Pravidelným čištěním notebooku si ušetříte spoustu problémů

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Poradíme vám, jak na čištění notebooku

Notebooky jsou praktičtí pomocníci, které můžeme brát i s sebou na cesty – a často to děláme. Bohužel se právě během cestování notebooky často zašpiní. Na vině je především prach, ale i jiné nečistoty jako jsou drobky z jídla apod. Pravidelná údržba notebooku je velmi důležitá kvůli jeho ochraně a prodloužení jeho životnosti. Není to naštěstí nic složitého a s následujícím návodem to zvládnete hravě a rychle.

1. Čištění obrazovky notebooku

Na obrazovku sedá při používání notebooku prach téměř neustále. Nejen, že zhoršuje viditelnost, zaprášená obrazovka také nevypadá nejlépe a částečky prachu mohou způsobovat různé další potíže. Obrazovku notebooku čistěte alespoň jednou týdně.

Co budete potřebovat

  • hadřík z mikrovlákna
  • houbičku na nádobí
  • vodu (nejlépe destilovanou)
  • mycí saponát případně bílý ocet

TIP: Váháte, zda si do své domácí kanceláře pořídit notebook? Náš článek Jaké zařízení do domácí kanceláře: notebook, nebo stolní počítač? vám pomůže nejen s tímto rozhodnutím, ale také vám usnadní výběr toho nejlepšího zařízení.

Postup

Před čištěním notebook vždy vypněte a odpojte od zdroje napájení, nebo ještě lépe vyndejte i baterii, je-li to možné. S pomocí hadříku z mikrovlákna odstraňte jemnými pohyby prach z povrchu obrazovky. Buďte opravdu jemní a při čištění na obrazovku příliš netlačte, abyste ji nepoškodili. Je dobré si obrazovku z druhé strany podepřít rukou, aby se při čištění nehýbala. Pokud některé šmouhy jemným tlakem odstranit nepůjdou, nesnažte se je seškrábat. Použijte na ně lehce navlhčenou houbičku. Obrazovku houbičkou přetřete krouživými pohyby a opět příliš netlačte. Jestliže na obrazovce stále zůstaly skvrny, můžete do vody přidat kapku šetrného mycího saponátu a nebo použít směs destilované vody a bílého octa smíchané v poměru 1:1.

Na co si dát pozor

Při použití navlhčené houbičky se ujistěte, že je dostatečně vyždímaná. Měla by být skoro suchá, jinak může voda z ní nakapat dovnitř notebooku a poškodit elektroniku. Doporučuje se použít destilovanou vodu, protože voda z kohoutku obsahuje různé minerály, které by na obrazovce notebooku mohly zanechat šmouhy. Myslete na to, že dotykové obrazovky potřebují šetrnější zacházení a při jejich čištění se řiďte pokyny uvedenými v uživatelské příručce či návodu. Nikdy na čištění obrazovky nepoužívejte běžné čisticí prostředky, ani ty určené na sklo. Notebook nezavírejte, pokud nemáte jistotu, že je obrazovka zcela suchá – zbytková vlhkost by mohla napáchat nemalou škodu. A notebook také nezapínejte, dokud není 100% suchý.

Jak vyčistit notebook

Tipy na čištění obrazovky notebooku

Můžete si pořídit také sadu určenou přímo na čištění obrazovek notebooku. Ta obsahuje speciální čistič, se kterým máte jistotu, že bude obrazovka notebooku rychle, účinně a hlavně bezpečně vyčištěna. V sadě obvykle najdete také hadřík z mikrovlákna, který je na čištění obrazovek nejlepší.

2. Čištění klávesnice notebooku

Mnoho nečistot, zejména drobky z jídla a další, se usazují na klávesnici, nebo ještě hůře pod klávesami. Při čištění klávesnice notebooku buďte velmi opatrní, abyste klávesy nepoškodili a než začnete, notebook vypněte a vypojte ze zdroje napájení.

Co budete potřebovat

  • vatový tampón
  • vatovou tyčinku
  • líh
  • ruční vysavač s malým nástavcem

TIP: Je lepší tyčový, ruční a nebo robotický vysavač? Máme pro vás velké porovnání vysavačů i s tipy, jak si vybrat ten nejlepší. Více se dozvíte v tomto článku.

Postup

Notebook s otevřenou obrazovkou chytněte za boky vedle klávesnice a opatrně jej otočte vzhůru nohama. Jemně jím zatřeste, aby se nečistoty mezi klávesami uvolnily. Pak notebook natočte na jednu stranu i na druhou stranu, čímž uvolníte nečistoty zpod kláves. Použít můžete také vysavač, pokud máte k dispozici malý nástavec. Vysavač zapněte na co nejmenší výkon a jestliže víte, že jsou některé klávesy lehce uvolněné, buďte maximálně obezřetní, abyste je nevysáli. Klávesy mohou být zašpiněné i mastnotou z prstů, tu odstraníte s pomocí vatového tamponu, který trochu navlhčíte v lihu. Prostor mezi klávesami můžete vyčistit s pomocí vatových tyčinek do uší. U některých notebooků je možné poměrně snadno vyndat jednotlivé klávesy. Tak sice klávesnici vyčistíte nejdůkladněji, než se do toho ale pustíte, ujistěte se, že vám klávesy určitě půjdou vrátit zpět na místo, a také, že víte, kam která klávesa patří.

Pravidelným čištěním notebooku si ušetříte spoustu problémů

3. Čištění vnější části notebooku

Také vnější část notebooku si zaslouží pravidelnou péči. Abyste se náročnějšímu čištění vyhnuli, doporučujeme na obal notebooku nic nelepit. Odstraňovat zbytky z lepidla je náročné nejen na čas, ale velmi při tom riskujete i poškození notebooku. Při cestování noste notebook ve speciálním pouzdru či tašce, abyste jej ochránili před vnějšími vlivy a mechanickým poškozením.

Co budete potřebovat

  • vodu (nejlépe destilovanou)
  • šetrný mycí prostředek
  • houbičku na nádobí
  • hadřík z mikrovlákna
  • vatovou tyčinku
  • vatový tampón
  • párátko
  • líh

Postup

Houbičku lehce namočte do vody s kapkou mycího prostředku a vyždímejte ji, aby byla co nejsušší. Voda z ní rozhodně nesmí kapat. Poté houbičkou otřete vnější části notebooku. Vyhýbejte se větracím otvorům a vnitřním portům, aby se do nich nedostala voda či vlhkost a nedošlo k poškození vnitřku notebooku. Tyto otvory vyčistěte suchou vatovou tyčinkou. Notebooky mohou mít také různé štěrbiny a švy, které jsou opravdu úzké, přesto se i v nich mohou nahromadit nečistoty. Těch se zbavíte s pomocí párátka, buďte ale opatrní, abyste notebook nepoškrábali. Mastné a lepkavé nečistoty nejlépe odstraníte vatovým tampónem lehce namočeným v lihu – opět se ujistěte, že tekutina z tampónu nekape, aby se nedostala dovnitř notebooku. Na závěr celý povrch notebooku osušte suchým hadříkem z mikrovlákna. Krouživými pohyby se zbavíte šmouh a zbytkové vlhkosti.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..