Usnadněte si žehlení s našimi tipy!

Žehlení bývá většinou jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Bohužel, v některých případech se použití žehličky nevyhneme. Pokud i vy patříte k těm, kteří této činnosti příliš neholdují, máme pro vás několik tipů. Díky nim bude žehlení jednodušší a budete mít také jistotu, že vše vyžehlíte správně a tak, aby nedošlo k žádnému poničení.

Jak na snadné žehlení

Obsah článku

TOP 13 pomocníků pro snadné žehlení (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Odvápňovací přípravek pro napařovací žehličky XavaxOdvápňovací přípravek pro napařovací žehličky Xavax
Ochranná fólie na žehlení HuneOchranná fólie na žehlení Hune
Přípravek na škrobení a žehlení SonettPřípravek na škrobení a žehlení Sonett
Potah na žehlení ValeriaPotah na žehlení Valeria
Odkládací plocha na žehličku LeifheitOdkládací plocha na žehličku Leifheit
Odstraňovač žmolků Ultra RovusOdstraňovač žmolků Ultra Rovus
Deka na žehleníDeka na žehlení
Rukávník na žehlení VILEDARukávník na žehlení VILEDA
Držák žehličky STROUDDržák žehličky STROUD
Parní napařovač oděvů Tefal DT7000E0Parní napařovač oděvů Tefal DT7000E0
Židle na žehleníŽidle na žehlení
Žehlicí prkno ATHENAŽehlicí prkno ATHENA
Napařovací žehlička Philips Azur Performer Plus GC4527/00Napařovací žehlička Philips Azur Performer Plus GC4527/00

Je pro vás žehlení otrava?

Nejste v tom sami! Těch, pro které je žehlení zábava a kteří si ho opravdu užívají, je rozhodně menšina. Za to, jak otravná nám tato činnost připadá, si ale často můžeme sami. Zbytečně si děláme celý proces náročnější a při nedodržení některých důležitých pravidel můžeme dokonce žehlené prádlo nenávratně poškodit. Žehlení není sice žádná věda, přesto existuje pár tipů, jak si ho usnadnit, urychlit a vyžehlit vše k naprosté dokonalosti. Podívejte se spolu s námi, jak správně žehlit, jak na žehlení jednotlivých druhů oblečení či materiálů a jaké pomocníky si můžete pořídit pro ještě snadnější a příjemnější žehlení! Možná se i díky našim radám stane z žehlení vaše oblíbená činnost. Nebo alespoň méně neoblíbená.

Jak se dá žehlení úplně vyhnout?

Některé materiály se udržují snadněji než jiné a pokud je při praní příliš neždímáte, vyndáte je z pračky téměř nepomačkané. To platí především o umělých materiálech jako je polyester či polyamid. Vyhnout žehlení se lze ale i u přírodních materiálů, a to vhodným praním a především věšením prádla. Většina moderních praček či sušiček je vybavena programem pro snadné žehlení, případně funkcemi, které prádlo zpracují tak, aby je nebylo nutné žehlit vůbec. Perte na co nejméně otáček a používejte aviváž, která prádlo vyhladí. Věšíte-li textilie ručně, nejdříve je pořádně protřepejte a narovnejte, na sušicí ploše se je snažte co nejvíce napnout a rozprostřít. Některým kouskům oblečení vyhovuje sušení na ramínkách, při kterém nedochází k pomuchlání. Pozor si však dejte na to, aby byla ramínka dostatečně silná a vlhké prádlo unesla. Jakmile je prádlo suché, ihned je složte a pořádně uhlaďte.

TIP: Přečtěte si naše články věnované pračkám nebo sušičkám!

Pokuste se si žehlení co nejvíce zpříjemnit

Jestliže máte k tomuto typu domácí práce opravdu odpor, ale věnovat se mu musíte, snažte si celý proces nejen usnadnit, ale také zkrášlit. Žehlení má tu výhodu, že mu nemusíte věnovat svou plnou pozornost, takže vůbec nevadí, pokud si k němu pustíte svůj oblíbený pořad v televizi nebo příjemnou hudbu či audioknihu. Na to, jak dobře se budete při žehlení cítit, může mít vliv také prostředí, nebojte se ho proto vylepšit zapálením vonné svíčky nebo aromalampy. Zajistěte si dostatečné osvětlení žehlicí plochy, abyste na práci dobře viděli, ale zároveň aby vás zbytečně neoslňovalo. Jestliže chcete mít na žehlení klid, poproste další členy domácnosti, aby vám jej dopřáli. Pokud chcete být naopak s nimi, poproste je, zda by vám nepomohli. Z žehlení můžete hravě udělat zábavnou hru na úkoly, s kterou zabavíte mladší i starší děti.

Usnadněte si žehlení

8 základních tipů pro jednoduché žehlení

 1. Pozor, aby vás z žehlení nebolela záda! Ideální výšku žehlicí plochy zjistíte tak, že si na plochu položíte dlaně a záda máte rovná, nemusíte se k ní nijak shýbat ani různě ohýbat.
 2. Žehlete při dostatečném osvětlení a plochu okolo sebe si upravte podle potřeby. Vyhraďte si místo, kam budete odkládat již vyžehlené a poskládané oblečení.
 3. U každého kousku, který se chystáte žehlit, zkontrolujte doporučenou teplotu žehlení, případně další pokyny. Rozdělte si prádlo na skupiny podle teploty, na kterou je budete žehlit.
 4. Začněte s žehlením těch materiálů, na které potřebujete nejnižší teploty. Většina žehliček se totiž rychle zahřívá, ale chladne výrazně pomaleji. Je tedy lepší začít od nízkých teplot a postupně přidávat než naopak.
 5. Žehlit začněte vždy ty nejnáročnější části oděvu jako jsou límečky, oblasti kolem knoflíků a nášivek, rukávy apod. Větší plochy si nechte až na konec.
 6. Při žehlení žehličkou pohybujte jedním směrem tam a zase zpátky. Krouživé pohyby by mohly žehlenou látku vytahat a poničit.
 7. Během žehlení prádlo pravidelně navlhčujte nebo napařujte. Lehce vlhké textilie jsou poddajnější a snadněji se žehlí. Používejte spíše vlažnou vodu, která se do látky vstřebává rovnoměrněji.
 8. Čerstvě vyžehlené textilie ihned neuklízejte, ale nechte je pořádně proschnout a vychladnout. Jinak riskujete, že se znovu pomačkají, případně začnou vlivem vlhkosti plesnivět.

Žehlicí plocha musí být hladká a rovná

Přítomnost žehlicího prkna není při žehlení vyloženě nutná, bohatě si postačíte se stolem či jinou plochou. Ta však vždy musí být rovná a hladká. To je opravdu důležité, protože jakákoliv nerovnost se může při žehlení obtisknout na textilii. Dáváte-li přednost žehlicímu prknu, pořiďte si výškově nastavitelný model, který si můžete přizpůsobit své výšce a dalším požadavkům. Některá žehlicí prkna jsou vybavena dalšími vychytávkami jako je místo pro odkládání žehličky či vyžehleného prádla, zabudované elektrické zásuvky a mnoho dalšího. U žehlicího prkna je velmi důležitý materiál jeho potahu. Nejlepší je metalický potah, který odráží teplo. V případě napařovacích žehliček pak dejte přednost potahu z bavlny a dalších látek, které snadno propouští páru. Užitečným pomocníkem při žehlení může být také rukávník, který slouží k žehlení rukávů a úzkých částí textilu, či odstraňovač žmolků.

TIP: Základem snadného, rychlého a správného žehlení je kvalitní žehlička! Jak vybrat tu nejlepší vám poradíme v tomto článku.

Věšte prádlo na ramínka, usnadníte si tím žehlení!

Ne všechny materiály lze žehlit stejně

Ke každému kousku textilie je potřeba přistupovat individuálně, zejména s ohledem na jejich materiál či případné ozdoby. Každý materiál zvládá jinou teplotu žehlení. Některé materiály lze žehlit z obou stran, jiné je potřeba žehlit pouze z rubu. Pak jsou také materiály, které je lepší nežehlit vůbec. Vždy se řiďte informacemi uvedenými na štítku každého kousku. Předem si prádlo rozdělte podle toho, na jakou teplotu jej budete žehlit. Je to jednodušší, rychlejší a pohodlnější, než během žehlení u každého kousku zjišťovat správnou teplotu a případně podle toho pokaždé přenastavovat žehličku. Někdy se může stát, že potřebujete vyžehlit textilii, která již svůj štítek dávno ztratila. Máme pro vás pár rad, jak by se obecně měl každý materiál žehlit a na co si během žehlení dát pozor. Šikovný přehled plný užitečných rad nejen o žehlení, ale také praní či sušení, naleznete zde.

Bavlna

Lze žehlit až do 200 °C, z obou stran a během žehlení je možné používat funkci napařování. Pozor si dejte na tmavé bavlněné textilie, které se mohou po vyžehlení lesknout a je proto dobré je žehlit na rubové straně.

Len

Snese vyšší teploty a lze žehlit až do 200 °C. Bílé textilie lze žehlit z obou stran, ostatní žehlete na rubové straně.

Manšestr

Vhodná teplota záleží na složení látky. Čistě bavlněný manšestr můžete žehlit na vyšší teploty, u příměsí polyesteru je nutné volit nižší teplotu Pokud si nejste přesným složením jistí, vyžehlete malý kousek na okraji látky. Manšestr je nutné žehlit naruby, aby došlo k narovnání vlasu do jednoho směru. A při žehlení položte pod textilii ručník, abyste zabránili tvorbě odlesků.

Pletené textilie

Pletené oblečení jako svetry apod. raději nežehlete, nanejvýše přejíždějte žehličkou nastavenou na nižší teplotu nad materiálem, případně můžete žehličku na pár vteřin položit na pokrčené místo.

Polyester, umělá vlákna

Žehlete na co nejnižší teploty a pouze na rubové straně. To platí i o textiliích z příměsí s polyesterem či jinými umělými vlákny.

Samet

Textilii pověste a vyžehlete pouze parou, jinak může dojít k poškození vlasu.

Tvíd, flanel

Žehlete na nižší teploty.

Viskóza

Vhodná teplota žehlení je do 110 °C.

TIP: Různým ozdobám, krajkám, potiskům či nášivkám se žehličkou raději vyhýbejte, abyste neponičili ji nebo žehlenou textilii. Je-li to nutné, používejte na jejich žehlení pouze páru a přejíždějte kousek nad textilií.

Žehlení nemusí být otrava

Jak na žehlení oděvů se zipem či knoflíky?

Oblečení se zipem jako jsou mikiny či bundy, žehlete nejdříve zapnuté. Vyžehlete záhyby kolem zipu a také vnitřní klopy. Pak zip rozepněte, přežehlete látku okolo něj, otočte oblečení na druhou stranu a opět přežehlete zapnuté. Je důležité se některým částem oděvů při žehlení vyhnout, pokud je riziko, že by se vyššími teplotami poškodily. To platí zejména u částí z plastu, nylonu, polyesteru či jiné umělé hmoty. Pokud není možné se jim při žehlení bezpečně vyhnout, něčím je zakryjte, například kovovou lžičkou, náprstkem apod. Části oděvů kolem zipů a knoflíků vyžehlete mezi prvními. Jakmile budete mít ty nejotravnější kousky za sebou, bude vám zbývat vyžehlit jen větší plochy, které už nejsou tak náročné a vyžehlit je zvládnete za chvilku.

Jak správně vyžehlit kalhoty?

Na začátku žehlení kalhot je nelepší vyndat kapsy a přežehlit jejich vnitřní vložky. Jelikož tuto část kalhot nikdo neuvidí, můžete její žehlení vynechat. Vložky kapes ale určitě vyndejte, aby se uvnitř nezmuchlaly a nevytvářely pak nerovnosti při žehlení sedací části. Tu vyžehlete následovně po kapsách a při žehlení si dejte pozor na knoflíky a jiné ozdoby. Nakonec se pusťte do nohavic. Trochu problematické jsou kalhoty s puky, které je nutné žehlit rozdílným způsobem. U kalhot s pukem začněte nejdříve s žehlením nohavic. Ty položte bokem na sebe, uhlaďte a ujistěte se, že puky leží přesně na sobě. Vrchní nohavici poté posuňte na stranu a začněte s žehlením vnitřní strany kalhot. Puky se žehlí odspoda nahoru a během žehlení je důležité neustále je kontrolovat. Jakmile máte nohavice vyžehlené, pusťte se do vrchní části kalhot. Ta se u kalhot s puky žehlí stejně jako u jiných typů kalhot.

Bojíte se žehlení košile? Nemusíte!

Co se týče žehlení, velkým strašákem jsou pro mnoho lidí košile, jejichž žehlení se proto raději vyhýbají. Stačí se ale naučit základy a jakmile si je osvojíte, bude pro vás žehlení košil vyloženě hračka. Pár minut před tím, než se do žehlení košile pustíte, ji pokropte vlažnou vodou. Kropit ji nezapomínejte průběžně i během žehlení. Ideální teplota žehlení záleží na materiálu, z kterého je košile vyrobená. Nejdříve začněte s těmi nejvíce problematickými částmi, tedy s límečkem a manžetami. Po nich vyžehlete rukávy a ramenní část a přejděte na zadní a přední část košile, které je nutné nejdříve vyžehlit z rubové strany. Lícovou stranu si nechte úplně nakonec, na správném vyžehlení přední části totiž nejvíce záleží. Žehlete každou polovinu přední strany košile zvlášť, abyste ji mohli dostatečně rozprostřít na žehlicí ploše. Jakmile jste s žehlením košile hotoví, pověste ji na ramínko, aby se opět nepomačkala.


TOP 13 pomocníků pro snadné žehlení (2020)

Na trhu narazíte na mnoho šikovných vychytávek, které vám pomohou žehlení usnadnit i urychlit. Díky nim si ušetříte spoustu práce a i ony tak mohou přispět k tomu, že vás žehlení bude bavit jako nikdy. Pár z nich jsme pro vás vybrali!

Odvápňovací přípravek pro napařovací žehličky Xavax

 • odstraňuje vodní kámen
 • působí také jako prevence nových usazenin vodního kamene
 • nepoškozuje vnitřní plášť žehličky
 • roztok je hotový a připravený k okamžitému použití, není nutné ředit
 • jednoduché použití: žehličku odpojte ze sítě a ze zásobníku vylijte vodu, jakmile je žehlička chladná, nalijte asi 1/3 odvápňovače do zásobníku na vodu, žehličku položte žehlicí plochou dolů a nastavte na napařování, roztok nechte kapat přes napařovací otvory asi půl hodiny, zásobník na vodu poté 2× vypláchněte čistou vodou a naplňte novou vodou
 • láhev s bezpečnostním uzávěrem
 • objem: 250 ml

Obchody, kde koupíte produkt Odvápňovací přípravek pro napařovací žehličky Xavax


Ochranná fólie na žehlení Hune

Ochranná fólie na žehlení Hune
Zdroj: Vivre.cz
 • pro žehlení textilií ze sametu, hedvábí, manšestru, polyamidu, nylonu a dalších
 • odolná až do 200 °C
 • materiál: polyester
 • rozměry (š, d): 40 × 60 cm

Obchody, kde koupíte produkt Ochranná fólie na žehlení Hune


Přípravek na škrobení a žehlení Sonett

Přípravek na škrobení a žehlení Sonett
Zdroj: Biooo.cz
 • 100% přírodní s obsahem éterických olejů a rostlinných mýdel
 • proniká hluboko do vláken prádla
 • textilie si déle udrží svůj tvar
 • lze použít na přírodní textilie (na umělá vlákna a hedvábí nepoužívejte!)
 • sprej s rozprašovačem pro snadnou aplikaci
 • jednoduché použití: nastříkejte ideálně na vlhkou textilii ze vzdálenosti asi 20 cm
 • po aplikaci nepoužívejte funkci napařování žehličky
 • ekologická certifikace EcoGarantie
 • netestováno na zvířatech a bez obsahu živočišných přísad
 • používejte v dobře větraných prostorech a skladujte mimo dosah dětí
 • objem: 500 ml

Obchody, kde koupíte produkt Přípravek na škrobení a žehlení Sonett


Potah na žehlení Valeria

Potah na žehlení Valeria
Zdroj: Patro.cz
 • na všechny typy žehlících prken
 • žáruvzdorný
 • barva: šedá
 • materiál: žáruvzdorná tkanina
 • rozměry: 52 × 135 cm

Obchody, kde koupíte produkt Potah na žehlení Valeria


Odkládací plocha na žehličku Leifheit

Odkládací plocha na žehličku Leifheit
Zdroj: 4home.cz
 • vhodná pro všechny běžné typy žehliček
 • protiskluzová
 • snadno omyvatelná
 • odolná proti vysokým teplotám (až do 250 °C)
 • přenosná
 • žehličku je možné odkládat ve vertikální i horizontální poloze
 • barva: šedá
 • rozměry (š, d): 14 × 25,5 cm
 • materiál: silikon

Obchody, kde koupíte produkt Odkládací plocha na žehličku Leifheit


Odstraňovač žmolků Ultra Rovus

Odstraňovač žmolků Ultra Rovus
Zdroj: TopShop.cz
 • účinně a jemně odstraňuje žmolky ze všech druhů tkanin
 • lze použít pro různé druhy textilií i na čalouněný nábytek
 • jemný a precizní výsledek
 • s odnímatelným krytem pro snadné vyprázdnění
 • kompaktní a přenosný
 • ergonomicky tvarovaný
 • velká holící hlava pro rychlé a pohodlné používání

Obchody, kde koupíte produkt Odstraňovač žmolků Ultra Rovus


Deka na žehlení

 • pro žehlení na jakékoliv ploše
 • hliníkový povlak, který odráží teplo
 • se 100% parozábranou, která zajišťuje až 50 % úspory času a elektřiny
 • pěnová vrstva proti klouzání
 • nepoužívejte na hořlavý podklad
 • rozměry: 100 × 65 cm

Obchody, kde koupíte produkt Deka na žehlení


Rukávník na žehlení VILEDA

Rukávník na žehlení VILEDA
Zdroj: Alza.cz
 • ideální pro žehlení rukávů a úzkých částí oblečení
 • snadno propouští páru
 • skládací
 • rozměry žehlicí plochy (š, d): 13 × 53 cm

Obchody, kde koupíte produkt Rukávník na žehlení VILEDA


Držák žehličky STROUD

Držák žehličky STROUD
Zdroj: Mall.cz
 • posuvný
 • univerzální velikost
 • nastavitelná výška
 • integrovaný držák kabelu s nastavitelným úhlem
 • ochranná silikonová podložka
 • barva: šedá

Obchody, kde koupíte produkt Držák žehličky STROUD


Parní napařovač oděvů Tefal DT7000E0

 • extra rychlé zahřívání, k použití je připravený už za 45 vteřin
 • až 8 minut provozu na jedno naplnění zásobníku na vodu
 • stabilní základna pro bezpečné a snadné uskladnění
 • prakticky umístěná tlačítka páry a pro vypnutí a zapnutí
 • ergonomická konstrukce
 • velmi snadné používání
 • vyjímatelný zásobník na vodu
 • světelný ukazatel
 • nerezový háček na dveře pro zavěšení ramínka
 • textilní kartáč na silnější materiály
 • látkový nástavec na choulostivé materiály
 • výstup páry: 17 gramů za minutu
 • objem zásobníku na vodu: 150 ml
 • délka přívodního kabelu: 2 m

Obchody, kde koupíte produkt Parní napařovač oděvů Tefal DT7000E0


Židle na žehlení

 • vhodná pro všechny časově náročné činnosti prováděné vestoje
 • posiluje záda a ulevuje nohám
 • sedák s nastavitelnou výškou
 • skládací konstrukce
 • materiál: ocel
 • rozměry sedací plochy: 56-66 cm
 • celková výška: 92 cm
 • nosnost: až 90 kg

Obchody, kde koupíte produkt Židle na žehlení


Žehlicí prkno ATHENA

 • prostorná žehlicí plocha
 • odkládací prostor se silikonovými prvky pro horkou žehličku (do 230 °C)
 • nastavitelná výška od 75 do 100 cm
 • polohovatelné v 7 úrovních
 • lze použít i pro žehlení vsedě
 • snadno se skládá a je lehké
 • stabilní a bezpečná konstrukce
 • mřížková konstrukce žehlící plochy je ideální pro napařování
 • nohy s protiskluzovými koncovkami
 • bavlněný potah je snímatelný
 • materiál: kvalitní kov s povrchovou úpravou
 • nejvyšší teplota při žehlení: 180 °C
 • maximální zatížení žehlicí plochy: 20 kg
 • maximální zatížení odkládací plochy na žehličku: 8 kg
 • rozměry žehlicí plochy: 125 × 45 cm
 • rozměry plochy pro žehličku: 43,5 × 30 cm
 • barva: různé designy

Obchody, kde koupíte produkt Žehlicí prkno ATHENA


Napařovací žehlička Philips Azur Performer Plus GC4527/00

Napařovací žehlička Philips Azur Performer Plus GC4527/00
Zdroj: Datart.cz
 • plynulý výstup páry (50 gramů za minutu)
 • žehlicí plocha T-ionic Glide je extrémně šetrná i k velmi citlivým materiálům
 • špička Triple Presicion zajistí, že se žehlička dostane i do těch nejhůře dostupných míst
 • ochrana proti vodnímu kameni Self-Clean a zabudovaná nádobka na vodní kámen
 • funkce: samočištění, kropení, svislé napařování
 • systém proti odkapávání
 • ergonomická rukojeť
 • bezpečnostní pojistka
 • příkon: 2 600 W
 • parní ráz: 220 g
 • objem nádržky na vodu: 300 ml
 • délka přívodního kabelu: 2 m
 • rozměry (š, v, h): 33 × 16 × 14 cm
 • hmotnost: 1,52 kg

Obchody, kde koupíte produkt Napařovací žehlička Philips Azur Performer Plus GC4527/00Categories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..