Vytvoření zahrady v bytě

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Zahrada v bytě – jak na ni?

To, že nevlastníte kus země, naštěstí nemusí znamenat, že si nemůžete nic vypěstovat. Připravili jsme jednoduchý návod a užitečné tipy pro každého, koho láká vlastní zahrada v bytě. Ať už se chystáte doma pěstovat květiny, bylinky, ovoce a nebo zeleninu, uvidíte, že je to poměrně snadné a výsledky vaší práce za to určitě stojí.

Vytvoření zahrady v bytě

Co všechno lze pěstovat doma?

Uvnitř lze pěstovat téměř cokoliv, záleží na vašich možnostech. Pamatujte však, že stejné podmínky, jaké mají rostliny venku, jim u sebe doma nikdy nezajistíte. V současné době ale není nemožné zajistit jim je co nejpodobnější tak, aby se i ve vnitřních prostorách cítily rostliny dobře a dobře také rostly. K pěstování můžete využít jakoukoliv obytnou část domu či bytu, ale také balkón, terasu či dokonce sklep. Než se pustíte do zakládání zahrady v bytě, zvažte předem své možnosti. Co od této domácí zahrady očekáváte? Proč si ji vlastně pořizujete? Jaké rostliny chcete pěstovat? Ale hlavně – jaké podmínky by taková zahrada v bytě vyžadovala a jste schopní jí je poskytnout? Zahrada v bytě nemusí, ale může být náročná nejen na zřízení, ale také na provoz. Pokud si ale vše dopředu promyslíte a důkladně zvážíte, budete svým rostlinám schopni zajistit co nejlepší péči a ony se vám za to bohatě odmění.

TIP: Domácímu pěstování zeleniny jsme věnovali samostatný článek.

Kde by měla zahrada v bytě být?

Rostliny milují přirozené světlo a čím více se jim ho dostává, tím lépe prospívají. Výhodu tedy mají především majitelé teras či balkónů. V případě, že se rozhodnete svou zahradu umístit právě zde, promyslete nejdříve pár aspektů. Kolik prostoru máte? Kolik prostoru budou rostliny potřebovat, až dorostou? Jak rostliny ochráníte před silným deštěm či větrem, sněhem a nízkými teplotami? A pokud je budete muset přemístit dovnitř, budete je mít kam dát? V potaz berte také to, jak dlouho na terasu či balkón slunce svítí, případně jak silné. Nemáte-li k dispozici tyto polo venkovní prostory, dostatek slunečního světla můžete menším rostlinkám zajistit jejich umístěním na okenní parapet. Pokud máte okno v kuchyni, je toto velmi praktický způsob pěstování bylinek, které máte vždy čerstvé po ruce. Zahrada v bytě může být i ve sklepě, pokud si troufnete. Do vlhkého a temného prostoru se totiž hodí pouze žampióny, jejichž pěstování je značně náročné.

Každá rostlina je trochu jiná

A každá rostlina vyžaduje trochu jinou péči, dává přednost jiné intenzitě i délce působení světla, jinému množství vody a tak dále. Z toho důvodu nelze vytvořit jeden návod, který by se dal aplikovat na všechny druhy rostlin. V tomto článku vám ale zkusíme přiblížit základní fungování zahrady v bytě. Ukážeme vám, jak může zahrada v bytě vypadat, jak můžete i doma vytvořit co nejlepší podmínky a na co nezapomenout. Díky tomu si snadněji ujasníte své možnosti a co vše jste schopní rostlinám poskytnout. Pečlivě se s rostlinami, které chcete pěstovat doma, seznamte, a zjistěte si, co vyžadují. Budete už vědět, zda je péče o ně ve vašich silách, či zda se poohlédnout po jiných druzích. Moderní technologie opravdu umožňují pěstovat ve vnitřních prostorech cokoliv. Je ale dobré se předem připravit na náročnost, kterou může zahrada v bytě a péče o ni mít. Zvažte také své časové a finanční možnosti.

Jak na zahradu v bytě

Zahrada v bytě – příprava

Jestli vám to prostor vaší domácnosti umožňuje, můžete pro domácí zahradu vyčlenit jednu celou místnost. Zahrada v bytě bude pro pěstované rostliny ideálním prostředím jen tehdy, pokud ji důkladně navrhnete. Předem si ujasněte, proč zahradu zakládáte a co byste v ní chtěli pěstovat. Nejdříve se také seznamte s nároky vámi vybraných rostlin – dokážete jim zajistit vše, co potřebují? Následující typy vám pomohou se rozhodnout a vše si dopředu důkladně připravit.

1. Zvolte typ zahrady

V případě zahrady v bytě máte na výběr ze dvou typů: zahrady s květináči či jinými nádobami a hydroponické zahrady. První typ je tradičnější, pěstované rostliny jsou usazeny ve vhodných nádobách, používá se běžná hlína a běžné způsoby pěstování. Hydroponické pěstování je speciální typ vnitřní zahrady, ve které se k pěstování rostlin nepoužívá půda, ale důmyslný systém rozvodu vody a roztoků obsahujících důležité živiny. V nádobách lze pěstovat jakoukoliv rostlinu jakékoliv velikosti, hydroponická zahrada je určená spíše těm, kteří chtějí pěstovat mnoho rostlin na malém prostoru.

TIP: Domácí pěstování může být skvělý způsob, jak se zabavit a zlepšit si náladu. Spoustu dalších tipů na vás čeká v našem článku 17 tipů, jak se doma zabavit a zůstat dobře naladěni.

2. Vyberte vhodné místo

Prostor, jaký pro svou zahradu vymezíte, může výrazně přispívat k rychlému a zdravému růstu vašich rostlin. Ideální jsou místnosti s co největším počtem oknem, kterými se dovnitř dostane dostatek slunečního světla. Nejlepší jsou v tomto ohledu okna směřující na východ či západ. Čím blíže budou rostliny u oken, tím více světla a také tepla budou přijímat a tím více budou prospívat. Vyhněte se příliš chladným místnostem, nízké teploty mohou zpomalit růst rostlin, nebo je dokonce zabít. Obecně řečeno vyšší teploty většině rostlinám tolik nevadí. Pozor si také dejte na přítomnost ventilací či klimatizací, ani suchý vzduch rostlinám nesvědčí.

3. Mějte plnou kontrolu nad prostředím zahrady

Zahrada v bytě má také tu výhodu, že můžete výrazně ovlivňovat prostředí uvnitř, zejména teplotu vzduchu, množství vody a stav půdy. To vše souvisí také s typem vaší zahrady a rostlinami, které v ní pěstujete. Většina rostlin nejlépe prospívá v půdě o teplotě 24-29 °C. Teplotu půdy můžete regulovat také pomocí speciálních ohřívacích rohoží určených pro pěstitele. Pořízení zavlažovacího systému vám usnadní zalévání, které by se mělo provádět pravidelně. Většinou se jedná o systém malých trubek vedoucích ke každé rostlině a časovače, který vodu podle nastavení vypíná a zapíná. A důležité je také osvětlení. Fluorescenční žárovky poskytují pro rostliny příjemné světlo a jejich pořizovací náklady nejsou nijak veliké. Dále existují také speciální svítidla pro pěstování.

4. Vyberte si, co budete pěstovat

Stejně jako venku můžete i doma pěstovat celou řadu rostlin od zeleniny přes bobuloviny a bylinky až po okrasné květiny. Nejdříve si zjistěte, jakým rostlinám vnitřní prostředí vyhovuje, některé druhy je snáší velmi špatně. Druhy rostlin vybírejte také podle toho, jaké jsou vaše možnosti péče o ně a jaké prostředí jste schopní jim vybudovat. Ze zeleniny a ovoce jsou pro zahradu v bytě vhodné fazole, hrášek, salát, houby a jahody, z bylinek pak zejména bazalka, oregano, pažitka, petržel, bobkový list, tymián, rozmarýn, šalvěj či estragon. Dáváte-li přednost květinám, vnitřní prostředí je vhodné zejména pro pěstování kaktusů a sukulentů, bez větších problémů ho ale zvládají také begónie, lopatkovec, měsíček lékařský nebo africká fialka.

Pěstování květin na balkóně

Zahrada s květináči či jinými nádobami

Zahrada v bytě má nejčastěji podobu rostlin usazených v různých typech nádob. Nebojte se s nimi trochu experimentovat a vytvořte si originální a zajímavou domácí zahradu přesně podle svého vkusu. Zde je několik důležitých věcí, na které byste neměli zapomenout.

1. Zvolte vhodný druh nádob

Pro zahradu v bytě se vám nabízí celá řada možností, v čem rostliny pěstovat. Můžete dát přednost klasickým keramickým květináčům či květináčům z terakoty. Nebo zkuste něco originálního a pěstujte rostliny ve starých vázách či plastových lahvích. Plastové nádoby nejlépe udržují vlhkost. Pro sazeničky nepotřebujete velké nádoby, při jejich přesazování vždy volte nádobu dvakrát větší než je kořen rostliny. Vhodnější jsou nádoby s dírou ve dně, pokud jí nedisponují, můžete ji sami vytvořit. Nikdy nepoužívejte nádoby, ve kterých byly uskladněny chemikálie, jejich zbytky mohou rostliny zabít.

2. Připravte vhodnou půdu

Bohužel, pro zahradu v bytě nelze využít půdu, kterou vezmete z venku. Ta totiž obsahuje hmyz a zárodky nemocí, které mohou rostlinám ublížit. Nemají také vyvážený poměr jílu a písku, který je potřebný pro ideální poréznost. Vhodnou půdu pro rostliny pěstované doma můžete pořídit v obchodě, nebo můžete ušetřit peníze a vytvořit si svou vlastní směs. Pro tu budete potřebovat 1 díl kokosové rašeliny, 1 díl vermikulitu a 2 díly kompostu. Vše je k dostání ve většině zahradnictví. Kokosovou rašelinu namočte, abyste ji znovu hydratovali. Postup pro její správné namáčení by měl být uvedený na obalu. Smíchejte ji s vermikulitem a pořádně promíchejte, poté přidejte kompost.

3. Vytvořte vhodné prostředí

Pro pěstování velkého množství rostlin je vhodný vertikální systém v podobě několika nad sebou umístěných nádob. Místo pro zahradu v bytě si předem dobře promyslete a vymezte každé rostlině dostatek prostoru. Dále budete muset vytvořit ideální podmínky pro pěstování, tedy vhodnou teplotu, osvětlení a způsob zalévání. V případě vertikálního systému stačí k policím připevnit fluorescenční žárovku a zavlažovací systém. U květináčů zvažte také pořízení ohřívacích rohoží. K systému zavlažování, osvětlení a rovněž k rohožím lze pořídit časovač, který vám usnadní péči o rostliny. Pokud rostliny, které v místnosti máte, vyžadují odlišné množství světla, rozdělte je na skupiny se stejnými potřebami a každé skupině pak zajistěte ideální podmínky.

TIP: Výše zmíněné rady uplatníte také v případě zazimování vašich venkovních rostlin. Více jich najdete v tomto článku.

4. Pečujte o rostliny

Ujistěte se, že všechny rostliny mají požadované množství světla i vody a že teplota půdy neklesá pod potřebnou hodnotu. Jakmile rostlina poporoste, přesaďte ji do větší nádoby, nebo ji rozdělte na několik menších rostlin. Pokud si všimnete, že některé rostliny mají hnědé tečky, vadnou, nebo dokonce umírají, oddělte je od zbytku pro případ, že jsou postiženy nakažlivou nemocí. Co pár měsíců můžete do půdy přidat trochu kompostu nebo hnojiva, které rostlinám zajistí dostatek živin. Tekuté hnojivo můžete přidat také do vašeho zavlažovacího systému a voda už se postará o jeho rozdělení mezi rostliny.

Zahrada v bytě

Hydroponická zahrada

Hydroponická zahrada není žádnou novinkou, na tento typ narazíme v mnoha různých zemědělských a pěstitelských zařízeních. Hydroponické pěstování se ale stále větší oblibě těší také v domácnostech. Vytvořit takovou zahradu není tak těžké, jak se může na první pohled zdát, a má navíc spoustu výhod.

1. Vyberte si hydroponický systém

Způsobů, jak vytvořit hydroponickou zahradu, je sice více, ve svém základu jsou ale stejné: nádrž s vodou je umístěna na dně a rostliny či police s nimi jsou umístěny nahoře. Voda obsahující tekuté hnojivo je distribuována rostlinám prostřednictvím čerpacího systému. Voda je filtrována přes rostliny a její zbytek se odvede zpět do nádrže s vodou. K vytvoření jednoduché základní hydroponické zahrady nepotřebujete příliš prostoru ani pomůcek. Jako nádrže můžete použít několik plastových láhví s dírami a umístit je v blízkosti okna s dostatečným přísunem slunečního světla. Tento „okenní“ systém je vhodný právě pro ty, kteří nedisponují příliš velkým prostorem. Místo několika menších nádrží můžete použít jednu velkou nádobu, z které čerpají vodu rostliny stejného druhu, případně vyžadující stejné podmínky.

2. Najděte vhodné místo

Také hydroponická zahrada by měla být dostatečně prosluněná. Vyberte místo nejlépe poblíž okna. V případě, že pro svou zahradu v bytě nemáte moc prostoru, pak je okno s parapetem stejně nejideálnějším místem. Chcete-li pěstovat více rostlin, dobrým prostorovým řešením je policový systém, ve kterém jsou rostliny či nádoby s nimi umístěny v několika řadách nad sebou. Police nikdy neumisťujte v těsné blízkosti ventilace či vzduchovodu. A pokud je to možné, umístěte hydroponickou zahradu raději na tvrdou podlahu spíše než na koberec. Vyhnete se tak plísním.

3. Připravte nádoby

Také pro hydroponickou zahradu můžete využít jakoukoliv nádobu, pokud nikdy nepřišla do kontaktu s chemikálií a pokud je možné skrz její dno odvodňovat. Nemá-li nádoba ve dně díru, musíte ji vytvořit, aby mohla voda stékat pryč. Místo běžné hlíny naplňte nádoby speciálním hydroponickým substrátem, zasaďte sazenice a bohatě je zalijte – pomůžete jim tím snížit šok z nového prostředí. Vhodné substráty určené pro hydroponii obsahují jíl, lávové kameny, kokosové vlákno a rašelinový mech. Zvažte vhodný počet a průměr děr, které mají nádoby ve dně a které ovlivňují rychlost celého systému. Nádoba se musí sama dostatečně naplnit vodou, zatímco z ní část odtéká do jiných nádob. Přepadová či odtoková souprava zabrání jejímu přetečení.

4. Vytvořte vhodné prostředí

Pokud jste si pořídili hydroponický systém v obchodě, dodržujte všechny instrukce uvedené na výrobku. V případě, že si vytváříte svou vlastní hydroponickou zahradu v bytě, máme pro vás několik základních tipů pro její nastavení. Na spodní polici položte nádrž s vodou, ta by měla být alespoň několik centimetrů nad podlahou. Na police nad nádrž umístěte nádoby s rostlinami. Mezi dnem nádoby, která je nádrži nejblíže, a vrškem nádrže, by měl být co nejmenší prostor. Čím blíže u sebe budou, tím lépe. Přidejte čerpací systém pro distribuci vody. K čerpacímu systému můžete pořídit časovač, který vám umožní nastavit přesný čas zalévání. Nastavte jej tak, aby běžel 15 minut každou hodinu. Pokud používáte fluorescenční žárovky, umístěte je přímo nad rostliny.

5. Udržujte prostředí

Pravidelně svou domácí hydroponickou zahradu kontrolujte a ujistěte se, že vše funguje tak, jak má. Každý týden otestujte vodu na obsah živin a v případě, že je jich nedostatek, nějaké přidejte. Jednou za čas je také vhodné vypustit veškerou vodu ze systému a kompletně ji vyměnit.

Hydroponická zahrada

4 tipy, jak na správné osvětlení zahrady v bytě

Rostliny jsou na slunečním světle závislé, jen díky němu mohou provádět fotosyntézu. Vyrobit dostatečné podmínky za pomocí umělého osvětlení je sice náročné, s následujícími tipy to ale jistě zvládnete.

1. Využijte co nejvíce přirozeného světla

Promyslete vhodné místo pro svou zahradu v bytě tak, aby se k ní sluneční paprsky dostaly v co největší možné míře. Rostliny na umělé osvětlení nikdy nebudou reagovat tak dobře jako na to přirozené, to mějte na paměti už při zakládání zahrady. Pokud máte k dispozici volný prostor na parapetech či dokonce terase, umístěte svou zahradu v bytě tam. I rozptýlené sluneční světlo vám poskytne mnohem lepší výsledky než umělé.

2. Seznamte se s vlastnostmi osvětlení důležitými pro růst rostlin

Před pořízením osvětlovacího systému zvažte, jaký typ je pro vaši zahradu v bytě nejlepší. Rostliny reagují různě zejména na 3 vlastnosti světla: barvu, intenzitu a délku vystavení. Barva světla je ovlivněna jeho vlnovou délkou. Sluneční svit obsahuje plné spektrum viditelného světla a rostliny reagují na každou z těchto barev. Nejdůležitější jsou však modré a červené světlo, pod kterým rostliny nejlépe rostou. Intenzitu světla vyžadují každé druhy rostlin rozdílnou. Sukulenty, kaktusy a další druhy původem z pouští a vyprahlých krajů vyžadují jen malé množství. Rostliny původem z deštného pralesa (šplhavnice, filodendron a další) dávají přednost velkému množství. Také délka vystavení je důležitá. Rostliny nemají rády, když jsou na světle 24 hodin každý den. Vlastně je lze rozdělit na ty, které mají rády krátký den a ideální je pro ně 8 až 10 hodin světla, a na ty, které jsou spíše dlouhodenní a preferují 14 až 18 hodin.

3. Zvolte vhodný typ osvětlení

V obchodech můžete pořídit několik typů osvětlení pro růst rostlin. Nejčastěji pořizují majitelé zahrad v bytě fluorescenční žárovky. Některé nabízí plné barevné spektrum, jiné jsou „studené“ a obsahují zejména modrou, „teplé“ mají zase více červené. Obecně lze říci, že modré světlo podporuje růst listů a červené pomáhá květům a plodům. Nejnovější typy LED žárovek mohou nabízet obdobné barevné spektrum a také intenzitu světla jako fluorescenční, a to za menšího využití elektrické energie. Vydrží také o něco déle. Poohlédněte se po LED žárovkách, které jsou speciálně určené pro růst rostlin. Také k osvětlení si můžete pořídit časovač, který vám usnadní ovládání délky a vhodné doby.

4. Umístěte rostliny a osvětlení

Rostliny, které dávají přednost plnému slunečnímu světlu, umístěte co nejblíže ke zdroji světla. Pravidelně je také otáčejte, aby se každé straně dostalo rovnoměrného osvětlení. Vhodnou vzdálenost mezi rostlinou a žárovkami posuďte sami na sobě. Položte ruku pod světlo a oddalujte ji, dokud vám nebude připadat, že je teplo ze světla dostatečně pohodlné. Je-li totiž nepohodlné (příliš teplé) pro vaši ruku, bude i pro rostliny. U fluorescenčních žárovek ale nevadí ani přímý dotyk s rostlinou.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro zahradu v bytě

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..