Poradíme vám, jak odhlučnit byt

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jak odhlučnit byt a užívat si ticha a klidu?

S problematickým hlukem se nejčastěji setkávají majitelé bytu, jejichž domácnost je obklopena mnoha dalšími domácnostmi s jejich obyvateli. Odhlučnit byt vám ale pomůže nejen v tom, že neslyšíte nepříjemné zvuky od sousedů či ruchy z hlučnější ulice. Díky odhlučnění zabráníte také šíření zvuku od vás do okolí. Jak tedy nejlépe odhlučnit byt?

Akusticka Pena Logo

Akustická-pena.cz: akustická izolace za bezkonkurenční ceny.

Jak hlučné mohou byty být?

Podle současných norem musí mít materiály použité na konstrukci obytných domů určitou hodnotu neprůzvučnosti, a to 53 dB. Často se ale stává, že jsou novostavby plánované tak, aby byly prostory mezi jednotlivými boty vyrobeny s pomocí materiálu na samotné nejnižší hranici. Máte tak sice jistotu, že jakékoliv zvuky z okolí nebudou ohrožovat vaše zdraví, vy je ale zcela jasně uslyšíte. Kvůli tomu vás mohou výrazně obtěžovat zvuky z ulice či od sousedů. Je tím ale také značně narušeno vaše soukromí, protože tak, jak vy slyšíte své sousedy, tak oni mohou slyšet i vás. V některých případech mohou navíc nastat problémy také s vyšší hlučností v důsledku nedostatečně odizolovaného vodovodního potrubí apod. Na šíření zvuku má totiž vliv mnoho faktorů.

Dejte si na hlučnost pozor již při koupi

Hlučnost bytu nebývá vlastností, kterou by si potenciální nájemci ověřovali. Na vyšší hlučnost pak přijdou teprve po nastěhování a to už bývá na jakékoliv stížnosti často pozdě. Pokud se tedy na koupi bytu teprve chystáte, zaměřte se i na míru hluku. Prohlídku bytu si naplánujte na hodinu, v které by mohlo být nejrušněji. Všímejte si hluku od sousedů, z ulice, nebo v koupelně či na WC ze stupaček apod. Budete vědět, jestli budete muset byt odhlučnit a dokážete si také spočítat, na kolik vás to asi přijde. Můžete pak žádat o snížení kupní ceny o tuto částku, případně se domluvit s prodávajícím, zda by nějaké kroky k odhlučnění bytu nemohl provést on. Pozor si však dejte na příliš vysoká očekávání. Úplně odhlučnit nelze žádný prostor, protože se v něm nachází mnoho mezer, kterými se zvuk může šířit. Vždy lze ale podniknout několik kroků, které vám pomohou rušivé zvuky maximálně eliminovat.

Hlučný byt už máte – co teď?

Prvním krokem je zjistit, odkud se rušivý hluk line. Jinak se totiž odstraňuje hluk od sousedů shora, jinak od těch vedle a jinak z ulice. Vypněte v domácnosti všechno, co by mohlo vydávat nějaký zvuk, a procházejte pečlivě místnost za místností. Dělejte to v různých částech dne, protože jiné zvuky se budou ozývat ráno, jiné v poledne a jiné v noci. V případě, že vás obtěžuje zvuk, jehož zdroj nejste schopní určit, pozvěte si odborníka na hluk. Ten k odhalení zdroje zvuku používá sondy a různá akustická měření. Odborníci na hluk mají navíc zkušenosti, díky kterým ví, jaké materiály jsou z hlediska hlučnosti problematické. Dále vám rovnou poradí, jak domácnost nejlépe odhlučnit. Odhlučnit byt ale nemusí být potřeba pouze kvůli rušivým hlukům z okolí. Někdy jsme totiž zdrojem hluku my sami a problém mohou mít sousedé pod námi či vedle nás. I tehdy využijete tyto tipy, jak nejlépe odhlučnit byt.

Jak odhlučnit byt a užívat si ticho

Jak odhlučnit podlahy

Nejčastějším hlukem je krokový. Ten se šíří stavbou konstrukce a jeho odstranění jako takové bývá problematické. Je tedy nejlepší zabránit tomu, aby vůbec vznikal. Podlahy by proto měly být z takových materiálů, které mají dobrou zvukovou izolaci, jako např. korek. Pokud si chcete pořídit podlahy z materiálu, který naopak zvuk dobře vede (dřevo, dlažba), podložte jej izolací určenou pro odhlučnění. Dobrým řešením, které skvěle tlumí kroky, jsou také koberce. Nemusíte pokládat koberec po celé místnosti, stačí si pořídit kusové a položit je v nejvíce namáhaných částech pokoje. Někdy se však může stát, že nás ruší krokový hluk od sousedů. Nejjednodušší je pokusit se s nimi promluvit a požádat je, zda by nemohli podniknout některé z výše zmíněných kroků. Pokud to z nějakého důvodu možné není, nezbývá vám nic jiného než odhlučnit strop.

Doporučujeme

Nejlepší izolační materiály koupíte na Baumax.cz. Z široké nabídky si určitě vyberete a zajisté vás potěší také výhodné ceny, díky kterým je nákup zde samá radost!

Jak odhlučnit strop

Odhlučnění stropů se dá rovněž vyřešit několika způsoby. Nejčastěji se na strop instalují akustické podhledy. Ty se mohou instalovat na dvojitý profil, přičemž se podhled nijak nedotýká stropu a je umístěn také do obvodových zdí místnosti. Při tomto způsobu odhlučnění ale záleží na velikosti místnosti a dalších limitů vyplývajících ze statických vlastností konstrukce. Akustické podhledy je možné nainstalovat také na závěsy. Je však nutné počítat s tím, že krokový hluk se ani s pomocí akustických podhledů nepodaří nikdy zcela eliminovat. Dojde ale k jeho výraznému ztlumení. Čím dále od stropu je podhled instalován, tím je jeho schopnost zvuk tlumit vyšší. Nejideálnější je vzdálenost 20 cm, což bohužel ne každá místnost umožňuje. Dobrých izolačních vlastností akustického podhledu lze ale dosáhnout již při vzdálenosti 9 cm od stropu. Podhledy navíc mohou sloužit jako zarovnání stropu a je možné je natřít běžnými barvami a přizpůsobit tak celkovému vzhledu dané místnosti.

TIP: Hluk od sousedů od vedle skvěle ztlumí obývací stěna. Jak vybrat tu nej vám poradí náš článek Nevíte, jakou obývací stěnu zvolit? Poradíme vám!

Jak odhlučnit stěny

Odhlučnit stěny je nejsnadnější, protože zdroj zvuku je často dále od nich a nešíří se proto celou konstrukcí domu. Způsobů, jak odhlučnit boční stěny, je více. Tím nejjednodušším je zastavit problematickou stěnu bytelným nábytkem jako jsou knihovny, komody či velké skříně. Nejen samotný nábytek, ale také jeho obsah (knihy, oblečení apod.) pomohou stěnu zvukově izolovat. Pokud to nestačí nebo pokud pro vás tato možnost nepřichází v úvahu, pořiďte si protihlukovou izolaci na stěny. Polystyrenové desky snadno nainstalujete i vy sami, mají však poměrně krátkou životnost a zvuk izolují jen trochu. Mnohem lepší izolační vlastnosti mají sádrokartonové desky, nejlepších výsledků ale dosáhnete se speciálními akustickými deskami s akustickou pěnou. Ty hluk izolují téměř kompletně. Jejich instalace je však náročnější a počítejte také s vyššími pořizovacími náklady. Myslete ale na to, že čím levnější izolační materiál pořídíte, tím více jej budete muset použít, abyste dosáhli kýženého výsledku.

Jak odstranit ruch z ulice

Hluky z ulice mohou být velmi rušivé, zejména pak ve starších bytech se starými okny. Moderní plastová okna nebo eurookna už většinou nějaké izolační vlastnosti mají. Ty by měl výrobce u každého produktu také uvádět. Pokud netlumí ruch z ulice dostatečně, můžete si pořídit speciální protihluková okna. Také u nich je uváděna tlumivost neboli třída zvukové izolace. Rozlišuje se 6 tříd, jejichž tlumivost začíná na 25 dB a může přesahovat až 50 dB. U oken má na zvukovou izolaci největší vliv sklo, především pak jeho tloušťka. Ideální jsou okna s dvojsklem či trojsklem. U druhého typu však někdy může docházet k přenášení vibrací prostředním sklem. Důležitou roli hraje také těsnění okna a rovněž montáž okna. Pokud není okno do okenního otvoru správně zasazeno, jeho schopnosti tlumit zvuk tím mohou být výrazně omezené. Na trhu narazíte také na protihlukové dveře, které vám pomohou utlumit zvuk z chodby či jiných místností.

TIP: V našem článku Jaký materiál podlahy zvolit? se mimo jiné dozvíte, jaké materiály podlah jsou nejlepší, pokud nechcete rušit sousedy pod vámi.

Zvládnete byt odhlučnit sami?

Některé akustické materiály je velmi jednoduché nainstalovat a k jejich montáži proto není nutné zvát odborníky. Vždy je však nutné dodržovat několik zásad. Velmi důležitý je už samotný výběr vhodného materiálu. Zjistěte si, jaké jsou jeho přesné hodnoty neprůzvučnosti a jak vlastně funguje. Některé materiály zvuk pohlcují, jiné jej pouze odrážejí a vedou jiným způsobem. Dále dbejte na to, aby akustická konstrukce byla od stropu nebo stěny vždy oddělena, nikdy se nesmí zdi přímo dotýkat. Instalovat akustické desky nebo podhledy je nutné opravdu pečlivě, aby mezi jednotlivými kusy nebyly žádné mezery, které by zvuk propouštěly. A je rovněž důležité dát při montáži pozor na akustické příčky, jejichž narušení může hlučnost v bytě naopak zvýšit. Odhlučnit byt není nejjednodušší záležitost a v tomto případě se opravdu vyplatí pozvat si na pomoc odborníky. Při jejich hledání se zajímejte o potřebné atestace a certifikáty, které zaručují odborné vyškolení pracovníků.

Jak dlouho odhlučnění trvá?

Abyste dokázali určit, za jak dlouho lze odhlučnit celou místnost či několik místností, musíte brát v potaz hned několik faktorů. Kolik a jakých prostor potřebujete odhlučnit? Jaké typy akustických konstrukcí jste si vybrali? Některé typy se instalují poměrně jednoduše, u jiných je montáž náročnější a zabere tedy i více času. Pokud potřebujete odhlučnit stěny, závisí potřebný čas také na tom, zda se jedná o souvislou zeď, nebo stěnu s okny či dveřmi. Především ale záleží na tom, kdo odhlučnění provádí. Odhlučnit jednu stěnu zabere odborníkům přibližně dva nebo tři dny, a to se všemi dodatečnými úpravami.

Kolik za profesionální odhlučnění zaplatíte?

Ani na tuto otázku neexistuje jedna jediná odpověď. Opět záleží na více faktorech jakými jsou velikost prostorů, které potřebujete odhlučnit, a zejména typ zvolené akustické konstrukce, tedy materiál. Opravdový odborník vám ale bude schopen také kvalifikovaně poradit, jaké řešení je pro vás nejvhodnější. Není vždy nutné sahat po nejdražších akustických deskách s akustickou pěnou, v některých případech jsou zcela dostačující levnější sádrokartonové desky. Profesionální odhlučnění se pohybuje od několika stovek až do několika tisíc za metr čtvereční.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro odhlučnění bytu

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se odhluční radiátory v panelovém bytovém domě, odhlučněním mám namysli zeď za radiátorem, ještě bych poukázal na to že s radiátorem se pochopitelně nedá pohnout a musí být přístup k počítadlu využitého tepla. Moje situace je že potřebuji zcela odhlučnit celý byt kvůli hlasité reprodukci hudby, aktuálně zamýšlím pro celý byt ze všech stran obvodových stěn, podlahy a stropu 5 cm minerální vaty pod sádrokartonovými deskami které budou držet na CD a UD profilech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..