Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej
Učení feng-šuej (nebo feng shui) pochází z Číny a jeho poznatky jsou využívány nejen v domácnostech, ale také na pracovištích či přímo v samotných městech. V principu se jedná o snahu nastolit v prostoru vyrovnanost, a to pomocí tvarů, materiálů či barev. Pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly, bude váš domov jedinečným místem plným harmonie a dobré energie.
Obsah článku
K čemu je feng-šuej vlastně dobré?
Feng-šuej vychází z jedinečnosti každého prostoru. V domácnosti záleží především na tom, kde konkrétně se místnost nachází, a to v rámci celé stavby i světových stran. Dále je důležitý také účel, ke kterému je místnost primárně využívána, a rovněž množství a intenzita denního světla, které do místnosti proudí. Cílem učení feng-šuej je vytvořit takový prostor, kterým bude moci plynule procházet energie zvaná čchi. Pokud ale odhlédneme od této mystické stránky, pomocí feng-šuej vytvoříte místo, kde se bude každý cítit bezpečně a příjemně. Místo, které bude zbaveno všech nadbytečností a rušivých prvků, které bude přehledné a zároveň plné života. V tomto článku vám představíme všechny požadavky, které má feng-šuej pro jednotlivé místnosti. Je však jen na vás, zda aplikujete všechny, či se budete řídit pouze těmi, které vám vyhovují. I tak pomocí tohoto učení vytvoříte originální a kouzelný domov.
Základní pravidla učení feng-šuej
- Nejdůležitější věcí je pořádek, a to v celé domácnosti. Důležité je, aby v žádné místnosti nebyly zbytečné předměty.
- Nejlepšími dekoracemi jsou živé rostliny a to nejlépe ty s kulatými listy, které svým tvarem připomínají mince – díky tomu se vám v domově bude udržovat bohatství.
- Okna by měla přes den zůstat nezakrytá, aby dovnitř spolu se slunečními paprsky proudila také dobrá energie. Na noc je však vždy zakrývejte, protože okno otevřené do noci přináší podle feng-šuej smůlu.
- Osvětlení by mělo být spíše tlumené a z barev má toto učení nejraději bílou, černou, červenou a zlatou.
- Zrcadla vybírejte oválná a jednoduchá.
- Schody musí být stabilní a bezpečné, ideálně plné, aby jimi energie nepropadala.
TIP: Okna udržujte vždy v čistotě a v případě rozbití je nechte ihned opravit. Podle feng-šuej jde v přeneseném smyslu o okna do naší duše a podle toho bychom se k nim měli chovat. Počet oken by měl být v souladu s počtem dveří (buď stejný počet nebo přesný násobek).
Vedle vstupních dveří postavte ochránce
Feng-šuej myslí na všechno, a tak si podle jeho principů můžete upravit i vchod před domem. Ten vytváří první dojem a návštěvníkům něco vypovídá o domácnosti i jejích majitelích. Pokud máte rodinný domek s pozemkem, který je oplocen a vybaven také brankou, mějte na paměti, že ta by nikdy neměla stát přímo naproti vchodu do domu. Ani přístupová cesta by neměla být rovná a vést přímo, ideální je mírně zvlněná. Nemusíte však hned bourat stávající cestu, zvlnění lze docílit i vysazením rostlin podél ní či postavením různých dekoračních prvků, zejména kamenů. Tím ji zvlníte alespoň opticky. Samotný vchod do domu nebo domácnosti by měl být výrazný a dobře viditelný. Dveře mají být velké a z každé strany by vedle nich měl stát malý stromek nebo rostlina. Ti totiž fungují jako ochránci domu a pokud si zde nemůžete dovolit nic živého, dejte sem alespoň umělé, případně si je nakreslete na stěny.
Díky zvonkohře budete vědět, že už jste doma
Prostor, který se nachází hned za vstupními dveřmi, je také velmi důležitý. Měl by vypadat upraveně a protože právě v této místnosti pociťujeme přechod mezi světem venkovním a naším vlastním královstvím, feng-šuej radí umístit za dveře závěsnou zvonkohru. Vždy, když ji uslyšíte, bude to pro vás jasný signál, že už jste v bezpečí a pohodlí svého domova. V hale nebo chodbě je velmi důležitá dobrá viditelnost. Je-li zde zrcadlo, neumisťujte je přímo naproti vchodovým dveřím. Podle feng-šuej tím odrážíte ven veškerou energii, která do domova proudí.
TIP: Chodby by neměly být přímočaré, zvlnit je můžete opticky pomocí nástěnných dekorací nebo obrazů. Pozor si dejte také na dveře – nikdy by neměly být tři dveře v jedné linii hned za sebou.
V kuchyni musí být podle feng-šuej především pořádek
Kuchyň považuje feng-šuej za srdce domova, jedná se o nejdůležitější místnost. Pokud máte možnost vybrat si, kde kuchyň bude stát, neumisťujte ji naproti ani přímo pod ložnicí a neměla by stát ani přímo proti koupelně. Máte-li kuchyň spojenou s další místností, je dobré je od sebe oddělit buď závěsem či jinou přepážkou, nebo alespoň opticky pomocí rozdílné barvy stěn či podlahy. Materiály v kuchyni by měly být přírodní, ideálně dřevo a kámen. Sporák nebo varná deska by neměli stát pod oknem a neměli by směřovat k vstupu. Pokud máte hned vedle sporáku umístěný dřez, je dobré mezi tyto dva prvky vložit něco zeleného – dekoraci, nebo rostlinu. Kuchyň by ale měla být především čistá, tedy nejen uklizená, ale také přehledná. Odpadkový koš musí být zavřený a pokud třídíte odpad, dejte nádoby na něj raději do jiné místnosti. Barvy zde by měly být přirozené a plné energie jako žlutá, oranžová a červená.
Jídelna je oázou klidu a dobré nálady
Jídelna musí působit uklidňujícím a uvolňujícím dojem. A protože se v této místnosti schází celá rodina, prvky v ní by měly podporovat i příjemnou konverzaci. V jídelně by vás nemělo nic rušit, takže pryč s jakýmikoliv dekoracemi či doplňky, které se některému ze strávníků nelíbí. Za ideální tvar jídelního stolu je považován kruh nebo ovál, případně osmiúhelník. Kolem stolu by měl být dostatek prostoru, stůl by neměl stát mezi dveřmi a okny a nemělo by být možné vidět od něj na vchod či koupelnu. Jídelní židle zase musí poskytovat strávníkům dostatečnou oporu. Veškerý nábytek by měl být dřevěný, protože dřevo podporuje dobré trávení – jídla i času. Osvětlení umístěte přímo nad jídelní stůl a co se barev týče, dejte přednost světlejším odstínům. A pozor – barvy ovlivňují chuť k jídlu. Žlutá či červená ji podporují, modrá a zelená naopak potlačují.
Feng-šuej dává v obývacím pokoji přednost dřevu a zeleni
Obývací pokoj musí být otevřený a musí zde být dostatek prostoru pro volný pohyb. Sedací souprava by měla stát tak, aby z ní bylo na vstupní dveře vidět, zároveň by měla být postavena přímo u zdi, aby poskytovala lidem na ní sedícím dostatečnou oporu. Střed pokoje by měl být prázdný a dominantním prvkem by nikdy neměla být televize. Podle principů feng-šuej by měl být televizor ideálně uložený ve skříni, která se dá zavřít, a jako dominantní prvek použít spíše krb. Máte-li v obývacím pokoji velké skleněné plochy, postavte před ně velkou rostlinu. V obýváku si také pohrajte s osvětlením, používejte různé typy tak, abyste nenechali žádný kout tmavý. Máte-li zde stůl, ten musí být uklizený a čistý.
TIP: Chcete, aby váš obývací pokoj byl také zajímavý a originální? Podívejte se na 9 triků, jak si originálně ozdobit stěnu v obýváku!
Dveře do ložnice nechávejte přes noc otevřené
Základním pravidlem feng-šuej pro ložnice je neumisťovat zrcadlo přímo naproti postele. Ta by také neměla mířit ke vstupním dveřím, ideální je, pokud stojí postel u stěny, která je se dveřmi kolmá. Postel by měla být přístupná z obou stran a její čelo by se mělo opírat o stěnu. Noční stolky pomáhají postel ukotvit a dodávají jí stabilitu. A přímo nad postelí by nemělo být nic pověšeného, tedy ani lustr nebo dekorace. Celkové osvětlení ložnice by mělo být spíše matné a tlumené, úplně nejlepší jsou svíčky. Co se týče rostlin, tak ty se hodí pouze do velkých ložnic, kde je možné je umístit daleko od postele. Barvy by měly uklidňovat a navozovat příjemnou atmosféru. Feng-šuej barvy vhodné do ložnice označuje jako barvy kůže a hodí se sem tedy bílá, žlutá, hnědá a černá ve všech možných odstínech. Uklidňovat by měly také zvolené dekorace, zbavte se těch, které na vás působí negativně.
Toaletu a zbytek koupelny oddělte alespoň překližkou
Koupelna by neměla stát v blízkosti vchodových dveří a není také vhodné, aby na ni bylo vidět z ložnice, jídelny nebo kuchyně. Tato místnost na nás má působit čistě a intimně. Vhodné jsou tedy spíše světlé a matné barvy, vyvarujte se příliš výrazným a tmavým odstínům. Čistotu a pořádek zajistíte především uzavřenými skříněmi, nezbytnosti a drobnosti poschovávejte do krabic a krabiček. Vana či sprchový kout by měly skýtat dostatek soukromí, nejlepší tedy je, pokud jsou alespoň částečně skryté. Nelze-li to vyřešit architektonicky, dopřejte si k nim alespoň závěs nebo zástěnu. Dveře do koupelny by měly zůstávat zavřené a to samé platí o toaletě. Zvednutým prkýnkem totiž podle feng-šuej uniká pozitivní energie. Zrcadla by měla být jednoduchá a nejlépe oválná. Nejlepší materiály jsou přírodní, takže i v koupelně by mělo převládat dřevo či kámen.
Ideální dětský pokoj pomáhá s rozvojem
Stejně jako obývací pokoj i ten dětský slouží k různorodým činnostem. Podle principů feng-šuej by měl být dětský pokoj rozdělen na jednotlivé zóny, které jsou pro tyto aktivity určené. Vytvořte tedy prostor vhodný pro spánek, pro hraní a zábavu a prostor neutrální sloužící ke studiu. Tyto zóny od sebe oddělte nábytkem nebo alespoň vizuálně, pomocí odlišných nátěrů na stěnách nebo koberců či barev podlah. V části určené ke spánku by nemělo být nic, co by dítě jakkoliv rušilo, včetně elektroniky. Postel by měla být umístěna čelem u zdi, aby dítěti poskytovala oporu. Na rozdíl od ložnice může být postel v dětském pokoji umístěna čelem ke dveřím, dítě na ně tak vidí a cítí se bezpečně. Barvy v dětském pokoji by měly odpovídat povaze dítěte. Aktivnější děti zkuste uklidnit pomocí světlých odstínů nebo krémové barvy. Naopak klidné až pasivní dítě dokáží povzbudit syté barvy jako červená nebo žlutá.
Pracovna plná kreativní energie
Také pracovna by měla být uspořádaná a čistá. Musí v nás vzbudit aktivitu a také podpořit naši kreativitu a mozkovou činnost. Dominantním prvkem zde bude pracovní stůl, ten umístěte ideálně tak, aby při sezení u něj bylo okno po levé ruce. Není-li zde okno, pověste místo něj na stěnu zrcadlo. Dále by měl pracovní stůl stát tak, aby zpoza něj bylo vidět na dveře. Stůl musí být samozřejmě pevný a bytelný, židle oproti tomu musí poskytovat především dostatečnou oporu. Není dobré, pokud jsou na stěně nad židlí umístěny regály nebo police. Barvy zkuste sladit do modré, protože voda je symbolem kreativity. Ničemu neublíží, pokud po pracovně rozvěsíte obrazy s vodou, ideálně tekoucí. Dalšími vhodnými barvami jsou také bílá nebo černá. Umístění pracovny je vhodné co nejdále od ložnice.
TIP: V pracovně byste také měli dodržovat zásady správného sezení. Přečtěte si Na co si dát pozor při vybírání psacího stolu.
Nezanedbávejte ani komoru či dílnu
V učení feng-šuej najdeme i pravidla týkající se tzv. pomocných místností jako jsou spíž, dílna, komora či prádelna. Těmto místnostem málokdy věnujeme pozornost, většinou slouží spíše jako odkladiště nedůležitých věcí. Podle feng-šuej by měl být domov uklizený a vše nepotřebné by mělo jít pryč. Je-li to možné, vyhraďte těmto věcem prostor někde venku. Pokud to možné není, udržujte i zde maximální pořádek. Nejlepší je, pokud si najdete čas a všechny věci z místnosti vyndáte ven. Chaos a nepořádek na nás totiž nepůsobí dobře nejen po psychické stránce, v některých případech mohou vést i k úrazu. Ujasněte si, k čemu má místnost sloužit, a nechte v ní jen věci pro danou činnost potřebné. Pokud máte k dispozici jen jednu místnost a potřebujete zde uložit více věcí, rozdělte ji na jednotlivé zóny. Pokud máte problém s nepříjemným zápachem, který se v nepoužívané místnosti usadil, umístěte sem elektronické difuzéry.