Samostatně stojící vana

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Zařizujeme koupelnu: vana

Článků věnovaných koupelně, jejímu zařizování a vybavení najdete na našem webu hned několik. Tentokrát jsme se zaměřili na jednu z těch nejdůležitějších částí, kterou je vana. Pokud se rozhodnete si jednu pořídit, v našem článku se dozvíte, z jakých materiálů či tvarů můžete vybírat a na co si dát při koupi vany pozor.

Vana a sprchový kout

Nenechte se omezovat

To, co nás nejčastěji nutí se rozhodnout, zda dát přednost sprchovému koutu či vaně, jsou rozměry naší koupelny. Ani v případě, že disponujete velkou koupelnou, nemusíte však být ve svém výběru omezeni. V současné době lze pořídit obrovské sprchové kouty, které svým vlastníkům nabízí pestré možnosti využití. A malá koupelna také nemusí nutně znamenat absenci vany. V nabídce některých obchodů lze narazit i na vany s rozměry velmi podobnými běžným sprchovým koutům. A jsou samozřejmě šťastlivci s natolik velkou koupelnou, že si mohou pořídit obojí. Možností je opravdu hodně a pokud váháte, jaké řešení zvolit, nejjednodušší je podívat se na internet a nechat se inspirovat. My vám s rozhodováním zkusíme pomoci tím, že vás seznámíme s výhodami i nevýhodami obou zařízení, a podíváme se společně také na to, jaké možnosti se vám nabízí.

Je lepší osvěžující sprcha, nebo relaxační koupel?

Někdo se raději sprchuje, někdo se raději koupe. Milovníci koupání se této slasti musí ve sprchovém koutě vzdát, kdežto ti, kteří vlastní vanu, si mohou dopřát obojího. Ale sprchování ve vaně může mít svá úskalí. Ať už osobně dáváte přednost čemukoliv, faktem je, že mytí pod tekoucí vodou je pro naše tělo zdravější. Dlouhodobý a častý pobyt ve vodě paradoxně vede k vysoušení pokožky. Ta totiž není schopná vodu zvenčí vsáknout. A je-li voda na pokožce, má tendenci se vypařovat a to způsobuje právě ono vysoušení. Tekoucí voda navíc lépe smyje veškeré nečistoty, proto se krátká sprcha doporučuje i po každém koupání. Studená sprcha má navíc hned několik zdravotních výhod. Posiluje imunitní systém, pomáhá rozproudit krevní oběh či zbavit se celulitidy a urychluje spalování tuků. Dáváte-li přednost sprše, přečtěte si náš článek o výběru sprchového koutu Zařizujeme koupelnu: sprchový kout.

Je úspornější sprcha, nebo vana?

Nejčastější odpovědí je sice sprcha, ale ve skutečnosti to není tak jednoznačné. Záleží totiž na více faktorech: na tom, jak dlouho se sprchujete, jaký průtok má sprchová hlavice a jaký je objem vany. Sprchovou hlavicí proteče přibližně 20 litrů vody za minutu. Objem vany udává většinou množství vody, které se do ní vejde v případě, že je naplněná až po okraj. Ale to samozřejmě neděláme, především proto, že kdybychom do vany vlezli, část vody by vytekla. Odečtěte si tedy od objemu počet litrů, který odpovídá vaší váze v kilogramech (70 kg = 70 l) a pro jistotu odečtěte ještě 20 litrů. Toto číslo bude přibližně odpovídat množství vody, ve kterém se můžete koupat, aniž byste riskovali, že vám voda přeteče. Pozor, někteří výrobci neudávají objem prázdné vany, ale právě tento přibližný odhad, přečtěte si tedy informace od nich opravdu pečlivě.

TIP: Pokud vás zajímají způsoby, jak ušetřit na spotřebě vody, zveme vás k přečtení našeho článku Šetřit vodu nemusí znamenat vzdát se svého pohodlí! V něm se dozvíte také to, jakým způsobem můžete snížit průtok sprchové hlavice a užívat si dlouhou sprchu za minimální náklady.

Moderní a luxusní vana

Vana – výhody a nevýhody

Vana nabízí ideální prostor pro relaxaci a odpočinek. Časté koupání má sice své nevýhody (viz výše), jednou za čas si ale koupel rád dopřeje téměř každý. Vany lze navíc pořídit i masážní, ve kterých se z koupele stává neuvěřitelně příjemný zážitek. Pokud vám koupání příliš nesedí, výhodou vany je i to, že ji lze doplnit o sprchu a užívat si tak výhod sprchování. Vana sice zabere více místa na šířku a délku, zato máte k dispozici volný prostor nad ní. Ten se dá chytře využít pro věšení mokrého prádla nebo pro umístění skříněk či jiných doplňků. Ve vaně také snadněji umyjete malé děti nebo domácí mazlíčky, případně zde můžete vyprat prádlo. Zejména pro děti je vana skvělým zážitkem, protože při koupání si užijí zábavu, kterou jim sprchování nedopřeje.

Parametry, které by měla vana splňovat

Ideální vana má rozměry dostatečné na to, abyste se v ní pohodlně položili, takže by měla být dlouhá alespoň tak jako vy. Zajímat vás bude asi také objem vany, tedy to, jaké množství vody se do ní vejde. Vany s větším objemem jsou ideální do početnějších domácností, kdy se v ní vykoupe i několik lidí najednou. To ocení zejména rodiny s menšími dětmi. Více objemu ale nutně znamená větší vanu. Pokud se rozhodnete vanu využívat i pro sprchování, je dobré ji opatřit závěsem nebo zabudovanou zástěnou. Ta ale není určená každé vaně – na vanu s oblými hranami ji nepřiděláte. Důležité je také brát v potaz tvar dna vany, u šikmého dna totiž při sprchování hrozí uklouznutí. V současnosti si můžete také zvolit, zda budete mít vanu zabudovanou či samostatně stojící. Druhá varianta se těší čím dál větší oblibě, vypadá totiž velmi moderně a originálně. Nabízí však méně prostoru na odkládání kosmetiky či pomůcek.

Z jakého materiálu může vana být?

Ještě donedávna jsme mohli narazit na vany pouze z litiny. Tento materiál má vynikající tepelně izolační vlastnosti, díky kterým vám voda ve vaně jen tak nevystydne. Litina je navíc také velmi pevný a odolný materiál, vana z ní vám dlouho vydrží. Bohužel se ale jedná také o velmi těžký materiál, proto někteří výrobci dávají přednost jiným materiálům. Jedním z nich je smaltovaná ocel, velmi odolný materiál, kterému nevadí ani používání různých koupelnových chemikálií. Odolnost smaltované oceli souvisí s její tloušťkou, ta by měla být alespoň 2 mm. Narazit však můžete na smaltované vany s 3,5 mm ocelí. Smaltovaná ocel je navíc považovaná za nejvíc ekologický materiál. Dalším oblíbeným a v současnosti nejběžnějším materiálem je akrylát. Akrylátové vany nabízí širokou škálu tvarů a designů, akrylát nabízí velmi jednoduchou instalaci různých vanových doplňků a navíc má také skvělé tepelně izolační vlastnosti. Akrylátové vany jsou často vyztužené polyuretanovou pěnou nebo sklolaminátem, aby byly dostatečně pevné a odolné.

TIP: Narazit můžete i na netypické a originální materiály jako je mramor či dřevo. Vždy si dejte pozor na normy. Vana by měla splňovat alespoň normu ČSN EN 14516+A1 (Koupací vany pro domácí použití).

Samostatně stojící vana

Jaký tvar vany zvolit?

Vany jsou nabízeny v mnoha různých tvarech a kromě typických obdélníkových dnes narazíme i na kulaté, oválné či asymetrické. Výhodou obdélníkových van je zejména možnost obložit jejich přední panel stejnými obklady, jaké jsou použity ve zbytku koupelny. Taková vana pak dokonale zapadne a nebude v koupelně nijak vyčnívat. Oválné vany vypadají opravdu elegantně, zabírají však mnohem více místa, protože musí být umístěny volně v prostoru. Majitelé netypických koupelen jistě ocení široké možnosti asymetrických van. Můžete si tak pořídit vanu téměř jakýchkoliv rozměrů i tvaru a skvěle ji zasadit do své koupelny. Díky asymetrickým vanám se z koupele mohou radovat i ti, kteří vlastní opravdu malou koupelnu. Dalším oblíbeným typem van jsou rohové. Počítejte u nich s tím, že vám zaberou více prostoru a obecně mívají také větší objem. K jejich napuštění tedy budete potřebovat výrazně více vody než u jiných typů van, a to se samozřejmě promítne zejména na spotřebě vody.

Dopřejte si luxus s hydromasážní vanou!

Pokud toužíte po hydromasáži, nejlepší je pořídit si hydromasážní vanu. I do běžných, nejčastěji akrylátových, van je sice možné zabudovat trysky, pokud však vana k hydromasáži původně nesloužila, je dost možné, že v ní nebude vše tak, jak by být mělo. Trysky vám mohou sahat pouze do určité výšky, navíc si můžete zmenšit prostor ve vaně, ve které se bude dát už jen sedět. Při instalaci hydromasážních systémů je navíc nutné myslet také na správné umístění odtoku a dalších věcí. Je tedy výhodnější investovat do opravdové hydromasážní vany, která vám zajistí ten nejluxusnější zážitek. Hydromasážní systémy jsou vodní a vzduchové. V případě vodních jsou na boční, hlavovou i nožní část vany umístěny vodní trysky. Vzduchové trysky bývají nejčastěji umístěny na dně a do vody vhání vzduch. Dopřát si samozřejmě můžete i obojí. Kromě počtu trysek a jejich rozmístění si můžete zvolit také způsob ohřívání nebo dezinfikování vody.

TIP: Vana jako krásný doplněk? Proč ne! Přečtěte si náš článek Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.

Slyšeli jste už o chromoterapii?

Nejen hydromasážní, ale i běžné vany lze doplnit dalšími zajímavými systémy. Jedním z nich je osvětlení, které lze instalovat do většiny akrylátových van. Chromoterapie je léčba pomocí světla. Bylo již prokázáno, že různé barvy světla mají vliv nejen na naši psychickou, ale také fyzickou pohodu. Při výběru osvětlení pro vaši vanu se zajímejte především o to, jaké kombinace barev jsou k dispozici a také, jaké jsou nabízeny možnosti regulace, tedy zda dochází ke změně barev automaticky, či zda je nutné je měnit manuálně. Na trhu můžete narazit také na speciální audio systémy určené k instalaci do van. Díky kombinaci hydromasáže, osvětlení a zvukového systému si tak můžete dopřát nanejvýš relaxační zážitek. Jistě, jedná se o nemalou investici, ale je to investice do vašeho zdraví a dobrého psychického stavu – a to se vždy vyplatí. Vždy se ujistěte, že mají vámi vybrané komponenty všechny potřebné certifikáty zaručující nejen jejich kvalitu, ale především bezpečnost.

Vana z šedých dlaždic

Vanové armatury

Kromě materiálu, tvaru či velikosti vany si můžete vybrat také z různých typů armatur, tedy vanové baterie a systému potrubí. Podle toho, jaké máte možnosti ve vaší koupelně či co je vám více pohodlné si můžete zvolit armaturu umístěnou na stěně, přímo v obložení vany či v otvorech vany. Vanu lze napouštět také ze speciálních podhlavníků či mít přítok vody umístěn u dna vany. To oceníte zejména u panelových bytů či domácností s horší zvukovou izolací. Při napouštění vody blízko dna vany totiž brzy dojde k potopení přítoku a tím je snížen hluk přitékající vody. V současné moderní době lze pořídit také armatury elektronické, které jsou vybavené dotykovým ovládáním. Můžete si tak navolit teplotu i intenzitu vody a vidíte zde také například to, kolik vody už jste do vany napustili. Některé armatury jsou navíc vybaveny světelným indikátorem, který změní barvu pokaždé, když je změněna teplota vody.

Na co si dát u van ještě pozor?

Již jsme se zmínili výše, že důležité je u van také jejich dno. To může být různě zkosené či zaoblené. Myslete na to, že čím rovnější dno bude vana mít, tím lépe a stabilněji se vám na něm bude stát. Vany mohou být také tzv. sedací, tedy vybaveny sedákem nebo stupňovitým dnem. Do takových van je snadnější přístup a hodí se proto zejména pro starší osoby či osoby s omezenou pohyblivostí. Větší bezpečnost ve vaně vám zajistí také protiskluzová podložka či speciální držáky a madla. Díky podhlavníku či opěrce hlavy neriskujete, že si při koupání vy nebo vaši blízcí poraníte hlavu. Navíc je díky nim koupání ještě o něco více pohodlnější a příjemnější. Zajímavým vanovým doplňkem je pak polička na vanu. Jedná se v podstatě o tác, který lze bezpečně umístit na vanu a na kterém můžete mít připravené občerstvení nebo položenou knihu. Z takto vybavené vany už se vám nikdy nebude chtít vstát!


Obchody, kde koupíte TOP vany

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..