elektřinu, ale také třeba vodu, takže vám pomohou výrazně ušetřit i na dalších položkách.

Pozor na to, kam spotřebiče umisťujete

Na poloze spotřebiče a jeho okolí velmi záleží, protože i to může ovlivňovat míru spotřeby energie. Například stojí-li v blízkosti lednice (či dokonce na ní) nějaký tepelný zdroj, kterým může být i jiný spotřebič v podobě mikrovlnné trouby apod., tento zdroj otepluje okolí lednice, která proto musí vynakládat více energie, aby udržela vzduch uvnitř dostatečně chladný.

Spotřebiče nemusí běžet na maximální výkon

U spousty spotřebičů není důležité, abychom jejich schopnosti využívali na maximum. Někdy nám to sice ušetří trochu času, ale za zvýšené náklady na energii to přeci jen nestojí. Ekologické programy, o kterých jsme mluvili výše, většinou způsobují, že činnost spotřebiče trvá delší dobu, je to ale opět malá daň za to, jak vám pomohou ušetřit za energii.

Poloprázdný spotřebič plýtvá energii zbytečně

Většina praček či myček na nádobí využívá na svou práci stejné množství energie bez ohledu na to, jak jsou plné. To znamená, že čím méně prádla či nádobí v nich je, tím více energií plýtváte. Snažte se proto pračku i myčku pouštět pouze tehdy, jsou-li alespoň ze ¾ plné, ideálně jsou-li zaplněné na maximum. Chytrým řešením může také být pořízení opravdu moderních spotřebičů, které jsou samy schopné zhodnotit míru svého naplnění a přizpůsobit této hodnotě množství použité energie či vody.

Ledničce nedělá dobře, když je otevřená

Při otevřených dveří totiž dovnitř do ledničky proudí teplejší vzduch a lednička proto musí vynakládat více energie pro dostatečné ochlazení. Zkuste omezit její otevírání na minimum, otevírejte ji jen tehdy, když opravdu víte, pro co jdete, a pokud do ledničky skládáte nákup, připravte a roztřiďte si ho předem, abyste pak vše uklidili na správné místo během krátké chvilky.

Energii vám pomůže ušetřit také pravidelná údržba spotřebiče

Zanesení prachem či jinými nečistotami nebo třeba námraza v mrazáku – to vše zhoršuje funkčnost spotřebiče, který se musí více snažit, aby dobře fungoval, a při tom spotřebovává více energie. Pravidelnou údržbou zajistíte, že bude váš spotřebič fungovat lépe a také déle a především, že bude na svůj provoz potřebovat méně energie.

TIP: Chcete, aby vám váš spotřebič sloužil co nejdéle? Vše potřebné najdete v našem článku 7 jednoduchých kroků, jak prodloužit životnost spotřebiče.

Jak používat spotřebiče pro úsporu energie

Jak zabránit tvorbě námrazy?

Odmrazování mrazáku patří k oblíbeným činnostem asi málokoho. Námraza se tvoří, když dvířka mrazáku nedostatečně těsní nebo je nedostatečně zavřete, ale také tím, že do mrazáku vkládáte tekutiny v neuzavřené nádobě. I zmrzlá polévka či omáčka se totiž odpařují a tím tvoří v mrazáku námrazu. Moderní ledničky a mrazáky jsou vybavené šikovnými funkcemi, které slouží k automatickému odmrazování nebo které pomáhají snižovat tvorbu námrazy na minimum.

Jak ušetřit energii při vaření?

Ze všech typů varných desek nejlépe vychází indukční deska, která má až poloviční náklady na energii oproti jiným typům jako je elektrická plotýnka či sklokeramická deska. Máte-li doma sporák s plotýnkami z litiny, můžete energii ušetřit tím, že využijete jejich specifického chování. Litinové plotýnky si totiž skvěle udržují teplotu po delší dobu, takže jim déle trvá, než vychladnou, a vy je proto můžete vypnout ještě před dokončením pokrmu a na jeho dovaření využít zbytkové teplo.

TIP: Zajímají vás i další tipy, jak ušetřit energii? Na našem webu najdete na toto téma hned několik článků, které jsme pro snadnější orientaci zařadili do vlastní kategorie.

Na vaření vody využijte rychlovarnou konvici

Pokud potřebujete uvařit brambory, rýži či těstoviny, dejte si nejdříve potřebné množství vody do rychlovarné konvice, a až poté, co se zde začne vařit, ji přelijte do hrnce a vařte dál. Ušetříte tím především čas a ačkoliv nelze říct, že každá rychlovarná konvice je energeticky méně náročná než každá varná deska, vzhledem k tomu, že čas, za který se voda v konvici uvaří, je několikanásobně kratší, ve výsledku na energii opravdu ušetříte.

Dvakrát myslete, jednou vařte

Mnoho lidí má tendenci, když si vaří vodu na kávu či čaj, nalévat do varné konvice zbytečně velké množství vody. Čím více vody je v rychlovarné konvici, tím déle se bude vařit a tím více energie na její uvaření bude konvice potřebovat. Odměřte si proto přesně jenom tolik vody, kolik po jejím dovaření skutečně využijete.

Perte raději na méně stupňů

Čím studenější voda, tím méně energie bude muset pračka spotřebovat na její ohřátí. Je samozřejmé, že ne všechno lze prát na 60 °C, ale velmi často používáme při praní oblečení zbytečně vysoké teploty. Přitom rozdíl mezi spotřebou energie při praní na 90 °C a 60 °C je až neuvěřitelných 25 %.

Jak správně používat spotřebiče

Ujistěte se, že používáte správné prací prostředky

Jsou přípravky určené pro praní při nízkých teplotách a pokud se tedy rozhodnete využívat na praní co nejnižší teploty, rozhodně si je pořiďte. Do pračky přidávejte vždy takové množství pracího prostředku, které je doporučené výrobcem, jinak riskujete, že voda bude více pěnit, což většina praček řeší tím, že vypouští vodu na několikrát. A to stojí pračku mnohem více energie.

Sušička ano, nebo ne?

O tom, zda je výhodné pořídit si sušičku prádla s ohledem na úsporu energie, se vedou dlouhé spory. Sušička je další spotřebič, který spotřebovává energii, ovšem je dobré myslet na to, že sušení prádla bez ní může také výrazně ovlivnit náklady na elektřinu. Topení totiž není na sušení prádla uzpůsobené, a pokud na něj vložíte mokré oblečení, bude muset více hřát a tedy i využívat více energie. A při sušení v bytě se zde tvoří vlhkost, kvůli které musíme častěji větrat – a právě větrání je jeden z důvodů vyšších účtů za elektřinu.

TIP: Správné větrání je důležité hned z několika důvodů. Tipy, jak na to, najdete v našem článku Víte, jak správně větrat? Čerstvý vzduch a menší náklady na topení!

Spotřebiče spotřebovávají energii, i když zrovna nepracují

Jakmile spotřebič vypnete, nikdy jej nevypnete úplně, pouze ho přepnete do tzv. pohotovostního režimu, při kterém sice spotřebovává výrazně méně energie, ale stále spotřebovává alespoň nějakou. A tato spotřeba není nijak zanedbatelná hlavně u starších spotřebičů. Ideálním řešením je proto pořízení síťového vypínače, který můžete použít vždy, když už televizi, počítač a další spotřebiče nevyužíváte.

Odjíždíte na delší dobu pryč? Spotřebiče vždy odpojte!

Jestliže se chystáte na několik dní odjet mimo domov, je naprosto zbytečné, aby byly spotřebiče v zásuvce a spotřebovávaly tak zbytečně energii. Nemluvě o tom, že jsou-li spotřebiče stále zapojené, může kdykoliv dojít k elektrickému výboji, který může mít katastrofické následky. Všechny spotřebiče, u kterých je to možné, proto vypojte ze zásuvky nebo vypněte síťový vypínač.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..