Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Inspirace na moderní fasádu
Fasáda je důležitá část domu – jednak ho chrání před povětrnostními vlivy a jednak dává okolí najevo váš vkus. Při stavbě nového domu nebo jeho rekonstrukci je běžné se mu snažit dodat moderní vzhled. Fasádu lze pojmout různými způsoby, v žádném případě však nic nezkazíte klasikou, která je stylová již mnoho let a další roky, či téměř jistě další desítky let ještě určitě bude. O jaké fasádě je řeč? Přece o cihlové!
Obsah článku
Cihlové obkladové pásky jsou věrnou imitací zdi z plných cihel
Cihlový vzhled fasáda získá buď když ji postavíte z plných cihel, nebo místo nich můžete použít obkladové pásky se vzhledem cihlové zdi. Při správné instalaci cihlových obkladových pásků na fasádu domu nerozeznáte, že se nedíváte na fasádu z plných cihel. Ani k tomu není důvod, nejde totiž o žádný podřadný materiál – cihlové pásky se vyrábí řezáním plných lícových cihel. Tloušťka obkladových pásků je zhruba 20–25 milimetrů a jednoznačně se je vyplatí použít při rekonstrukci domu, protože nepotřebují žádné základy. Na zeď se nalepí.
Cihly i cihlové pásky můžete využít jak na celou fasádu domu, tak pouze na její část a zkombinovat je tak s klasickou fasádní omítkou. Díky tomu zbavíte svůj dům jednotvárnosti. Oblíbená je u moderních fasád zejména kombinace cihlové fasády s bílými či šedými stěnami.
Fasáda z cihel nabízí skvělé vlastnosti
Cihlové fasády jen tak nezestárnou. Cihly jsou totiž 100% přírodní materiál a příroda bude mít místo v našich domovech snad napořád. Každá cihlová zeď, a dokonce i každá cihla je jedinečná. Cihly se mírně liší svou velikostí a vzhledem, což je znát hlavně u vícebarevných cihel a cihel s hrubým povrchem. Fasáda z cihel je stylová a praktická zároveň. Cihly jsou velmi odolné proti povětrnostním vlivům a nenáročné na údržbu. Navíc zachovávají paropropustnost fasády, takže nehrozí vznik plísní, a není na nich tolik patrné znečištění nebo oděrky, zvláště na cihlách tmavších odstínů s rustikálním povrchem. Díky svým vlastnostem mají prakticky neomezenou životnost.
Přírodní fasádní materiál dostupný v mnoha podobách
Typický je pro cihly červenohnědý odstín, ale omezovat se pouze na něj rozhodně nemusíte. Na výběr je spoustu barev od světlých až po tmavé. Mezi nejsvětlejší cihly se řadí ty ve světlém smetanovém odstínu, na opačné straně spektra pak nabídku uzavírají cihly v temné antracitové barvě. Mezi těmito dvěma konci narazíte vedle zmíněných cihel, u nichž převládá červená až hnědá barva, také na cihly ve žlutých nebo světle a tmavě šedých odstínech. Jednotlivé cihly na vaší fasádě mohou být slazeny do jednoho barevného odstínu, nebo se v nich může mísit několik barev najednou. Volitelné přitom není jen barevné provedení cihel, rovněž spárovací hmota bude mít barvu, kterou určíte.
Výsledný vzhled cihel navíc ovlivňuje struktura jejich povrchu – některé jsou téměř hladké, další zase mají hrubou, rustikální strukturu povrchu.
Cihly venku i uvnitř
Cihly se uplatní nejen na fasádě, cihlové obklady fungují také v interiéru, kde stejně jako na fasádě oceníte jejich bezúdržbovost a odolnost proti znečištění a poškození. Hodí se do většiny populárních stylů bydlení – venkovského, moderního, industriálního nebo skandinávského. Nejčastěji se využívají na krby. Cihly při působení žáru z krbu nemění svou barvu, nepraskají ani se nedrolí. Samotné topeniště je však přece jen potřeba vyzdít ze šamotových cihel, případně do krbu umístit krbovou vložku. Vzhledem k omezenému prostoru a jednodušší instalaci se na krby většinou používají cihlové obkladové pásky namísto plných lícových cihel. Dále se jimi často obkládají stěny v obývacích pokojích, kuchyních nebo chodbách.