Sprcha s dlaždicemi

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Zařizujeme koupelnu: sprchový kout

V našich článcích jsme už probrali stěny i podlahu koupelny a řekli jsme si, na co je dobré se zaměřit před jejím zařizováním. Jako další přichází na řadu ta vůbec nejdůležitější koupelnová zařízení a prvním z nich je sprchový kout. Ani jeho výběr totiž není zrovna jednoduchý, především proto, že možností je opravdu mnoho.

Sprcha s dlaždicemi

Nenechte se omezovat

To, co nás nejčastěji nutí se rozhodnout, zda dát přednost sprchovému koutu či vaně, jsou rozměry naší koupelny. Ani v případě, že disponujete velkou koupelnou, nemusíte však být ve svém výběru omezeni. V současné době lze pořídit obrovské sprchové kouty, které svým vlastníkům nabízí pestré možnosti využití. A malá koupelna také nemusí nutně znamenat absenci vany. V nabídce některých obchodů lze narazit i na vany s rozměry velmi podobnými běžným sprchovým koutům. A jsou samozřejmě šťastlivci s natolik velkou koupelnou, že si mohou pořídit obojí. Možností je opravdu hodně a pokud váháte, jaké řešení zvolit, nejjednodušší je podívat se na internet a nechat se inspirovat. My vám s rozhodováním zkusíme pomoci tím, že vás seznámíme s výhodami i nevýhodami obou zařízení, a podíváme se společně také na to, jaké možnosti se vám nabízí.

Je lepší osvěžující sprcha, nebo relaxační koupel?

Někdo se raději sprchuje, někdo se raději koupe. Milovníci koupání se této slasti musí ve sprchovém koutě vzdát, kdežto ti, kteří vlastní vanu, si mohou dopřát obojího. Ale sprchování ve vaně může mít svá úskalí. Ať už osobně dáváte přednost čemukoliv, faktem je, že mytí pod tekoucí vodou je pro naše tělo zdravější. Dlouhodobý a častý pobyt ve vodě paradoxně vede k vysoušení pokožky. Ta totiž není schopná vodu zvenčí vsáknout. A je-li voda na pokožce, má tendenci se vypařovat a to způsobuje právě ono vysoušení. Tekoucí voda navíc lépe smyje veškeré nečistoty, proto se krátká sprcha doporučuje i po každém koupání. A studená sprcha má také hned několik zdravotních výhod. Posiluje imunitní systém, pomáhá rozproudit krevní oběh či zbavit se celulitidy a urychluje spalování tuků.

Je úspornější sprcha, nebo vana?

Nejčastější odpovědí je sice sprcha, ale ve skutečnosti to není tak jednoznačné. Záleží totiž na více faktorech: na tom, jak dlouho se sprchujete, jaký průtok má sprchová hlavice a jaký je objem vany. Sprchovou hlavicí proteče přibližně 20 litrů vody za minutu. Objem vany udává většinou množství vody, které se do ní vejde v případě, že je naplněná až po okraj. Ale to samozřejmě neděláme, především proto, že kdybychom do vany vlezli, část vody by vytekla. Odečtěte si tedy od objemu počet litrů, který odpovídá vaší váze v kilogramech (1 kg = 1 l) a pro jistotu odečtěte ještě 20 litrů. Toto číslo bude přibližně odpovídat množství vody, ve kterém se můžete koupat, aniž byste riskovali, že vám voda přeteče. Pozor, někteří výrobci neudávají objem prázdné vany, ale právě tento přibližný odhad, přečtěte si tedy informace od nich opravdu pečlivě.

TIP: Pokud vás zajímají způsoby, jak ušetřit na spotřebě vody, zveme vás k přečtení našeho článku Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí! V něm se dozvíte také to, jakým způsobem můžete snížit průtok sprchové hlavice a užívat si dlouhou sprchu za minimální náklady.

Designový sprchový box

Výhody a nevýhody sprchového koutu

Sprchový kout má oproti vaně několik výhod. Jednou z nich je snadnější přístup. Sprchový kout je ideálním řešením pro lidi s omezenou pohyblivostí, například pro seniory, kterým se do vany velmi špatně přistupuje. Dalším důvodem, proč si lidé volí sprchový kout, je opravdu malá koupelna. Nejmenší vany mívají okolo 120 cm, zatímco nejprodávanější sprchové kouty mají rozměry 90×90 cm. Pokud tedy ve své koupelně bojujete s nedostatkem prostoru a počítáte pomalu každý milimetr, je sprchový kout jasná volba. Pořídit si můžete celý sprchový box s vaničkou, dveřmi a panelem se sprchou. Případně můžete prostor vyhrazený koutu pouze doplnit vaničkou a dveřmi (a ani to není nutné) a sprchu připevnit rovnou na stěnu. Máte-li v koupelně niku nebo výklenek, sprchový kout z tohoto místa uděláte snadno a rychle jenom umístěním sprchové baterie a hlavice. Dveře nutné nejsou, ale vzhledem ke stříkající vodě je dobré pořídit si alespoň sprchový závěs.

Sprchová hlavice

Hlavice sprchy bychom mohli rozdělit na ruční a nástěnné. Nástěnné sprchové hlavice jsou zabudovány přímo ve zdi nebo mohou mít podobu stojanu, kdy máme hlavici nad hlavou (někdy se označují jako hlavové). Ruční sprchy jsou takové, které můžeme vzít do ruky. Hlavice se liší především svou velikostí, která má vliv nejen na průtok vody a tedy její spotřebu, ale také na to, jak příjemně se nám sprchuje. V současné době jsou na trhu k dispozici sprchové hlavice, u kterých je možné pootočením změnit nejen velikost otvorů, ale také jejich rozložení. Nejčastěji se hlavice vyrábí z ABS plastu, který je povrchově upraven chromem nebo pochromovanou mosazí. Pokud vám také záleží na tom, kolik spotřebováváte vody, pohlídejte si informaci o průtoku, tedy o tom, kolik litrů vody proteče hlavicí za minutu. Běžné typy mají průtok až 20 l/min., úsporné hlavice se pohybují okolo 8 l/min.

TIP: Na co si dát pozor při zařizování koupelny vám poradí také naše články Dokonalá koupelna je především ergonomická! a 7 zásadních chyb při výběru koupelnového nábytku.

Sprchová baterie

V současnosti patří mezi nejběžnější typy baterií ve sprchách pákové nebo termostatické. Ovládání pákových baterií je velmi jednoduché. Pomocí páky je ovládáno keramické těsnění (kartuš) uvnitř baterie, které zavírá teplou či studenou vodu, případně je míchá. Na tomto prvku se nedoporučuje šetřit, protože právě od jeho kvality se odvíjí kvalita pákové sprchové baterie. Termostatická baterie se ovládá pomocí hlavice, na které si nastavíte požadovanou teplotu. Nastavení teploty probíhá rychleji a snadněji než u pákové baterie, takže vám zbytečně neteče voda, zatímco hledáte tu ideální teplotu. Z tohoto důvodu je termostatická baterie považována za ekologičtější a ekonomičtější variantu. Její výhodou je také to, že teplota vody je stále stejná, pokud ji sami nezměníte. A nezmění se ani v případě, že si někdo jiný v domácnosti (případně v domě) pustí vodu u sebe. Termostatické baterie vychází o něco dráž než baterie pákové, ale vzhledem k jejich úspoře se prvotní investice vrátí.

Originální sprchový kout

Sprcho, otevři se!

Dveře sprchového koutu nejsou jen estetickou záležitostí. Na způsobu jejich otevírání totiž závisí to, kolik místa v koupelně kout zabere. Nejméně prostoru potřebují posuvné dveře, kdy se jednotlivé skleněné panely usazené v kolejnicích zasunou přes sebe. Na podobném principu fungují také dveře shrnovací či zalamovací, které ale využijí o něco více prostoru uvnitř sprchového koutu. Všechny tyto tři typy mají ještě jednu společnou výhodu. Dveře se při otevírání nedostávají mimo prostor sprchového koutu, takže nehrozí, že by se voda z nich dostala na zem. Tento problém se může vyskytnout u dveří otevíracích. Ty rozdělujeme na pantové a pivotové, které se liší otevíracím mechanismem. U pantových dveří se otevírají celé dveře (které mohou být jedno či dvoudílné), a to dovnitř, nebo ven. Při otevírání pivotových dveří se celé dveře otočí kolem osy, takže jedna část je vevnitř, druhá venku. Tyto varianty zabírají dost místa a jsou vhodné do velkých koupelen.

TIP: Dáváte přednost očistě ve vaně? S jejím výběrem vám poradí náš článek Zařizujeme koupelnu: vana.

Rámová konstrukce dveří a jejich výplň

Dveře sprchového koutu jsou vyráběny z bezpečnostního skla nebo plastu. Oba materiály nabízí širokou škálu designových možností, oba se snadno udržují. Na plastových dveřích ale nejsou tolik viditelné případné nečistoty či škrábance, skleněné dveře jsou zase více odolnější. Konstrukce sprchového koutu může být rámová, což znamená, že výplň je zasazena do rámu, který ji ochraňuje a zvyšuje odolnost dveří. Půlrámová konstrukce je bez svislých profilů, dveře tedy nepůsobí tak rozděleně a vypadají elegantněji, nejsou ale tolik odolné. Nejméně odolné jsou potom dveře zcela bez rámů, které jsou složeny pouze z pantů a bezpečnostního skla. Tento desigin je nejmodernější a nejelegantnější, dveře nijak nenarušují celkový vzhled koupelny. Je však nutné u nich počítat s vyšší opatrností a zacházet s nimi opravdu jemně. Je třeba dbát také na kvalitu všech prvků jako jsou panty, kování a různé úchyty. Bezrámové sprchové kouty vychází také nejdráž.

S vaničkou, nebo bez?

Většina sprchových koutů je vybavena tzv. vaničkou. Vanička může být z akrylátu, smaltu, keramiky či litého mramoru, může být viditelná, nebo obezděná a může se zapustit přímo do podlahy, nebo se k ní jen připevnit. Obvykle bývá vanička vysoká 2-4 cm, což je výška zajišťující snadný přístup do koutu. Může být ale samozřejmě i vyšší, v takovém případě lze sprchový kout napustit vodou a využít jej při ručním praní nebo při koupání menších dětí či domácích mazlíčků. A může být také na úrovni s podlahou, případně jí nemusí být sprchový kout vybaven vůbec. V takovém případě je však nutné, aby na podlaze byly odtokové žlaby, nebo vpusti. U odtokových žlabů je nutné mít v těchto místech podlahu alespoň 7 cm vysokou, u vpustí je zase nutné, aby se podlaha směrem k nim svažovala. Sprchový kout bez vaničky vypadá ale velmi elegantně a moderně a těší se stále větší oblibě.

Průhledná sprchovací stěna

Tvar a rozměr sprchového koutu

Právě od vaničky se odvíjí tvar a také rozměr sprchového koutu. Nejčastějšími tvary jsou čtvrtkruhový, obdélníkový a čtvercový. Každý z nich nejen jinak vypadá, ale také nabízí jiné možnosti umístění a řešení prostoru. Může se také zdát, že u čtvrtkruhového sprchového koutu si můžeme zvolit pouze posuvné dveře, není to ale pravda. Setkat se dnes můžeme i s kouty s oblými otevíracími dveřmi. Za ideální rozměr sprchového koutu se považuje 90×120 cm. To je dostatečný prostor k tomu, aby se nám pohodlně mylo. Rozměr vaničky a tedy i sprchového koutu se bude ale především odvozovat od toho, jaký prostor máme k dispozici.

TIP: Sprchový kout má vliv také na celkový vzhled koupelny. Jak s jeho pomocí koupelnu co nejvíce zkrášlit vám prozradíme v článku Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.

Doplňky do sprchy

Při budování držáku myslete na to, že by sprcha měla být umístěna alespoň o 30 cm výš než je výška nejvyššího člena domácnosti. Kvůli nízko umístěné sprše může být sprchování pro vyšší lidi poměrně nepohodlné. Ve sprchovém koutu byste měli myslet také na bezpečnost. Tu zvýšíte především protiskluzovou podložkou a pro osoby se sníženou pohyblivostí je vhodné pořídit madlo či sedátko. To využijete také v případě, že je váš sprchový kout vybaven speciálním masážním panelem s dodatečnými sprchovými hlavicemi. Jeho pořizovací cena není nejmenší a také se jeho používáním výrazně zvýší spotřeba vody, pomůže vám si ale ve vlastní sprše dopřát luxus masážního salónu. Sprchový kout můžete navíc vybavit zvukovým systémem či barevným osvětlením.


Obchody, kde koupíte TOP sprchový kout

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..