Zahradní pergola

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak rychle a efektivně postavit malou záhradní stavbu

Zahradní pergola

Pergola, loubí nebo altánek – tyto malé zahradní stavby si můžete vcelku jednoduše postavit i vlastní silou. Díky zemním vrutům nemusíte kopat a betonovat základy, a ušetříte tak čas i síly. Zjistěte jak na to.

Výhody základů bez betonování

Zemní vruty jsou vyrobeny z odolné oceli a mají stejnou funkci jako betonové piloty. Jejich použití je ale daleko jednodušší, pomocí montážní tyče (roksoru) je totiž doslova zašroubujete do země. Zabere to maximálně pár hodin a základy jsou ihned připravené k zatížení. Nemusíte tak narozdíl od betonování na nic čekat. 

Výběrem různé délky vrutu navíc jednoduše vyrovnáte terén. Nečeká vás tedy žádné odvážení zeminy. Po demontáži stavby pak vruty snadno vyjmete a země zůstane téměř nepoškozená. Zemní vruty nabízí zkrátka skvělý alternativní způsob, jak snadno a rychle vytvořit pevné základy.

Jaké zemní vruty vybrat

Pro zahradní stavbu využijte zemní vruty typu „U“, které mají hlavu ve tvaru stavební patky. Do té pak připevníte dřevěné hranoly. A jak dlouhé zemní vruty pro upevnění pergol zvolit? Ideálně 600-800 mm. Konkrétní výběr potom závisí na celkové hmotnosti stavby a typu půdy, doporučujeme se proto poradit u obchodníka.

Altánek na zahradu

Postavení pergoly krok za krokem

Pro postavení pergoly budete potřebovat zemní vruty, roksor, kladivo, dřevěné hranoly pro samotnou stavbu, lak na dřevo, vruty do dřeva, vodováhu, truhlářské svěrky a pilu. Pak už se můžete pustit rovnou do práce:

1. krok

Pro snadné zavedení vrutu do země na dané místo nejdříve zatlučte roksor a poté ho vyndejte. Tak si vyznačíte vedení vrutu v hlíně.

2. krok

Do připravené díry vložte zemní vrut a pomocí roksoru ho zašroubujte do země. Podle vodováhy neustále kontrolujte kolmost vrutu. Takto si připravte všechny zemní vruty.

3. krok

Hranoly na konstrukci si pomocí svěrek nanečisto uchyťte do vrutů a podle vodováhy zkontrolujte jejich výšku a kolmost k zemi.

4. krok

Dřevěné hranoly si připravte podle toho, jak chcete, aby pergola vypadala. Pro odlehčený vzhled jsou horní konce stojných hranolů nejčastěji spojeny s příčnými hranoly pomocí přeplátování. Konce příčných hranolů, stejně jako hranolů tvořících horní rošt, pak můžete zkosit pod úhlem.

5. krok

Hranoly natřete dvěma vrstvami barvy na dřevo, které pergolu ochrání před škůdci i nepřízni počasí.

6. krok

Připravené stojné hranoly připevněte do zemních vrutů pomocí vrutů do dřeva. Opět nezapomeňte kontrolovat kolmost pomocí vodováhy. Pomoct si můžete také truhlářskou svěrkou.

7. krok

Pergolu dokončete připevněním příčných hranolů a horního roštu. K tomu opět použijte vruty do dřeva.

No a váš vlastní stavební projekt je hotový! Díky zemním vrutům má pergola pevné základy na dlouhá desetiletí a kdybyste se ji někdy rozhodli přemístit, nebo úplně odstranit, zemní vruty ze země jednoduše vytáhnete a pozemek zůstane téměř nedotčený.

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..