Hnědá koupelna

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Jak na nejkrásnější koupelnu na světě

V předchozím článku z naší série o koupelnách (Dokonalá koupelna je především ergonomická!) jsme se věnovali ideálnímu rozmístění důležitých koupelnových zařízení a dodržování pravidel bezpečnosti a ergonomie. U koupelny ale záleží nejen na její praktičnosti, ale také na jejím vzhledu. Proto se v tomto článku zaměříme především na to, jaký materiál, obklady či barvy zvolit pro koupelnu a jak docílit toho, aby vaše koupelna okouzlila vás i každou vaši návštěvu.

Bílá koupelna s obrazyKoupelna obložená, či neobložená?

Materiálů, které můžete použít na stěny či podlahu je hned několik. Podlahám a materiálům, z kterých mohou být, jsme se věnovali v článku Jaký materiál podlahy zvolit?. V něm se mimo jiné dozvíte také to, jaké materiály jsou nejvhodnější pro podlahu právě do koupelny. Co ale zvolit na zdi? První otázkou, kterou si budete muset položit, je, zda chcete mít koupelnu s obklady, či bez. A v obou případech se vám naskýtá celá řada možností. Abychom vám vaše rozhodnutí ulehčili, připravili jsme pro vás malý přehled nejčastějších úprav stěn v koupelně se všemi jejich výhodami i nevýhodami. Budete tak moci snadno určit, která z variant je pro vaši koupelnu tou nejlepší.

Malba

Nátěr vodě odolné barvy je nejlevnější a také nejjednodušší způsob úpravy stěn v koupelně. Ačkoliv se doporučuje použít alespoň dvě vrstvy vodě odolného nátěru, přesto je jeho aplikace snadnější než u většiny obkladů. Velkou výhodou malby v koupelně je také její jednoduchá údržba – stačí ji pouze omýt vlhkým hadříkem. Navíc jsou malované stěny zcela bez spár, takže je v takové koupelně jen minimální riziko vzniku plísní či množení bakterií. Nabídka barev je velmi pestrá, vymalovaná koupelna vypadá elegantně a sladěně a v případě zkombinování více barev také originálně. Pokud byste mezi vodě odolnými barvami svůj vysněný odstín nenašli, můžete koupelnu vymalovat běžnou barvou a tu poté přetřít vodě odolným průhledným lakem.

Stěrka

Stěrka je stejně jako malba bez spár, oproti ní je ale odolnější a bohužel také dražší. Nejběžnějším typem stěrky je cementová, nalezneme ale i speciální stěrky bez obsahu cementu, které jsou vyrobeny právě pro stěny s vyššími nároky. Takové stěrky je možné použít i přímo do sprchového koutu, kde by malba či běžná stěrka rozhodně neobstála. Za vyšší kvalitu a odolnost si ale samozřejmě připlatíte. Další možnou nevýhodou stěrky je její náročnější aplikace, která vyžaduje odbornou ruku. Stěrky jsou k dispozici v mnoha barevných provedeních a stejně jako u malby ani v jejich případě nehrozí výrazné množení bakterií, plísní či nečistot. Jsou omyvatelné a neabsorbují vlhkost.

TIP: Koupelnu bez pořádného nábytku nevybavíte. Jak na jeho výběr a čemu se vyvarovat vám poradí náš článek 7 zásadních chyb při výběru koupelnového nábytku.

Vinylové tapety

Speciální vodě odolné tapety poznáte podle symbolu tří vlnovek, kterým musí být označeny. Nedoporučuje se je používat v celé koupelně, rozhodně se při tapetování vinylovou tapetou vyhněte místům, která přichází do přímého kontaktu s vodou. Vodě odolná úprava ale zajišťuje, že tapetě nevadí vyšší vlhkost a tak se skvěle hodí pro zpestření či zvýraznění některých částí koupelny. Velkou výhodou těchto tapet je nepřeberné množství designů a také jejich snadná údržba.

Hnědá koupelna

Obložení

Obložení koupelny patří stále k nejběžnějším typům úpravy stěn v koupelnách. Obklady jsou k dispozici v mnoha různých provedeních a jsou dostupné v mnoha materiálech. Výhodou většiny je snadná údržba a vysoká odolnost, nevýhodou je pak existence spár. Právě v nich se totiž často usazují nečistoty, množí se zde bakterie a vznikají plísně. V současné době je ale možné místo mezi obklady minimalizovat či úplně vypustit.

Obklady z keramiky

Keramika je oblíbená zejména pro svou vysokou odolnost, a to nejen proti vlhkosti, ale také mechanickému poškození či chemikáliím. Díky tomu dlouho vydrží a snadno se udržuje – použít na ni můžete téměř jakýkoliv čisticí prostředek. Keramická dlažba nabízí také celou škálu barev, designů či vzorů. Můžete narazit na keramickou dlažbu, která je na první pohled k nerozeznání od dřeva, kamene, kovu či dokonce kůže. Obklady do koupelny z keramiky jsou také dostupné v různých velikostech, takže je můžete přizpůsobit rozměrům koupelny. Seženete levnější i dražší keramické obklady, které se budou lišit zejména svou kvalitou, tedy odolností. Pokud se rozhodnete do obkladů investovat, vložené peníze se vám vrátí v podobě obložení, které vám vydrží opravdu dlouho.

Obklady z kamene

Obložení z přírodního kamene je velmi originální a v koupelnách stále poměrně netradiční. Právě jeho vzhled je hlavním důvodem, proč se po něm sahá. Do koupelny jsou obklady z kamene vhodné pouze tehdy, jsou-li jednotlivé dlaždice ošetřeny speciálním vodě odolným lakem. Kvůli tomu můžou také výrazně vzrůst náklady na údržbu tohoto druhu obložení. Kamenné obklady navíc nejsou vhodné na stěny blízko vany či přímo do sprchového koutu. Kámen je totiž velmi savý materiál a i se speciální úpravou může docházet při častém kontaktu s vodou ke vzniku plísní či řas.

Kamenná koupelnaObklady ze dřeva

Dřevo je ideálním materiálem pro milovníky přírody a přírodnin. Krásně vypadá, voní, je odolné a má dlouhou životnost. Stejně jako kámen je ale i tento materiál v případě jeho využití v koupelně nutné speciálně ošetřit. Zejména v tomto prostoru se zvýšenou vlhkostí vyžaduje dřevo častou a náročnější údržbu, takže si jeho výběr dvakrát rozmyslete. Pokud se vám dřevěné obklady do koupelny líbí, ale nechcete o ně příliš pečovat, vyzkoušejte obklady z keramiky v dezénu dřeva. Získáte tak výhody obou materiálů.

Obklady ze skla

Skleněné obklady byly ještě donedávna netradiční, těší se ale stále větší oblibě. Sklo působí velice zajímavě a moderně, navíc je možné je potisknout různými motivy, včetně fotografií. Obklady ze skla se vyrábějí na míru, takže jsou bez spár a nerovností, ale za to o něco dražší. Obklady do koupelny by měly být speciálně upravené, aby se na skle neusazovala voda a nevytvářel se vodní kámen. Vzhledem k náročnosti výroby jednotlivých kusů je lepší obklady ze skla využít pouze pro některé části koupelny. K dostání jsou ale také drobné skleněné mozaiky.

TIP: Přizpůsobte vzhled obkladů také vybavení koupelny. Jak vybrat ten nejlepší sprchový kout vám poradí náš článek Zařizujeme koupelnu: sprchový kout.

Obklady z plastu

Zajímavým trendem jsou plastové obklady, které jsou velmi levné, odolné a mají také dlouhou životnost. Na rozdíl od jiných obkladů mají navíc skvělé izolační vlastnosti, a to jak tepelné, tak zvukové. Aplikace obkladů z plastu je velmi jednoduchá, protože jednotlivé dlaždice není nutné na stěnu lepit. Nabízeny jsou v mnoha vzorech a barvách a často byste do obkladů vůbec neřekli, že jsou vyrobené právě z plastu. Tento materiál ale není nevhodný pro každého a zejména ti, kterým záleží na životním prostředí, se mu zcela jistě vyhnou.

Obklady z korku

Využití korku jako materiálu na podlahy či obklady je pro mnoho lidí stále velkým překvapením. Korek má ale báječné vlastnosti, díky kterým je téměř ideálním na obložení do koupelny. Je to přírodní materiál, takže ideální pro milovníky přírody, navíc je velmi odolný vůči vodě a také plísním či bakteriím. Vydrží opravdu dlouho a jeho pořizovací cena není nijak závratná. Korek se snadno udržuje, stačí jej utřít vlhkým hadříkem. Jeho nevýhodou však může být menší odolnost vůči mechanickému poškození a dlouhodobý přímý kontakt s vodou pro tento materiál také není vhodný. Rozhodně se nedoporučuje jej používat v koupelně, aniž by byl speciálně ošetřen.

Černá koupelna s dlaždicemi

Buďte trendy s velkoformátovými obklady!

Pryč jsou doby, kdy jste si mohli pořídit dlaždice v několika typických rozměrech. Díky pokročilé technologii je teď možné pořídit si obklady klidně i metr a víc velké. Jejich velkou výhodou je rovnoměrnost a bezspárovost plochy. Jejich užití je ideální zejména ve velkých koupelnách, ani v malých s nimi ale neuděláte chybu. Díky velkoformátovým obkladům můžete koupelnu krásně sjednotit. Je navíc možné je pořídit rektifikované, tedy se stejnými rozměry, což umožňuje jejich pokládku jen s několikamilimetrovými spárami.

Jaké barvy a vzory se do koupelny hodí?

Zjednodušeně bychom mohli říci, že do koupelny se hodí úplně všechny barvy a vzory – tedy takové, které se vám líbí. Úplně pravda to ale není, a to i v případě, že se nechcete řídit módními trendy. Různé barvy na nás různě působí a dokáží také změnit prostor. Vlivem tmavých odstínů působí malé koupelny stísněně a velké naopak útulněji, světlé barvy prostor opticky zvětšují a také prosvětlují. Obklady větších rozměru sjednocují a pomocí drobných dlaždiček můžeme zase zvýraznit jednotlivé části místnosti. Vodorovně položené obdélníkové dlaždice stěnu prodlužují do stran, svisle položené zase do výšky. Stejná barva a vzor na dlažbě i stěnách působí jinak, než když zvolíte barvy odlišné či dokonce kontrastní – ty koupelnu opticky rozdělují. Pozor si dejte, pokud plánujete mít na stěně dlažbu vytvářející větší vzor. V takovém případě si dopředu vše pečlivě rozvrhněte, aby se výsledek nerozbil kvůli zabudovaným bateriím či doplňkům.

Jak na moderní a trendy koupelnu?

Pokud chcete být in, jistě vás bude zajímat, jaké trendy teď letí v oblasti koupelen. Již delší dobu je velmi oblíbené vše, co je nějak spojené s přírodou – a koupelny nejsou výjimkou. Nábytek a doplňky by měly být z přírodních materiálů a stejně tak stěny a podlaha. To, zda půjde o pravé materiály nebo jejich imitace, je už zcela na vás. Moderním trendem je také návrat k minulosti a nádech nostalgie. Takový vzhled můžete v koupelně vytvořit pomocí zdobných dekorací a mozaiek. Co se týče barev, stále vládne bílá – je univerzální, hodí se ke všemu a je prostě kouzelná. Velmi trendy a luxusní koupelnu vytvoříte jejím zkombinováním s fialovou nebo černou barvou. Při výběru vzhledu vaší koupelny dbejte ale především na to, co se vám líbí všeobecně. Obložení v koupelně není záležitostí jen pár krátkých let, takže se nevyplatí nechat se unést.

TIP: Máte rádi relaxaci ve vaně? Podívejte se, jak vybrat tu nejlepší: s naším článkem Zařizujeme koupelnu: vana.

Obklady pro koupelnu vybírejte opravdu pečlivě

Při výběru je důležité, abyste obklady viděli na vlastní oči. Myslete ale na to, že v obchodech je umělé světlo, na kterém vypadá vše trochu jinak. Vezměte si obklad ven a prohlédněte si ho na přirozeném světle. Nejideálnější je zakoupit si vzorkové balení (alespoň 1 x 1 m) a vyzkoušet si obložení přímo u sebe v koupelně. Zaměřte se především na to, jak na vámi vybranou dlažbu působí dopadající světlo. A opravdu myslete roky dopředu. V obchodě vás může zaujmout originální a netradiční design, z kterého vás ale po roce bude bolet hlava. Vybírejte tedy raději takové obložení, u kterého si můžete být jistí, že vám nebude vadit koukat na něj den co den po dobu mnoha let. A v neposlední řadě dbejte na kvalitu. Někdy chceme ušetřit a nakonec nám zůstane nejen prázdná peněženka, ale také oči pro pláč. A u obkladů v koupelně to platí dvojnásob.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro vaši koupelnu

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..