Domácí pěstování bylinek

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak na domácí pěstování bylinek?

Bylinky tvoří neodmyslitelnou součást spousty pokrmů. Pokud dáváte přednost čerstvým před sušenými, není nic lepšího než si vypěstovat vlastní. Pěstování bylinek v bytě je jednoduché a díky němu budete mít po ruce čerstvou várku bylinek vždy, když je budete potřebovat.

Domácí pěstování bylinek

Jaké má pěstování bylinek v bytě výhody?

Pěstování bylinek není nic náročného, ačkoliv trochu času a trpělivosti budete potřebovat. Vypěstovat si doma vlastní bylinky může být ale také zábava a pokud máte menší děti, je to skvělý způsob, jak je naučit něčemu novému a trochu zodpovědnosti. Způsobů, jak si založit domácí bylinkovou zahrádku, je hned několik. Pěstování bylinek můžete začít ze semínek, pořídit si již zasazenou mladou rostlinku a nebo si vypěstovat novou bylinku z odřezků jiné. Každý způsob má své výhody a nevýhody. Některé bylinky se lépe pěstují ze semínek, u jiných je lepší – zvláště, pokud jste pěstitelé začátečníci – začít s již vyrostlou rostlinkou. Předem tedy zvažte své možnosti a schopnosti, abyste si vybrali ten nejlepší způsob, který vám bude plně vyhovovat. S trochou péče budete mít za chvilku doma nekonečnou zásobu chutných a voňavých bylinek a uvidíte, že vás pěstování bylinek bude vážně bavit.

TIP: Doma v bytě si můžete vypěstovat i spoustu dalších dobrot. Přečtěte si třeba náš článek Jak pěstovat zeleninu v bytě.

Pěstování bylinek ze semínek

Semínka bylinek můžete koupit v zahradnictví, v hobby marketech, v bylinkářství, květinářství či v některých lépe zásobených supermarketech. Je velmi důležité, aby byla semínka kvalitní a v dobrém stavu, proto dejte raději přednost ověřenému obchodu, se kterým mají zákazníci dobré zkušenosti.

Výběr správné nádoby

Pro každou bylinku si zvolte samostatný květináč. Ačkoliv pěstování bylinek ve větším množství pohromadě může vypadat na první pohled hezky, bylinkám taková blízká společnost příliš nesvědčí. Bylinky nebudou mít dostatek prostoru a při svém růstu budou vzájemně bojovat o každý milimetr. Lépe budou proto rozhodně prospívat každá ve své vlastní nádobě. Ta nemusí být příliš velká, ale měla by mít průměr a hloubku alespoň 15 centimetrů – podle toho, zda bylinka roste i hodně do šíře. Můžete použít v podstatě jakoukoliv nádobu včetně zavařovací sklenice nebo plechovky. U pěstování bylinek je ale velmi důležité správné odvodňování, které budete muset vyřešit sami. Nejlepší volbou jsou keramické či terakotové květináče, které mají skvělý a promyšlený systém ventilace a zajišťují půdě dostatek vody a také odvodňování. Díry pro odvod vody by měly být umístěny na dně nádoby. Pokud by odvodňování nebylo dostatečné, voda shromážděná na dně by způsobovala uhnívání kořenů.

Malá rostlinka vypěstovaná v bytě

Zasazení semínka

Naplňte nádobu zhruba do ¾ vysoce kvalitní, organickou půdou. Nejlepší je, pokud najdete půdu obsahující perlit či vermikulit, které pomáhají půdě s odvodňováním. Zakoupit můžete také speciální půdu určenou pro pěstování zeleniny obsahující živiny, které pomáhají s růstem větších a zdravějších listů. Skořápky od vajíček zvýší pH v půdě, což velmi prospívá zejména bazalce, rozmarýnu či tymiánu. Pokropte půdu několika semínky či sazeničkami. Vložte je rovnoměrně a tak, aby žádné nebylo přímo nad jiným. Ne všechna semínka vyklíčí a ne všechna bohužel vydrží až do konce, je proto lepší jich zasadit hned několik najednou. Do malého květináčku přidejte tak 2-3 semínka, do většího můžete i dvakrát více. V případě potřeby můžete svou bylinku vždycky zkrátit. Nakonec semínka přikryjte přibližně 1 centimetr tenkou vrstvou půdy.

Umístění nádobky se semínky

Bylinky potřebují alespoň 4-6 hodiny slunečního svitu denně, aby prospívaly a dobře rostly. Ujistěte se, že je bylinka na slunném místě, kde se jí dostane té nejlepší péče. Ideální je pro pěstování bylinek umístění poblíž okna, přes které na ně může přes den svítit slunce. Bylinky ale v počátku vyloženě nepotřebují, aby na ně slunce svítilo přímo.

Zalévání semínek

Na zalévání používejte raději rozstřikovač. Zalévat byste měli semínka takovým množstvím vody, aby byla půda dostatečně vlhká, ale ne příliš. Pokud si nejste jistí, počkejte asi 1 hodinu po zalévání a zkontrolujte půdu. Je-li suchá, potřebuje ještě trochu vody. Nezapomeňte, že správné odvodňování je při pěstování bylinek důležité. Květináč či nádoba, ve které bylinky pěstujete, by měla mít na dně několik dírek, kterými může voda odtékat. Pořiďte si proto také misku nebo dejte pod nádobu talířek či tácek, který bude vodu zadržovat a ta se vám nerozlije po bytě.

Pěstování bylinek zakoupených v zahradnictví

K nákupu již vyrostlých rostlinek můžete využít bylinkářství, květinářství, zahradnictví, hobby markety a v poslední době seženete bylinky v květináči i v některých supermarketech. Před zakoupením si rostlinku pořádně prohlédněte, ujistěte se, že je celkově v dobrém stavu a neuvadá. Zauvažujte nad pořízením rovnou dvou rostlinek pro případ, že by jedna z nich cestu a přesazení nevydržela. Pěstování bylinek již zakoupených v květináči je vhodné pro ty, kteří si bylinku a péči o ni chtějí teprve vyzkoušet.

Doma vypěstovaná bylinka

Výběr nové nádoby na pěstování bylinek

Většina bylinek v obchodě je umístěna v levných, nekvalitních květináčích či nádobách z plastu. Ty jsou určené jen pro dočasné umístění a nejsou vhodné k dlouhodobějšímu pěstování bylinek. Proto z nich bylinky přesaďte co nejdříve. Nový květináč či nádoba by měla být přibližně 2× až 3× větší než ta původní. V nedostatečně velké nádobě by rostlinka neměla dostatek prostoru, v příliš velké by ho zase měla až moc. Pak by věnovala zbytečně velké množství energie na rozšiřování svých kořenů spíše než na růst velkých a chutných listů. Terakotové květináče jsou nejlepší volbou, neboť zajistí dostatek vláhy půdě, aniž by jí byla příliš nasáklá. Nová nádoba by měla mít díry ve dně, kterými bude z půdy odcházet voda, aby se neusadila na dně a nezpůsobovala zde zahnívání kořínků.

TIP: Bylinky využijete i při zavařování. Jak na to vám poradí náš článek 7 tipů, jak správně zavařovat.

Vhodná půda k pěstování bylinek

Naplňte nádobu kvalitní organickou půdou, nejlépe s obsahem vermikulitu či perlitu. Tyto látky dodávají půdě živiny potřebné k dostatečnému odvodňování. Pokud půdu kupujete ve specializovaném obchodě jako je zahrádkářství, květinářství či hobby market, nechte si poradit nejvhodnější typ. Existují půdy, které jsou speciálně upravené pro pěstování ovoce, zeleniny či právě bylinek. Obsahují totiž spoustu živin, které rostlinkám pomáhají dobře vyrůst a hlavně zajišťují velké, zdravé a chutné listy. Pokud budete pěstovat bazalku, tymián či rozmarýn, můžete do půdy přidat i kousky skořápek od vajec. Ty pomáhají zvýšit pH půdy a rostlinky v ní lépe prospívají.

Přesazování bylinek do vlastního květináče

Rostlinku vyjměte z původní nádoby spolu s půdou, ve které byla umístěna. Půdu uvolňujte pomalu a opatrně, poklepejte na původní nádobu po stranách, nebo je lehce stiskněte. Pokud má nádoba ve dnu dírky, zkuste přes ně bylinku s půdou lehce popostrčit ven z nádoby. Nádobu lehce nakloňte a nechte rostlinku spolu s kořeny a pořádným kouskem půdy vyklouznout ven. V nové nádobě udělejte do půdy dostatečně velký důlek, aby se do něj vešly celé kořeny bylinky. Opatrně bylinku do důlku zasaďte a zakryjte půdou. Okolo bylinky půdu uplácejte.

Umístění bylinky a zalévání

Po dobu prvních několika dní nechte bylinku někde ve stínu. Přesazení může být pro rostlinu mírně stresující a je dobré ji na nové podmínky navykat jemně, pomalu a postupně. Jestliže začnou rostlince vadnout listy, nemusíte se obávat. Jedná se o běžný projev aklimatizace a zvykání si na nový domov. Bylinku dobře zalévejte tak, aby půda byla neustále trochu vlhká, ale určitě ji nepřelévejte. Po pár dnech můžete bylinku umístit na slunné místo, ideálně k oknu, kde na ni bude alespoň několik hodin denně svítit slunce.

Pěstování bylinek

Pěstování bylinek z odřezků

Některé bylinky je možné vypěstovat i z odřezků. Ne všechny ale tento postup pěstování zvládnou. Pěstovat z odřezků lze oregano, rozmarýn, tymián, mátu či citronovou trávu.

Odřezávání bylinky

Ideální dobou pro pořízení odřezku je jaro, kdy bylinky začínají růst. Stonky aktivně rostoucích rostlin totiž lépe zakoření a aklimatizují se v novém prostředí. Bylinka, z které budete část odřezávat, by měla být v dobré kondici, dobře růst a rozhodně by měla být zdravá. Listy by neměly být povadlé ani nažloutlé. Na rostlince si odměřte asi 7-10 centimetrů od vršku a v tomto místě rostlinku odstřihněte. Používejte opravdu ostré nůžky, se kterými část bylinky ustřihnete bez problémů ideálně najednou.

Umístění odřezku do sklenice s vodou

Odstraňte všechny listy asi do 3 centimetrů ze spodní části stonku. Odřezek budete nejdříve umisťovat do vody a jakékoliv kořínky by mohly zahnívat a zamezit tvorbě nových kořínků. Nejdříve umístěte odříznutou bylinku do sklenice s vodou a postavte ji na slunné místo. Vyhněte se ale přímému slunečnímu světlu, které by mohlo odřezek poškodit. Voda ve sklenici by měla dosahovat jen po listy. Vodu měňte pravidelně každý den, protože ve zkažené a odstáté vodě by se mohly začít množit bakterie, které by zamezovaly růstu kořínků.

Zasazení odřezku do nádoby s půdou

Ve sklenici s vodou nechte odřezek do té doby, než se začnou objevovat kořeny. Některým bylinkám vyraší kořínky už za dva dny, jiným to může trvat až 2 týdny. Jakmile jsou kořeny dlouhé přibližně 1 centimetr, je odřezek připravený na zasazení do půdy. Připravte si květináč nebo nádobu s průměrem alespoň 15 centimetrů a naplňte ji dobře živenou a kvalitní půdou. Udělejte do ní důlek a jemně vložte odřezek tak, aby byly kořeny zcela zakryté. Půdu okolo odřezku uplácejte a zalijte vodou tak, aby byla vlhká. Nádobu umístěte na slunné místo, kde se bude odřezku dostávat slunečního svitu alespoň 4-6 hodin každý den. Ujistěte se také, že má nádoba vyřešený odvodňovací systém. Měla by mít ve dně několik dírek, kterými bude z půdy odcházet nadbytečná voda. Pokud je nádoba nemá, udělejte je do ní a pod nádobu položte misku či tácek.

Pěstování bylinek v bytě

5 tipů k pěstování bylinek v bytě aneb péče o bylinky

Zasadit bylinku je jedna věc, ale dobře se o ni starat je věc úplně jiná. Některé bylinky mají své specifické potřeby, existuje ale také několik věcí, které jsou pro všechny bylinky společné. Budete-li jim věnovat dostatečnou péči, bylinky se vám odvděčí chutnými lístky, které ozvláštní každý váš pokrm.

1. Zalévání bylinek

Většina bylinek by se měla zalévat nejvýše jednou až dvakrát týdně. Bylinky zalévejte vždy jen tehdy, pokud to opravdu potřebují, tedy v případě, je-li půda u kořínků suchá. Zalévejte ji pak tak dlouho, dokud nezačne voda odkapávat z odvodňovacích otvorů na dně nádoby. Při zalévání lijte vodu i přes listy a stonky. Při přelití je riziko zahnívání kořenů, což může bylinku i zabít. Pozor si dejte také na odstátou vodu v misce pod květináčem či nádobou.

2. Dostatek tepla a světla světla

Bylinky ke svému zdravému růstu potřebují dostatek slunečního světla. Každá bylinka je ale trochu jiná a tak si raději přečtěte informace na obalu semínka, nebo se optejte tam, kde jste si bylinku pořídili. Většina bylinek ale potřebuje denní světlo alespoň po dobu 4-6 hodin, a to každý den. Světlé a slunečné místo u okna je ideální. Jestliže se vám doma slunečního světla příliš nedostává, můžete si pořídit speciální UV lampu určenou na pěstování bylinek a jiných rostlin. Bylinky mají obecně rády teplotu kolem 20 °C a sluneční světlo nemusí být přímé. Bylinkám také nevadí teplotní výkyvy, proto není problém, pokud je u okna v noci chladněji. Jedinou výjimkou je bazalka, která dává přednost teplotní stálosti. Máte-li bylinky u okna, dejte si pozor na to, aby se listy nedotýkaly skleněné výplně. Ta může být na dotek příliš horká nebo naopak příliš studená.

3. Živiny potřebné pro pěstování bylinek

Pouze voda, sluneční světlo a půda nezajistí vaší bylince ten nejlepší růst. Jednou za čas budete muset bylinku pohnojit. Při nákupu hnojiva se ujistěte, že je hnojivo určené pro růst listů a nikoliv květů, neboť jsou to právě listy, které se z bylinek využívají pro konzumaci. Květy jsou u bylinek naopak spíše nežádoucí. Dávkujte hnojivo podle doporučení na obalu. Většina hnojiv se aplikuje jednou za několik týdnů.

4. Prořezávání a sklízení bylinek

Také bylinky je potřeba pravidelně sklízet a jednou za čas jim ulevit prostříháním. Při sklízení ulomte část bylinky několik milimetrů od stonku. Díky tomu bude ze stonku vyrůstat dále. Vyhýbejte se také největším listům, které zadržují nejvíce slunečního světla a které jsou tak tím nejdůležitějším faktorem při fotosyntéze. V případě, že se u bylinky objeví také květy, odstřihněte je co nejdříve. Potřebujete, aby rostlina vyvíjela veškerou energii na růst listů, které se z bylinek konzumují. Jedinou výjimkou je heřmánek, u kterého jsou konzumovány právě květy. Nikdy nesklízejte či nestříhejte více než třetinu celí rostliny. U dřevitějších bylinek jako je rozmarýn používejte ostré nůžky.

5. Pozor na škůdce a další časté problémy

I bylinky mohou být napadené škůdci. Používejte pouze organické a netoxické přípravky na hubení hmyzu. A při stříkání se zkuste co nejvíce vyhnout listům, které budete jíst. Některé bylinky mají tendence růst a rozpínat se do strany. Abyste se tomu vyhnuli, jednou za 5 dní květináč s bylinkou otočte. Díky tomu bude růst vzhůru a nenaklánět se. Misku pod květináčem můžete naplnit oblázky a květináč umístit na ně. Oblázky pomáhají lepší cirkulaci vzduchu. Jestliže má bylinka jen pár listů a roste spíše stonek, může jít o známku nedostatku slunečního světla. Nejběžnějším problémem při pěstování bylinek je ale přelévání. Jasným signálem přelité rostliny a nahnilých kořínků mohou být nažloutlé listy.

Bylinky v květináči

Jaké bylinky lze doma pěstovat?

Výběr bylinek, které budete doma pěstovat, záleží samozřejmě především na tom, jaké bylinky při vaření nejčastěji používáte. Jestli bylinky zatím v kuchyni moc nepoužíváte, můžete si nejdříve pořídit sušené, abyste zjistili, jak vám chutnají a jak moc je budete používat. Mezi nejběžnější bylinky používané u nás, které se dají bez problémů pěstovat i v bytě, patří bazalka, oregano, petržel, pažitka, majoránka, rozmarýn, tymián, šalvěj, máta či citronová tráva. Většina těchto základních bylinek není nijak náročná na péči, čas, energii ani peníze a jejich pěstování není opravdu nic těžkého. Bez ohledu na to, jaké máte se zahradničením zkušenosti, zvládnete si tyto bylinky vypěstovat doma snadno a rychle. Podívejte se, jak se která bylinka pěstuje, jaké má požadavky a jaký je nejlepší způsob jejího pěstování.

TIP: Pokud se vám líbí krásné květy, vypěstujte si heřmánek. Levandule či rozmarýn vaši domácnost krásně provoní a fungují navíc jako přírodní repelent. A máte-li doma kočku, určitě jí vypěstujte šantu kočičí.

Bazalka

Pro pěstování bazalky je nejlepší zakoupit si její semínka. Pěstovat bazalku může být trochu zrádné, ale pěstování ze semínka patří k tomu nejjednoduššímu způsobu. Semínka bazalky potřebují neustálé světlo a teplo. Neumisťujte je proto na místa, kde dochází k teplotním výkyvům a kde teploty, například v noci, výrazně klesají. Vyhněte se proto zejména oknům či radiátorům, klimatizacím apod. S pěstováním bazalky začněte nejlépe v březnu či dubnu. Bazalka má větší a husté listy, proto zasaďte jen pár semínek s většími rozestupy od sebe. Semínka pravidelně zalévejte, bazalka má hodně ráda vodu a bude ji nutné pravidelně kontrolovat. Bazalka je navíc velmi náročná i na živiny, dopřejte jí proto opravdu kvalitní půdu, ideálně s perlitem pro zajištění dostatečného odvodnění a provzdušnění. Bazalka je v kuchyni velmi oblíbenou ingrediencí, obsahuje totiž velké množství minerálů, vitamínu C, silic či tříslovin. Zajistí dobré trávení, pomáhá při bolestech hlavy i zánětech v dutině ústní.

Citronová tráva

Citronová tráva neboli citronella je bylinka původem z Asie, která je zajímavá především svou exotickou chutí a také vůní. Citronová tráva potřebuje větší prostor, pořiďte jí proto nádobu s průměrem alespoň 20 centimetrů. Pro vysoký obsah aromatických silic umístěte bylinku na slunné místo, ideálně k oknu orientovaném na jih. V hodně teplých dnech ji ale blízkost u okna může nesvědčit, pokud začne osychat, dejte ji trochu dále. I citronovou šťávu je nutné pravidelně zalévat, ovšem pozor na přelití. Rostlinu zalívejte jen tehdy, pokud je půda u kořenů suchá. Voda na zalívání by měla být spíše odstátá a s pokojovou teplotou. Každá část bylinky má trochu odlišné vlastnosti. Cibulky a spodní část rostliny jsou ideální do omáček, k rybám a masu či do salátů. Stvoly jsou tužší a zpracovávají se podobně jako naťová zelenina. Citronová tráva pomáhá v pokrmech zvýraznit či naopak potlačit chuť ostatního použitého koření a je základem thajské kuchyně.

TIP: Citronová šťáva je jen jedním ze způsobů, jak se zbavit škůdců. Zajímají vás i další? Přečtěte si náš článek 9 nejlepších triků, jak vyzrát na otravný hmyz.

Máta vypěstovaná v bytě

Majoránka

K pěstování se využívá odrůda známá jako majoránka zahradní. I přes svůj název je ale tato bylinka určená i k domácímu pěstování v bytě. Je však nutné ji najít místo, na kterém bude neustále v teple a na sluníčku. Vítr či chlad nedělají majoránce vůbec dobře. Majoránka má tendenci hodně široce růst a proto je nutné při zasazení semínek kontrolovat kořeny. Jakmile nebude mít bylinka mít v původní nádobě dost místa, přesaďte ji, ideálně do širšího truhlíku. Majoránka je velmi citlivá na přelití, zatímco sucho zvládá dobře i dlouhodoběji. Tato bylina je neodmyslitelnou součástí některých pokrmů, například bramboráků. Kromě silného aroma má také léčivé účinky. Pomáhá s nachlazením, rýmou, astmatem, migrénami, stresem a úzkostmi a podporuje také trávení.

Máta

Mátu lze využít nejen k přípravě svěžích a osvěžujících pokrmů, ale také nápojů. Mnoho lidí si bez této bylinky léto neumí vůbec představit. Máta je poměrně citlivá a tak je lepší pořídit si sazeničky spíše než vyrostlou rostlinku, která by aklimatizaci v novém prostředí nemusela přežít. Mátě nedělá dobře přímé sluneční světlo, ani průvan a chlad. Nejlepším místem je pro ni polostín. Půda musí být neustále vlhká, neboť je máta hodně citlivá na sucho. I u této bylinky je ale nutné dát si pozor na přelití. Máta je jednoletá rostlina, pokud ji ale chcete mít doma delší dobu, pořiďte si kvalitní hnojivo. To jí dodá všechny potřebné živiny a máta vám bude dlouho a dobře růst. Tato bylina potřebuje mít kvalitně vyřešené odvodňování a také odvětrávání půdy. Zasaďte ji proto do půdy obsahující vermikulit či perlit.

Oregano

Dobromysl neboli oregano je v našich končinách velice známou a oblíbenou bylinkou. Protože je klíčení této rostlinky poměrně zdlouhavé, doporučuje se nakoupit sazenice spíše než semena. Zajistěte bylince dostatečné světlo i teplo a pravidelně sazenice zalévejte, ideálně odstátou vodou o pokojové teplotě. Nezalévejte přímo rostlinku, ale vodu nalijte do misky pod nádobou, ve které oregano je. Tato bylina nemá ráda sucho a potřebuje být neustále ve vlhké půdě. Oregano je navíc nutné pravidelně zaštipovat, aby nezačalo kvést. Před zimou proto rostlinku ostříhejte přibližně na 1/3 její původní velikosti. Přes zimu nechte bylinku tam, kde je stabilní teplota, zalévejte ji méně a nepoužívejte hnojivo. Oregano je typické pro středomořskou kuchyni a jen málokterý italský či řecký pokrm se bez něj obejde. Je skvělým kořením do omáček, na pizzu, těstoviny či k rybě. Jak již český název napovídá, oregano působí pozitivně na naši psychiku a náladu a pomáhá se stresem či nespavostí.

Pažitka

Pažitka patří k jedněm z nejoblíbenějších rostlin a je velmi často využívána právě pro pěstování bylinek v bytě. Je lepší ji pěstovat v truhlíku než v květináči, protože kolem sebe potřebuje hodně prostoru. Ideální je nádoba o průměru 25 až 30 centimetrů. Pažitka vyžaduje hodně světla a je proto vhodné ji umístit k oknu, kde svítí slunce alespoň několik hodin denně. Nejlepší jsou pro tyto potřeby okna směřující na jih. Pozor si ale dejte na výkyvy teplot či průvan, které pažitce příliš nesvědčí. Pažitku je nutné také pravidelně a dostatečně zalévat. Bylinku ale nesmíte přelít a proto ji raději zalévejte víckrát a menším množstvím vody. Při sklízení je dobré stříhat listy postupně vždy směrem od jednoho okraje k druhému. Zatímco stříháte na jedné straně, listy na té druhé mezitím dorůstají. Pažitka je báječným dochucovadlem, které zároveň posiluje imunitu a dodává tělu vápník a draslík.

Jak na pěstování bylinek

Petržel

Také petržel chybí v málokteré kuchyni a na tu čerstvou nedá leckterá hospodyně dopustit. Petržel je bohatým zdrojem vitamínu C a pokrmům dodává specifickou a zcela jedinečnou chuť i vůni. Při pěstování této bylinky doma je nutné dbát zejména na opravdu kvalitní půdu. Petržel je poměrně náročná a právě nedostatečně kvalitní půda způsobuje její častý úhyn. Půda pro petržel by měla obsahovat dostatek živin a měla by být dobře provětrávána. Doporučuje se proto půda s obsahem perlitu či vermikulitu. Pokud jste si vysadili semínka, počítejte s tím, že petrželi trvá poměrně dlouho, než vzejde a můžete si počkat až 3 týdny. Petržel nemá ráda teplotní výkyvy, přímé sluneční světlo, stín a ani průvan. Bylinku zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě a ideálně přímo do misky. Díky tomu si rostlina vezme přesně takové množství vody, které potřebuje.

Rozmarýn

Při pěstování rozmarýnu je nutné dát si pozor na přelití, tato bylina totiž opravdu nemá ráda vyšší vlhkost. Zalévejte ji proto opatrně a pouze tehdy, když je půda zcela suchá. Jakmile bude v misce pod květináčem voda, vylijte ji. Rozmarýn má raději teplé a slunné místo, během zimy jej zalívejte ještě méně, abyste zabránili uhnívání kořenů. Rozmarýn je dřevitá bylina, kterou je potřeba pravidelně zastřihávat. Právě zaštipování, stříhání a tvarování větviček je ale velmi oblíbenou součástí pěstování této bylinky. Listy mají silné a lehce nahořklé aroma a používají se jak čerstvé, tak usušené. Při vaření používejte jen menší množství. Rozmarýn je úžasná bylina skvěle doplňující maso, zejména ryby, drůbež, telecí, jehněčí či skopové. Skvěle vynikne ale také v polévkách, grilovacích směsích či rajské omáčce. Rozmarýn má antiseptické a dezinfekční účinky, zlepšuje trávení, posiluje paměť, zahřívá končetiny a je skvělý také na zvýšení krevního tlaku a zrychlení krevního oběhu.

Šalvěj

Šalvěji více prospívá venkovní vzduch, domácímu pěstování se ale zcela nebrání. Půda pro tuto bylinu musí být kyprá, lehká a především dobře propustná. Výhodou jejího pěstování je téměř nulová náročnost na živiny v půdě. Důležitý je ale dostatek slunečního světla, ačkoliv by šalvěj určitě neměla stát na přímém slunci. Při pěstování šalvěje se také vyhněte hnojení čerstvým hnojem, který této bylince vůbec nesvědčí. Další z výhod šalvěje je její velká odolnost vůči škůdcům a také chorobám. Některé škůdce dokonce odrazuje a může tak ochránit i bylinky vedle sebe. S pěstováním začněte už v březnu a na jeden květináč použijte pouze jednu rostlinu. Šalvěji tolik nevadí sucho, na přelití je ale citlivá. Nesnáší rovněž mrazy a v zimě je nutné ji chránit chvojím. Šalvěj se skvěle hodí do omáček, polévek, zapékaných pokrmů a k masu. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a harmonizuje menstruační cyklus. Pozor, ve vysokých dlouhodobých dávkách působí toxicky!

Tymián

Ve středoevropské kuchyni má tymián své pevné místo. Pro pěstování bylinek doma je velmi oblíbený zejména díky své nenáročnosti. Jeho pěstování proto zvládne i úplný začátečník. Tymiánu vyhovuje spíše suchá a dobře propustná půda, doporučujeme proto pořídit kvalitní substrát obohacený o vermikulit či perlit. Tymián uložte na slunné místo, kde není průvan. Zalévejte pravidelně, ale stačí spíše méně než více. Při přelití či nedostatku slunečního světla může tymián přijít o své jedinečné aroma. Lístky i nať tymiánu se používají pro svou velmi výraznou chuť i vůni při přípravě zvěřiny a drůbeže, využijete jej ale i do omáček, nádivek, paštik, bylinkových másel či na ochucení oleje nebo octa. Tymián se využívá při detoxikaci organismu, posiluje imunitu, má protizánětlivé účinky, pomáhá při dýchacích potížích a bolesti krku, prospívá srdci a jeho konzumace navíc vede také k lepší náladě a vyživené a projasněné pleti.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro pěstování bylinek

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..