Jak pěstovat zeleninu v bytě

Zelenina je důležitou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku, obsahuje totiž celou řadu výživných látek nezbytných pro naše tělo a náš organismus. Pěstování vlastní zeleniny má mnoho výhod, a tak není divu, že se k němu uchyluje stále více lidí. Ti z vás, kteří bydlí v bytě, nebo nedisponují vlastní zahradou, si rozhodně nemusí zoufat. Pěstovat zeleninu v bytě je velmi jednoduché a v tomto článku si je projdeme krok za krokem.

Jak pěstovat zeleninu v bytě

TOP 7 pomocníků pro pěstování zeleniny v bytě (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Rozprašovač Happy GreenRozprašovač Happy Green
Opora pro popínavé rostlinyOpora pro popínavé rostliny
Organické hnojivo pro plodovou zeleninu NATURAOrganické hnojivo pro plodovou zeleninu NATURA
Čtvercový vak na pěstování PreviosaČtvercový vak na pěstování Previosa
Hlídač zalévání rostlinHlídač zalévání rostlin
Konev na zalévání Esschert Design SpelterKonev na zalévání Esschert Design Spelter
Samozavlažovací truhlík Plastia Berberis TRIOSamozavlažovací truhlík Plastia Berberis TRIO

Pěstovat zeleninu v bytě je jednoduché

Bytovému zahradničení jsme se věnovali v článku Jak na zahradu v bytě. Najdete v něm všechny potřebné informace k tomu, abyste si doma vytvořili krásnou, zdravou a prospívající zahradu. Zelenina všeobecně nemá rozdílné požadavky než většina jiných rostlin, které lze v bytě pěstovat. Přesto však můžeme na pár rozdílů narazit a na ty se zaměřujeme v tomto článku. Představíme vám v něm také konkrétní druhy zeleniny, které si můžete v bytě vypěstovat, a prozradíme vám, jak jim vytvořit co nejlepší podmínky. Pěstovat zeleninu v bytě zvládne opravdu každý a neexistuje jednodušší cesta, jak si dopřát svůj vlastní zdroj vitamínů, minerálů a dalších živin, a to mnohem levněji a zdravěji než jejich kupováním v obchodě.

Vyberte si, jakou budete chtít pěstovat zeleninu

Ještě než se pustíte do samotného budování vaší zeleninové zahrady a než začnete nakupovat semínka svých nejoblíbenějších druhů zeleniny, pořádně si promyslete své možnosti. Je dobré se předem seznámit s nároky toho konkrétního druhu, abyste věděli, jestli je ve vašich možnostech tyto podmínky zajistit. Mějte na paměti, že v interiéru nikdy nevytvoříte stejné prostředí jako panuje venku a počítejte proto raději s tím, že výsledek vaší práce nemusí být tak dokonalý, jak jej vidíte v obchodech či na zahrádce svých známých. To, jakou budete pěstovat zeleninu, souvisí také s prostorem, který musíte dané rostlince zajistit. Zjistěte si tedy, jakých rozměrů může dosahovat a vytvořte pro ni dostatečný prostor. Dále se zajímejte, jaké teplotní či světelné podmínky bude vámi vybraný druh vyžadovat. Pěstujte spíše ty druhy, jejichž pěstování je ve vaší lokalitě běžné, bude tak pro vás snadnější vybudovat nejvhodnější prostředí.

Jakou nádobu zvolit?

Pěstovat zeleninu lze téměř v jakékoliv nádobě, třeba i v plastovém kelímku od jogurtu či hrnku. Nejdůležitější je, aby byla nádoba dostatečně prostorná, a to jak na šířku, tak především na hloubku. Různé typy zeleniny mají různě dlouhé kořeny a pokud byste je pěstovali v příliš mělké nádobě, nemusely by dostatečně zakořenit. Hlubší kořeny má především kořenová zelenina jako mrkev, celer nebo petržel, dostatečně prostornou nádobu bude potřebovat také paprika či keříkové rajče. Nádoba musí mít také ve dnu díru pro odvádění přebytečné vody, pod nádobu tedy vždy umístěte misku. Velmi oblíbené jsou samozavlažovací nádoby, se kterými se nemusíte starat o dostatečný přísun vody. Rostliny zasazené v těchto nádobách si samy berou vodu, podle toho, kolik zrovna potřebují. Nádobu volte spíše ve světlých barvách a raději se vyhněte černým truhlíkům, protože černá barva přitahuje světlo a teplo.

Pěstovat zeleninu v bytě je jednoduché

Základem pro dobrý růst je půda plná živin

Pokud chcete pěstovat zeleninu v bytě a máte vlastní zahrádku, můžete použít zeminu z ní, ale nezapomeňte ji smíchat s kompostem. Ti, kteří zahrádku nemají, si mohou koupit substrát určený přímo pro pěstování zeleniny. Ten je dobré trochu provzdušnit přidáním např. písku či kuliček polystyrenu. Půda by měla být odlehčená a také organická. Je nutné mít na paměti, že v nádobách je menší množství půdy než venku na zahradě a různé chemikálie obsažené v zemině či dalších přípravcích se proto hůře vstřebávají. Zeleninu alespoň jednou za 14 dní pohnojte, pro doma pěstovanou zeleninu jsou nejvhodnější tekutá hnojiva.

Zajistěte dostatek světla a vody

Většina rostlinek dává přednost slunci, jsou ale i takové, které mají raději polostín. Proto je dobré si předem zjistit, jaké podmínky konkrétní zelenina potřebuje, abyste věděli, kam ji umístit. Chcete-li pěstovat zeleninu na okně, jsou nejlepší ta orientovaná na jih či západ, kde slunce svítí po většinu dne. Také nároky na vodu se mohou u jednotlivých druhů zeleniny lišit. Půda by ale neměla být nikdy vysušená, kontrolujte ji každý den a případně zalévejte, zvláště v létě. Většinu rostlin je dobré zalévat 2× denně, ráno a večer a nejlépe odstátou vodou, či ještě lépe dešťovou.

Co pěstovat spolu?

V jedné nádobě či v těsné blízkosti můžete pěstovat zeleninu, bylinky i okrasné rostliny. Pozor si však dejte na to, že některé druhy se příliš dobře nesnesou, zatímco jiné si naopak prospívají. Rajčatům se dobře daří v blízkosti špenátu, bazalky či celeru, listová zelenina a saláty prospívají v blízkosti kedlubny, ale poblíž petržele či celeru se příliš dobře necítí. Okurky mají ve svém okolí nejraději salát, hrách či fazole. Fazole jsou všeobecně poměrně dobrým sousedem, protože zeminu obohacují o dusík. Svou domácí zeleninovou zahrádku můžete vyplnit také okrasnými květinami. Nejen, že taková zahrada vypadá lépe, okrasné květiny mají velmi praktické využití: odhání škůdce a vaši úrodu ochrání před chorobami. Ideální jsou například kopretiny či afrikány, které pěstované zelenině ničím nevadí.

Domácí pěstování

Jak začít pěstovat zeleninu?

Rozhodli jste se, že si budete doma pěstovat zeleninu, vybrali jste si konkrétní druhy, pro které jste schopni zajistit požadované podmínky – a co teď? Nejjednodušší způsob, jak s domácím pěstováním zeleniny začít, je pořídit si v zahradnictví či květinářství sazenice. Na jejich obalu se také dozvíte veškeré potřebné informace o tom, co je nutné zajistit k jejich co nejlepšímu prospívání. Pokud byste získali sazeničky bez těchto informací, v další části článku se na konkrétní druhy zeleniny podíváme podrobněji, včetně jejich nároků na pěstování. Druhou možností, která se vám nabízí u některé zeleniny, ale také třeba bylinek, je vypěstovat novou rostlinu z části té staré. Takovým způsobem si můžete vypěstovat například česnek, cibuli, jarní cibulku, mrkvovou nať a mnoho dalšího. Máme pro vás připraveny tipy pro 14 druhů zeleniny a věříme, že se vám i s nimi podaří pěstovat zeleninu tak, aby nesla své plody.

Rajče

Pro domácí pěstování jsou nejvhodnější keříčková nebo cherry rajčata, která nezaberou tolik prostoru. I tak je ale nutné počítat s tím, že dospělé rostliny potřebují nádobu o průměru 20-25 cm. Rajčata navíc rostou hodně do výšky a bude tedy nutné je něčím podepřít. Rajčata mají ráda přímé slunce, vyžadují hodně vody a základem pro jejich dobrý růst je především opravdu kvalitní zemina bohatá na živiny. Zajímavostí je, že rajčata se dají pěstovat i ve speciálním plastovém či jutovém pytli, který seženete v zahradnictví.

Paprika

Pro pěstování v květináči či jiné nádobě jsou vhodné odrůdy paprik s menšími plody. Velmi oblíbené jsou sladké či pálivé papričky. Stejně jako rajčata také papriky milují slunce. Zejména v rané fázi klíčení potřebují rostliny teplotu alespoň 25-30 °C, ani v pozdější době růstu by však teplota v jejich okolí neměla klesnout pod 15 °C. Paprikám také zajistěte dostatek živin a vláhy.

Mrkev

Nejvhodnějšími odrůdami mrkve pro domácí pěstování jsou Rondon a baby karotka, které nepotřebují tolik prostoru. Mrkev snese i přímý sluneční svit, důležité je především to, aby byla pořád ve vlhké půdě bohaté na živiny. Mrkev si navíc můžete vypěstovat i ze zbytku rostliny již zakoupené v obchodě, respektive mrkvovou nať. Stačí odříznout vršek mrkve (přibližně 1 cm zeleniny s kořenem), ponořit ji spodním okrajem do vody a umístit na slunné místo. Vodu vždy dolévejte tak, aby se hladina dotýkala spodní části mrkve.

Ředkvičky

Ředkvička je vhodná pro každého, kdo se právě rozhodl začít pěstovat zeleninu. Je totiž poměrně nenáročná a vypěstovat ji zvládne každý. Ředkvičkám prospívá slunce a vlhkost, pozor si však dejte na to, abyste zeminu nepřelili.

Rajče vypěstované v bytě

Hrášek

Hrachové lusky potřebují dostatek světla, přímé slunce jim ale může vadit. Protože i hrášek roste do výšky, je dobré jej něčím podepřít, případně rostlinu umístit poblíž stěny. Do šířky příliš nerostou, takže si vystačíte i s menší nádobou.

Cibule

Také cibule patří k méně náročným druhům zeleniny, její nevýhodou však může být poměrně silná a pronikavá vůně, kterou vydávají. A také cibuli si můžete vypěstovat z odříznutého spodku již vyzrálého kousku, který necháte několik dní proschnout a poté jej stačí zasadit do zeminy.

Jarní cibulka

Pokud jste si koupili jarní cibulku, rozhodněte odkrojené zbytky nevyhazujte! Místo toho odkrojenou část zeleniny s kořenem ponořte do nádobky s vodou, položte na místo, kam svítí slunce, a jednou za pár dní vyměňujte vodu.

Česnek

Česnek je opět velmi nenáročná zelenina, která toho ke zdravému růstu moc nepotřebuje. Můžete si také vypěstovat česnekové klíčky tím, že stroužek česneku zasadíte do zeminy, nebo necháte klíčící stroužek v nádobě s vodou tak, aby byly klíčky ponořené. Zajistěte rostlince dostatek světla a tepla a vodu každý den vyměňujte za čerstvou.

Celer

Celer roste poměrně zdatně, takže pro jeho pěstování budete potřebovat větší nádobu. Zasadit můžete kromě sazenice i uříznutou vrchní část s kořenem. Nejdříve ji nechte přes noc v nádobce s vodou, poté zasaďte do nádoby se zeminou plnou živin, zalijte a položte na místo s dostatkem slunečního světla. Celer je nutné průběžně zalévat, zemina by ale měla být pouze vlhká, nikoliv mokrá.

Petržel

Lístky petržele si snadno vypěstujete ponořením odkrojené vrchní části petržele s kořenem do nádobky s vodou. Vodu je dobré pravidelně vyměňovat za čerstvou a sklízet úrodu můžete už během několika dní.

Pórek

Vlastní pórek si můžete také vypěstovat z odříznutého zbytku. Kousek velký alespoň 2 centimetry i s kořenem ponořte do nádoby s vodou tak, aby hladina dosahovala ke kořenu.

Římský salát

Další zeleninou, kterou lze vypěstovat z již zakoupeného kusu, je římský salát. Opět odkrojte spodní část a zasaďte ji do nádoby se zeminou. Římský salát potřebuje dostatek slunečního světla a pravidelné zalévání. Můžete také uříznout listy, přibližně 1 centimetr odspodu, umístit je do malé nádobky s vodou tak, aby se hladina dotýkala stopky, položit nádobku na slunné místo a pravidelně měnit vodu. Poté můžete rostlinu přesadit do zeminy.

Naučte se pěstovat zeleninu v bytě

Čínské zelí (bok čoj)

Na úvod jedna poznámka. V obchodech často narazíme na zeleninu pojmenovanou čínské zelí, ve skutečnosti jde ale o zelí pekingské. Pekingské zelí má pevné hlávky kuželovitého tvaru a světle zelné až bílé listy bez řapíků s bílým silným žebrováním. Čínské zelí má namísto pevné hlávky růžicí tmavě zelených řapíkatých listů. Listy mohou být zkadeřené či hladké a řapíky jsou dužnaté a mají bílou barvu. Čínské zelí se dá jednoduše vypěstovat recyklováním, a to tak, že odříznete spodní část (asi 2 cm dlouhou), ponoříte do nádobky s přibližně 1 cm vody, položíte ji na slunné místo a co dva dny budete vyměňovat vodu. Čínskému zelí také prospívá kropení vodou pomocí rozprašovače. Přibližně po 14 dnech, jakmile kořeny dorostou do zhruba 1 centimetru, rostlinu přesaďte do nádoby s organickou zeminou plnou živin a zalévejte každý den.

Batáty

I batáty, neboli sladké brambory, je možné recyklovat. Stačí je ponořit do nádoby s vodou tak, aby se jejich špička dotýkala hladiny vody, a zajistit jim přímé sluneční světlo.


TOP 7 pomocníků pro pěstování zeleniny v bytě (2019)

Zelenina pěstovaná v bytě může být stejně zdravá a dobrá jako ta kupovaná v obchodě. Dopřejte svým rostlinám tu nejlepší péči a pořiďte si tyto šikovné pomůcky, které vám jejich pěstování usnadní. Péče o zeleninu pěstovanou v bytě je díky nim o dost jednodušší.

Rozprašovač Happy Green

Rozprašovač Happy Green
Zdroj: Pepi.cz
 • lze použít k zavlažování, nebo chemickému postřiku
 • pro použití v interiéru i exteriéru
 • barva: průhledná červená
 • materiál: plast
 • objem: 500 ml
 • rozměry (v, š, d): 22,5 × 12 × 8,5 cm

Obchody, kde koupíte produkt Rozprašovač Happy Green

ObchodCena
Pepi.cz logo39 Kč

Opora pro popínavé rostliny

 • šlahouny popínavých rostlin se do opory snadno zaplétají
 • jednotlivé části lze propojit do výšky nebo šířky
 • sada obsahuje 3 kusy opor
 • materiál: plast
 • rozměr opory: 35 × 10 cm

Obchody, kde koupíte produkt Opora pro popínavé rostliny

ObchodCena
decoDoma.cz99 Kč

Organické hnojivo pro plodovou zeleninu NATURA

Organické hnojivo pro plodovou zeleninu NATURA
Zdroj: Alza.cz
 • podporuje růst rostlin, tvorbu i zrání plodů
 • stimuluje biologickou aktivitu půdy
 • pomáhá rostlinám přijímat živiny
 • složeno pouze z přírodních látek
 • obsahuje ideální poměr dusíku, draslíku a fosforu, zachovává nízký obsah chloridů
 • obsahuje také péřovou a masokostní moučku, melasu a melasové výpalky
 • certifikováno pro ekologické zemědělství
 • jednoduše se aplikuje (1 × měsíčně rozhodit a zpracovat do půdy)
 • látky jsou uvolňovány pomalu a hnojivo tak působí déle
 • objem: 1,5 kg

Obchody, kde koupíte produkt Organické hnojivo pro plodovou zeleninu NATURA

ObchodCena
Alza.cz109 Kč

Čtvercový vak na pěstování Previosa

Čtvercový vak na pěstování Previosa
Zdroj: Mall.cz
 • lze použít pro pěstování zeleniny, ale také bylinek či květin
 • pro opakované použití v interiéru i exteriéru
 • materiál: plast
 • objem: 14 l
 • rozměry rozloženého vaku (v, š, h): 24 × 24 × 25 cm
 • rozměry složeného vaku (v, š, h): 31,5 × 25 × 2 cm

Obchody, kde koupíte produkt Čtvercový vak na pěstování Previosa

ObchodCena
Mall.cz127 Kč

Hlídač zalévání rostlin

 • praktický a roztomilý pomocník
 • hlídač v podobě červenky hvízdáním upozorňuje na nedostatek vody
 • materiál: polyresin a železo
 • provoz na 2 knoflíkové baterie LR44 (jsou součástí balení)
 • rozměr : 7,5 × 5 × 18 cm

Obchody, kde koupíte produkt Hlídač zalévání rostlin

ObchodCena
Magnet-3pagen logo165 Kč

Konev na zalévání Esschert Design Spelter

Konev na zalévání Esschert Design Spelter
Zdroj: Bonami.cz
 • padne akorát do ruky
 • krásný design
 • jednoduchá údržba (stačí otřít navlhčeným hadříkem)
 • materiál: zinek
 • objem: 1,6 l
 • rozměry (v, š, d): 19,9 × 42,4 × 11,5 cm

Obchody, kde koupíte produkt Konev na zalévání Esschert Design Spelter

ObchodCena
Bonami logo229 Kč

Samozavlažovací truhlík Plastia Berberis TRIO

Samozavlažovací truhlík Plastia Berberis TRIO
Zdroj: 4home.cz
 • z dílny studia WRKS (mladí čeští designéři)
 • zásobárna vody s hladinoměrem, velký otvor pro zalévání a přepad vody
 • ve 3 velikostních variantách (Uno, Duo, Trio)
 • každý díl s vlastní samostatně vyjímatelnou nádobou
 • každá nádoba má otvor pro uchycení opory pro rostliny (není součástí balení)
 • nádoby jsou vybaveny úchyty pro jednoduchou manipulaci
 • truhlík je opatřen kolečky
 • barva: bílá (truhlík), černá (nádoba), zelená (příčník)
 • materiál: plast
 • rozměry (v, š, h): 35 × 117 × 39 cm
 • hmotnost: 6,1 kg

Obchody, kde koupíte produkt Samozavlažovací truhlík Plastia Berberis TRIO

ObchodCena
4Home logo1 499 Kč


Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..