Barevný koberec

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Koberce zahřejí a zútulní domov

V posledních letech jsou celoplošné koberce sice na ústupu, zato dekorační kusové koberce jsou stále velmi in a trendy. Ať už se jej rozhodnete použít jako dekoraci či podlahovou krytinu, koberec vám vždy udělá dobrou službu. V tomto článku vám představíme jeho základní výhody a také věci, které je dobré mít při výběru koberce na paměti.

Barevný koberec

Holá podlaha, nebo koberec?

Ještě donedávna nebylo tak výjimečné vidět v místnosti celé položené koberce. Dnes jsou tyto případy spíše ojedinělé. Jedním z důvodů mohou být módní trendy, které hlásí návrat k přírodě a jednoduchosti. V domácnostech je tedy dávána přednost přírodním materiálům a ideálně holým podlahám. To, zda jsou koberce nemoderní a patří minulosti, je ale velmi individuální a každý z nás to může vnímat jinak. Pokud patříte k zastáncům velkoplošných koberců, rozhodně se nenechte současnými módními trendy odradit. Mohou se totiž velmi rychle změnit. Mezi nevýhody, které zmiňují odpůrci koberců, patří jejich náročná údržba, zejména pak odstraňování skvrn, a také způsob zachycování nečistot a především prachu. Díky moderním technologiím už ale ani jeden z těchto argumentů neplatí. Moderní ochranné vrstvy totiž veškeré drobné nečistoty a tekutiny udržují na povrchu koberce. Odtud je pak lze velmi jednoduše odstranit pomocí navlhčeného hadříku. Náročné drhnutí koberců s použitím nebezpečné chemie je tak už dávnou minulostí.


TIP: Pokud dáváte přednost holým podlahám, přečtěte si článek Co nesmí chybět v žádném domově? Podlaha!, ve kterém se dozvíte vše, co budete při jejich výběru potřebovat.

Jak jsou na tom koberce s prachem či roztoči?

Už dávno neplatí, že jsou koberce lapačem prachu. Respektive jsou, ale ne tím nepříjemným způsobem. Vlivem moderních technologií, které se dnes při výrobě koberců používají, totiž kobercová vlákna prach absolutně pohltí a zamezí jeho uvolňování zpět do vzduchu. Některé výzkumy dokonce odhalily, že vzduch v místnosti s kobercem je až o 50 % čistší než v místnosti bez něj. Výzkumy prováděné v Německu dále přišly na to, že koberec není ideálním místem pro množení prachových roztočů. Ti totiž přežívají v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí. I v tomto případě platí, že vše škodlivé je zadrženo v koberci, kde vám nemůže nijak ublížit. Pokud budete váš koberec pravidelně vysávat a čistit a v místnosti budete také pravidelně větrat, můžete si být jistí, že půjde o zcela bezpečné prostředí, vhodné i pro alergiky či osoby s astmatem.

Mohou být koberce nebezpečné?

Jistým rizikem, které se s koberci pojí, je výskyt těkavých organických látek označovaných zkratkou VOC. Tyto látky se používají do různých nátěrů či lepidel a setkáváme se s nimi u mnoha výrobků pro domácnost. Co se koberců týče, mohou být VOC použity v urychlovačích barev či v látkách zpomalujících šíření plamene. Rizika spojená s VOC nejsou zcela jasná, podle některých mohou způsobovat podráždění očí, bolest hlavy či nevolnost. Podle jiných ale tyto problémy hrozí jen citlivějším osobám, u kterých hrozí alergická reakce na VOC. Evropská komise a jiné organizace se tímto problémem zabývají a jsou tak stanoveny přísné limity, které nesmí být při výrobě koberců (ani jiných výrobků) překročeny. Tyto limity se navíc postupně snižují. Nejpřísnější limity pak používá organizace GUT, která některé z VOC látek dokonce zakázala. Pořídíte-li si koberec splňující kritéria GUT, můžete si být jistí, že je zcela bezpečný a zdravotně nezávadný.

Koberec do celé místnosti

Na jaké parametry koberce se dívat?

Nejdříve si ujasněte, do jaké místnosti koberec vybíráte a k čemu zde má sloužit. Jak moc po něm budete chodit? Budete na něm také sedět či ležet? Budete na něj stavět více kusů nábytku? A jak často jej chcete nebo můžete vysávat, případně čistit? Jaké funkce má koberec mít – jde jen o dekoraci? Chcete mít koberec od jedné zdi ke druhé, či dáte přednost kusovému koberci? A v neposlední řadě se nabízí otázka: Kolik jste ochotni do koberce investovat? Přírodní materiály vás vyjdou dráž než koberce s umělými vlákny. Kvalitu koberce ale určují i jiné vlastnosti než jen materiál. Ta závisí především na hmotnosti a množství vláken, přičemž platí jednoduchá rovnice: čím vyšší hmotnost a množství vláken, tím kvalitnější a odolnější koberec je. Záleží však také na kvalitě podkladu a zajímat by vás měla i technologie výroby.

Chytré symboly, které vám pomohou

Každý koberec musí být opatřen štítkem s piktogramy, z kterých se o koberci dozvíte vše potřebné. Najdete zde informaci o třídě zátěže, tedy jakému stupni zatížení koberec odolá. Z toho můžete vyvodit, zda je vámi vybraný koberec vhodný do místnosti, kterou jste mu určili. Zajímat vás bude také třída komfortu koberců. Čím vyšší třída komfortu, tím je koberec měkčí a příjemnější na dotek. Dále můžete ze symbolů zjistit, zda je koberec vhodný pro použití na podlahu s podlahovým topením, na schody či do vlhkého prostředí. Důležité jsou také symboly spojené s bezpečností. Symbol plamene označuje nehořlavost koberce a písmena pod ním symbolizují třídy označující stupeň hoření, kterému koberec dokáže odolat. Třídy jsou od F po B a čím vyšší třída, tím méně hořlavý koberec je. Do domácnosti postačí koberec třídy E. Ze symbolů na štítku dále můžete vyčíst, zda má koberec antistatickou nebo protiskluzovou úpravu či jak moc izoluje zvuk.

TIP: Při úklidu byste neměli zapomínat ani na čištění koberců! Přečtěte si náš článek 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid, ve kterém najdete spoustu užitečných triků.

Jak vybrat správnou velikost koberce?

Pokud jste se rozhodli, že si chcete koberec pořídit na celou podlahu, výpočet potřebného množství nebude tak těžký. Seriózní prodejci nabízí možnost seříznutí koberce na vámi požadované rozměry. Pro jistotu kupujte vždy alespoň o 10 cm více než je rozměr místnosti. Koberec je po položení vhodné seříznout tak, aby byl alespoň 5 mm od zdi, protože postupem času může docházet k jeho drobnému roztažení. Jak ale vybrat rozměr kusového koberce do obývacího pokoje, pod jídelní stůl či pod postel? Koberec, který chcete umístit k sedací soupravě, by měl být minimálně tak široký jako ona. Sedací souprava pak může stát celá na koberci či se jej může dotýkat pouze její vnitřní strana. Koberec pod jídelní stůl by měl být široký jako prostor, který u stolu zabírají odtažené jídelní židle. Kusový koberec v ložnici by měl stát před postelí, případně po jejích stranách. Koberec pod celou postelí je nejen nemoderní, ale také nepraktický a zbytečně velký.

Moderní koberec

Přírodní koberce

Materiály koberců se dělí na dva typy: přírodní a umělé. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, můžete sáhnout po koberci z vlny, hedvábí nebo sisalu, ale také exotičtějších materiálů jakými jsou kokos nebo mořská tráva. Koberce z přírodních materiálů se vyznačují vysokou schopností absorbovat vlhkost, kterou navíc uvolňují zpět do vzduchu a tím v místnosti vytváří příjemné a zdravé klima vhodné i pro alergiky. Tím nejběžnějším typem jsou koberce z vlny. Vlna je velmi nenáročná na údržbu, tekutiny se do ní jen tak nevsáknou a navíc dokonale odpuzuje nečistoty. Jedná se také o materiál s dlouhou životností, jehož vlákna jsou velmi pružná, mají tvarovou paměť a jsou stálobarevná. Existuje několik druhů vln, koberce se nejčastěji vyrábí z anglické, asijské či novozélandské vlny. Ty se liší kvalitou, která se pak odráží na ceně. Cena koberců z přírodních materiálů je celkově vyšší. Tyto materiály jsou ale obnovitelné a v přírodě se snadno rozkládají, jsou tedy i velmi ekologické.

TIP: Narazili jste na koberec s označením shaggy a nevíte, o co jde? Jedná se o typ úpravy povrchu koberce, který je ve výsledku „chlupatý“. Vyroben může být jak z přírodních, tak umělých vláken.

Koberce z umělých vláken

Umělá vlákna jsou velmi oblíbená zejména pro svou nízkou cenu a vysoké množství barev a designů, které nabízejí. V současné době čím dál častěji narazíte na koberce z umělých vláken, které jsou recyklovatelné a jejich ekologičnost se tedy vyrovnává těm z přírodních vláken. Nejčastějšími materiály umělých vláken jsou polypropylen (PP), polyamid (PA) a polyester (PES). Polypropylen je příjemný na dotek, svou jemností připomíná vlnu. Je velmi odolný vůči znečištění, otěru či chemikáliím a má vynikající antistatické vlastnosti. Je ale velmi tvárný, takže je na něm jasně vidět každé přemisťování nábytku či vlečení těžších předmětů. Tvarovou paměť má daleko lepší polyamid, který je také znám jako nylon. Tento materiál patří k nejodolnějším a koberce z něj se vyznačují dlouhou životností. Odstranění skvrn z koberce z polyamidu je téměř bezproblémové, i on je velmi odolný vůči chemikáliím či bělidlům. Polyamid je navíc snadno recyklovatelný. Polyester se vyznačuje barevnou stálostí, ale je vhodný spíše do méně namáhaných místností.

TIP: Dalším umělým vláknem vhodným pro výrobu koberců je polyakryl (PAC). Je opravdu měkký a má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Zároveň je vysoce odolný vůči chemikáliím, slunečnímu záření, plísním, bakteriím či molům a je tedy zcela vhodný pro alergiky.

Obývací pokoj s kobercem

Rozdíl mezi tkanými a všívanými koberci

Tkané koberce jsou považovány za nejkvalitnější a nejčastěji se vyrábí z vlny. Jsou poměrně drahé a proto narazíte spíše na kusové než celoplošné tkané koberce. Tyto koberce se vyrábí propletením jednotlivých nití pomocí tkalcovských technik. Většinou probíhá tato výroba strojově, narazíte ale i na ručně vyráběné, které jsou velmi originální, ale samozřejmě také drahé. Tkané koberce se snadno udržují a hodí se i do prostředí s vyšší vlhkostí. Všívané koberce jsou oproti nim o něco jemnější a jejich výroba probíhá všíváním příze do podkladové tkaniny s využitím speciálních strojů. Tyto koberce dělíme na smyčkové a střižené, případně kombinované. Koberce se smyčkovým vlasem jsou velmi odolné vůči ušlapání a jejich údržba je méně náročná. Koberce se střiženou smyčkou jsou zase příjemnější na dotek. Existují ještě vpichované koberce, které se vyrábějí stejně jako všívané, k výrobě jsou ale použity recyklované materiály. Jsou méně kvalitní, ale velmi levné.

TIP: Koberce slouží často také jako dekorace. Další inspiraci na zkrášlení domova najdete v našem článku Dekorace, pomocí kterých bude vaše domácnost neodolatelná.

Co je podkladová vrstva koberce?

Jednotlivé koberce se mohou lišit také materiálem, z kterého je vyroben jejich podklad. Ne každý koberec má podkladovou vrstvu, protože ta není zcela nezbytná. Zajišťuje však lepší stabilitu koberce, zvyšuje jeho odolnost proti opotřebení, prodlužuje jeho životnost, vyrovnává nerovnosti podlahy a může sloužit také jako tepelně či zvukově izolační vrstva. Čím kvalitnější podkladová vrstva je, tím déle vám koberec vydrží. S nekvalitním podkladem riskujete, že se budou z koberce vytrhávat vlákna či že dojde k trhání koberce samotného. U místností v běžné domácnosti postačí měkká podložka, která je příjemná na dotek a nijak nevadí při pohybu po koberci. Čím víc je však místnost zatěžována, tím tužší a pevnější by měla podložka být. Je také vhodné sáhnout po nízké podložce, kdežto do méně zatěžovaných místností se hodí podložka vyšší. Ideální tloušťka podložky by měla být okolo 6-11 mm, u koberců s nízkým vlasem nebo smyčkou by neměla přesahovat 9,5 mm.

Druhy podkladů u koberce

Velmi pevným a zároveň levným podkladem je umělá juta. Ta se k podlaze nepřilepuje a je tedy velmi snadné tuto podkladovou vrstvu při rekonstrukci odstranit. Dalším druhem podkladu je guma, která se označuje také jako „kobercový latex“. Je pružná, odolná vůči ušlapání a výrazně prodlužuje životnost vláken koberce. Navíc skvěle izoluje teplo. K dostání je i několik speciálních typů gum, například gellfoam, což je protiskluzová guma, která zabraňuje nejen pohybu koberce, ale také jeho vlnění. Narazit můžete také na podklad vyrobený zkombinováním umělé juty a gumy, který má ty nejlepší vlastnosti od obou. Tento podklad je považován za nejlepší, zároveň je ale také nejdražší. Dalším druhem podkladu je filc, který je velmi pevný a má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Ani tento materiál není nutné lepit k podlaze a odstraňování koberce s podkladovou vrstvou z filcu je proto velmi jednoduché. Podklad mohou tvořit také speciální vrstvy lepidla či zpevňovací hmoty.


Obchody, kde koupíte TOP koberce

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..